Φροντίδα Η ζωή μέσα στη κλούβα!

Ως εχθρός στο μελίσσι σου, μπορείς να τις παλέψεις... στις υπόλοιπες διαδικασίες όμως δεν ξέρω αν πρέπει ή αν τελικά κάνουμε καλό?
Οι σφηκες δεν προσφερουν τοσο σημαντικο εργο οσο οι μελισσες, θανατος στο θυτη με το κεντρι!
 
Γιάννηδες μια χαρά τα λέτε. Αλλά για τους μελισσοκόμους οι σφήκες είναι τεράστια πληγή και η μη αντιμετώπιση τους είναι καθαρά οικονομικά μεγάλη ζημιά. Ειδικά στα νησιά.

Πάντως τα μέτρα κατά τις προσέλκυσης σφηκών στη κλούβα θα τα λάβω :)
 
Γιάννηδες μια χαρά τα λέτε. Αλλά για τους μελισσοκόμους οι σφήκες είναι τεράστια πληγή και η μη αντιμετώπιση τους είναι καθαρά οικονομικά μεγάλη ζημιά. Ειδικά στα νησιά.

Πάντως τα μέτρα κατά τις προσέλκυσης σφηκών στη κλούβα θα τα λάβω :)
Το γνωρίζω... μια από τις πολλές πηγές κινδύνων για τις μέλισσες... Τις παλεύεται και δεν αντιλέγω. Θεωρούνται επιβλαβή και είναι...
Όταν όμως προσφέρουμε νερό και πιθανόν τροφή... Τις "εκτρέφουμε" και μετά τις καταπολεμάμε... Οξύμωρο δεν είναι;
 
Γιάννηδες μια χαρά τα λέτε. Αλλά για τους μελισσοκόμους οι σφήκες είναι τεράστια πληγή και η μη αντιμετώπιση τους είναι καθαρά οικονομικά μεγάλη ζημιά. Ειδικά στα νησιά.

Πάντως τα μέτρα κατά τις προσέλκυσης σφηκών στη κλούβα θα τα λάβω :)

Δεν αναφερόμαστε στις μέλισσες αλλά στην κλούβα. Διαφορετικές περιπτώσεις. Τι μέτρα θα λάβεις, δώσε ένα παράδειγμα.
 
Έχετε δει τον τρόπο με το μπουκάλι που πίνουν νερό τα κουνέλια; Που πέφτει απ το μπουκάλι σε δοχείο όσο μειώνεται η στάθμη; αυτό θα κάνω. αλλά με μικρή σίτα γύρο από το μπουκάλι
 
Όχι Νίκο. Δε λειτουργεί αυτό. Υπάρχει άλλη παγίδα με τη χρήση οικολογικών ουσιών (φερομόνες)
 
Νικο σε προηγουμενο ποστ εκανα καποιες προτασεις για τετοιες ποτιστρες.
 
κάτι παρόμοιο είχα στο μυαλό μου Μιράντα.
Νίκο είναι παγίδες σαν αυτές ενάντια στον δάκο. Έχουν προσελκυστική ουσία μια φερομόνη που εκκρίνει φυσικά η βασίλισσα των σφηκών. Η παραπλάνηση οδηγεί στο δοχείο τις σφήκες... Και έτσι πνίγονται στο διάλυμα φερομόνης-νερού. Χοντρικά έτσι δουλεύει..
 
Αυτό ακριβώς φοβόμουν ότι θα διαβάσω. Δηλαδή βάζουμε μια παγίδα η οποία ΠΡΟΣΕΛΚΥΕΙ το θύμα της (είτε με χυμό είτε με φερορμόνες) και μετά το εξοντώνουμε.
Με την παραπάνω μέθοδο θα έχεις χειρότερα αποτελέσματα. Η κλούβα είναι χώρος χαλάρωσης, όχι παγίδευσης.

Οι ποτίστρες των κουνελιών (σύστημα μπουκάλι) είναι ακατάλληλες για τα πουλιά αφού μπορούν να κάνουν μπάνιο, να πέσουν κουτσουλιές και διάφορες βρωμιές

Με τις απλές αυτόματες ποτίστρες και με μία σήτα μπροστά στην κλούβα έχεις καθαρίσει.
Εξάλλου υπάρχουν και τα κουνούπια τα οποία μπορούν να γίνουν μάστιγα για τα πουλιά μας. Η σήτα θα βοηθήσει και σε αυτό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Κι όμως... Διεθνώς αυτού του είδους η παγίδευση θεωρείται άκρως οικολογική. Διότι δεν έχεις παραπλευρες απώλειες (οργανισμοί μη-στόχοι).

Στις κουνελοποτίστρες θα έβαζα σίτα, αλλά έχεις δίκιο για τις αυτόματες.
 
Το θέμα είναι να μην τις προσελκύεις παραπάνω. Θα το δεις και εσύ στην πράξη τι παίζει...
 
Σας χρωστάω μια φωτογραφία με τα ζεμπράκια να είναι ολόκληρα μέσα στο πήλινο και να κάνουν κανονικά μπάνιο. Μια υπέροχη στιγμή. Ελπίζω κάποια στιγμή να καταφέρω να τα βγάλω έτσι.

Στις φωτογραφίες βλέπουμε και μερικά από τα φυτά που έχω βάλει μέσα. Δύο από τις 3 φωλιές έχουν ήδη αυγά, που τα κλωσούν περισσότερο τα αρσενικά και λιγότερο τα θηλυκά, όσο κοντά κι αν πας στη φωλιά, δεν υπάρχει περίπτωση να εγκαταλείψει τα αυγά το αρσενικό, έχω εντυπωσιαστεί.

ΥΓ: Έπιασα και ένα ζευγάρωμα αλλά είναι σοκιν στιγμή και δεν την ανέβασα 😛PPP
Νικόλα, όταν ξεκίνησες το έργο, ομολογώ οτι ήμουν πολύ επιφυλακτικός... Το θεωρούσα αρκετά δύσκολο, και σκεφτόμουνα μήπως στα μισά τα παρατήσεις... Ευτυχώς για όλους μας και πιό πολύ για σένα το πάλεψες και τελικά το αποτέλεσμα σε δικαιώνει με το παραπάνω! Υπέροχη δουλειά, τέλειος χώρος. Μπράβο, μπράβο και άλλα 1000 ΜΠΡΑΒΟ!
 
Να είσαι καλά Γιάννη. Το μεράκι κάνει θαύματα. Βλέπω ασχολείσαι με χήνες, πάπιες κλπ. Έχω ένα αρσενικό madarine (η θηλυκή μου ψόφησε πριν κάποια χρόνια) και το λυπάμαι το καημένο. Ή πρέπει να του βρω ταίρι ή να το δώσω σε κάποιον που έχει ταίρι. Είναι πανέμορφο πουλί..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nbah
Να είσαι καλά Γιάννη. Το μεράκι κάνει θαύματα. Βλέπω ασχολείσαι με χήνες, πάπιες κλπ. Έχω ένα αρσενικό madarine (η θηλυκή μου ψόφησε πριν κάποια χρόνια) και το λυπάμαι το καημένο. Ή πρέπει να του βρω ταίρι ή να το δώσω σε κάποιον που έχει ταίρι. Είναι πανέμορφο πουλί..
Νίκο ουσιαστικά είμαι πολύ ''φρέσκος'' στο χώρο.. μόνο 2 χήνες έχω και μερικές κότες... αλλά από ότι ξέρω, με πάπιες ασχολείται ο
αγριοπαπιες απο την Θεσσαλονίκη, ο οποίος έχει φτιάξει πολύ καλή κατάσταση... και νομίζω έχει και mandarin... Δεν κοιτάς μήπως ενδιαφέρεται ή αν έχει να σου δώσει ταίρι; Όντως είναι πανέμορφα παπιά.. και είναι κρίμα να είναι μόνο του...
 
Back
Top