Διατροφή Η αυγοτροφή μου

Και κατι αλλο... μπορει να μην ειναι αυγοτροφη οπως ειπατε τα στικς-γλυκισματα, αλλα παρολα αυτα μπορω να τους τα παρεχω κατα τη διαρκεια της προετοιμασιας-διατροφης που κανω για να ζευγαρωσουν;
 
Ναι, τα ειδα.. Τι να πω; Ελπιζω να μην τα εχω ηδη βλαψει. Απο δω και περα λοιπον μονο αυγοτροφη αντιστοιχη του χρωματος τους και λιγη παπρικα μεσα. Οσο για τα λαχανικα, καροτο-πατζαρι, πώς να τα δινω; Τριμενα;

Και για να μην ξεφευγω απ'το θεμα, την αυγοτροφη απ'οτι καταλαβα τη δινει λιγο-πολυ ο καθενας οπως νομιζει.. Δεν υπαρχουν στανταρ. Μπορεις δλδ να την παρεχεις και σκετη. Ή βαζοντας απλα μεσα καποιες πολυβιταμινες (σπιρουλινα), ή μυρωδικα (θυμαρι-ριγανη), ή λαχανικα κλπ. Ετσι δεν ειναι;
 
Οσο για τα λαχανικα, καροτο-πατζαρι, πώς να τα δινω; Τριμενα;

Για ποια περίοδο μιλάς; Κατά την περίοδο προετοιμασίας ή όταν έχουν βγει τα μικρά;

Μπορεις δλδ να την παρεχεις και σκετη. Ή βαζοντας απλα μεσα καποιες πολυβιταμινες (σπιρουλινα), ή μυρωδικα (θυμαρι-ριγανη), ή λαχανικα κλπ. Ετσι δεν ειναι;

Ναι, μπορείς να την δίνεις και σκέτη ή μπορείς να προσθέσεις και λίγο χυμό για να γίνει πιο αφράτη. :)

μπορω να τους τα παρεχω κατα τη διαρκεια της προετοιμασιας-διατροφης που κανω για να ζευγαρωσουν;

Μην ξεχνάς πως αυτά τα στικάκια είναι παχυντικά... Εγώ θα έδινα περισσότερο βάση στα φρούτα και στα λαχανικά, αντί για στικ. Έτσι κι αλλιώς το αυγουλάκι κάνει την δουλειά του, περιττό είναι το στικ...

Επίσης φρόντισε να υπάρχει και κάποια πηγή ασβεστίου στο κλουβί! 😉
 
Nαι, για την περιοδο προετοιμασιας μιλω. Παντως καροτο που εχω βαλει, δεν το ακουμπαει καν.. Ουτε ψιλοκομμενο ουτε ολοκληρο. Μπορω να κανω κατι για να το τρωει;
Οσο για το ασβεστιο, ουτε το σουπιοκοκκαλο τσιμπαει η καναρα, οποτε θα βαλω απο αυριο ασβεστιο.
 
Nαι, για την περιοδο προετοιμασιας μιλω. Παντως καροτο που εχω βαλει, δεν το ακουμπαει καν.. Ουτε ψιλοκομμενο ουτε ολοκληρο. Μπορω να κανω κατι για να το τρωει;

Μάλλον υπομονή! 🙄 Βάλε κι άλλες φορές καρότο και βλέπεις αν θα φάνε ή όχι... Μην μένεις όμως στο καρότο, τόση ποικιλία φρούτων και λαχανικών υπάρχει! 😉

Οσο για το ασβεστιο, ουτε το σουπιοκοκκαλο τσιμπαει η καναρα, οποτε θα βαλω απο αυριο ασβεστιο.

Χρησιμοποίησε μια υδατοδιαλυτή πηγή ασβεστίου καλύτερα, ώστε να είσαι σίγουρος/η ότι προσλαμβάνουν ασβέστιο!

Ρίξε μια ματιά εδώ: Calci-lux (Orlux)
 
Κυριε Μακη,οταν λετε 1 μερος rusk, 1μερος νερου και 1 μερος αυγοτροφης για τι ποσοτητες μιλαμε [ σε γραμ. ]?
 
Κυριε Μακη,οταν λετε 1 μερος rusk, 1μερος νερου και 1 μερος αυγοτροφης για τι ποσοτητες μιλαμε [ σε γραμ. ]?

Σημαινει ενα προς ενα,δηλαδη ιση ποσοτητα και απο τα 3 υλικα.
 
Κυριε Μακη,οταν λετε 1 μερος rusk, 1μερος νερου και 1 μερος αυγοτροφης για τι ποσοτητες μιλαμε [ σε γραμ. ]?
Σημαίνει ότι θα χρησιμοποιήσεις τον ίδιο δοσομετρητή. Π.χ. θα βάλεις ένα φλυτζάνι από το κάθε συστατικό στο μείγμα.
 
Back
Top