Γενικά Η δύο ετών αρσενική καρακάξα μου

Άρα (γνώμη μου) φταίει η αλλαγή που έγινε στο κλουβί και όχι η μετακόμιση...Αυτό το συρτάρι δεν βγαίνει, ώστε να διαπιστώσεις (σε καμιά εβδομάδα +) αν θα ξαναμπεί στο τάπερ; Το τάπερ είναι το ίδιο (?) εννοώ μέγεθος-χρώμα-ύψος;
Τι χρώμα έχει το συρτάρι; Θέλω να πω πως το πουλί νιώθει πως έγιναν αλλαγές, κάτι από αυτά το ενοχλεί πιστεύω...

Δε μπορώ να είμαι σίγουρος αν είναι η αλλαγή περιβάλλοντος ή το συρτάρι. Κλείνω προς την αλλαγή περιβάλλοντος. Έγιναν σχεδόν ταυτόχρονα. Το τάπερ είναι το ίδιο 2 χρόνια αν και σε όποια αλλαγή πήγαινε και σε άλλο μπωλ όσο ήταν στην ύπαιθρο και του έβγαλα και το συρτάρι για το λόγο που είπες. Το συρτάρι είναι γαλβανιζέ στο χρώμα του κλουβιού με εφημερίδες στις οποίες πατάει πρόθυμα και αποθηκεύει καμιά φορά τροφή από κάτω τους.

Το μπάνιο δεν είναι απαραίτητο στα πουλιά; Έχει περάσει περίπου ένας χρόνος που δεν κάνει σωστό μπάνιο παρά μόνο στο ποτήρι τσάτρα πάτρα...
 
Δε μπορώ να είμαι σίγουρος αν είναι η αλλαγή περιβάλλοντος ή το συρτάρι. Κλείνω προς την αλλαγή περιβάλλοντος. Έγιναν σχεδόν ταυτόχρονα. Το τάπερ είναι το ίδιο 2 χρόνια αν και σε όποια αλλαγή πήγαινε και σε άλλο μπωλ όσο ήταν στην ύπαιθρο και του έβγαλα και το συρτάρι για το λόγο που είπες. Το συρτάρι είναι γαλβανιζέ στο χρώμα του κλουβιού με εφημερίδες στις οποίες πατάει πρόθυμα και αποθηκεύει καμιά φορά τροφή από κάτω τους.

Το μπάνιο δεν είναι απαραίτητο στα πουλιά; Έχει περάσει περίπου ένας χρόνος που δεν κάνει σωστό μπάνιο παρά μόνο στο ποτήρι τσάτρα πάτρα...
Εχεις δοκιμασει με λαστιχο ποτισματος με πιστολι, με ανοικτη βεντάλια νερου; Σαν ψιχαλισμα δηλαδη;
 
Το μπάνιο δεν είναι απαραίτητο στα πουλιά; Έχει περάσει περίπου ένας χρόνος που δεν κάνει σωστό μπάνιο παρά μόνο στο ποτήρι τσάτρα πάτρα...
''Απαραίτητο'' είναι, αλλά εφόσον του παρέχεις την δυνατότητα και δεν κάνει (ενώ έκανε) κάτι το έχει ενοχλήσει... Πιο πιθανό μου φαίνεται να φταίει αυτή η αλλαγή στο κλουβί του... Αν και θεωρώ πως αν το ίδιο το πουλί το είχε ανάγκη θα έκανε, αυτό νομίζω.
 
Εφόσον το πουλί είναι να ζήσει την υπόλοιπη ζωή του μαζί σου χρειάζεσαι ένα σωστό κλουβί καταρχήν. Που να είναι ασφαλές και μην χαλάει με τα ψεκάσματα ή τα μπάνια. Η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεσαι κάτι τέτοιο https://www.petkosmos.gr/el/product/kloyva-papagalou-anoigomeni-ΚΝA15

Η διατροφή του είναι καλή από τα λίγα που γνωρίζω. Φρούτα του δίνεις; Νομίζω πως καλό είναι να τρώει μερικά φρούτα (θα δοκίμαζα μπανάνα, σταφύλια, φράουλες) όπως και κανέναν ξηρό καρπό (καρύδι-αμύγδαλο) άψητο κι ανάλατο. Το ψωμί το θεωρώ περιττό προσωπικά.
 
Ανεστη εχει γραψει οτι τα οικονομικα του δεν ειναι καλα, οποτε γιαυτο εκανε δικη του κατασκευη
Εφόσον το πουλί είναι να ζήσει την υπόλοιπη ζωή του μαζί σου χρειάζεσαι ένα σωστό κλουβί καταρχήν. Που να είναι ασφαλές και μην χαλάει με τα ψεκάσματα ή τα μπάνια. Η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεσαι κάτι τέτοιο https://www.petkosmos.gr/el/product/kloyva-papagalou-anoigomeni-ΚΝA15

Η διατροφή του είναι καλή από τα λίγα που γνωρίζω. Φρούτα του δίνεις; Νομίζω πως καλό είναι να τρώει μερικά φρούτα (θα δοκίμαζα μπανάνα, σταφύλια, φράουλες) όπως και κανέναν ξηρό καρπό (καρύδι-αμύγδαλο) άψητο κι ανάλατο. Το ψωμί το θεωρώ περιττό προσωπικά.


Σταφίδες τρώει! Του αρέσουν. Τη ντομάτα την τσιμπολογάει αλλά δεν την τρώει. Δοκίμασα πολλές φορές μήλα, καρύδια, σπόρους τίποτε.

Το κλουβί που έφτιαξα το ήθελα 2 μέτρα γιατί στα πουλιά αρέσει να κάθονται ψηλά. Σε όγκο είναι ίδιο με αυτό που προτείνεις και έχω βάλει σύρτες ασφαλείας στις πόρτες.
Με γαλβανιζέ βίδες, ροδέλες, παξιμάδια και γωνιές, κολώνες dexion γαλβανιζέ 20 μέτρα, 4 ρόδες οι 2 με φρένο, κουνελόσυρμα γαλβανιζέ 10 μέτρα μη νομίζεις ότι μου κόστισε λιγότερα χρήματα. Τα γαλβανιζέ γι' αυτό το λόγο τα πήρα, για να αντέχουν στην υγρασία.

Τα θέματα υγείας με απασχολούν μόνο προς το παρόν. Κυρίως το μπάνιο που είναι απαραίτητο ειδικά αυτή την εποχή και κατά δεύτερον το "μπιμπίκι" στο πόδι τι μπορεί να είναι...
(Ευλογιά μου κόλλαγε από τα κουνούπια και του έφτιαξα σήτα περιμετρικά και στην οροφή τώρα το Μάη που ξεκινάνε, αλλά δεν είναι από αυτό το μπιμπίκι-κάλος)
 
Τα θέματα υγείας με απασχολούν μόνο προς το παρόν. Κυρίως το μπάνιο που είναι απαραίτητο ειδικά αυτή την εποχή και κατά δεύτερον το "μπιμπίκι" στο πόδι τι μπορεί να είναι...
(Ευλογιά μου κόλλαγε από τα κουνούπια και του έφτιαξα σήτα περιμετρικά και στην οροφή τώρα το Μάη που ξεκινάνε, αλλά δεν είναι από αυτό το μπιμπίκι-κάλος)

Γιατί δεν πας μια βόλτα από την ΑΝΙΜΑ; Μπορεί να σε βοηθήσουν, συνεργάζεται και ο Αχιλλέας Ακρίβος μαζί τους, κάνε ένα τηλέφωνο...
 
Γιατί δεν πας μια βόλτα από την ΑΝΙΜΑ; Μπορεί να σε βοηθήσουν, συνεργάζεται και ο Αχιλλέας Ακρίβος μαζί τους, κάνε ένα τηλέφωνο...

Σημαία το έκανα ότι τα οικονομικά δε μου επιτρέπουν να πάω, πόσο μάλλον στον Ακρίβο. Αν δεν το δουν το πουλί οι κτηνίατροι δε μιλάνε από το τηλέφωνο γιατί είναι ευθύνη και το ταμείον μείον.
Να πάω στην ΑΝΙΜΑ και να πέσω σε κανέναν υπάλληλο περίεργο, οικολόγο της αστικής πανίδας που μελετάει το τζιτζίκι της Αττικής και τις επιπτώσεις στον πληθυσμό του από τους ρύπους και να μου πει ότι είναι άγριο το πουλί μου και μάλιστα σπάνιο είδος προς εξαφάνιση στην περιοχή του κέντρου της Αθήνας και ειδικότερα στην Ομόνοια και ότι πρέπει να το αφήσω εκεί για να το μελετήσουν και να το καταγράψουν; 😅

Άσε... Θα ταλαιπωρήσω και το πουλί στο αυτοκίνητο μέσα έξω τόσες ώρες σε κλουβάκι...

Σ' ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σου από την πρώτη στιγμή...
 
κάνε ένα τηλέφωνο...
Το ποιο απλό..
Άσε... Θα ταλαιπωρήσω και το πουλί στο αυτοκίνητο μέσα έξω τόσες ώρες σε κλουβάκι...
Κάποιες ώρες ταλαιπωρίας είναι αποδεκτές(και ίσως απαραίτητες) σε σχέση με την ενδεχόμενη μόνιμη ταλαιπωρία του στην περίπτωση που έχει κάποιο θέμα υγείας.

Επίσης, μια επίσκεψη σε ένα πτηνίατρο έχει κόστος 20euro. Ξέρω ότι ακόμη κι αυτό το πόσο είναι σημαντικό για πολλούς από εμάς, αλλά.. Μαζεύεται..
 
Επίσης, μια επίσκεψη σε ένα πτηνίατρο έχει κόστος 20euro. Ξέρω ότι ακόμη κι αυτό το πόσο είναι σημαντικό για πολλούς από εμάς, αλλά.. Μαζεύεται..
...20 ; Δεν γνωρίζω κανέναν που παίρνει αυτό το ποσό Δημήτρη μου!
Όταν μιλάμε για γιατρούς που πραγματικά κάτι γνωρίζουν (άποψη μου) περί πτηνών αναφέρομαι σε τρεις-τέσσερις (το πολύ δηλ) οι τιμές είναι άλλες.

QUOTE="Karakaxoulis, post: 2399298, member: 23064"].. Σ' ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σου από την πρώτη στιγμή...
[/QUOTE]
Παρακαλώ...
Δεν εννοούσα να επισκεφτείς τον Αχιλλέα, μέσω της ανιμα θα μπορούσε ίσως να το δει...
... Να πάω στην ΑΝΙΜΑ και να πέσω σε κανέναν υπάλληλο περίεργο, οικολόγο της αστικής πανίδας που μελετάει το τζιτζίκι της Αττικής και τις επιπτώσεις στον πληθυσμό του από τους ρύπους και να μου πει ότι είναι άγριο το πουλί μου και μάλιστα σπάνιο είδος προς εξαφάνιση στην περιοχή του κέντρου της Αθήνας και ειδικότερα στην Ομόνοια και ότι πρέπει να το αφήσω εκεί για να το μελετήσουν και να το καταγράψουν; 😅
Σ΄αυτό έχεις δίκιο, σηκώνω τα χέρια.. Δες πμ
 
Τελευταία επεξεργασία:
20 ; Δεν γνωρίζω κανέναν που παίρνει αυτό το ποσό Δημήτρη μου!
Σίσσυ μου και ο δικός μας γιατρός 20 ευρώ παίρνει..
Και πραγματικά είναι ο καλύτερος...
 
20 ; Δεν γνωρίζω κανέναν που παίρνει αυτό το ποσό Δημήτρη μου!

Σε δυο διαφορετικούς πτηνίατρους έχω δώσει αυτό το ποσό Σισσυ μου, αλλιώς δεν θα το έλεγα.
Και από τους δυο έμεινα απολύτως ευχαριστημένος και από τις γνώσεις τους και από την χορηγούμενη θεραπεία και το αποτέλεσμα της.
Στο ποσό δεν συμπεριλαμβάνω τις όποιες εξετάσεις ενδεχόμενος να απαιτούνται.
 
.. Στο ποσό δεν συμπεριλαμβάνω τις όποιες εξετάσεις ενδεχόμενος να απαιτούνται.
... Εννοείται Δημήτρη μου!
20 ευρώ πάντως δεν έχω δώσει ποτέ σε κανέναν απ΄όσους επισκέπτομαι εδώ και σχεδόν 20 χρόνια.
 
Δεν είναι φιλική μιας και στους δυο πήγα από μια φορά για πρώτη φορά.


 
Μια και αναφέρθηκε το όνομα της κυρίας Δουκάκη, να σημειωθεί ότι θα λείψει για κάποιο διάστημα από το κτηνιατρικό κέντρο στον Πειραιά με το οποίο συνεργάζεται λόγω εγκυμοσύνης. Μίλησα μαζί τους την Τρίτη 14/5/2019 για μια επίσκεψη που ήθελα να κάνω.
 
Εγώ έδωσα 35 στη Δουκάκη (πληροφοριακά). Ίσως παίζει ρόλο το είδος;
Κι εγώ από 35 (φιλική τιμή) και πάνω, έχω δώσει-δίνω σε αυτούς που πάω (την κ Δουκάκη δεν την έχω επισκεφθεί)
 
Back
Top