Φροντίδα Η ζωή μέσα στη κλούβα!

passenger

PB Member
Εγγραφή
21 Οκτ 2014
Μηνύματα
440
Πόλη
Ζάκυνθος
Σας χρωστάω μια φωτογραφία με τα ζεμπράκια να είναι ολόκληρα μέσα στο πήλινο και να κάνουν κανονικά μπάνιο. Μια υπέροχη στιγμή. Ελπίζω κάποια στιγμή να καταφέρω να τα βγάλω έτσι.

Στις φωτογραφίες βλέπουμε και μερικά από τα φυτά που έχω βάλει μέσα. Δύο από τις 3 φωλιές έχουν ήδη αυγά, που τα κλωσούν περισσότερο τα αρσενικά και λιγότερο τα θηλυκά, όσο κοντά κι αν πας στη φωλιά, δεν υπάρχει περίπτωση να εγκαταλείψει τα αυγά το αρσενικό, έχω εντυπωσιαστεί.

ΥΓ: Έπιασα και ένα ζευγάρωμα αλλά είναι σοκιν στιγμή και δεν την ανέβασα 😛PPP
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    21,9 KB · Προβολές: 276
  • 2.webp
    2.webp
    24,9 KB · Προβολές: 253
  • 3.webp
    3.webp
    20,6 KB · Προβολές: 255
  • 4.webp
    4.webp
    25,4 KB · Προβολές: 306
  • 5.webp
    5.webp
    24 KB · Προβολές: 288
  • 6.webp
    6.webp
    22 KB · Προβολές: 230
Υπέροχα. Δείχνει σαν βιοτοπικό τεράριουμ :)
Αυτόματες ποτίστρες έχεις σκεφτεί να χρησιμοποιήσεις;
Βάλε και την σοκιν φωτό να πάρουμε μάτι 😉
 
Αυτόματες ποτίστρες λέγοντας; Χρησιμοποιώ πήλινα σκεύη για ποτίστρες. Εκτός του ότι δίνουν μια φυσική/παραδοσιακή νότα, βολεύουν και στο να κάνουν μπάνιο τα πουλιά... Ειδικά το καλοκαίρι..
 
Αυτόματες ποτίστρες λέγοντας; Χρησιμοποιώ πήλινα σκεύη για ποτίστρες. Εκτός του ότι δίνουν μια φυσική/παραδοσιακή νότα, βολεύουν και στο να κάνουν μπάνιο τα πουλιά... Ειδικά το καλοκαίρι..
Βολεύουν ακόμη στη δημιουργία εστιών μόλυνσης και ιογενών καταστάσεων, βοηθούν στην εύκολη μετάδοση των ασθενειών στο κοπάδι σου κλπ...
Ένα ρηχό τάπερ για το μπάνιο του μια δυο φορές την εβδομάδα για μερικά λεπτά είναι αρκετό...
Οι ποτίστρες με μπίλια είναι επιβεβλημένες στις εξωτερικές κλούβες για να μην πω σε όλες τις περιπτώσεις.
 
Πολύ όμορφα και πρακτικά είναι τα πήλινα σκεύη (τρως και το γιαούρτι πριν 🙂) αλλά στο νερό τα χρησιμοποιώ μόνο για το μπάνιο τους.
Για να πίνουν καθαρό νερό και για να μην έχω το άγχος της εξάτμισης χρησιμοποιώ αυτόματες ποτίστρες.
 
Μια λύση είναι αυτό :
07.50.012 ΠΟΤΙΣΤΡΑ ΑΥΤΟΜΑΤΗ "ΚΡΕΜΑΣΤΗ" ΠΤΗΝΩΝ

Άλλη λύση (πιο πολύπλοκη αλλά σίγουρη ) είναι το αυτόματο πότισμα με σύστημα σταγόνας, αλλά δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να βρω φωτογραφίες από τέτοιες κατασκευές.
 
Συνονόματε θα ακολουθήσω της λύση της ποτίστρας με μπίλια. κυρίως λόγο της απλότητας. Τις αλλες επιλογές τις βρίσκω πιο πολύπλοκες, αλλά και πιο ακριβές
 
Ναι, αλλά οι άλλες λύσεις σου λύνουν τα χέρια σε περίπτωση που λείπεις...
 
Υπάρχουν μεγάλες και απλές αυτόματες ποτίστρες για τρωκτικά (αυτές χρησιμοποιώ εγώ) που διαρκούν εβδομάδες αν χρειαστεί. Το νερό διατηρείτε σε πολύ καλή κατάσταση, δεν λιμνάζει, κατεβαίνει με την βαρύτητα και δεν κατακρατούνται διάφορα σωματίδια.

Μπορείς να αλλάξεις νερό γρήγορα. εξωτερικά, χωρίς να χρειάζεται να μπαίνει κάποιος μέσα στην κλούβα.
 
Και αυτη μπορει να σε εξυπηρετουσε. Βαζεις απο πανω σαν μπιτονι, το οποιο τροφοδοτειται απο ντεποζιτο νερου αν εχεις.
ΠΟΤΙΣΤΡΑ ΦΛΟΤΕΡ ΕΧΤΡΟΝΑ - ΠΟΤΙΣΤΡΕΣ - ΚΟΥΝΕΛΙΑ | toulias-eshop.gr/product.asp?catid=1364

Και αυτη ΠΟΤΙΣΤΡΑ ΜΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΜΕΓΑΛΗ ΓΟΥΡΝΑ - ΠΟΤΙΣΤΡΕΣ - ΩΔΙΚΑ ΠΤΗΝΑ | toulias-eshop.gr/product.asp?catid=1574
 
Συνονόματε θα ακολουθήσω της λύση της ποτίστρας με μπίλια. κυρίως λόγο της απλότητας. Τις αλλες επιλογές τις βρίσκω πιο πολύπλοκες, αλλά και πιο ακριβές
Επιπρόσθετα δεν θα συγκεντρώνονται έντομα (και σφήγκες) στο νερό... με ότι αυτό συνεπάγεται...
ΠΟΤΙΣΤΡΑ ΦΛΟΤΕΡ ΕΧΤΡΟΝΑ - ΠΟΤΙΣΤΡΕΣ - ΚΟΥΝΕΛΙΑ
Και αυτη μπορει να σε εξυπηρετουσε. Βαζεις απο πανω σαν μπιτονι, το οποιο τροφοδοτειται απο ντεποζιτο νερου αν εχεις.

Και αυτη ΠΟΤΙΣΤΡΑ ΜΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΜΕΓΑΛΗ ΓΟΥΡΝΑ - ΠΟΤΙΣΤΡΕΣ - ΩΔΙΚΑ ΠΤΗΝΑ
Οποιαδήποτε ανοιχτή επιλογή για το νερό είναι μη ενδεικνυόμενη για τον εξωτερικό χώρο.
 
Επιπρόσθετα δεν θα συγκεντρώνονται έντομα (και σφήγκες) στο νερό... με ότι αυτό συνεπάγεται...

Οποιαδήποτε ανοιχτή επιλογή για το νερό είναι μη ενδεικνυόμενη για τον εξωτερικό χώρο.
Για τις σφηκες ε; Δεν το ειχα σκεφτει, εχετε δικιο. Απλα οι συγκεκριμενες ειναι πολυ βολικες για κλουβες.
 
Επειδή τυχαίνει να έχω ΚΑΙ μελίσσια, έχω συνταγή γκαραντί για σφήκες και σκούρκους (σερσέγκια). Άρα όλα οκ..
 
Επειδή τυχαίνει να έχω ΚΑΙ μελίσσια, έχω συνταγή γκαραντί για σφήκες και σκούρκους (σερσέγκια). Άρα όλα οκ..
Ως εχθρός στο μελίσσι σου, "μπορείς" να τις παλέψεις... στις υπόλοιπες διαδικασίες όμως δεν ξέρω αν πρέπει ή αν τελικά κάνουμε καλό?
 
Δεν χρειάζεται να δημιουργούμε εχθρούς για να τους πολεμάμε μετά.
Δεν προσελκύουμε έντομα και αρπακτικά στην κλούβα μας και όλα καλά.
Σεβόμαστε το περιβάλλον και τα πλάσματα του και ας μην μας αρέσουν.
 
Back
Top