Φροντίδα Η ηχογράφηση της φωνής μου είναι συντροφιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης DaniGK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

DaniGK

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουν 2008
Μηνύματα
51
Πόλη
Λάρισα
Παιδιά να σας ρωτήσω άμα του ηχογραφούσα την φωνή μου για τις ώρες που δεν θα είμαι στο σπίτι η θα έχω πάει για φαγητό η οτιδήποτε και μετά του έβαζα να την ηχογράφηση να την ακούσει και δεν ήμουνα μπροστά λέτε να του κρατούσα συντροφια με αυτόν τον τρόπο;
 
οχι κατα την γνωμη μου δεν θα το αισθανετε σαν συντροφια γιατι οι παπαγαλοι ειναι γνωστοι για την εξυπναδα τους με αυτο τον τροπο ειναι σαν να προσπαθεις να τον κοροιδεψεις τα ζωα εχουν λογικη και θελουν κατι το ζωντανο για συντροφια παρε για παραδειγμα τον εαυτο σου θα σου κρατουσε συντροφια μια κασετα που θα σου λεει λεξεις; Σκεψου το ετσι. 😉
 
Αν του πάρεις ένα ταίρι δε νομίζω ότι θα αισθάνεται μοναξιά όταν θα λείπεις... Μπορείς να το εκπαιδεύσεις και έπειτα να του φέρεις και παρεούλα!
 
μορε είναι πάνω από 20 χρόνον τού χρόνου μπορεί να πεθάνει αλλα δεν νομίζω να πουλάνε στα pet shop 20 κοκατιλινες
 
αληθεια; Εχεις τοσο παλιο κοκατιλ... Το καημενο.. Ποτε του δεν ζευγαρωσε... Θα του μεινει...
 
Ναι έχεις ένα δίκιο σε αυτό... Αν είναι 20...Ίσως τα παιχνίδια είναι η λύση. Μπορεί...
 
Eπειδη οπως σου ειπανε και τα παιδια και γνωριζεις και ο ιδιος η ηλικια του ειναι αρκετα προχωρημενη, ειναι καλο να μην το ζοριζεις τωρα εννοω με το να βαζεις ασκοπα το χερι σου μεσα προσπαθωντας να το πλησιασεις... ειναι αργα για να μαθει πολλα. Να φροντιζετε να του κρατατε το προγραμμα του που ειχε τοσα χρονια, σταθερο διοτι αυτο ειναι που του προσφερει ασφαλεια. Ουτε πολλα παιχνιδια αν δεν ειχε ως τωρα διοτι σε αυτη την ηλικια μονο στρες μπορουνε να του φερουνε αφου διαβασα οτι φοβαται πολυ τους ανθρωπους, φανταζομαι τι θα γινει αν του βαλετε περιεργε χρωματιστα πραγματα μεσα στο κλουβι του. Αυτο που θα σε συμβουλευα εγω να κανεις ειναι να φροντισεις καλα τη διατροφη του με πολλα φρεσκα φρουτα και λαχανικα! Και που ξερεις μπορει να φτασει και τα 30!:D


αληθεια; Εχεις τοσο παλιο κοκατιλ... Το καημενο.. Ποτε του δεν ζευγαρωσε... Θα του μεινει...

δεν τιθεται τετοιο θεμα πιστευω. 😉 Τα πουλια σκεφτονται την αναπαραγωγη σαν δημιουργια απογονων οταν εχουνε ταιρι, δεν τους μενουνε απωθημενα αν δεν πανε με το αλλο φυλο... 😀 δεν ειναι ανθρωποι... :)


Τελος επειδη σιγουρα θα σου μπει το μικροβιο με την περιηγηση στο φορουμ να ασχοληθεις με τον παπαγαλο σου περισσοτερο και επειδη κατ'εμε η ηλικια του ειναι περιοριστικη θα μπορουσες να παρεις ενα νεο μικρο σε ηλικια αφου βεβαια το συζητησεις με τους γονεις σου και παρετε καποιες αποφασεις απο κοινου οπως το οτι το μπαλκονι δεν ειναι χωρος για κανενα ζωο να μενει μονιμα ασε που και μωρο να παρεις αν το εχεις μονιμα εξω σχεδον σιγουρα δεν θα εξημερωθει ποτε!
 
δεν ειμαι γνωστης στα περι παπαγαλων αλλα αν κρινω απο τους ανθρωπους ακομα και η συντροφια με μια πιτσιρικα δεν θα του κακοπεφτε :). Παντως ο καναρινος μου ετων 8 ειναι ενεργητικοτατος!😱
και οταν φυγει για αλλου παιρνεις στην πιτσιρικα καινουργιο ταιρι

*για τους παππουδες παπαγαλους εξπερ λενε ειναι οι παπαγαλινες εισαγωγης απο βουλγαρια:D
 
ναι αλλα εγω νομιζω οτι αν παρει καποιο αλλο κοκατιλ και το παλιο το δει δεν θα μελαγχωλισει;
 
*:Dτο ευχαριστω σιγουρα σου αξιζει για την ενεργο συμμετοχη σου στην παρεα αλλα τωρα μπηκε κατα λαθος


εννοουσα οταν (μακαρι να ααργησει) ο φιλος μας δεν θα υπαρχει πια σε αυτη τη ζωη
 
ναι αλλα εγω νομιζω οτι αν παρει καποιο αλλο κοκατιλ και το παλιο το δει δεν θα μελαγχωλισει;

μα ο φιλος μας θα προσπαθησει να τα κανει ζευγαρι, οποτε δεν τιθεται θεμα μελαγχολιας.
θα μελαγχολουσε αν το εβλεπε να ειναι σε διαφορετικο κλουβι με το αλλο πτηνο κι αν το αφεντικο του ασχολουνταν με το αλλο κι αυτο θα ηταν στην απομονωση.
 
Σωστά είναι αυτά που γράφεις Ανέστη... ωστόσο και η δημιουργία απογόνων ή η συντροφικότητα δεν αποτελεί μέρος μίας ισορροπημένης ζωής ενός πουλιού;
 
ζευγαρι; Σε τετοια ηλικια;δεν ειναι πολυ αργα γι αυτο για απογονους; Εχει πολυ μεγαλη ηληκια και αν γινουν ζευγαρι και μετα παθει κατι το αλλο δεν θα μελαγχωλησει;
 
ας μην τα ζευγαρωσει, απλα να κανουν παρεα!
 
μα και παλι αν γινουν ζευγαρι και το ενα παθει κατι για παραδειγμα το αλλο δεν θα μελαγχωλησει;η ακομα και να πεθανει; Γιατι ξερω οτι το δεσιμο μεταξυ τουσ ειναι μεγαλο...
 
Παιδιά αφήστε καλύτερα δεν θα βάλω άλλο γιατί τον φοβάμαι αυτόν. Του είχαμε πάρει ένα θηλυκό και το βρήκαμε νεκρό έτσι έγινε και με ένα άλλο πουλί που πήραμε και το βάλαμε μαζί του και εκείνο νεκρό
 
παρειτσα θελει και τιποτε αλλο, αγαπη και φροντιδα... Ειδικα τωρα που ειναι μεγαλο... Και ηρεμια βεβαια! Εζησε τοσα χρονια χωρις αλλο πουλι... Ισως να το ενοχλησει η παρουσια ενος νεου...
 
Back
Top