Γενικά Η δύο ετών αρσενική καρακάξα μου

Ο Γιώργος αν και δεν απάντησε υποθέτω πως εννοεί παπαγάλο🙄.. Το ίδιο κι εσύ Σίσσυ;
Για να συμπεράνουμε ότι τελικά χρεώνουν ανά είδος. Εγώ είχα πάει καναρίνια.
 
Ο Γιώργος αν και δεν απάντησε υποθέτω πως εννοεί παπαγάλο🙄.. Το ίδιο κι εσύ Σίσσυ;
Για να συμπεράνουμε ότι τελικά χρεώνουν ανά είδος. Εγώ είχα πάει καναρίνια.
Κι ο Γιώργος τον κοκατιλακο του είχε πάει. Το είχε αναφέρει νομίζω και σε άλλο θέμα.
 
Κάντε την ένα ταγκ βρε παιδιά και ρωτήστε την..
Πιστεύω ότι θα σας απαντήσει.. :D

Το βρίσκω λάθος Εύα να γίνεται παζάρι με την δουλειά ενός επαγγελματία σε ένα φόρουμ γιατί νομίζω πως προς τα εκεί τείνει. Προσωπικά για να πω την αλήθεια, το βλέπω κάπως προσβλητικό. Δεν υπάρχει λόγος να μας εξηγήσει ο κάθε επιστήμονας πόσο κοστολογεί τη δουλειά του δημοσίως. Αν έχει ο κάθε κτηνίατρος τιμοκατάλογο (τόσα χρόνια με ζώα δεν έχω συναντήσει ποτέ) τότε μπορεί να τον έχει αναρτήσει στην προσωπική του ιστοσελίδα. Αλλιώς ίσως να τον φέρουμε σε δύσκολη θέση.
 
Δεν υπάρχει λόγος να μας εξηγήσει ο κάθε επιστήμονας πόσο κοστολογεί τη δουλειά του δημοσίως

Ακριβώς έτσι όπως τα λέει ο @Φοίβος, @eva vrs .
Ούτε θα του το ζητήσουμε αλλά ούτε και είναι υποχρεωμένος να μας πει πως και γιατί παίρνει ότι παίρνει. :)
 
Ο Γιώργος αν και δεν απάντησε υποθέτω πως εννοεί παπαγάλο🙄.. Το ίδιο κι εσύ Σίσσυ;
Για να συμπεράνουμε ότι τελικά χρεώνουν ανά είδος. Εγώ είχα πάει καναρίνια.
Κοκατίλ.
Λατρεία. :)
 
Καλησπέρα,

Κάπου διάβασα ότι αν το πουλί καταναλώνει μεγάλες δόσεις πρωτεΐνης, επηρεάζονται τα νεφρά και ένα από τα οφθαλμοφανή συμπτώματα μπορεί να είναι και το "μπιμπίκι" που ανέφερα προηγουμένως.
Είχε κάποιος ανάλογη εμπειρία;
Πως το αντιμετώπισε;

Ευχαριστώ
 
Η καθαριότητα είναι ο νούμερο 1 παράγοντας για την εμφάνιση τέτοιων εξογκωμάτων. Το τονίζουν και σε sites οδηγούς φροντίδας για κορακοειδή αλλά είναι και ο γενικός κανόνας για όλα τα πουλιά. Στις φωτο σου η πατήθρα που φαίνεται είναι πολύ βρώμικη. Γι'αυτό δεν συμπαθώ καθόλου τα DIY κλουβιά, πατήθρες κτλ γιατί δεν είναι φτιαγμένα να μην μαζεύουν βρωμιά. Αν δεν μπορείς να καθαρίζεις τις πατήθρες (όπως και το κλουβί και τα σκεύη του) με βραστό νερό, ξύδι και μαγειρική σόδα τότε καλύτερα να τις πετάς και να βάζεις καινούριες. Το πουλί πρέπει να ζει σε συνθήκες τέτοιες που αν βάλεις τα χέρια σου στο κλουβί να μην σιχαίνεσαι και να μην κινδυνεύεις απο μόλυνση αν ακουμπήσεις το πρόσωπό σου πριν τα πλύνεις (τρόπος του λέγειν η προσωπική υγιεινή είναι πολύ σημαντική ειδικά όταν καθαρίζουμε τα κλουβιά).
 
Η καθαριότητα είναι ο νούμερο 1 παράγοντας για την εμφάνιση τέτοιων εξογκωμάτων. Το τονίζουν και σε sites οδηγούς φροντίδας για κορακοειδή αλλά είναι και ο γενικός κανόνας για όλα τα πουλιά. Στις φωτο σου η πατήθρα που φαίνεται είναι πολύ βρώμικη. Γι'αυτό δεν συμπαθώ καθόλου τα DIY κλουβιά, πατήθρες κτλ γιατί δεν είναι φτιαγμένα να μην μαζεύουν βρωμιά. Αν δεν μπορείς να καθαρίζεις τις πατήθρες (όπως και το κλουβί και τα σκεύη του) με βραστό νερό, ξύδι και μαγειρική σόδα τότε καλύτερα να τις πετάς και να βάζεις καινούριες. Το πουλί πρέπει να ζει σε συνθήκες τέτοιες που αν βάλεις τα χέρια σου στο κλουβί να μην σιχαίνεσαι και να μην κινδυνεύεις απο μόλυνση αν ακουμπήσεις το πρόσωπό σου πριν τα πλύνεις (τρόπος του λέγειν η προσωπική υγιεινή είναι πολύ σημαντική ειδικά όταν καθαρίζουμε τα κλουβιά).

Μπορείς να αναρτήσεις ένα σύνδεσμο μιας καλής σελίδας οδηγούς για φροντίδα κορακοειδών;

Η φωτογραφία που βλέπεις είναι 1-2 μηνών το πουλάκι. Είναι κλουβί γάτας και ήταν προσωρινό για να το βάλω κάπου μέχρι να οργανωθώ. Σήμερα αερίζεται πολύ καλά το κλουβί και το πλένω με πίεση νερού και ξύστρες. Δεν ήξερα για το βραστό νερό, ξύδι και σόδα... Θα το κάνω.
Ευχαριστώ.

Επίσης αν ξέρεις ή κάποιος άλλος για την πρωτεΐνη θα με βοηθούσε πολύ. Ήδη έχω μειώσει τον κιμά και την ξηρά γάτας γιατί έχει οστεάλευρα μέσα και παίρνει μάλλον υπερβολικές δόσεις πρωτεΐνης... Ήδη ξεκίνησα λαχανικά, πολυβιταμίνη + vit A της beaphar και κονσέρβα γάτας που έχει το 1/5 της πρωτεΐνης που έχει η ξηρά.

Έχω μία παλιά φώτο με το νέο κλουβί στον κήπο πριν τη μετακόμιση και την επισυνάπτω.

P1030165 compressed.webp
 
H αναζήτηση στο google βγάζει πάρα πολλά αποτελέσματα. Αυτός έχει ωραίο κανάλι στο youtube, ακολούθησε τον αν θέλεις και δες τι τα ταΐζει.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Το pet food όπως η γατοτροφή που δίνεις γράφουν ότι δημιουργεί διατροφικές ανισορροπίες. Η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεται φρούτα, ξηρούς καρπούς και λιγότερο κρέας. Τα meal worms θεωρούνται εξαιρετικά και μπορείς να βρεις και να έχεις δικιά σου καλλιέργεια στο σπίτι.
 
H αναζήτηση στο google βγάζει πάρα πολλά αποτελέσματα. Αυτός έχει ωραίο κανάλι στο youtube, ακολούθησε τον αν θέλεις και δες τι τα ταΐζει.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Το pet food όπως η γατοτροφή που δίνεις γράφουν ότι δημιουργεί διατροφικές ανισορροπίες. Η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεται φρούτα, ξηρούς καρπούς και λιγότερο κρέας. Τα meal worms θεωρούνται εξαιρετικά και μπορείς να βρεις και να έχεις δικιά σου καλλιέργεια στο σπίτι.

Που το γράφουν; Στείλε μία ιστοσελίδα να μαθαίνω κι εγώ...

Σχεδόν όλα τα φαγητά που δείχνει του τα έβαλα και δεν τα τρώει ☹ Προτιμάει κοτόπουλο, συκώτι, κιμά, αυγό, σκουλήκια και έντομα, σταφίδες, γατοτροφή (αγοράζω τις πιο επώνυμες και ακριβές) και ψωμί!

Μήπως πρέπει να κάνω το κλασσικό; Να τον αφήσω νηστικό με φρούτα και λαχανικά να αναγκαστεί να τα μάθει;
 
Που το γράφουν; Στείλε μία ιστοσελίδα να μαθαίνω κι εγώ...

Σχεδόν όλα τα φαγητά που δείχνει του τα έβαλα και δεν τα τρώει ☹ Προτιμάει κοτόπουλο, συκώτι, κιμά, αυγό, σκουλήκια και έντομα, σταφίδες, γατοτροφή (αγοράζω τις πιο επώνυμες και ακριβές) και ψωμί!

Μήπως πρέπει να κάνω το κλασσικό; Να τον αφήσω νηστικό με φρούτα και λαχανικά να αναγκαστεί να τα μάθει;
Σιγά σιγά τις αλλαγές με το φαγητό κι όχι με πείνα. Τρώει αυτά που έμαθε να τρώει απο μωρό. Τρώγε δίπλα του τα ίδια (όχι τα σκουλήκια :D) που του προσφέρεις για να παίρνει παράδειγμα. Δοκίμασε με τα κάπως πιο γλυκά φρούτα αρχικά, μπανάνα, σταφύλια, φράουλες. Τα αφήνω πάνω στο φράχτη για τα κοράκια εδώ και γίνεται μάχη. :D

Θα σου βάλω και καναδυο ιστοσελίδες αργότερα που διάβασα.
 
Σιγά σιγά τις αλλαγές με το φαγητό κι όχι με πείνα. Τρώει αυτά που έμαθε να τρώει απο μωρό. Τρώγε δίπλα του τα ίδια
Σωστά... Με κρέας μεγάλωσε και first age ξηρά τροφή...
Με το σκύλο μου το έκανα αυτό. Στο τέλος έτρωγε μέχρι και αγγούρι και ήθελε να πίνει αυτό που έπινα, ακόμη και alcohol!
Έχω μικρή εμπειρία από πουλιά και δυσκολεύομαι λίγο.
Πως το μαθαίνεις να κυκλοφορεί ελεύθερο και να μην κουτσουλάει όπου βρει;
 
.
Πως το μαθαίνεις να κυκλοφορεί ελεύθερο και να μην κουτσουλάει όπου βρει;

Είναι δύσκολο κι όχι υγιές για ένα πουλί. Όσοι έχουμε πουλιά ελεύθερα μέσα στο σπίτι έχουμε συμβιβαστεί με τις κουτσουλιές. Δεν κουτσουλάνε παντού, συνήθως διαλέγουν 2-3 σημεία που προτιμούν.
 
Μερικά απο τα αποσπάσματα και τα sites που διάβασα ψάχνοντας να σου απαντήσω.

Nutritional imbalances
Human food is not natural for magpies and can make them sick. A natural diet for these birds consists of insects and small animals such as lizards and mice. Food sources commonly offered to magpies include bread, mincemeat, bird seed and pet food, all of which can lead to nutritional imbalances and life threatening complications.

Feeding magpies bread can cause stomach problems, raw meat and sausage lacks the calcium requirements of these birds and may lead to weak bones and beaks, and bird seed is only a minor part of the magpie diet. Magpies are also considerably smaller than humans so the amount of food supplied is often in excess of the required daily intake for these birds.
πηγή: https://www.healthywildlife.com.au/feeding-magpies/#/

Magpie (Pica pica - Black-billed magpie,):

  • High-meat diet. (B118.17.w17)
  • 50:50 mixture of dog biscuit and dog meat (tinned food), with occasional grain and invertebrates such as mealworms. Also grit and water. (B169.43.w43)
  • Insectivorous mix with added raw meat and live food (e.g. mealworms). (B99).

πηγή: http://wildpro.twycrosszoo.org/S/00Man/AvianHusbandryTechniques/UKBHusbIndTech/cas_feeding_av_corvids.htm

Magpies require a calcium and a protein-rich diet. Nutritional deficiencies often result from unaware well-meaning people frequently feeding them large amounts of inappropriate foods such as bread, plain mince meat and other human processed foods.

πηγή : http://www.magpieaholic.com/feeding-magpies/

The diet of a magpie
Their main diet in summer is grassland invertebrates, such as beetles, flies, caterpillars, spiders, worms and leatherjackets.
In winter, they eat more plant material, such as wild fruits, berries and grains, with household scraps and food scavenged from bird tables or chicken runs, pet foods etc. They will eat carrion at all times and catch small mammals and birds. Occasionally, magpies prey on larger animals such as young rabbits.
During the breeding season they will take eggs and young of other birds. We don't know exactly what proportion of the summer diet of urban and suburban magpies these comprise: estimates vary between 3 per cent and 38 per cent by weight, although most estimates are at the low end of this scale. Studies of urban magpies in Manchester showed a summer diet mostly of invertebrates with some field voles and house sparrows.
When food is abundant, magpies hoard the surplus to eat later. They make a small hole in the ground with their beak, place the food in it and cover it with grass, a stone or a leaf. These caches are spread around their territory or home range.

Read more at https://www.rspb.org.uk/birds-and-w...gpie/what-do-magpies-eat/#j8DOjmzqMk2UDqrc.99
πηγή: https://www.rspb.org.uk/birds-and-wildlife/wildlife-guides/bird-a-z/magpie/what-do-magpies-eat/
 
Το κλουβί δεν είναι κακό αν και χρειάζεται μήκος για να πεταρίζει κι όχι ύψος αφού δεν σκαρφαλώνει. Θα του έβαζα όμως παιχνίδια και καμιά πιο χοντρή πατήθρα. Έχεις ένα πανέξυπνο πουλί στα χέρια σου και το μυαλό του θέλει ενασχόληση όπως ενός παπαγάλου. Τα κοκακοειδή μπορούν και να μαδήσουν τα φτερά τους μόνα τους όπως οι παπαγάλοι απο ανία. Δες για να πάρεις ιδέες να φτιάξεις μόνος σου χωρίς να ξοδευτείς.
https://community.petbirds.gr/threads/Φτιάξτε-παιχνίδια-παπαγάλων-εύκολα-και-γρήγορα.24600/
https://community.petbirds.gr/threads/Χειροποίητα-παιχνίδια-παπαγάλων-ιδέες-και-κατασκευές-μου.18387/

Για το δικό σου πουλί όλα τα κομμάτια που θα χρησιμοποιήσεις θα πρέπει να είναι απολύτως ασφαλή για να μην παγιδέψει το ράμφος του ή να μην καταπιεί κάτι.
 
Το κλουβί δεν είναι κακό αν και χρειάζεται μήκος για να πεταρίζει κι όχι ύψος αφού δεν σκαρφαλώνει. Θα του έβαζα όμως παιχνίδια και καμιά πιο χοντρή πατήθρα. Έχεις ένα πανέξυπνο πουλί στα χέρια σου και το μυαλό του θέλει ενασχόληση όπως ενός παπαγάλου. Τα κοκακοειδή μπορούν και να μαδήσουν τα φτερά τους μόνα τους όπως οι παπαγάλοι απο ανία.

Δε μπορεί να πετάξει κανονικά, απλώς πεταρίζει, αλλά 90εκ x70εκ ↔ δεν είναι αρκετό; Έδωσα 2μ ↕ γιατί του αρέσει να κάθεται ψηλά και δεν είχε συρτάρι αλλά είχε το έδαφος για πάτωμα και τη μπανιέρα κάτω και ανεβοκατέβαινε συνέχεια.
Δεν του βάζω παιχνίδια γιατί λείπει μέρος του ράμφους του και όταν το ζορίζει, κινδυνεύει να σπάσει.

Είναι πανέξυπνα πουλιά, πολύ κοινωνικά και παρατηρητικά. Οπότε μου έχει δημιουργηθεί ένα ερώτημα που σίγουρα θα έχεις κι εσύ ή είχες κάποτε, αφού έχεις παπαγάλο Ωκεανίας.
Η νοημοσύνη των πτηνών που μιλάνε ανθρώπινα, είναι συνειδητή προσπάθεια επικοινωνίας με τον άνθρωπο ή συμμετοχή στην αμφίδρομη σχέση μιμούμενα την ανθρώπινη φωνή;

Θεά η magpie whisperer!
 
Back
Top