Φροντίδα Η ζωή μέσα στη κλούβα!

Aυτό το μέλος έχει να μπει στο φόρουμ από το 2010 :)
Όπως όλοι καταλάβατε είμαι πολύ παρατηρητικός... 😀 και θαυματοποιός! Και νεκρούς ανασταίνω! το αλτσχαιμερ μου χτυπά την πόρτα λέτε;👎
 
Σήμερα διαπίστωσα ότι έχουμε τις πρώτες εκκολάψεις μικρών μέσα στη κλούβα! F1 γενιά ζεμπράκια!
3 μικρά είδα σε μια από τις 3 φωλιές, ενδεχομένως να έχουμε και στις άλλες 2 !
 
Σήμερα διαπίστωσα ότι έχουμε τις πρώτες εκκολάψεις μικρών μέσα στη κλούβα! F1 γενιά ζεμπράκια!
3 μικρά είδα σε μια από τις 3 φωλιές, ενδεχομένως να έχουμε και στις άλλες 2 !
Τα πρώτα αποτελέσματα...
Να σου ζήσουν... και να γεμίσει.
 
Πολύ ωραία! Τι θερμοκρασία έχει εκεί;
Βάλε και καμιά φωτό να δούμε φωλιά από πευκοβελόνες!
 
20 βαθμούς είναι η θερμοκρασία σήμερα εδώ.
Στη φωτογραφία η φωλιά από πευκοβελόνες και βαμβάκι
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    11,4 KB · Προβολές: 89
Αυτή εδώ είναι που έχει τα μικρά! Όντως σαν σκαντζόχοιρος, είναι απίστευτοι αρχιτέκτονες τα ζεμπράκια..
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    18 KB · Προβολές: 85
Ένα ζεμπράκι σήμερα πρόσεξα ότι ήταν ΈΞΩ από τη κλούβα. Έπαθα σοκ και κιτρίνισα. Ήταν το μόνο που είχα με μαυρα μάγουλα (όχι δηλαδή τα κλασικά κόκκινα) και έχει και μικρά με λευκό ταίρι! Το πως βγήκε έξω δε θα το μάθουμε ποτέ. Έψαξα για τρύπες ή ρωγμές στη κλούβα... Δε βρήκα τίποτα. Μαλλον βγήκε κάποια στιγμή που άνοιξα τη πόρτα για να μπω μέσα.

Ξεκίνησα εναν αγώνα με απόχες και έναν φίλο μου βοηθό μήηηηπως και το πιάσουμε... Το καημένο όλο γύρω απ τη φωλιά με τα μικρά του γύριζε. Κάποιες φορές πήγε σε δέντρα μεγάλα 30 μέτρα μακριά απ τη κλούβα... Εκεί σκέφτηκα ''τέλος, κάποια γάτα θα το φάει κάποια στιγμή''

ΤΕΛΙΚΆ ΚΑΤΆΦΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΑΣΑ με ζογκλερικές κινήσεις! Δε περιγράφεται η χαρά μου όταν ο φίλος μου είπε ''το έπιασα''.
 
Πάλι το έσκασε. Το ίδιο πουλί. Έχω κάνει άνω-κάτω τη κλούβα να βρω από που μπορεί να βγήκε. Δεν βρίσκω καμία τρύπα. Δε καταλαβαίνω πως το κάνει. Πφφφφφφ... Και δεν τον έχω πιάσει ακόμα.

Και δεν ξέρω, αν τελικά δεν το πιάσω, αν το θηλυκό θα αναθρέψει μόνο του τα μικρά ή θα τα παρατήσει
 
Μην κάνετε πολύ φασαρία στο ψάξιμο, ίσως κινείται κάπου τριγύρω και θελήσει να πλησιάσει την κλούβα.
Εύχομαι να το βρείτε!
 
Back
Top