Φροντίδα Η ζωή στην μεγάλη κλούβα

Αγριοράδικο πρωί πρωί στο μενού σήμερα!

ENG5Px2.jpg


V6dysYD.jpg


0MAVv12.jpg



Ο μπαμπάς & η μαμά από πάνω!

Tv15wTD.jpg



Και το... μονάκριβο εκοιμήθη, έτσι... Ξαφνικά (εγώ περίμενα με αγωνία το τελικό βάψιμο...) ! ίχνος καρίνας... ίχνος αρρώστιας!

F6z3lhj.jpg


PLCm2IO.jpg
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Αλέξανδρε τι διαστάσεις έχει η κλούβα σου και σε τι σημείο τι στεγάζεις;
 
μαζί με τα άλλα που όπως βλέπεται στης παραπάνω φώτο είναι όλα μια χαρά ! Είναι; θα δείξει!

4.20 μήκος επί 1.70 πλάτος επί 2.20 ύψος Νίκο!

Η μισή κλούβα είναι με σκέπαστρο και η άλλη μισή χωρίς!
 
όχι ρε γαμώτο! ☹ και ήταν τόσο όμορφο και ξεχωριστό! Λυπάμαι πολύ Άλεξ! ☹
 
Αλεξ λυπάμαι για το πουλάκι κοιτάμε μπροστά ο χρόνος είναι με το μέρος σου. Τώρα τούτη την εποχή εδώ και ένα μήνα βάζω μάραθο τα σποράκια κόβω κοτσάνια που έχουν ημιώριμο σπόρο και βάζω στα κλουβιά πέρα τούτου είναι τρομερό αντι στρες περνάνε με τις ώρες μέχρι και στον κορμό σκίζουν.
 
Κριμα Αλεξανδρε, αυτο το πουλακι το παρακολουθησαμε απο την πρωτη του ημερα με τοση αγωνια! Ευχομαι να ηταν απλα μια ατυχια και να ειναι καλα το υπολοιπο κοπαδι σου.
 
Από το πρωί είμαι μέσα στην κλούβα και κάνω γενική απολύμανση καλου κακού ! ασβέστωμα... εκ πρώτης, αλλαγή σε όλα τα νάιλον για προστασία από το βοριά όπου νομίζω ότι υπάρχει θέμα, και αύριο πιθανόν να τοποθετήσω και πλακάκια στο μπετό κάτω!

όλα αυτά για μεγαλύτερη ευκολία στο καθάρισμα!
 
1 αρσενικό & 1 θηλυκό timbrado προέκυψε μετά από ανταλλαγή με τον θηλυκό παπαγάλο μου red rumped parakeet !

Τα πουλιά είναι φετινά & θα μείνουν μόνιμα μακριά από την μεγάλη κλούβα ευελπιστώντας σε ζευγάρωμα άνοιξη καιρού !

auvrA0n.jpg


iv3cfVR.jpg


jQ0ja9A.jpg


xSbgtjQ.jpg
 
Από το πρωί είμαι μέσα στην κλούβα και κάνω γενική απολύμανση καλου κακού ! ασβέστωμα... εκ πρώτης, αλλαγή σε όλα τα νάιλον για προστασία από το βοριά όπου νομίζω ότι υπάρχει θέμα, και αύριο πιθανόν να τοποθετήσω και πλακάκια στο μπετό κάτω!

όλα αυτά για μεγαλύτερη ευκολία στο καθάρισμα!

Να αντικαταστήσεις και τις πατήθρες αν δεν το έχεις κάνει πρόσφατα.
Πόσα πουλιά ζουν στην κλούβα συνολικά; Υπάρχει χώμα στην κλούβα;
 
Αλέξανδρε πόσα καναρίνια έχεις μέσα στη κλούβα; Όταν 1 από αυτά κελαηδάει δεν δέχεται επίθεση από κάποιο άλλο;
 
στην κλούβα υπάρχουν κάπου στα 27-30 πουλιά "καναρίνια-καρδερίνες (7)" ! Επιθέσεις όχι δεν υπάρχουν πέρα από τους γνωστούς τσακομούς στης ταίστρες!

φυσικές πατήθρες αλλάζονται κάθε 2 μηνο! Η μισή κλουβα είναι μπετό και άλλη μισή χώμα. και στης 2 περιπτώσεις υπάρχει άφθονο άχυρο που αλλάζεται κάθε 15 μέρες! το άχυρο το έχω στην κλούβα πάντα εδώ και 3-4 χρόνια!
 
Υπάρχουν κάποιοι που κάνουν εκτροφή με όλη την σημασία της λέξης, οι οποίοι πουλάνε κατά βούληση κιόλας (έμποροι), κάποιοι άλλοι κάνουν εκτροφή από χόμπι και πουλάνε κιόλας κάποια πουλιά, όχι για να πεις
Συγνώμη μέσα σε μια τόσο μεγάλη κλούβα και εφόσων πάει όποιο θέλει με όποιο θέλει πως μπορείς να αποφύγεις την αιμομηξία;
 
Συγνώμη μέσα σε μια τόσο μεγάλη κλούβα και εφόσων πάει όποιο θέλει με όποιο θέλει πως μπορείς να αποφύγεις την αιμομηξία;
έτσι είναι σχεδόν αδύνατο να το κάνεις εσύ αλλά αυτά το κάνουν απο μόνα τους όπως και στην φύση... αν πάρουμε για παράδειγμα τα περιστέρια που απο τα αρχαία χρόνια οι άνθρωποι τα έχουν όλα μαζί χωρίς να δημιουργείτε πρόβλημα
 
Εδω και ωρες διαβαζω το ποστ απ την αρχη του και εμεινα κυριολεκτικα Α Ν Α Υ Δ Ο Σ! Τα συγχαρητηρια για ολα αυτα που κανεις ειναι
ισως λιγο... Μεγαλο σχολειο αυτο το ποστ... Τουλαχιστον για μενα που ειμαι σχετικα ασχετος... Μπραβο σου φιλε συντεκνε και να εισαστε παντα υγειη ζευγαρια, ανθρωπινα και πετουμενα!
υγ:στεναχωρεθηκα κι εγω πολυ για την απωλεια του πρωταγωνιστη... Κριμα...
 
Back
Top