Ασθένειες Η δύσπνοια του Μάριου συνεχίζει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
Κοντεύει μήνας από την ημέρα που ανακάλυψα πως ο Μάριος (μόνο σε πλήρη ηρεμία) παρουσίαζε δύσπνοια.
Δεν μπορώ να γνωρίζω για πόσο χρονικό διάστημα συνέβαινε αυτό, διότι είναι κάτι που ανακάλυψα εντελώς τυχαία.
Κατά τη διάρκεια της καθημερινότητας του, δεν άφηνε ούτε αφήνει υποψίες πως κάτι μπορεί να συμβαίνει. Όλα κυλούν στους ρυθμούς που κυλούν 8+ χρόνια τώρα... Δείχνει ν΄αναπνέει κανονικά, τρώει με όρεξη-πίνει-νευριάζει-παίζει-κάνει παρέα με την Λήδα κτλ κτλ
Συμπέρασμα:
Παρατηρείτε τα πτηνά σας και στις ώρες χαλάρωσης ή του ύπνου τους.

Ενώ η Εισπνεόμενη αγωγή φαρμάκου για τον παπαγάλο μου (την οποία ακολούθησα κατόπιν οδηγιών γιατρού) έδειξε στην αρχή να δρα, τελικά όμως απεδείχθει χωρίς αποτέλεσμα. Σε συζήτηση με τον γιατρό (της συγκεκριμένης συνταγής), δεν είχε κάτι άλλο να μου προτείνει, απ΄το να συνεχίσει για μερικές ημέρες ακόμα τις εισπνοές. Μου απάντησε δε, πως όλα τα προβλήματα δυστυχώς δεν έχουν και λύσεις...
Οπωσδήποτε σαν άτομο δεν είμαι από αυτούς που ''δέχονται την μοίρα τους'' (πολύ περισσότερο δε όταν αφορά ζώα-πουλιά και οτιδήποτε άλλο εξαρτάται από μένα).
Από τη στιγμή λοιπόν που δεν είχε κάτι άλλο να μου προτείνει ήθελα μια δεύτερη ιατρική γνώμη...
Έκλεισα ραντεβού και χθες είδε τον Μάριο η Patricia Grey
(της έδειξα και πρωινό βίντεο της ίδιας ημέρας, ώστε να έχει ακριβή εικόνα της κατάστασης)
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Τον εξέτασε, διαπίστωσε πως ακούει την αναπνοή του κάπως ποιο δυνατά απ΄ότι θα έπρεπε για ένα πουλί του είδους του. Μετά από ώρα όταν ο Μάριος χαλάρωσε και πήρε στάση για να κοιμηθεί διαπίστωσε και την δύσπνοια του.
Μου είπε πως από πολλές αιτίες θα μπορούσε να έχει τη συγκεκριμένη δύσπνοια:
α) Δεν συμφωνεί με την μέχρι τώρα χορήγηση του gardenal για την πτεροφαγία.
Το χαρακτήρισε ισχυρότατο φάρμακο με επιπτώσεις στο συκώτι.
Μου είπε πως υπάρχει περίπτωση να έχει *διογκωθεί το συκώτι και άλλα εσωτερικά όργανα και αυτό να δημιουργεί την δύσπνοια... Ευτυχώς δεν διαπίστωσε ίκτερο, κάτι που θα έδειχνε πως (*σε ανάλογη κατάσταση) η ασθένεια έχει προχωρήσει ανεπανόρθωτα...
β) Μου είπε πως μπορεί πχ να έχει μύκητες, κάτι που δεν θα φαινόταν σε (άμεση) εξέταση λόγω των εισπνοών που έκανε μέχρι προχθές...
Χαρακτήρισε απηρχαιωμένη και απαράδεκτη τη χρήση του F10 ως εισπνεόμενο. Υπάρχουν άλλα σύγχρονα φάρμακα μου είπε για ανάλογες περιπτώσεις...
γ) Ο συριγμός που ακούω ώρες ώρες (εκείνη δεν τον άκουσε) μετά από το στραβοκατάπημα της doxiciclina μπορεί να συμβαίνει (είπε), γιατί η συγκεκριμένη αντιβίωση ίσως του έχει δημιουργήσει έγκαυμα στην τραχεία...
Γι΄αυτό τον λόγο μας έδωσε αγωγή με αντιφλεγμονώδες.
Αποφάσισα να του σταματήσω όλα τα φάρμακα που έπαιρνε.
Δυστυχώς το gardenal δεν επιτρέπεται να διακοπεί από τη μια μέρα στην άλλη, θα παίρνει λιγότερη δόση έως ότου το σταματήσουμε οριστικά (σε διάστημα μιας εβδομάδας).
''Ξεκαθαρίστηκε'' το θέμα πως γενική εξέταση αίματος μπορεί να κάνει στον Μάριο αλλά όχι βιοχημική.
Το πουλάκι θα μείνει καθαρό από φάρμακα για 15 ημέρες και μετά θα κάνει γενική αίματος ώστε να διαπιστωθεί η ποσότητα των λευκών αιμοσφαιρίων.
Μου έδωσε και μια αντιβίωση σε περίπτωση που διαπιστώσω κάποιο πρόβλημα-χειροτέρευση της κατάστασης του (πχ το Σαββατοκύριακο που δεν κάνει ιατρείο, οπωσδήποτε ακύρωσα το ταξίδι που ήταν προγραμματισμένο να πάμε)
 
Αχ Σισσυ μου ευτυχως που εισαι εσυ και δεν τα αφηνεις στην τυχη τους.
Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να ξεπεραστει οσο πιο γρηγορα γινεται το προβλημα.
Για την δυσπνια τελικα δεν θα παιρνει τιποτα; Δεν καταλαβα. Για την πτεροφαγια σου προτεινε καποιο αλλο φαρμακο;
 
...*Για την δυσπνια τελικα δεν θα παιρνει τιποτα; Δεν καταλαβα...** Για την πτεροφαγια σου προτεινε καποιο αλλο φαρμακο;
*Όχι Ηλέκτρα μου, δεν θα παίρνει φάρμακο για την δύσπνοια προκειμένου σε 15 ημέρες να βγει στη γενική αίματος το όποιο πρόβλημα (και εξέταση για μύκητες αν κατάλαβα σωστά). Γι΄αυτό μου έδωσε αντιβίωση σε περίπτωση που χειροτερεύσει να δώσω άμεσα.
**Προέχει το θέμα της δύσπνοιας αφού μπορεί να είναι (ήδη) επικίνδυνο για την ζωή του. Για την πτεροφαγία θα συζητήσουμε αργότερα. Προτείνει ορμόνες, τρεις ενέσεις... (σε αμαζόνες πάροτλετς κτλ υπάρχει καλό αποτέλεσμα μου είπε).
Να ξεπεράσει τον όποιο κίνδυνο διατρέχει προς το παρόν και βλέποντας και κάνοντας...
 
Σίσσυ σας ευχομαι την πλήρη ίαση του Μάριου απο όλα τα θέματα που σας έχουν ταλαιπωρήσει όλον αυτόν τον καιρό.
Δεν έχω καταλάβει γιατι δεν μπορεί να γίνει βιοχημική εξέταση, έστω στο μέλλον. Δεν μπορεί να συλλεχθεί αρκετό δείγμα αίματος;
Πραγματικα μακάρι η συγκεκριμένη γιατρός να βρει τη σωστή αντιμετώπιση. Όμως μεχρι στιγμής ο προβληματισμός που έθεσε ειναι στο επίπεδο της υπόθεσης... φυσικά με κάποιες ενδείξεις, αλλά απο την άλλη έτσι ξεκινούν και όλες οι διαγνώσεις. Το γράφω αυτο γιατι και στον Κάρλο, νομίζω οτι αυτη ήταν που τον αναισθητοποίησε για ακτινογραφία και το πουλακι πέθανε, μπορεί για άλλο λόγο όπως είχε πει, μπορεί όμως και λόγω της αναισθησίας. Οποτε θα ήμουν εξαιρετικά επιφυλακτικός στη θέση σου και δεν θα δεχόμουν επουδενί την όποια επικίνδυνη εξέταση.
 
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις ευχές και την συμπαράσταση.

*Δεν έχω καταλάβει γιατι δεν μπορεί να γίνει βιοχημική εξέταση, έστω στο μέλλον. Δεν μπορεί να συλλεχθεί αρκετό δείγμα αίματος;
Πραγματικα μακάρι η συγκεκριμένη γιατρός να βρει τη σωστή αντιμετώπιση.** Όμως μεχρι στιγμής ο προβληματισμός που έθεσε ειναι στο επίπεδο της υπόθεσης... φυσικά με κάποιες ενδείξεις, αλλά απο την άλλη έτσι ξεκινούν και όλες οι διαγνώσεις. Το γράφω αυτο γιατι και στον Κάρλο, νομίζω οτι αυτη ήταν που τον αναισθητοποίησε για ακτινογραφία και το πουλακι πέθανε, μπορεί για άλλο λόγο όπως είχε πει, μπορεί όμως και λόγω της αναισθησίας. ***Οποτε θα ήμουν εξαιρετικά επιφυλακτικός στη θέση σου και δεν θα δεχόμουν επουδενί την όποια επικίνδυνη εξέταση.

*Ναι, με μια σταγόνα αίμα μου είπε πως μπορεί να κάνει γενική αίματος ενώ για τις βιοχημικές δεν υπάρχει ανάλογο μηχάνημα (στην Αμερική υπάρχει, αυτό μου το είχε πει και παλιά).
**... Και μόνο υποθέσεις...Από την ''άλλη'' δεν υπάρχει κάποια καλυτέρευση στην υγεία του, οπότε αισθάνομαι υποχρεωμένη-δεσμευμένη να δοκιμάσω μήπως και κάτι βρεθεί... Μήπως δεν χειροτερεύσει...
Δυστυχώς τα ίδια δεν ισχύουν και με τις ασθένειες των ανθρώπων; Σε 10 γιατρούς αν πας 10 διαφορετικές γνώμες και αγωγές θα σου δώσουν. Λίγο πολύ αναγκαζόμαστε να γίνουμε οι ίδιοι ''γιατροί'' επιλέγοντας ποιον γιατρό απ όλους και τι αγωγή θ΄ακολουθήσουμε...
***Έχεις απόλυτο δίκιο Γιάννη, έτσι ακριβώς αισθάνομαι.. Έχω αγωνία ακόμα και για την λήψη αίματος μπορώ να πω, αλλά τουλάχιστον με αυτή την εξέταση θα αποκλειστεί (?) κάποια πιθανή λοίμωξη (αν και με την αντιβίωση που είχε ήδη πάρει μέχρι να στραβοκαταπιεί, αν υπήρχε κάτι θα είχαμε και αποτέλεσμα).
Τι να πω... Μπλεγμένη αισθάνομαι και ''ψάχνομαι'' μπας και καταφέρω να τον βοηθήσω☹
 
Αχ ενας ατελειωτος αγωνας σισση μου κουραγιο. Περαστικα περαστικα και περαστικα τιποτα αλλο.. Ευχομαστε ολοι να το ξεπερασετε ολο εντελως επιτελους. Θετικη ενεργεια κ ολα καλα θα πανε:)
 
Αχ αυτό το Μαριονι μας...
Εγώ τον βλέπω μεγάλο μαχητή και σε φοβάμαι τόσο πολύ.
Εύχομαι ολόψυχα να γίνει πολύ πολύ καλύτερα!
 
Περαστικά στον πιο τυχερό και ευτυχισμένο παπαγάλο! Η σχεση σας και τα προβλήματα υγειας, μου θυμιζουν πολύ την σχέση μου με τον Αλέκο. Του προσφέρεις την καλύτερη ζωή που θα μπορουσε να έχει από όλες τις πλευρές!
Καλή δύναμη και περαστικά
 
Πως πάει ο μικρός;
Βρε @Sissy ...
*Μήπως αυτό που βλέπουμε είναι εσωτερικός πόνος κι όχι δύσπνοια;
**Ακούς θόρυβο στην προσπάθεια να ανασάνει;

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη Γιάννη, αισθάνομαι πως έχει επιδεινωθεί.
Προσπαθώ να κάνω συγκρίσεις στα βίντεο που του βγάζω σχεδόν καθημερινά από τις 18-11-16 δεν μπορώ να έχω εικόνα αλλιώς, είναι μικρές οι αλλαγές...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

*Αυτό που βλέπουμε,
ο μεν γιατρός το χαρακτήρισε ταχύπνοια (= γρήγορη αναπνοή) και
η δε γιατρός δύσπνοια (=δυσκολία στην αναπνοή)... Εγώ πάλι είχα την εντύπωση πως πρόκειται για ταχυπαλμία...
**Αυτό που ακούω πολλές φορές, όχι πάντα, είναι ένας συριγμός όταν ανασαίνει (ξεκίνησε όταν στραβοκατάπιε και έβηχε)
Κανείς από τους δυο γιατρούς δεν άκουσε συριγμό εξετάζοντας τον με το στηθοσκόπιο...
 
Σισσυ έδειξες όλα αυτα τα βίντεο στους γιατρούς; Εάν πήγε όντως φάρμακο στον πνεύμονα πως θα θεραπευτεί;
 
Back
Top