Αναπαραγωγή Η γέννα των budgie μου

Σήμερα εκανα οωσκοπηση και παράτησα πως τα 4/5 ηταν γονιμοποιημενα! 😛
Ενα μαλιστα ειχε γινει πιο σκουρο (το εμβρυο ηταν πιο μεγαλο).Αντε λιγες μερουλες ακομη:)👍
Η παπαγαλίνα μια χαρα τα παει και κλωσσαει συνεχώς. Όλα μια χαρά.
 
Λοιπόν σήμερα η παπαγαλίνα γέννησε το τρίτο της αυγό!:D
Ολα κυλανε μια χαρα και τα κλωσσα χωρις σταματημό😛
Μερικές φωτογραφίες της:
View attachment 48164
View attachment 48166
:D
Με το καλο να βγουν τα μωρα! Ομορφοι γονεις, μπραβο, αναμενουμε φωτο απο τα μικρουλια!
 
Καλημέρα
Σήμερα έκανα μια οωσκόπηση και παρατηρησα πως το πρώτο της αυγο ειναι πολύ σκούρο και δεν φαινόταν το εμβρυο αρα αυτο ειναι ετοιμο να βγει! Τα αυγα ειναι 5 στο σύνολο αλλα το ενα ειναι ασπορο.
Μηπως πρεπει να της παρω το ασπορο για να μην κουραζεται η θυλικια (για να τα ζεσταίνει πιο ευκολα κ αποδοτικα)
ή να το αφησω μεχρι να το αφησει και αυτή;
 
Σήμερα έκανα μια οωσκόπηση και παρατηρησα πως το πρώτο της αυγο ειναι πολύ σκούρο και δεν φαινόταν το εμβρυο αρα αυτο ειναι ετοιμο να βγει! Τα αυγα ειναι 5 στο σύνολο αλλα το ενα ειναι ασπορο.
Με το καλό να βγουν τα μικρά! Μέρα με την μέρα τα περιμένεις ε; :)

Μηπως πρεπει να της παρω το ασπορο για να μην κουραζεται η θυλικια (για να τα ζεσταίνει πιο ευκολα κ αποδοτικα)
ή να το αφησω μεχρι να το αφησει και αυτή;
Εγώ θα το άφηνα και δε θα πείραζα κανένα αυγό. Άστο γιατί ποτέ δε ξέρεις! 😉
 
Τους εχω μιλλετ , κακονικη τροφη, σουπιοκοκκαλο.
Αυγοτροφη εχω στη καταψυξη αλλα δεν ξέρω αν κανει για νεοσσούς γιατί εχω βαλει και μυρωδικά οπως δυόσμο ριγανη και φοβαμαι μη τα πειραξει.
 
Ευχαριστώ
Πηρα μια αυγοτροφη bogena fuits και μολις τους τη εβαλα αλλα ο αρσενικός δε τρωει καθόλου και η θυλικια βγαινει σπανια και οταν βγαινει τρωει σπορια...
 
Γι αυτό αυτά τα ξεκινάμε καιρό πριν την αναπαραγωγή. Ελπίζω να φάνε. Τρίψε πάνω της λίγο κεχρί και κεχρί πάντα μέσα στο κλουβί τώρα.
 
Γι αυτό αυτά τα ξεκινάμε καιρό πριν την αναπαραγωγή. Ελπίζω να φάνε. Τρίψε πάνω της λίγο κεχρί και κεχρί πάντα μέσα στο κλουβί τώρα.

Γράψε λάθος
ο αρσενικός την εχει ταράξει τη αυγοτροφη.
Η θυλικια λογικα θα φαει οταν βγει η θα φαει και απο το στομα του
 
Back
Top