Γενικά Η δύο ετών αρσενική καρακάξα μου

Karakaxoulis

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2019
Μηνύματα
24
Έχω μία καρακάξα 2 ετών♂. Tη βρήκα στο δρόμο σε ηλικία 1 μήνα περίπου με σπασμένη φτερούγα και ράμφος.

Ήταν σε άθλια κατάσταση.
Το ράμφος του κλείνει ελαφρώς στραβά και του λείπει το μισό από το κάτω μέρος του ράμφους.
Επιβιώνει χάρη στο μπαμπά του :) αλλά φοβάμαι μήπως σαπίσει το κάτω μέρος του ράμφους κάποια στιγμή το οποίο έχει και μία μικρή ρωγμή...

Όμως τράβηξα πολλά και ακόμη τραβάω. Ξαφνικά ένα πρωί 2-3 εβδομάδες αφού τον είχα βρει τον βλέπω σκεπτικό.
Όσο πέρναγε η μέρα χειροτέρευε. Έπιασα τα τηλέφωνα, βρίσκω ένα γιατρό και μου λέει baytril 0,5 τόσα ml. Έτρεξα στο pet shop να προλάβω.
Όταν γύρισα είχε πέσει στον πάτο του κλουβιού μη μπορώντας να κρατήσει το κεφάλι του όρθιο, με ανοιχτά τα φτερά παραπατούσε. Μάλλον δε θα ζήσει μου είπε ο γιατρός. Παίρνω μία σύριγγα και του δίνω 3xτόσα ml που μου είχε πει και πέφτω δίπλα του για ύπνο. Κάθε λίγο που ξύπναγα από την αγωνία μου, μου φαινόταν ότι βελτιωνόταν. Ηρεμούσα κάπως και το πρωί ήταν περδίκι! Έφαγε και ήπιε.

Μετά από 1-2 μήνες άρχισε να χάνει πούπουλα γύρω από τα μάτια. Μετά στο κεφάλι. Παίρνω το γιατρό, ευλογιά. Baytril μου λέει πάλι. Να φανταστείτε πόσο άσχετος είμαι του το έδινα στο στόμα λες και είναι γάτα ή σκύλος... Έκραζε λες και τον έσφαζαν. Μετά από δύο μέρες παίρνω το γιατρό και μου λέει ότι το βάζουμε στο νερό του το φάρμακο!
Ακόμη και σήμερα δε θέλει να τον ακουμπάω και με τσιμπάει με μίσος όταν του προτείνω το χέρι μου... κατά τα άλλα έχουμε καλή σχέση, μιλάει ελάχιστα και με θέλει κοντά του για παρέα. Βουτάει και το γάτο άμα βρει ευκαιρία μέσα από το κλουβί! Γενικά έχει αρκετές επισκέψεις στο μπαλκόνι από το σόι του που είναι γείτονες.

Τον επόμενο χρόνο ευλογιά πάλι.
Φέτος σκουλήκια.

Μου φαίνεται ότι έχει χάσει λίγο βάρος. Δεν κάνει πλέον μπάνιο ολόκληρος εκεί που έκανε πάντα εδώ και πολλούς μήνες, παρά μόνο το κεφάλι του στην ποτίστρα.
Πιάνει εδώ και μήνες συχνά με το ράμφος του τα δάχτυλά του και έβγαλε πρόσφατα κάτι σαν κάλο στο πόδι χαμηλά, εξόγκωμα περίπου 1 χιλιοστού.

Αυτά!
 
Βλεπεις παρομοια περιστατικα υγειας να βασανιζουν τους ανθρωπους κ λες μα γιατι αυτους; Τελικα γίνεται κ στα ζωα αυτη η αδικη μεταχειριση της φυσης! Δηστυχως μονο με ενα γεγονος επερχεται η λυτρωση απο τα βασανα τους!☹
 
Καλώς ηρθες στο Petbirds!
Είναι κρίμα τόση ταλαιπωρία για το πουλάκι και κατ' επέκταση και για σένα.. Όμως είσαι άξιος συγχαρητηρίων για την αφοσίωση και την αγάπη που του δείχνεις!
 
Πωπω... Τι γκαντεμιά είναι αυτή;.. ☹
Ελπίζω να πάνε όλα καλά στο τέλος!
Καλώς ήρθατε!
Ευχαριστώ!
Επισκεπτόμουν συχνά τη σελίδα για να αντλήσω πληροφορίες.
Είναι μοναδική και συγχαρητήρια στους ιδρυτές και όσους την τρέχουν.
Όλα καλά πάνε. Είμαστε και οι 2 τυχεροί στην ατυχία μας...
Έγραψα για τα αρνητικά και τα 2 συνηθισμένα θέματα υγείας που προέκυψαν (σκουλήκια και ευλογιά).
Οι 95 στις 100 μέρες κυλούν χωρίς πρόβλημα και όπως βλέπω θα μου διαβάσει τον επικήδειο αυτός σε λίγες δεκαετίες!
😉
[automerge]1557733699[/automerge]
Καλώς ηρθες στο Petbirds!
Είναι κρίμα τόση ταλαιπωρία για το πουλάκι και κατ' επέκταση και για σένα.. Όμως είσαι άξιος συγχαρητηρίων για την αφοσίωση και την αγάπη που του δείχνεις!
Ευχαριστώ!
Περνάμε καλά αν εξαιρέσεις τις λίγες μέρες το χρόνο που αγχώνομαι μέχρι να διαπιστώσω ότι έχει αναρρώσει.
Η ταλαιπωρία μου οφείλεται στην απειρία στα συνηθισμένα για τα πουλιά θέματα υγείας που προέκυψαν.
Αν είχα την εμπειρία που έχουν ορισμένοι εδώ, δε θα ανησυχούσα και θα κύλαγε χαλαρά και ο χρόνος ανάρρωσης.
Γενικά δε δείχνει να ταλαιπωρείται...

Θα προσπαθήσω να τραβήξω βίντεο κάποια στιγμή όταν μου μιλάει με 2-3 λέξεις που άρπαξε παρατηρώντας με και όταν "χορεύει" στον καθρέφτη (για του λόγου το αληθές).
:)
 
Τελευταία επεξεργασία:
... Να φανταστείτε πόσο άσχετος είμαι του το έδινα στο στόμα λες και είναι γάτα ή σκύλος..
Αυτό σου το λάθος τον έσωσε!
Δεν μπορώ να έχω άποψη για την ποσότητα της δόσης, αλλά αφού το άντεξε αυτή σου η ''λάθος'' κίνηση τον κράτησε στη ζωή.
Γενικά στα πουλιά δεν έχουμε χρόνο να δράσουμε, είτε πρόκειται γι΄ασθένεια είτε για ατύχημα. Οπότε το να περιμένουμε από ένα πλάσμα σε κακά χάλια να πιει νερό είναι ουτοπία.
Και σε καναρίνι και σε παπαγαλάκι, η εντολή του γιατρού μου (στην ανάλογη δόση βάσει γραμμαρίων) για το baytril 0,5, ήταν να δοθεί με σύριγγα κατευθείαν στο στόμα.
Εύχομαι στο μέλλον να πηγαίνουν όλα καλά για τον μικρό σου φίλο κι εσένα!
 
Αυτό σου το λάθος τον έσωσε!

Δεν το έγραψα σωστά ίσως...
Όταν μου είπε ο γιατρός ότι θα πεθάνει, πήρα ανάποδες και έπραξα κατά βούληση.
Το λάθος μου δεν ήταν αυτό.
Το λάθος ήταν μετά, που του έδινα με τη σύριγγα αντιβίωση για την ευλογιά, ενώ έπινε νερό!
2 μέρες μετά του έβαλα στο νερό.
 
Σε ποιον γιατρό πήγατε; Υπάρχει στη λίστα μας;
Αν όχι σε παρακαλώ συμπλήρωσε τ΄όνομα και την περιοχή του ιατρείου του :) Κάποιοι μπορεί να βοηθηθούν από αυτό...
Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι
Βρίσκονται στη λίστα τα στοιχεία.

Μοιράστηκα όλο το ιστορικό εδώ δημόσια γιατί πάντα οι εμπειρίες των άλλων είναι πολλές φορές χρήσιμες και σωτήριες.
Αν μπορούν κάποιοι που γνωρίζουν καλά να με ενημερώσουν για τα θέματα που έχω αναφέρει θα το εκτιμούσα πολύ.
(Δεν κάνει μπάνιο ολόκληρος-μόνο κεφάλι, σημάδι στο πόδι, πιθανή μελλοντική εξέλιξη ρωγμής στο κάτω μέρος του ράμφους)

Ευχαριστώ
 
Βρίσκονται στη λίστα τα στοιχεία.
Ωραία τότε, αν και το ν΄αναφέρεις το όνομα του-της δεν θεωρείται ''διαφήμιση'', δημιουργεί όμως στα μέλη μας μια εικόνα.

, σημάδι στο πόδι, πιθανή μελλοντική εξέλιξη ρωγμής στο κάτω μέρος του ράμφους)
Ο γιατρός τι γνώμη έχει γι΄αυτά τα προβλήματα; Το έχει δει το πουλί;
 
Ωραία τότε, αν και το ν΄αναφέρεις το όνομα του-της δεν θεωρείται ''διαφήμιση'', δημιουργεί όμως στα μέλη μας μια εικόνα.


Ο γιατρός τι γνώμη έχει γι΄αυτά τα προβλήματα; Το έχει δει το πουλί;

Όχι δεν το έχει δει πάνω από ένα χρόνο.
Αν τα οικονομικά μου το επέτρεπαν θα πέταγε και θα είχε και ράμφος με την τεχνολογία που υπάρχει πλέον.

Πιο πολύ ανησυχώ για το μπάνιο που δεν κάνει... Το έχω συνδυάσει με τη μετακόμιση που έκανα αλλά δεν ξέρω αν στέκει αυτό.
 
Πόσο διάστημα έχει περάσει από την μετακόμιση, πιστεύεις ότι από τότε σταμάτησε;

. Θα είχε και ράμφος με την τεχνολογία που υπάρχει πλέον.
. Που; Εδώ, στην Ελλάδα; Δεν γνωρίζω ν΄ασχολείται κάποιος...Αν εννοείς να το πήγαινες εκτός Ελλάδος, ναι.
Γιατί εδώ υπάρχει μόνο ένας κύριος ο οποίος ασχολείται και κατασκευάζει καροτσάκια για ανάπηρους σκύλους (κάτι που δεν έχει σχέση με τεχνολογία).
Και των κτηνιάτρων οι γνώσεις σε σχέση με τα πουλιά εξαρτώνται από προσωπική προσπάθεια-διάβασμα και ότι εμπειρίες αποκτούν από τ΄άγρια (ΑΝΙΜΑ) ή τα δικά μας πουλιά...
Αν τώρα εγώ που έχω πουλιά πχ είχα πτυχίο οδοντιάτρου ή ήμουν οδοντοτεχνίτης (για τη δική σας περίπτωση) και είχα πρόβλημα στα δικά μου πουλιά, με συνεργασία κτηνίατρου-πτηνίατρου (για νάρκωση), άντε να κάναμε κάτι. Αλλιώς...άστα να πάνε!
 
Πόσο διάστημα έχει περάσει από την μετακόμιση, πιστεύεις ότι από τότε σταμάτησε;


. Που; Εδώ, στην Ελλάδα; Δεν γνωρίζω ν΄ασχολείται κάποιος...Αν εννοείς να το πήγαινες εκτός Ελλάδος, ναι.
Γιατί εδώ υπάρχει μόνο ένας κύριος ο οποίος ασχολείται και κατασκευάζει καροτσάκια για ανάπηρους σκύλους (κάτι που δεν έχει σχέση με τεχνολογία).
Και των κτηνιάτρων οι γνώσεις σε σχέση με τα πουλιά εξαρτώνται από προσωπική προσπάθεια-διάβασμα και ότι εμπειρίες αποκτούν από τ΄άγρια (ΑΝΙΜΑ) ή τα δικά μας πουλιά...
Αν τώρα εγώ που έχω πουλιά πχ είχα πτυχίο οδοντιάτρου ή ήμουν οδοντοτεχνίτης (για τη δική σας περίπτωση) και είχα πρόβλημα στα δικά μου πουλιά, με συνεργασία κτηνίατρου-πτηνίατρου (για νάρκωση), άντε να κάναμε κάτι. Αλλιώς...άστα να πάνε!

Ναι εδώ στην Ελλάδα, αρκεί να αντέχει η τσέπη σου.
Όποιος ενδιαφέρεται και ψάχνει βρίσκει την άκρη.
Αλλά όπως και να έχει το κόστος είναι απαγορευτικό και το έχω βάλει στο αρχείο προς το παρόν.
Υπάρχουν πλέον και στην Ελλάδα οι 3D εκτυπωτές στις κλινικές, αλλά για να γίνει εγχείρηση δεν υπάρχει πρωτόκολλο για αυτό το είδος, μόνο όπως λες εμπειρικά και πειραματικά στην ΑΝΙΜΑ και την Αίγινα(αν υπάρχει ακόμα). Πες ότι το ξεπερνάς αυτό κάπως, και βρίσκεις χειρουργό που αναλαμβάνει. Θα έχει τα κατάλληλα χειρουργικά εργαλεία για πουλιά που είναι πανάκριβα;
 
Βρήκα 2 φωτογραφίες σε μια γρήγορη έρευνα:

Πλαϊνή και μπροστινή φωτογραφία που φαίνονται η χτυπημένη φτερούγα και το στραβό και σπασμένο ράμφος όταν ήταν πολύ μικρό ακόμη.

1.webp2.webp
 
Ας προσπαθήσει κάποιος να με ενημερώσει και μένα γιατί δεν κάνει μπάνιο.
Ισχύει αυτό που έγραψα πιο πάνω; Αλλά δε συνήθισε τόσους μήνες μετά τη μετακόμιση;
 
Ας προσπαθήσει κάποιος να με ενημερώσει και μένα γιατί δεν κάνει μπάνιο.
Ισχύει αυτό που έγραψα πιο πάνω; Αλλά δε συνήθισε τόσους μήνες μετά τη μετακόμιση;

Πώς έκανε μπάνιο πριν, με σπρέι ή σε μπολ; Δοκίμασε να του δώσεις νερό ενώ πέφτει πάνω του ο ήλιος κι άναψε απορροφητήρα ή ηλεκτρική σκούπα. Εναλλακτικά δοκίμασε ήχους βροχής στο youtube.
 
Πώς έκανε μπάνιο πριν, με σπρέι ή σε μπολ; Δοκίμασε να του δώσεις νερό ενώ πέφτει πάνω του ο ήλιος κι άναψε απορροφητήρα ή ηλεκτρική σκούπα. Εναλλακτικά δοκίμασε ήχους βροχής στο youtube.

Δείξε μας και το σήμερα. Σε τι κλουβί ζει, το αφήνεις ελεύθερο; Τι τρώει; Πώς είναι η καθημερινότητά σας; Βίντεο, έχεις; :)

Το πρωί βγάζω το κλουβί στο μπαλκόνι και το σούρουπο το βάζω μέσα σε δωμάτιο. Τώρα που καλοκαιριάζει θα τον αφήνω μόνιμα έξω. Τις ελάχιστες μέρες το χρόνο που είμαι για λίγο μόνος στο διαμέρισμα τον αφήνω (υπό την επίβλεψή μου πάντα) ελεύθερο στο δωμάτιο που γνωρίζει καλά. Έχει μάθει το αυτοκίνητό μου και κράζει όταν παρκάρω. Προσπαθώ όσο μπορώ να μην είναι μόνος γιατί του αρέσει πολύ η παρέα και του μιλάω.
Τρώει τα πάντα σχεδόν αλλά καθημερινά κυρίως κιμά, premium ξηρά γατοτροφή μουλιασμένη, μαϊνοτροφή και συχνά πυκνά βραστό κρόκο αυγού και ψωμί. Επίσης πιο σπάνια διάφορα έντομα, αν τύχει...

Αν γνωρίζει κάποιος διατροφικές συνήθειες σε καρπούς και σπόρους, θα το εκτιμούσα.

Το κλουβί είναι αυτοσχέδιο 70cmx90cmx2m ύψος. Σκελετός από γαλβανιζέ κολώνες τύπου dexion και κουνελόσυρμα.
Στην αρχή (πριν μετακομίσω) δεν είχε πάτο το κλουβί γιατί τον είχα μόνιμα στην ύπαιθρο, όπου έρχονταν και η οικογένειά του επίσκεψη στο κλουβί! Το τάπερ που έκανε μπάνιο και τους κρύους μήνες του χειμώνα, ήταν τοποθετημένο στον (ανύπαρκτο) πάτο του κλουβιού δηλαδή στο έδαφος.

Πέρυσι το καλοκαίρι μετακόμισε σε μπαλκόνι διαμερίσματος. Σύντομα εφοδιάστηκα με συρταρωτό πάτο αλλά δεν έκανε ποτέ ξανά μπάνιο στο τάπερ. Δοκίμασα μερικές φορές τις ηλιόλουστες μέρες ακριβώς αυτό που είπες και ενδιαφερόταν. Κατέβαινε στον πάτο του κλουβιού, πήγαινε στο τάπερ, κοντοστεκόταν και κοίταζε μέσα για λίγο και έφευγε. Δεν έκανε μπάνιο ποτέ ξανά στο τάπερ παρά μόνο το κεφάλι του στην ειδικά διαμορφωμένη θέση για να πίνει με άνεση νερό λόγω ράμφους.

Φρέσκιες φωτογραφίες και βίντεο δεν έχω και τρόπο να βγάλω, γιατί μου χάλασε το κινητό και έχω ένα παλιό.
 
. Το κλουβί είναι αυτοσχέδιο 70cmx90cmx2m ύψος. Σκελετός από γαλβανιζέ κολώνες τύπου dexion και κουνελόσυρμα.
Στην αρχή (πριν μετακομίσω) δεν είχε πάτο το κλουβί γιατί τον είχα μόνιμα στην ύπαιθρο, όπου έρχονταν και η οικογένειά του επίσκεψη στο κλουβί! Το τάπερ που έκανε μπάνιο και τους κρύους μήνες του χειμώνα, ήταν τοποθετημένο στον (ανύπαρκτο) πάτο του κλουβιού δηλαδή στο έδαφος.
Πέρυσι το καλοκαίρι μετακόμισε σε μπαλκόνι διαμερίσματος. Σύντομα εφοδιάστηκα με συρταρωτό πάτο αλλά δεν έκανε ποτέ ξανά μπάνιο στο τάπερ. Δοκίμασα μερικές φορές τις ηλιόλουστες μέρες ακριβώς αυτό που είπες και ενδιαφερόταν. Κατέβαινε στον πάτο του κλουβιού, πήγαινε στο τάπερ, κοντοστεκόταν και κοίταζε μέσα για λίγο και έφευγε. Δεν έκανε μπάνιο ποτέ ξανά στο τάπερ παρά μόνο το κεφάλι του στην ειδικά διαμορφωμένη θέση για να πίνει με άνεση νερό λόγω ράμφους.
Άρα (γνώμη μου) φταίει η αλλαγή που έγινε στο κλουβί και όχι η μετακόμιση...Αυτό το συρτάρι δεν βγαίνει, ώστε να διαπιστώσεις (σε καμιά εβδομάδα +) αν θα ξαναμπεί στο τάπερ; Το τάπερ είναι το ίδιο (?) εννοώ μέγεθος-χρώμα-ύψος;
Τι χρώμα έχει το συρτάρι; Θέλω να πω πως το πουλί νιώθει πως έγιναν αλλαγές, κάτι από αυτά το ενοχλεί πιστεύω...
 
Back
Top