Ασθένειες Αρρώστησε η αμαζόνα μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ada
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πολύ χαίρομαι που βρέθηκε άκρη!Γρήγορα περαστικά!
Θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα κι αν έχεις την καλοσύνη απαντάς. Σε όλους κανει καλό να μαθαίνουμε (και ας μην έχουμε πάθει)...
Με αέριο νάρκωσε το πουλάκι; πόση ώρα κράτησε η εξέταση;
Το μέταλλο όπως αντιλαμβάνομαι δεν θα βγει από το στομάχι του πουλιού.
Ρώτησες σχετικά με την θεραπεία; τι είδους φάρμακο θα πάρει; έχει τη δυνατότητα να εξουδετερώσει τη δηλητηρίαση που προκαλεί το συγκεκριμένο μέταλλο επ' αόριστον; (εφόσον θα υπάρχει για όλη τη ζωή του πουλιού μέσα στον οργανισμό του).
[automerge]1654092253[/automerge]
Αλήθεια, σου εξήγησε πως δρα η κρέμα και σταματά η κρίση; Μπορεί πχ κάποιο συστατικό της να εξουδετερώνει το δηλητήριο για ένα χρονικό διάστημα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Του εκανε μια ένεση κ μετά έφερε ένα διάφανο κουτί κ τον έβαλε μέσα θα του παρειχε οξυγόνο.κ..βλέποντας κ κάνοντας μετά περίπου μια ώρα που βγήκαν έξω μας ενημέρωσαν ότι έγινε ολική ……ότι ξύπνησε κ πήγαν όλα μια χαρά ….για τα υπόλοιπα που ρωτάς μιλήσαμε τηλ με τη κ.Δουκάκη ήθελε να μου πει για το κόστος για να το παραγγείλει κ ότι για αρχή αυτό ….για τα υπόλοιπα από κοντά ….έχω κ εγώ απορίες από το τηλ όμως πως να κανεις συζήτηση για τόσα θέματα 😊
 
Υπάρχει κάποιο μέλος που ο παπαγάλος του έπαθε τοξικωση για να διαβάσω το ποστ …κ να δω πορεία κ εξέλιξη ?
 
@Ada ειχαμε κι αλλα περιστατικά απ’ότι θυμάμαι ισως ενα ή δυο. Αν δεν βρεις μέσω της αναζητησης θα ψαξω λιγο αργότερα γιατι το κινητο με δυσκολεύει. Η έκβαση εξαρτάται απο την θεραπεία και τη σοβαρότητα της βλάβης. Εξετάσεις αίματος έγιναν μας ειπες; Νεφρά, συκώτι βγήκαν καλα;
 
@Φοίβος γκουγκλαρισα κ μου έβγαλε το ποστ με ονομασία μέλους ζουζουνελ …..από το φόρουμ εδώ .Κοκατιλακι το 2017 νοσηλεύτηκε στη Πατρίτσια φάνηκε στην ακτινογραφία του έκανε διαφορα συνήλθε …..κ δυστηχως μετά από ένα χρόνο πέθανε …..μπορεί εγκεφαλικό η καρδιά της είπε η γιατρός .Σε αυτό που έχω πάθει σοκ είναι ότι ποτε δεν έφτιαξαν οι κουτσουλιές του τις περιγράφει όπως του δικού μου όταν παθαίνει κρίση …..εμένα φτιάχνουν όμως μετά δεν είναι συνέχεια έτσι ………φοβάμαι …φοβάμαι πολύ λεμεεεεε 🥲
 
@Ada Το σημαντικότερο είναι να συζητήσεις την θεραπεία με την Δουκάκη. Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα είναι ιάσιμο με φαρμακευτική αγωγή. Υπάρχουν θέματα που χρειάζονται να διευκρινιστούν, πχ εάν κατάπιε κάτι μεταλλικό, πως θα αφαιρεθεί το μέταλλο από το πουλάκι; Χρειάζεται να συζητήσεις εκτενώς με την γιατρό. Εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να αφήσετε πίσω σας αυτήν την επώδυνη περιπέτεια. Συγκεντρώνεται στα θετικά (πχ ανυπαρξία νευρολογικων προβλημάτων) κ προχωράς. Γράψε κάθε απορία σου κ ερώτησή σου γιατί με την συναισθηματική φόρτιση δεν θαχεις το μυαλό σου να τα σκεφτείς εκείνες τις στιγμές. Καλημέρα κ αν μπορείς μοιράσου στο φόρουμ τις εξελίξεις να χαρούμε μαζί σου κ να μάθουμε πως αντιμετωπίζεται η συγκεκριμένη περίπτωση.
 
@MARY58 καλημέρα .Όλα όσα μου λες τα έχω μυαλό μου τα είπαμε γραπτώς κάποια θέλει να γίνει η θεραπεία η οποια κρατάει δυο εβδομάδες στη βδομάδα θα μιλήσουμε ….μετά το τέλος της θεραπείας φαντάζομαι θα εκτιμηθεί η κλινική του εικόνα ……βήμα βήμα θα πηγαίνουμε κ είδωμεν …αυτό που με καει είναι αν του έχει κάνει μόνιμες βλάβες σε ζωτικά όργανα τόσους μήνες ……
 
@Ada
Σου είπε η γιατρός, με βάση τις εξετάσεις αίματος πιο μεταλλικό στοιχείο έχει προκαλέσει την τοξικωση.(μόλυβδος, ψευδάργυρος, υδράργυρος, αρσενικό).
Στην αξονική φαίνεται μεταλλικό αντικείμενο στο στομάχι του, η είναι δηλητηρίαση που είναι αποτέλεσμα αθροιστικής συσσώρευσης ενός ή παραπάνω μετάλλων στον οργανισμό του;
Διάβασε και αυτό.
Δύσκολη περίπτωση, εύχομαι περαστικά.
 
@Ada μου, πέρασε τόσος καιρός από το τελευταίο ποστ σου. Θέλω να πιστεύω ότι όλα πάνε καλά κ οδεύει αυτή η περιπέτεια προς αίσιο τέλος. Όποτε θες κ μπορείς πες μας τα νέα σας. Έχεις όπως πάντα τις ευχές μας. Καλημέρα. 😊
 
Back
Top