Αναπαραγωγή Η γέννα των budgie μου

Σήμερα επίσης τους αγόρασα ειδικους σπορους για φυτρωμα και τους εχω βαλει ηδη να μουλιαζουν.
Τη μαρκα πρωσωπικα την εμπιστεύομαι καθως εχω ξαναπαρει κανονικη παπαγαλινη και την ειχαν λατρέψει. Η τροφή που πηρα λεγεται Germination seeds for small parakeets της RIO.
prorashivanie_small.webp
Πιστεύω πως θα το λατρέψουν οπως ματρεψαν και βλαστωμενο σταρι που τους εβαζα πιο παλια:)
 
τη βατευει καθε μερα ωστε να κανει αυγά

Ενημερωτικά. Την βατεύει για να ειναι τα αυγά ένσπορα και οχι για να την ωθήσει στο να κάνει αυγα. Τα θυληκά περνάνε την ωοτοκία με ή χωρις την ύπαρξη του αρσενικου.

Σήμερα ο αρσενικός ειναι συνέχεια στη φωλιά με την θυλικια. Δεν εχει βγει καθολου.
Κλωσσανε και τα αρσενικα; Τι μπορεί να κανει😵:)

Αν το αρσενικό δεν είναι άρρωστο και το έχεις δεί οτι είναι σε καλή κατάσταση δεν νομίζω να δημιουργήσει πρόβλημα, αν και δεν γνωρίζω και πολλά για τα παπαγαλάκια.
 
Ναι, την βοηθάει, της κάνει παρέα. Βγαίνει για τροφή;

Ναι βγαινει για να φαει απλα σήμερα ο αρσενικός περναει πολύ ωρα στη φωλιά και της τραγουδαει
 
Με το καλό τα μικρά σου! Ελπιζω και εγώ να είναι ενσπορα τα αυγά! Ποτε είναι έτοιμη ηλικιακά μια θηλυκή για ζευγάρωμα;

Νομίζω μετα απο 1 χρονο περίπου ειναι ετοιμη για ζευγάρωμα.
Αλλα στη φύση(Αυστραλία) αναπαραγονται μετα απο 6 μηνων!
 
Παιδιά μολις εκανα οωσκοπηση! 🙂
το ενα απο τα τεσσερα φαίνεται πεντακάθαρα το εμβρυο και κατι φλεβιτσες στε ενα αλλο αχνοφαίνοταν κατι φλεβιτσες τα αλλα ειναι πιο φρεσκα κ δεν φαινοταν.
Ειμαι πανευτυχής :D
 
Λοιπόν σήμερα δεν εκανε αυγο. Αρα μαλλον σταμάτησε οποτε κλωσσαει 5 αυγά! (σε ακριβώς μια εβδομάδα θα βγουν)!:D εκανα οωσκοπηση και βρηκα πως τα 3/5 ειναι γονιμοποιημενα τα αλλα ειναι καινούργια αυγα και δεν φαινεται μαλλον ακομα..Αυτά :)
 
Μπράβο, το 5 είναι ο συνήθης μέσος όρος. Γιατί λες σε μία εβδομάδα; Πότε έκανε το πρώτο και πότε κάθισε μόνιμα να κλωσσά;

Το πρωτο το εκανε 29 και αρχισε να κλωσσα απο τοτε. Διαβασα πως παιρνει 18μερες να εκκολαφθούν οπότε γυρω στις 15:D
 
Back
Top