Γενικά Η εκτροφέας με κορόιδεψε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mirtopap
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν είναι όμως συγκεκριμένοι. Με ένα email στην εταιρία θα μάθουμε. Μήπως υπάρχει κάποιο άλλο διαγνωστικό που μπορεί να δώσει με σιγουριά ηλικία;
 
Με ένα email στην εταιρία θα μάθουμε
οταν το στειλεις και απαντηθει μας κοινοποιεις την απαντηση.
[automerge]1704715856[/automerge]
[automerge]1704716323[/automerge]
Δεν είναι όμως συγκεκριμένοι.
Η Tauros Diagnostik παρέχει υπηρεσίες μοριακής βιοτεχνολογίας που αφορούν στον προσδιορισμό φύλου και την ανίχνευση ασθενειών των πτηνών.
Ποσο πιο συγκεκριμενοι απο αυτο να γινουν ? :-)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η Tauros Diagnostik παρέχει υπηρεσίες μοριακής βιοτεχνολογίας που αφορούν στον προσδιορισμό φύλου και την ανίχνευση ασθενειών των πτηνών.
Ποσο πιο συγκεκριμενοι απο αυτο να γινουν ? :-)
Δεν υπάρχει κάποια εκτενέστερη αναφορά ως προς το θέμα μας. Ίσως να μπορούν να διαγνώσουν ηλικία αλλά να μην το αναφέρουν γιατί δεν το θεωρούν σημαντικό (;). Μπορεί και όχι... Έστειλα το email αν και δεν μου φαίνεται πολύ πιθανό να πάρω θετική απάντηση, καθώς η γενετική δεν δίνει πολλές ελπίδες σύμφωνα με το διαδύκτιο.
 
Dear Nikos,

sorry, this is not possible.

greetings Michael



Am 08.01.2024 um 12:59 schrieb nikolaos.xxx

Dear all

I would like to ask if through the dna tests that you offer to pet owners a precise date of birth for a parrot ,lets say, can be precisely defined.

Or at least his age approximately

Thank in advance

Nikos

------------------------------------------------------------------------------------

P Please consider the environment before printing this e-mail !

Confidentiality Warning - Disclaimer: This e-mail contains information intended only for the individual or entity to which it is addressed and may contain confidential material. If the reader of this e-mail is not the intended recipient or the employee or agent responsible for delivering it to the intended recipient, any dissemination, copying or other use of, or taking of any action in reliance upon this e-mail is strictly prohibited. The sender bears no responsibility for any loss, disruption or damage to your data or computer system that may occur while using data contained in, or transmitted with, this e-mail. If you received this e-mail in error, please immediately notify the sender by return e-mail and delete the material from any computer. Any views expressed are personal unless otherwise stated.





--
Dr.rer.nat. Michael Ulbrich-Lesner


Tel.: 0521 32930030

Fax.: 0521 32930033

href="mailto:[email protected]">[email protected]
Anschrift:

Tauros Diagnostik GbR
veterinärmedizinische Analysen
Niederwall 5
D-33602 Bielefeld

href="mailto:[email protected]">[email protected]="http://www.tauros-diagnostik.de">www.tauros-diagnostik.de
[automerge]1704719825[/automerge]
Δεν υπάρχει κάποια εκτενέστερη αναφορά ως προς το θέμα μας. Ίσως να μπορούν να διαγνώσουν ηλικία αλλά να μην το αναφέρουν γιατί δεν το θεωρούν σημαντικό (;). Μπορεί και όχι...
Αναφερουν γιατι κανουν DNA και ποσο χρεωνουν ανα τεστ. Δεν το αναφερουν δεν το κανουν.Τοσο απλα.
Το απαντησαν ηδη οπως ειδες στο email που εστειλα. και δεν ειναι το μονο που εστειλα ενημερωτικα θα πω.
Πριν το προτεινεις το ειχες ψαξει η το εψαξες εκ των υστερων?
 
Τελευταία επεξεργασία:
@mirtopap
Το lovebird σου είναι πράγματι μικρό, Τώρα άν είναι τριών η έξι μηνών μόνο η εκτροφέας του το γνωρίζει.
Και δαχτυλίδι να φορούσε πάλι δεν θα σου έλεγε ακριβώς την ημερομηνία γέννησης του παρά μόνο το έτος.
Ούτε το dna, ούτε κάποια άλλη εξέταση μπορεί να σου πει την πραγματική του ηλικία.
Μόνο το φύλο προσδιορίζεται.
Εάν το πουλάκι το έχει ταΐσει στο χέρι είναι πολύ πιθανό να σου ζητάει κρέμα, και όχι να σε ταΐσει.
Μην ακούς τον κάθε άσχετα από το Facebook.
Ανέβασε αν θέλεις εδώ στο pet birds ένα βίντεο να δούμε την συμπεριφορά του.
 
Ακριβώς! Ίδια απάντηση μου έδωσαν
Hello Konstantinos,

sorry, this is not possible.

greetings Michael



Am 08.01.2024 um 13:58 schrieb ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΙΧΑΗΛ:

Hello!

In your website are available DNA tests about the sex and diseases of parrots. So, my question is : Except of the sex and the diseases, is it possible to find my parrot’s age with a DNA test?

Thank you in advance,

Konstantinos


Συμφωνώ απόλυτα σε όλα με τον @Vada ! Πολύ προσοχή στο fb!
 
@mirtopap
Το lovebird σου είναι πράγματι μικρό, Τώρα άν είναι τριών η έξι μηνών μόνο η εκτροφέας του το γνωρίζει.
Και δαχτυλίδι να φορούσε πάλι δεν θα σου έλεγε ακριβώς την ημερομηνία γέννησης του παρά μόνο το έτος.
Ούτε το dna, ούτε κάποια άλλη εξέταση μπορεί να σου πει την πραγματική του ηλικία.
Μόνο το φύλο προσδιορίζεται.
Εάν το πουλάκι το έχει ταΐσει στο χέρι είναι πολύ πιθανό να σου ζητάει κρέμα, και όχι να σε ταΐσει.
Μην ακούς τον κάθε άσχετα από το Facebook.
Ανέβασε αν θέλεις εδώ στο pet birds ένα βίντεο να δούμε την συμπεριφορά του.
@Vada πως ανεβάζω βίντεο γιατί λέει πως το αρχείο είναι μεγάλο
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
@KONSTANTINOS MICHAIL
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
[automerge]1704723279[/automerge]
@Vada
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Είναι γλύκας! Στο fb όπως φαίνεται δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Το μαύρο στο ράμφος του είναι η μελανίνη που ανέφερε η @MARY58. Λέω ότι η ημερομηνία στο τεστ είναι γνήσια γιατί δεν μου φαίνεται μεγάλο, σε καμία περίπτωση ενήλικο. Θα σου πει και ο @Vada περισσότερα.
 
@mirtopap
Πράγματι φαίνεται για αναμάσημα της τροφής.
Τα lovebirds δεν είναι το φόρτε μου, όμως πιστεύω ότι κάτι τέτοιο συνήθως γίνεται μετά τους 5-6 μήνες, που αρχίζουν σιγά σιγά να ωριμάζουν σεξουαλικά χωρίς αυτό να είναι και απόλυτο.
Για να σταματήσει αυτό θα πρέπει να το χαϊδεύεις μόνο ψηλά στο κεφάλι του και πουθενά αλλού καθώς τα περισσότερα σημεία του σώματος των παπαγάλων θεωρούνται ερωτογενείς ζώνες.
Από την στιγμή που έχεις ένα υγιή και ήμερο πουλάκι στα χέρια σου μικρή σημασία έχει άν είναι τριών ή έξι μηνών.
Είναι υπέροχος να τον χαίρεσαι.😊
 
@mirtopap Καλημέρα Μυρτώ. Αρχικά λυπάμαι για αυτήν σου την εμπειρία. Εγώ μένω Θεσσαλονίκη. Από την συγκεκριμένη εκτροφέα όμως πήρα τον Ρίκο μου ένα budgie το οποίο όταν ήρθε σε μένα με ενημέρωση η εκτροφέας ότι ήταν 50 ημερών. Πράγματι επειδή την έχω πατήσει από άλλον "εκτροφέα" στην περιοχή μου υπάρχει και σχετικό άρθρο για αυτόν ήθελα να είμαι σίγουρη. Και εκ πρώτης εικόνας καθώς έλειπαν αρκετά φτεράκια αλλά και έπειτα από συζητήσεις με άλλους πιο έμπειρους από μένα καταλήξαμε ότι όντως ο Ρίκο ήταν στην ηλικία που μου είπε η Σοφία. Όταν μίλησες μαζί της τι σου είπε??
 
@KONSTANTINOS MICHAIL Τα πραγματα εγιναν ως εξης αναρτησα στο facebook μωρακια που μολις ειχαν απογαλακτιστει και η μικρη που εστειλε τοτε μηνυμα οτι ενδιαφεροταν. Εννοειται οτι της απαντησα και μου ειπε οτι το θελει και επειδη ακομα περιμενα τεστ dna να ερθουν απο την πορτογαλια λογικα με βαση καποιες φωνουλες που εβγαζε ηταν αρσενικο αλλα για σιγουρα θα σου πω οταν ερθουν. Παρολα αυτα το πουλι το ηθελε αλλα λογο του οτι ηταν ανηλικη μου ειπε να κανονισω με τον πατερα της να το παω διοτι εκεινο το διαστημα ηταν εκτος Αθηνας. Πραγματι λοιπον μιλησα τηλεφωνικος με τον πατερα της ο οποιος ο ιδιος μου ειπε για το προβλημα που εχει η μικρη και προσπαθουν να της κανουν ολα τα χατηρια μπας και γινει καλυτερα. Μετα λοιπον απο 2 η 3 ημερες δεν θυμαμαι ακριβως κανονισα να παω το πουλι και επισης η μικρη ειχε γυρισει Αθηνα και μαλιστα ειχα χαρει διοτι θα μιλαγα απευθειας με την ιδια και οχι μεσω μηνυματων και τηλεφωνηματων. Πηγα σπιτι της πραγματι το πουλακι απο την πρωτη κιολας στιγμη με το που το εβγαλα απο το κλουβι πηγε πανω της και δεν ξεκολαγε λες και ηθελε και αυτο να τη βοηθησει. Της εδειχνα ολους τους χειρισμους που πρεπει να κανει με το πουλι ωστε να μην τυχον αγριεψει. Ναι της ειπα να το χαιδευει ολοκληρο και οτι ακομα ειναι μωρο και δεν υπαρχει προβλημα με τις ορμονες. Της εστειλα και δυο λιστες με το τι μπορει και τι οχι απο την Κ.Δουκακη διατροφης. Με ρωτησε για δαχτυλιδι και της ειπα οτι λογο του φορτου εργασιας μου δεν προλαβα να βαλω και μετα που προσπαθησα δε γινοταν πραγμα που καποια μελη της κοινοτητας φροντισαν και σε αυτο να με βγαλουν ψευτρα. Ολα κυλουσαν νορμαλ και οτι ηθελε μα ρωταγε σε οτι απορια και εαν ειχε. Περνανε περιπου 2 εβδομαδες ωσπου το ανεβαζει στο facebook αναμασοντας την τροφη και ενω της ειπα οτι θελει να σε ταισει αρχισαν ολοι οι ξερολες να λενε οτι το πουλι ειναι ενηλικο και δεν ειναι μωρο και οτι μαλλον την κοροιδεψαν. Ε αυτο ηταν και τοτε αρχισε οπως λεει και η ιδια το πανυγυρι. Προσπαθησε να με δυσφημισει αλλα στο τελος την κατεβασε την αναρτηση γιατι δεν την επαιρνε αλλο βασικα μαλλον της μιλησαν οι γονεις της γιατι τους ειχα στειλει μηνυμα για το τι ελεγε η κορη τους. Και αφου δεν τα καταφερε εκει φροντισε να το κανει στην κοινοτητα με αποτελεσμα να υπαρχουν και εδω απεχθεις χαρακτηρισμοι.
 
@sophia gika η τοποθέτησή σας είναι απόλυτα κατανοητή και για αυτό θα πρέπει όλοι μας να προσέχουμε τις εκφράσεις μας ακόμα και όταν έχουμε απόλυτη γνώση του τι έχει συμβεί (πόσο μάλλον όταν σχηματίζουμε άποψη μόνο από την μία πλευρά), διότι εδώ δεν είμαστε σε έναν χώρο φυσικό όπως σε μια καφετέρια μεταξύ φίλων να μοιραζόμαστε τις απόψεις μας ελεύθερα αλλά σε έναν χώρο δημόσιο και τα σχόλια μένουν. Τέτοια φαινόμενα έχουν συμβεί ξανά και θα ξανασυμβούν και κάποιες φορές από ανθρώπους που δεν έχουν κακό σκοπό και μπορεί οι θυγόμενοι να μην το μάθουν ποτέ και να μην εκφράσουν ποτέ την άποψή τους ή την θέση τους. Επίσης εδώ δεν είμαστε ούτε εισαγγελείς ούτε δικαστές για να αποδώσουμε ευθύνες ή να δικάσουμε και θεωρώ ότι θα πρέπει να προσέχουμε όταν θέλουμε να εκφράσουμε την συμπαράστασή μας σε ένα άτομο ώστε να μην θίξουμε κάποιο άλλο που μπορεί στην τελική να μην έχει κάνει τίποτα μεμπτό. Εξάλλου το forum είναι ένας χωρος που θα πρέπει να μοιραζόμαστε πληροφορίες και συμβουλές για το αγαπημένο μας χόμπυ, θέλω να πιστεύω πολύ καλύτερος αλλά και πληρέστερος σε αυτό τον τομέα από το fb αφού αποτελεί μεταξύ άλλων και μια δυνατή βάση δεδομένων. Και κλείνω με μια επισήμανση (προσωπική τοποθέτηση- άποψη) εφόσον γίνεται περικοπή σε κάποια μνμτα δεν θα έπρεπε αυτή να γίνεται σε ευρύτερη κλίμακα συμπεριλαμβανομένων και των υβριστικών, προσβλητικών ή και μειωτικών μνμ προς οποιοδήποτε φυσικό πρόσωπο, εταιρεία κλπ! (Την περικοπή την συμπέρανα από το post 4 <removed by terms and conditions>.
Τελευταία επεξεργασία από moderator: Χθες στις 19:16.
Δεν ξέρω αν έγινε και κάπου αλλού. Βέβαια από την απαντησή σας συμπεραίνουμε ποιο ήταν το όνομα που διαγράφηκε. Οπότε ποιος ο λόγος της διαγραφής του ονόματος χωρίς την διαγραφή της απαντησής σας; Θα μου πείτε θα είναι άδικο να μην υπάρχει η απαντησή σας σε ένα θέμα σαν αυτο που σας αφορά και πολύ σωστά. Οπότε μήπως πρέπει να διαγραφεί όλο το thread για να "είμαστε" σωστοί;) Καλό υπόλοιπο Σαββάτου και καλή δύναμη να έχετε.
 
@sophia gika κ εγώ συμφωνώ ότι το πουλάκι που είδαμε στο βίντεο είναι μικρό στην ηλικία που ανέφερες.
Κ για να βγει από όλο αυτό, κάτι θετικό, ίσως εδώ αναθεωρηθούν κάποια πράγματα, (το αλάθητο ανήκει στον πάπα ως γνωστόν) ώστε να φροντίζουμε τα πουλάκια μας με το καλύτερο δυνατό τρόπο. Μήπως θα ήταν σωστότερο τα χάδια στο lovebird να είναι μόνο στο κεφάλι ακόμα κ αν είναι τριών μηνών κ όχι σε όλο το σώμα; Μήπως αυτό ξυπνά νωρίτερα τις ορμόνες του παρόλο που είναι μικρό κ έτσι συνδέεται με το ότι ήθελε αργότερα να ταΐσει τον άνθρωπό του;
Κ δεύτερο, πρέπει να υπάρχουν λαχανικά στην διατροφή του τριών μηνών lovebird που πια τρέφεται μόνο του; Πιστεύω ότι κ εσύ @sophia gika θα συμφωνείς με αυτό κ οι λίστες της κας Δουκακη θα αναφέρουν εκτός από σπόρους κ τα ασφαλή λαχανικά. Θυμάμαι είχα πάρει ένα τέτοιο φυλλάδιο όταν είχα πάει το καναρίνι μου αλλά όμως δεν θυμάμαι αν αφορούσε μόνο καναρίνια ή δεν διευκρίνιζε το είδος του πτηνού.
Τέλος, επειδή ποτέ δεν κρύβομαι πίσω από το δάχτυλο μου, όσον αφορά τον δικό μου χαρακτηρισμό στο ποστ #13, έπρεπε να είχα προσθέσει το εάν ισχύουν αυτά που έλεγε (η Μυρτώ), στα " περί της κοροϊδίας από μέρους σου" κ εκεί ήμουν λάθος κ σου ζητώ συγνώμη. Δεν είχα ούτε έχω σκοπό να θίξω κανένα. Πόσο μάλλον όταν δεν έχεις ακούσει κ τις δύο πλευρές. Κ ακόμα παραπάνω όταν φαίνεται από το ποστ σου ότι θέλεις το καλύτερο για τα πουλάκια που εκτρέφεις κ δίνεις.
Ελπίζω όλο αυτό να είναι αφορμή για να εξελίξουμε κ να βελτιώσουμε τον τρόπο που φροντίζουμε τα μικρά μας φτερωτά πλασματάκια, είτε διαχειριζόμαστε ένα ή πολλά, ώστε να είναι χαρούμενα κ υγιή. Καλημέρα κ καλή Κυριακή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μήπως θα ήταν σωστότερο τα χάδια στο lovebird να είναι μόνο στο κεφάλι ακόμα κ αν είναι τριών μηνών κ όχι σε όλο το σώμα;
πρέπει να υπάρχουν λαχανικά στην διατροφή του τριών μηνών lovebird που πια τρέφεται μόνο του;
Αυτά θα ήταν δύο πολύ χρήσιμα νέα θέματα για συζήτηση. Το συγκεκριμένο θέμα φαίνεται να έχει ξεκαθαριστεί και δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε να συζητάμε πάνω σε αυτό για άλλα θέματα.
 
Η Απάτη νείναι απάτη. Να του κανεις καταγγελία https://www.mindev.gov.gr/econsumer-gov/
Διάβασες από την αρχή την συζήτηση και συγκεκριμένα πριν λίγα ποστ και την άποψη της ίδιας που δέχεται επίθεση?
Πως ακριβώς στοιχειοθετει κάποιος καταγγελία για απάτη και καταγγέλει αλλά και πότε κινείται στα όρια της συκοφαντικής δυσφήμισης η κατάσταση και κινδυνεύει ο ίδιος με μηνύσεις είναι λίγο δυσδιάκριτα.
Επίσης ανώνυμους μαχητές του πληκτρολογίου και των social media διαπιστώνουμε καθημερινά ότι έχουμε γεμίσει.
 
Back
Top