Αναπαραγωγή Η γέννα των budgie μου

Gerasimos1

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιαν 2014
Μηνύματα
237
Πόλη
Ίλιον
Γειά σε όλους 😉
Λοιπόν εχω μια μεγαλη κλούβα (ζυγαρωστρα) με τρία παπαγαλάκια budgie δυο αρσενικα και ενα θυλικο. Ο Morty είναι ζευγάρι με τη ροξυ ενώ το αλλο αρσενικό απλα συμβιωνει μαζι τους χωρις να ενοχλει. Τις τελευταιες 3 μερες εχω παρατηρησει το ζευγάρι να ζευγαρωνει. Στο κλουβι υπαρχει τροφή, αυγοτροφη σπιτικη( της alicedros) νερο και αυριο θα παρω σουπιοκοκκαλο. Επισης υπαρχει φωλια στη κλουβα περιπου ενα μηνα τωρα αλλα δεν εδιναν σημασια μεχρι πριν κατι μερες. Τη πρωτη φορα που τα ειδα να ζευγαρωνουν ηταν Κυριακή 29/1/17 και την αλλη μερα βρηκα αυγό στη φωλιά :D(30/1/17). Σημερα Τριτη 31/1/17 ειδα δευτερο αυγό κατα τις 5:00 απόγευμα και νομιζω πως πρεπει να γεννανε μερα παρα μερα τοτε θα γεννησε το 1ο κυριακη και οχι δευτερα... Και εχουμε και λεμε:ενα ζευγαρι με 2 αυγα στη φωλιά η θυλικια τα κλωσσα συνεχεια απο τη μερα που γεννησε το 1ο και το ταιρι της την ταιζει ολα κανονικα επισης μεχρι τωρα δεν εχω παρατηρησει καποια ασχημη συμπεριφορά απο το αλλο αρσενικό. Οτι συμβουλές και tips έχετε ευπρόσδεκτα :D
 
Με το καλό και όλα καλά να πάνε!
Το σουπιοκόκκαλο πολύ το άργησες, έπρεπε από πάντα να υπάρχει στο κλουβί. Τώρα πάρε και σουπιοκόκκαλο και υγρό ασβέστιο, calcio ή όποιο άλλο βρεις στο pet shop. Εν τω μεταξύ, βάλε και ωμό σουσάμι στα σπόρια, βρίσκεις εύκολα σε όλα τα σούπερ μάρκετς.
Τον δεύτερο αρσενικό να τον βγάλεις από το κλουβί καλού-κακού.
Αυγοτροφή τους έδινες τόσο καιρό; Έχουν μάθει να την τρώνε; Γιατί θα τους χρειαστεί όταν με το καλό βγουν οι νεοσσοί.
Επίσης πάρε κεχρί σενεγάλης millet να έχεις για τα ταΐσματα των νεοσσών.
Διάβασε και αυτό το θέμα για να πάρεις μια ιδέα
https://community.petbirds.gr/threads/Το-ζευγάρωμα-των-budgie-μου.15990/
 
Ευχαριστώ πολύ :)
Αύριο θα παρω σουπιοκοκκαλο και ασβέστιο. Σουσάμι εχω βαλει στην αυγοτροφη τους (ωμο). Αυγοτροφη τους εχω βαλει απο χθες και εχω βαλει τη μιση στη καταψυξη για την επόμενη εβδομάδα. Millet τους ειχα παρει ενα χρονο πριν (τελευταία φορα) και το ειχαν λατρέψει
*Επειδη αυτη η εποχη ειναι κρυα τα εχω μονιμα μεσα στο σπιτι και επειδη φοβηθηκα μηπως υπαρχει θεμα με τη "ξερή" φωλια (μηπως δεν ζεσταινονται σωστα η σπασουν τα αυγα) αποφασισα να ριξω λιγο πριονίδι. Στην αρχη δεν αρεσε πολυ στη παπαγαλινα (ξερω πως δεν επρεπε να το κανω αλλα φοβηθηκα μην γινει τπτ) αλλα μετα συνήθισε και συνεχισε το κλωσσιμα. Ολα καλά. Επίσης ξερω πως δεν κανει να πειραζω πολυ τη φωλια και να τη ανοιγω γιατι τα στρεσσαρω, μια φορα τη μερα ελεγχω απλα μηπως υπαρχει αυγό. Δεν θελω να τα ενοχλώ.

Επίσης είναι η πρώτη αναπαραγωγή που μου τυχαίνει.
Η παπαγαλινα ειναι περιπου 1 χρόνου και ειναι η πρωτη της φορά μαμά (την ειχαμε απο 2μηνων)
Ενω ο παπαγαλος ειναι περίπου 4-5 ετων τον εχω καμποσα χρονια (τον ειχα βρει "αδεσποτο" και μετα τον αγάπησα!) Επισης παλια ειχε αλλες "θυλικες" αλλα δυστυχώς η μια πεθανε χρονια πριν και η αλλη αν και διαφορετικου ειδους (lovebird) το εσκασε)
Οποτε ειναι η πρωτη φορα του ζευγαριού και απο οτι βλεπω τα πανε τελεια αφου την ταιζει και τη βατευει καθε μερα ωστε να κανει αυγά. Και αυτη κλωσσα συνεχεια και που και που βγαινει να πιει και να φαει
 
Πες μας σε παρακαλώ η αυγοτροφή που χρησιμοποιείς έχει και φυτικά παράγωγα; (χορταρικά, βότανα...)
Η αυγοτροφή που τους δινω ειναι χειροποίητη (παραλλαγή της αυγοτροφης της alicedros)
Εχει μεσα βρωμη,τριμμενη φρυγανια, δυοσμο,ριγανη, καροτο, αυγο, σουσαμι.
 
Η αυγοτροφή που τους δινω ειναι χειροποίητη (παραλλαγή της αυγοτροφης της alicedros)
Εχει μεσα βρωμη,τριμμενη φρυγανια, δυοσμο,ριγανη, καροτο, αυγο, σουσαμι.
Δεν θα έδινα το καρότο, το δυόσμο ή τη ρίγανη σε φρέσκια (όχι σε αποξηραμένη) μορφή σε νεοσσούς κάτω των 15 ημερών. Ας μας πει η Αλίκη @alicedros
 
Δεν θα έδινα το καρότο, το δυόσμο ή τη ρίγανη σε φρέσκια (όχι σε αποξηραμένη) μορφή σε νεοσσούς κάτω των 15 ημερών. Ας μας πει η Αλίκη @alicedros
Και γω να σου πω τα φοβαμαι λιγο τα συγκεκριμένα αλλα δεν εχω πρόθεση να τα δωσω οταν γεννηθουν οι νεοσσοι.
Η τροφη ειναι φτιαγμενη για τους γονεις, οταν βγουν τα μικρα θα φτιαξω μια πιο κλασσική αυγοτροφη.
 
Και γω να σου πω τα φοβαμαι λιγο τα συγκεκριμένα αλλα δεν εχω πρόθεση να τα δωσω οταν γεννηθουν οι νεοσσοι.
Η τροφη ειναι φτιαγμενη για τους γονεις, οταν βγουν τα μικρα θα φτιαξω μια πιο κλασσική αυγοτροφη.
Ίσως μία ανάλογη χωρίς καρότο; και με τα βότανα σε αποξηραμένη τροφή; Προσωπικά έχω μεγαλώσει γενιές και γενιές καναρινιών με αυγοτροφή φίσκα σε ξηρή ρίγανη. Δεν ξέρω αν για τα παπαγαλάκια θα υπήρχε θέμα. Αλλά ας περιμένουμε και την Αλίκη να απαντήσει για το καρότο σε νεοσσούς
 
Δεν θα έδινα το καρότο, το δυόσμο ή τη ρίγανη σε φρέσκια (όχι σε αποξηραμένη) μορφή σε νεοσσούς κάτω των 15 ημερών. Ας μας πει η Αλίκη @alicedros
Έχω δώσει την αυγοτροφή που κάνω (με αποξηραμένα βότανα, καρότο και άλλα πολλά! 😛 ) σε νεοσσούς άνω των 10 ημερών, και δεν παρουσίασαν κανένα πρόβλημα. Δε θα το πρότεινα όμως λόγω του ότι είναι πολύ μικρά ακόμα με ευαίσθητο στομάχι.
Καλό θα ήταν μέχρι τις 15 ημέρες ζωής τους να ταίζονται από τους γονείς μόνο με έτοιμη αυγοτροφή. Μετά τις 15 μέρες μπορείς να δίνεις εναλλάξ ή και ταυτόχρονα την έτοιμη & την σπιτική έτσι ώστε να παίρνουν όλα τα απαραίτητα που χρειάζονται για να μεγαλώσουν!

Προυπόθεση για την παραπάνω μέθοδο είναι οι γονείς να έχουν αποδεχτεί και να τρώνε τόσο την έτοιμη όσο και την σπιτική που φτιάχνουμε εμείς. Είναι πολύ σημαντικό ώστε να ταίζουν τους νεοσσούς. :)
 
Λοιπόν σήμερα η παπαγαλίνα γέννησε το τρίτο της αυγό!:D
Ολα κυλανε μια χαρα και τα κλωσσα χωρις σταματημό😛
Μερικές φωτογραφίες της:
20170202_180855.webp
20170202_180905.webp
:D
 

Συνημμένα

  • 20170202_180905.webp
    20170202_180905.webp
    53,3 KB · Προβολές: 6
Εχθές τους εβαλα σουπιοκοκκαλο αλλα κανενας δεν το εχει αγγιξει ☹
Επισης εχω παρει το millet αλλα θα αρχισω να το δινω οταν βγουν τα μικρά.
Μακαρι να ειναι ενσπορα διοτι ειναι η πρωτη τους αναπαραγωγή και εχω διαβασει πως λιγα εως κανενα ειναι ενσπορα στη πρωτη αναπαραγωγή.
Αλλα ελπίζω πως ειναι οκ διοτι τα εχω δει να ζευγαρωνουν...
Θα δουμε:)
 
κανενας δεν το εχει αγγιξει
Όταν δώσεις αυγοτροφή τρίψε λίγο μέσα, γιατί ίσως ο αρσενικός δεν το θεωρεί απαραίτητο, που όμως για το θηλυκό είναι.
Θετική σκέψη :)
 
εχω διαβασει πως λιγα εως κανενα ειναι ενσπορα στη πρωτη αναπαραγωγή.
Κάτι τέτοιο δε νομίζω να ισχύει. Τη στιγμή που είδες ζευγαρώματα και η παπαγαλίνα σου κλωσσά τα αβγουλάκια της, αισιοδοξία και όλα θα πάνε καλά.
Ο αρσενικός δε μπαίνει στη φωλιά; Στα budgie, στις περισσότερες περιπτώσεις, κάθονται και τα δύο μέσα στη φωλιά απ ότι γνωρίζω.
 
Ο αρσενικός δε μπαίνει στη φωλιά; Στα budgie, στις περισσότερες περιπτώσεις, κάθονται και τα δύο μέσα στη φωλιά απ ότι γνωρίζω.
Ναι μπαινει και αυτός στη φωλια ποτε ποτε αλλα δεν καθεται για πολύ. Σημερα ελεγξα για αυγο (μαλλον θα κανει προς το βραδυ)
και τον πετυχα μεσα τον γλυκουλη.
Τους εδωσα επισης και ενα φυλλο μαρουλι ανηθο μαϊντανό :)
20170204_122623.webp
20170204_122950_20170204124529177.webp
 
Ο αρσενικός σου είναι ένας κούκλος! Να χαίρεσαι το ζευγαράκι σου!
Σημερα ελεγξα για αυγο (μαλλον θα κανει προς το βραδυ)
Τα budgie γεννούν συνήθως ένα αβγό μέρα παρά μέρα και αυτό γίνεται το πρωί.
 
Τα budgie γεννούν συνήθως ένα αβγό μέρα παρά μέρα και αυτό γίνεται το πρωί.


Εμένα απο οσο εχω παρατηρησει τα γεννα απόγευμα προς βραδυ.
Σήμερα γέννησε το 4ο αυγο της (καπως πιο μικρο απ τα αλλα).
:D Σημερα εμπαινε πολυ και ο αρσενικός στη φωλιά για να βοηθήσει😛
 
Back
Top