Γενικά Η θηλύκια κοκατίλ τρώει κουτσουλιές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης katerinaa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

katerinaa

PB Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2008
Μηνύματα
400
Πόλη
Ρέθυμνο
Η αδερφη μου εχει ενα κοκατιλ το Νικο! Επειδη δουλευει και ο Νικος εδειχνε οτι θελει παρεα του πηρε μια κοπελα. Δεν υπηρχε δυνατοτητα για δυο κλουβια ετσι μπηκε αυτη στο κλουβι, ο Νικος εμεινε εξω για καμποση ωρα και της κελαηδουσε,της χορευε και ειχε ενθουσιαστει. Μετα τον βαλαμε και αυτον στο κλουβι προσπαθουσε να την ταισει και αυτη τον τσιμπαγε ελαφρα. Γενικα δε δειχνουν να μαλωνουν πολυ. Που και που τσιμπιουνται αλλα πιο πολυ μου δειχνει οτι ειναι προειδοποιητικο "μην ακουμπας" και οχι επιθετικο. Την περισσοτερη ωρα αγνοει ο ενας τον αλλο.Αυτος τη φλερταρει μερικες φορες αλλα αυτη δε δειχνει να ανταποκρινεται. Η μικρη ειναι τεντωμενη (ορθιο λοφιο και σαν να εχει λορδωση, σταση σωματος), δεν την εχω δει να τρωει ουτε να πινει ακομα και οταν ο Νικος ειναι εκτος κλουβιου.Χτες την ειδα να τρωει μια κουτσουλια Το κανουν αυτο τα κοκατιλ? Ο Νικος ειναι καλυτερα απο ποτε, μεσα στην τρελη χαρα. Ποσο καιρο παιρνει συνηθως να 'αγαπηθουν'?Τι να κανουμε αν συνεχισει να τρωει τις κουτσουλιες;Ειναι πουλι του 2008(δαχτυλιδι) και την εχουμε δυο μερες.
 
Γεια σου Κατερινα. Τα νεοφερμενα πουλακια καλο ειναι να τα βαζουμε σε καραντινα πριν τα φερουμε σε επαφη με τα ηδη υπαρχοντα που εχουμε στο σπιτι για πολλους λογους. Διαβασε αυτο και θα σου λυθουν καποιες αποριες.
Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης
 
η συνήθεια ορισμένων πουλιών να δοκιμάζουν τα περιττώματά τους, μπορεί να οφείλεται σε δύο λόγους.
Ο πρώτος λόγος, ειίναι οτι η διατροφή τους είναι φτωχή, δεν καλύπτει βασικές τους ανάγκες και για αυτό το λόγο προσπαθούν να πάρουν περισσότερα θρεπτικά συστατικά,τρώγοντας, χωνεμένη ήδη τροφή!
Ο δεύτερος λόγος, προσπαθούν να αλλάξουν το ph,του πεπτικού τους συστήματος, γιατί ενοχλούνται απο τα όξινα πεπτικά υγρά!
και στις δύο περιπτώσεις χρειάζεται εμπλουτισμός διατροφικός, με λαχανικά και φρούτα, καθώς επίσης και πλουσιότερο μείγμα, τροφής!
Επίσης πρεβιωτικά στο νερό για λίγο χρονικό διάστημα, να γίνει φυσιολογικό το ph του πεπτικού του συστήματος!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Eαν ξερεις αγγλικα διαβασε κι αυτο το αρθρο πανω σε αυτο το θεμα, ειναι απο ενα απο τα πιο εγκυρα περιοδικα για παπαγαλους.

ParrotChronicles.com

Εξηγει κι ο γιατρος οτι το πιθανοτερο ειναι η κοπροφαγια να οφειλεται σε κακη διατροφη οπως ειπε και η Σοφια και παρουσιαζεται κυριως σε πουλια που τρωνε μονο σπορους. Μπορει να δηλωνει ελλειψη ιχνοστοιχειων γι αυτο καλο ειναι να αγορασετε μια πετρα με ιχνοστοιχεια, ενα σουπιοκοκκαλο και πελετς για να συμπληρωθει η διατροφη τους οσο γινεται. Απαραιτητα ειναι τα φρεσκα φρουτα και λαχανικα. Να τους τα προσφερετε καθε μερα κι ας μην τα αγγιζουν στην αρχη.:)
 
Πετρα εχει ηδη και την τρωει μετα μανιας! Αρα κατι της λειπει! Σημερα την ειδα να τρωει και απο την ταιστρα, ειναι πιο χαλαρη και το λοφιο της επεσε λιγο και η σταση σωματος της χαλαρωσε! Αλλα παλι σε 3εχωριστο κλαδακι κοιμουνται. Λετε να μην ταιριαζουν;
 
Ειχα διαβασει πριν λιγο καιρο οτι καλο ειναι να μην τους βαζουμε αμμο (αυτη που βαζουμε στα ζακοκ στις γατες) γιατι την τρωνε. Και ειναι αληθεια, πριν καιρο ο δικος μου ειχε κατεβει στον πατο του stand και ετρωγε εναν κοκκο αμμου την οποια του αφαιρεσα απο το στομα. Μια φορα τον ειδα να περιεργαζεται ενα απο τα πουπουλα του μεσα στο ραμφος. Ισως ειναι ελλειψη βιταμινων; Γιατι οσες προσπαθειες εχω κανει να του δωσω οτιδηποτε περα απο σπορια, παπαγαλινη κ βιταμινες καταστηθηκαν απελπιδες.
 
Το κλουβί δεν έχει πάτο; Πώς φτάνει τις κουτσουλίες του και τις τρώει;
 
πως δε φτανουν Ινκα; Αναλογως το κλουβι. Αυτα ειναι ικανα και σε μεγαλα βαθη να φτασουν για να πετυχουν τον στοχο τους. 🙂
 
Η αδερφη μου εχει ενα κοκατιλ το Νικο! Επειδη δουλευει και ο Νικος εδειχνε οτι θελει παρεα του πηρε μια κοπελα. Δεν υπηρχε δυνατοτητα για δυο κλουβια ετσι μπηκε αυτη στο κλουβι, ο Νικος εμεινε εξω για καμποση ωρα και της κελαηδουσε,της χορευε και ειχε ενθουσιαστει. Μετα τον βαλαμε και αυτον στο κλουβι προσπαθουσε να την ταισει και αυτη τον τσιμπαγε ελαφρα. Γενικα δε δειχνουν να μαλωνουν πολυ. Που και που τσιμπιουνται αλλα πιο πολυ μου δειχνει οτι ειναι προειδοποιητικο "μην ακουμπας" και οχι επιθετικο. Την περισσοτερη ωρα αγνοει ο ενας τον αλλο.Αυτος τη φλερταρει μερικες φορες αλλα αυτη δε δειχνει να ανταποκρινεται. Η μικρη ειναι τεντωμενη (ορθιο λοφιο και σαν να εχει λορδωση, σταση σωματος), δεν την εχω δει να τρωει ουτε να πινει ακομα και οταν ο Νικος ειναι εκτος κλουβιου.Χτες την ειδα να τρωει μια κουτσουλια Το κανουν αυτο τα κοκατιλ? Ο Νικος ειναι καλυτερα απο ποτε, μεσα στην τρελη χαρα. Ποσο καιρο παιρνει συνηθως να 'αγαπηθουν'?Τι να κανουμε αν συνεχισει να τρωει τις κουτσουλιες;Ειναι πουλι του 2008(δαχτυλιδι) και την εχουμε δυο μερες.

Η ερώτηση μου αφορούσε αυτό το πόστ για να δούμε αν έχει πάτο το κλουβί και τι υλικό χρησιμοποιεί.

πως δε φτανουν Ινκα; Αναλογως το κλουβι. Αυτα ειναι ικανα και σε μεγαλα βαθη να φτασουν για να πετυχουν τον στοχο τους. 🙂

Γρηγόρης. Δεν γνωρίζω σε τι βάθος μπορεί να φτάσει ένα ράμφος του παπαγάλου, σίγουρα φτάνει αρκετά, και ανάλογα το κλουβί. Για αυτό το κλουβί πρέπει να έχει τις σωστές διαστάσεις και το σωστό άνοιγμα στα κάγκελάκια του.
 
Ναι Γρηγορη (το διορθωσα αυτη τη φορα 🙂 ) καταλαβα. Στο δικο μου ειχα βαλει σταντ οποτε και εφτανε παντου. Αλλα και στο κλουβι με τους 2 πατους και παλι φτανουν. Ειναι ζιζανια!
 
Εχει πατο το κλουβι.Απλα καμια φορα επειδη εχει και πλεγμα η κουτσουλια μενει πανω στο πλεγμα! Απο κει την ειδα να τρωει μια φορα και αλλη μια φορα μια κουτσουλια απο ενα σταντ!
 
Back
Top