Ασθένειες Η δύσπνοια του Μάριου συνεχίζει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σισσυ *έδειξες όλα αυτα τα βίντεο στους γιατρούς; **Εάν πήγε όντως φάρμακο στον πνεύμονα πως θα θεραπευτεί;
*Όλα τα βίντεο όχι, δεν έχουν αξία, αφού η κατάσταση του πουλιού δεν δείχνει να έχει διαφορές. Είδε ένα ο γιατρός (και μετά μου έδωσε το εισπνεόμενο).
Είδε ένα και η γιατρός, μάλιστα τον πέτυχε και εκείνη την ώρα ν΄αναπνέει έτσι...
Είχα ενημερώσει και τους δυο πως είχε στραβοκαταπιεί.
Όταν ρώτησα τον γιατρό τι μπορεί να γίνει που στραβοκατάπιε μου απάντησε πως δεν μπορεί να γίνει τίποτα...
Όταν ενημέρωσα και τους δυο πως ακούω έναν συριγμό τον ακροάστηκαν και μου είπαν πως (και οι δυο) δεν ακούγεται κάτι...
Τώρα που το σκέφτομαι το θέμα είναι πως:
Εγώ ακούω τον συριγμό στο ανώτερο αναπνευστικό δηλ ράμφος-ρουθούνια κτλ Ενώ εκείνοι άκουσαν με στηθοσκόπιο τους πνεύμονες... Πιστεύω όμως πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι... Το θέμα είναι πως δεν του περνάει όμως (και ο συριγμός αλλά και η ταχύπνοια-δύσπνοια).

Οποτε θα ήμουν εξαιρετικά επιφυλακτικός στη θέση σου και δεν θα δεχόμουν επουδενί την όποια επικίνδυνη εξέταση.
Όσο περνά ο καιρός σκέφτομαι και ξανασκέφτομαι Γιάννη...
α) Θα πρέπει να της ζητήσω ενημέρωση για τον τρόπο λήψης αυτής της μιας σταγόνας αίματος...
β) Από ποιο σημείο θα γίνει η λήψη...
γ)... Και με ποιόν τρόπο; Επ ουδενί δεν θα δεχτώ να τον ναρκώσει... Μόνο στον γιατρό έχω εμπιστοσύνη, που τον έχει ναρκώσει 2-3 φορές, αλλά στην κατάσταση που βρίσκεται (?)...
(Αν και σε αόριστη συζήτηση ο ίδιος μου είπε πως δεν υπάρχει θέμα ανησυχίας ΑΝ υπήρχε ανάγκη να ναρκωθεί έστω κι αν έχει το συγκεκριμένο αναπνευστικό πρόβλημα).
δ) Ούτως ή άλλως σκέφτομαι πως η πιο λεπτή βελόνα που μπορεί να χρησιμοποιήσει (αυτή της ινσουλίνης) θα είναι σε αναλογία τεράστια για το μέγεθος του Μάριου (σαν ένα μακαρόνι με τρύπα και παραπάνω αναλογικά για έναν άνθρωπο)...
Σκέψεις, σκέψεις και άκρη δεν βγάζω...
α) Μήπως θα έπρεπε να πάρει μια ολοκληρωμένη δόση (αυτή την φορά) αντιβίωσης;
β) Να του κάνει εξέταση για μύκητες... Αν και η ίδια μου είπε πως μπορεί να υπάρχουν στα όργανα του αλλά η εξέταση να βγει καθαρή...
γ) Μήπως θα έπρεπε να του δώσει αγωγή για μύκητες ούτως ή άλλως;
Τι να πω κι΄εγώ δεν ξέρω...
 
Τα ρουθούνια του φαίνονται καθαρά απ'όσο μπορείς να δεις;


β) Να του κάνει εξέταση για μύκητες... Αν και η ίδια μου είπε πως μπορεί να υπάρχουν στα όργανα του αλλά η εξέταση να βγει καθαρή...
Αυτό πώς γίνεται;
 
*Τα ρουθούνια του φαίνονται καθαρά απ'όσο μπορείς να δεις;

**Αυτό πώς γίνεται;
*πεντακάθαρα είναι...
**που να ξέρω, αυτό μου είπε (κατάλα βα τουλάχιστον) αλλά δεν ζήτησα επεξήγηση...
 
Πριν λίγο περνώντας έξω από το ιατρείο της σταμάτησα για κάποιες ερωτήσεις. Η γιατρός είχε δουλειά, οπότε δεν κατάφερα να της μιλήσω. Ρώτησα μια βοηθό (η γιατρός της το επιβεβαίωσε) για τον τρόπο λήψης αίματος. Γίνεται από φλέβα του λαιμού, δεν χρειάζεται νάρκωση, να είναι νηστικό το πουλάκι για 2 ώρες ( =άδειος πρόλοβος).
 
Ίσως εννοει οτι οι μύκητες έχουν προσβάλλει συγκεκριμενο όργανο και πλέον δεν ανιχνευονται στο αίμα.
Γίνεται τέτοιο πράγμα; Αυτό ρώτησα.
Το πουλάκι θα μείνει καθαρό από φάρμακα για 15 ημέρες και μετά θα κάνει γενική αίματος ώστε να διαπιστωθεί η ποσότητα των λευκών αιμοσφαιρίων.

(μη νομίζετε, 😵μπλοκάρω κι εγώ με όλη αυτή την ιστορία...)
Μόνο για τα λευκά θα κάνει την εξέταση αίματος, αυτό μου είπε...
Για τους μύκητες, πιστεύω πως θα πάρει επίχρισμα από τον φάρυγγα με μπατονέτα (όπως συνηθίζεται).
Η στοματική του κοιλότητα δείχνει οπτικά καθαρή (όπως είδαν και οι δυο γιατροί).
Παρόλα αυτά όμως (έτσι μου είπε η γιατρός), ενδέχεται κάποια εσωτερικά του όργανα να έχουν μύκητες, έστω κι αν η εξέταση βγει καθαρή...
 
Και σε αυτην την περίπτωση Σίσσυ, αν δλδ η εξέταση βγει καθαρή και δεν υπάρχουν άλλα θέματα πιο πιθανά για να αιτιολογήσουν την κατάσταση, ρώτησέ την μηπως και υπαρχει φαρμακο αντιμυκητισιακό που θα μπορουσε να θεραπεύσει το πουλί, αλλά και τι επιπτώσεις μπορεί να εχει μια τέτοια θεραπεία, κι επειτα αποφαασιστε τι θα κάνετε.
 
Κοίτα ταλαιπωρία του μικρού από το πουθενά.
Δεν ξέρω... Κανω σύγκριση τότε με τον Παπιο. Δεν είχαν πάρει χαμπάρι ότι εβηχε άρα προφανως θα το είχαν ακούσει όταν τον εξέταζαν.
 
Τα ρουθούνια του φαίνονται καθαρά απ'όσο μπορείς να δεις;
Κι εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου. Μήπως πήγε *κάποιο σωματίδιο ψηλά στο αναπνευστικό.
Κάποιο σωματίδιο (?) Η αντιβίωση του δημιούργησε αυτή την κατάσταση από την ώρα που στραβοκατάπιε...
Ευκαιρίας δοθείσης ας αναφέρω και αυτό...
Προ ημερών είχα τηλεφωνική συμβουλευτική συζήτηση με κτηνίατρο συνταξιούχο (από Θεσσαλονίκη) ο οποίος υπήρξε ειδικός στα πουλιά.
Συγκεκριμένα τον ρώτησα για τον συριγμό που ακούω, μου απάντησε (φυσικά) πως θα πρέπει να τον εξετάσει ειδικός και
αν θα μπορούσε ο ίδιος να έχει ''άποψη'' από την περιγραφή μου... Είναι πως ίσως χρειάζεται μια ''ενεσούλα''στα ρουθούνια-κόγχες...
 
...
αν θα μπορούσε ο ίδιος να έχει ''άποψη'' από την περιγραφή μου... Είναι πως ίσως χρειάζεται μια ''ενεσούλα''στα ρουθούνια-κόγχες...

Ενεσούλα με τι μέσα;
 
Ενεσούλα με τι μέσα;
Δεν ρώτησα Ανέστη μου, φιλικά ο άνθρωπος με οδήγησε "κάπου" , κατά την κρίση μου για να το μεταφέρω σε όποιον κτηνίατρο δει το Μαριόνι μετά τη συζήτηση μας... Τώρα που το σκέφτομαι, βρίσκω την απάντηση του Τάκη λογικότατη... σίγουρα όμως δεν γνωρίζω τι εννοουσε (δεν βρήκα ευγενικό να μπω σε λεπτομέριες αφού ο άνθρωπος δεν μπορεί να δει το πουλάκι)... Θεωρώ καλωσύνη του, που μου απάντησε από τηλεφώνου χωρίς να με γνωρίζει προσωπικά (κάποτε είχε "πελάτισσες" τις γάτες των δυο αδελφών μου).
 
Πππφφ τι να πω και εγώ.. Διαβάσα όλο το θέμα... Περαστικά στον μικρό και καλή δύναμη σε σένα Σίσσυ μου! Σ ευχαριστούμε που μας ενημερώνεις και μας τα αναφέρεις όλα! Πολύ σημαντικό για το φόρουμ μας και την παρέα μας!
 
... Που μας ενημερώνεις και μας τα αναφέρεις όλα! Πολύ σημαντικό για το φόρουμ μας και την παρέα μας!
Ότι ενημέρωση θα ήθελα να έχω από περιπτώσεις ασθενειών, έστω κι αν δεν αφορούσαν άμεσα δικά μου πουλιά, αυτό αισθάνομαι να πράξω Αλικάκι μου, γι΄αυτό και ενημερώνω. :)
Πολύ δε περισσότερο, όταν αυτές τις περιπτώσεις παρακολουθούν γιατροί ειδικοί στα πουλιά.
Επειδή έχω αναφέρει επακριβώς φάρμακα κτλ θα ήθελα εδώ να τονίσω πως:
Κάθε περίπτωση ασθένειας-πουλιού, είναι μοναδική, καθώς και το πως αντιλαμβάνεται-παρατηρεί και μεταφέρει ο εκάστοτε ιδιοκτήτης πουλιού τα συμπτώματα κτλ (ανάλογα της ηλικίας-εμπειρίας κτλ κτλ).
Γενικά όμως είμαι της άποψης πως όσο περισσότερες περιπτώσεις (και τις εξελίξεις τους) διαβάζουμε-μαθαίνουμε, τόσο πιο υποψιασμένοι είμαστε για να αντιληφθούμε και (εύχομαι) να προλάβουμε τα χειρότερα με τη βοήθεια των ειδικών...
Δεν ξεχνώ φυσικά πως οι περισσότεροι φίλοι μας που ζουν εκτός Αθηνών-Θεσσαλονίκης και κάποιων άλλων 2-3 μεγάλων πόλεων, δεν μπορούν να έχουν καμιά βοήθεια αφού δεν υπάρχουν ειδικοί κτηνίατροι, εκτός από τα θέματα που θα βρουν ψάχνοντας στα φόρουμς (όσοι από αυτούς ενδιαφέρονται πραγματικά).
Ανάλογος δε ήταν και ο λόγος που έκανα εγγραφή κι εγώ στο τότε malinois εδώ και πολλά πολλά χρόνια 😉
 
Με απασχολεί πολύ, σκέπτομαι συνεχώς την όλη μας κατάσταση και τελικά αποφάσισα να μην κάνει εξέταση αίματος ο Μάριος γιατί... φοβάμαι.
Είναι τόσο μικρός, τι μέγεθος να έχει ο λαιμός του (σαν σπάγκος θα΄ναι) και τι μέγεθος φλέβα-αρτηρία μπορεί να έχει για να γίνει λήψη... Μέγεθος κλωστής; Φοβάμαι. -
Δεν θέλω να διακινδυνεύσω στο παραμικρό τη ζωή του...
Κάποια μέρα θα τον πάω να κάνει εξέταση για μύκητες.
Θέλησα να γνωρίζω και την άποψη του εκτροφέα του (Νίκου) για την όλη κατάσταση.
Διαθέτει εμπειρία χρόνων, είναι πρόθυμος πάντα να με εξυπηρετήσει και έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στην κρίση του.
Πολύ σωστά μου απάντησε πως από τη στιγμή που (η γιατρός) μέσα στα προβλήματα που υποψιάζεται ανέφερε πως:
Ο Μάριος ενδέχεται να έχει διογκωμένο συκώτι
α) Γιατί να μην πάρει γάλα γαϊδουράγκαθου, που βοηθάει σε αυτές τις καταστάσεις και δεν επιβαρύνει καθόλου σε περίπτωση που δεν υπάρχει πρόβλημα;
β) Να τον ξανα ακροασθεί μετά από κάποιες ημέρες ώστε να σιγουρευτούμε πως αυτό το στραβοκατάπημα δεν έχει εξελιχθεί σε πνευμονία (αν έχει πάει φάρμακο στους πνεύμονες).
γ) Σε καμιά 10 ημέρες προτείνει να δώσω Echinacea για ενίσχυση του ανοσοποιητικού.
δ) Γνώμη του είναι να βάλω κάμερα και να παρακολουθήσω το πως κοιμάται (όταν με βλέπει είναι σ΄ένταση). Με αυτό τον τρόπο θα διαπιστώσουμε αν το πουλάκι κάνει ήρεμο-κανονικό ή διακεκομμένο από την δύσπνοια ύπνο.
Βρίσκω όλες του τις παρατηρήσεις λογικότατες.
Χθες έψαξα σ΄όλη την Αττική για να βρω το Nature's Plus Milk Thistle, όπου κι αν ρώτησα μου απάντησαν πως καταργήθηκε από την εταιρία και δεν υπάρχει...
Τελικά σε εξειδικευμένο φαρμακείο της Ηλιουπόλεως βρήκα τις περίφημες σταγόνες χωρίς αλκοόλ (12,74 ευρώ)
11t4ugg.jpg

Γνωρίζετε δοσολογία για το γάλα γαϊδουράγκαθου;
 
Δεν γνωριζω να απαντησω στην τελευταια ερωτηση αλλα ηθελα να γραψω για να σου πω οτι συμφωνω μαζι σου.
Καλυτερα να μην του παρεις αιμα... Ειδικα απο την στιγμη που ειχες παει μια φορα για μαλλι και βγηκες κουρεμενη, ειναι απολυτα λογικος ο φοβος σου.
Οι παρατηρησεις του εκτροφεα ακουγονται πολυ σωστες.
Ισως τις μεταφέρεις και στην γιατρο οταν πας να τον ακροαστει να σου πει κι εκεινη την γνωμη της.
Καλες γιορτες να εχεις Σισσυ μου και να γινει γρήγορα καλα!

p.s περιμενουμε βιντο απο τον νυχτερινο υπνο :)
 
Δεν γνωριζω να απαντησω στην τελευταια ερωτηση αλλα ηθελα να γραψω για να σου πω οτι συμφωνω μαζι σου.
Καλυτερα να μην του παρεις αιμα... Ειδικα απο την στιγμη που ειχες παει μια φορα για μαλλι και βγηκες κουρεμενη, ειναι απολυτα λογικος ο φοβος σου.
Οι παρατηρησεις του εκτροφεα ακουγονται πολυ σωστες.
* Ισως τις μεταφέρεις και στην γιατρο οταν πας να τον ακροαστει να σου πει κι εκεινη την γνωμη της.
Καλες γιορτες να εχεις Σισσυ μου και να γινει γρήγορα καλα!

** p.s περιμενουμε βιντο απο τον νυχτερινο υπνο :)

* Δεν έχω σκοπό να ''μεταφέρω'' τίποτα Ηλέκτρα μου, θα ήταν και...άκομψο, από τη στιγμή που η ίδια μου έχει εκφράσει τι πιστεύει πως πρέπει να κάνω...
😉 Είπαμε, οι γιατροί λένε κι εμείς αποφασίζουμε αναλαμβάνοντας και την ευθύνη
(εγώ τουλάχιστον μετά από πολλή και σοβαρή σκέψη)...
** Για βίντεο ύπνου δεν υπόσχομαι τίποτα.. Σήμερα το μεσημεράκι τον ''συνέλαβα'' να κοιμάται με γυρισμένο στην πλάτη το κεφαλάκι του...
Και σκέπτομαι αυτό που είχε πει ο Νίκος:
Αν αυτό που έχει είναι δύσπνοια θα είναι περίεργο-παράξενο-αφύσικο το να χώνει το κεφάλι του μέσα στα φτερά του, στρίβοντας τον λαιμό του...όταν δυσκολεύεται κάποιος ν΄αναπνεύσει θέλει το αναπνευστικό του σύστημα ελεύθερο και λογικά δεν παίρνει τέτοια στάση.😵
 
Γνωρίζετε δοσολογία για το γάλα γαϊδουράγκαθου;
Εγώ όταν έδινα για 30-40 μέρες κάθε μέρα γάλα γαιδουράγκαθου στα 2 θηλυκά μου που είχαν θέμα με το συκώτι τους, τους έδινα 1 σταγόνα στα 100ml. Τώρα για το Μαριόνι λογικά θα είναι διαφορετική, υποθέτω λόγω διαφορετικού μεγέθους..
 
Back
Top