Αναπαραγωγή Η κανάρα έκανε αυγά αλλά μάλλον δεν τη βάτεψε ο αρσενικός

giannispopi

PB New Member
Εγγραφή
7 Φεβ 2017
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
παιδια εχω μια καναρα εδω και κατι μηνες...
μου εδωσε ενας φιλος ενα καναρινι για να τα ζευγαρωσω..
ο φιλος μου τον ταιζε μονο ΚΑΝΑΒΟΥΡΙ..
τελος παντον, η καναρα μου εχει πυρωσει, εκανε αυγα, και καθεται ολη μερα στην φωλια..
ο αρσενικος καθεται διπλα της και μου φαινεται οτι την ταιζει στο στομα..
παιζει να την εχει βατεψει και να μην το ειδα;
παντος μονο με καναβουρι δεν νομιζω να εχει πυρωσει...
η καναρα καθεται στην φωλια μονιμα νομιζω απο τις 11 η 12 του μηνα..
ποτε μπορω να κανω ωοσκοπηση;
υπαρχει καμια περιπτωση να μην ειναι κλουβια;
 
παιζει να την εχει βατεψει και να μην το ειδα;
Ασφαλώς και ναι..
Αρκεί άλλωστε μια επαφή ελάχιστων δευτερολέπτων για να υπάρχει γόνιμο αποτέλεσμα.
Άλλωστε αναπαραγωγική προδιάθεση δεν εκδηλώνουν όλα τα πουλιά όλες τις ώρες..
Κάποια ανταποκρίνονται στα πρώτα λεπτά της νέας ημέρας.. όπως αντίστοιχα και στο τέλος της.
παντος μονο με καναβουρι δεν νομιζω να εχει πυρωσει...
Με μόνο κανναβούρι για βασική τροφή θα έχει σοβαρές οργανικές ελλείψεις, πιθανή αβιταμίνωση και ίσως κι άλλα προβλήματα που δεν μπορώ να γνωρίζω ..
Κι αυτό είναι το κακό.
Στη θέση σου αυτό το πουλί δεν θα το συνέχιζα σε αναπαραγωγική διαδικασία.
Θα το κράταγα μόνο του με πλήρη και ισορροπημένη διατροφή για να βγάλει την πτερόρροια που έρχεται.
η καναρα καθεται στην φωλια μονιμα νομιζω απο τις 11 η 12 του μηνα..
ποτε μπορω να κανω ωοσκοπηση;
Στις 19 θα είναι μια καλή μέρα για να δεις το αποτέλεσμα της προσπάθειάς τους.
υπαρχει καμια περιπτωση να μην ειναι κλουβια;
Υπάρχει να είναι γονιμοποιημένα μπορεί όμως και να μην είναι.
Ένα πουλί εξασθενημένο και αδύναμο η φύση με τον ένα ή τον άλλο τρόπο... Δεν θα του επιτρέψει να αναπαραχθεί...
 
to καναρινι το εχω περιπου 20 μερες εγω και του κανω φουλ διατροφη...
απλα πιστευω οτι δεν ειναι πυρωμενος και δεν την βατεψε..
το θεμα μου ειναι γιατι την ταιζει στο στομα...
τα αυγα ελεγα να τα κοιταξω αυριο. Νωρις ειναι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
απλα πιστευω οτι δεν ειναι πυρωμενος και δεν την βατεψε..
το θεμα μου ειναι γιατι την ταιζει στο στομα...
Το θέμα δεν είναι τι πιστευουμε εμείς. Σιγουρα τα ταισματα δειχνουν ερωτικο δεσιμο και μαλλον η σχεση δεν εχει μεινει μονο στα... Φιλακια! Οποτε αστα να κλωσησουν με την ησυχια τους και σε λιγες μερες θα δεις με τον φακο. Μου εχει τυχει να μην υπαρχουν καν φιλακια και να ειναι 5 στα 5 ενσπορα.
Τι τρελα πια ολοι να θελουμε να παιρνουμε ματι; 😛
 
Μόλις έκανα ωοσκοπηση. Από ότι είδα στο ιντερνέτ μάλλον είναι κλουβιά. Τι κάνω τώρα; Ξαναβάζω την φωλιά και το νήμα η περιμένω δυναμώσει πρώτα με διατροφή;
 
Μόλις έκανα ωοσκοπηση. Από ότι είδα στο ιντερνέτ μάλλον είναι κλουβιά. Τι κάνω τώρα; Ξαναβάζω την φωλιά και το νήμα η περιμένω δυναμώσει πρώτα με διατροφή;
Αν δεν εισαι σιγουρος γι αυτο που ειδες μην κανεις τιποτα. Γιατι μπορει να ανοιξεις τα αυγα και τελικα να δεις ενα εμβρυο να πεθαινει και ειναι κριμα. Αστα ακομα λιγες μερες. Δυστυχως δε ξερω αν προλαβαινεις να πας για επομενη προσπαθεια... ☹
 
Γιατί; Νωρίς δεν είναι ακόμα; Αφού πρώτη γέννα ήτανε...
Αν αργήσει πολύ η πρώτη γέννα και ξεκινήσει αρχές ή μέσα Μαΐου... Τότε όντως είναι πολύ αργά για δεύτερη...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δεν μπορώ να σου πω εγώ τι θα κάνεις..
Απλά θα αναφέρω.. Πως αν ζευγαρώσουν τώρα... Θα γεννηθούν αυγά τέλος Μαΐου, θα βγουν τα πουλιά μέσα Ιουνίου και μέχρι τα μέσα Ιουλίου τα μικρά θα είναι με τους γονείς...
Ιούλιος, Αύγουστος και Σεπτέμβριος είναι οι μήνες της πτερόρροιας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
οποτε εννοεις οτι θα κουραστουν πολυ τα πουλια με τη γεννα και στα καπακια την πτερορροια ε;
 
Γιάννη... αν και ξεφεύγουμε κάπως από το θέμα. Για μένα θα πρέπει να υπάρχουν βδομάδες ηρεμίας μεταξύ των διαφορετικών φάσεων στη ζωή των πτηνών.
Έτσι λοιπόν "θέλω" τα πτηνά να μπουν ξεκούραστα στην πτερόρροια για να τραφούν αρκετά ενόψει του χειμώνα που ακολουθεί και να βγουν δυνατά από αυτόν ώστε να μπουν στην αναπαραγωγή.
Όσο πιο δυνατό βγει από τη μια φάση του κύκλου της ζωής του... Τόσο πιο εύκολα θα αντιμετωπίσει την επόμενη...
Απλή λογική.
Η αναπαραγωγή στα καναρίνια πρέπει να τελειώνει την άνοιξη...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Η αναπαραγωγή στα καναρίνια πρέπει να τελειώνει την άνοιξη...

Αν εχεις εκτροφειο οργανωμενο με παραταση ηλιακου φωτος κλπ.
Αλλιως ακουγετε ανακολουθο με τους κανονες της φυσης που καθοριζει ως αρχη την ανοιξη, αλλοτε τελος Μαρτιουκαι αλλοτε αρχες Ιουνιου για την Ελλαδα.
Σπανια συμπιπτει ανοιξη ταυτοχρονα στην Ιεραπετρα και στην Ορεστιαδα.
Και την καλη εκτροφικη χρονια με αυτο το σκεπτικο την καθοριζει παλι η φυση (για εκτος οργανωμενου εκτροφειου αναπαραγωγη)
με κλιματολογικες συνθηκες παρατεταμενης ανοιξης υπαρχει χρονος και για τρεις αναπαραγωγες στο ζευγαρι, αφου εχει προηγηθει καταλληλη διατροφικη προετοιμασια.
Δυο λοιπον τα μονοπατια, ενα του οργανωμενου εκτροφειου με προσομοιωση κλιματολογικων συνθηκων και αναλογα το ποσοστο επιτυχιας αυτων, και η επιτυχια των ποιοτικων και αριθμητικων ποσοστων της αναπαραγωγης.
Και το μονοπατι με τους κανονες που καθοριζει η φυση.
Ανοιξη αναπαραγωγη,Καλοκαιρι αλλαγη φτερων, Χειμωνας στερηση.
 
Ανοιξη αναπαραγωγη,Καλοκαιρι αλλαγη φτερων, Χειμωνας στερηση.
Συμφωνώ απόλυτα μ αυτό
Αυτό ακριβώς έγραψα πιο πάνω γιατί @Δημητριαδης Νικος δεν γράφω για τις κλειστές εκτροφές που εκεί έτσι ή αλλιώς ο καθένας τα ρυθμίζει όπως θέλει..
Έγραψα για τις εξωτερικές εκτροφές που εξαρτώνται απόλυτα από το περιβάλλον.
Για μένα όταν χτυπάει 30αρια+ είναι εγκληματικό να υπάρχουν πουλιά σε φωλιές...
Τώρα αν αυτό γίνει το Ιούνιο ή το Μάιο πολύ λίγο σημασία έχει...
με κλιματολογικες συνθηκες παρατεταμενης ανοιξης υπαρχει χρονος και για τρεις αναπαραγωγες στο ζευγαρι, αφου εχει προηγηθει καταλληλη διατροφικη προετοιμασια.
Για το τρεις αναπαραγωγές δε θα μιλήσω... εγώ πάντα σταματώ στις δύο και ποτέ δεν το μετάνιωσα...
Όποιος θέλει να τεντώσει τα πουλιά ας κάνει και παραπάνω ...
 
Για μένα όταν χτυπάει 30αρια+ είναι εγκληματικό να υπάρχουν πουλιά σε φωλιές...

Και εγω συμφωνω σε αυτο Γιαννηκαι για το "τεντωμα " που λες, αλλα μιλωντας για φυσικη αναπαραγωγη καποιοι που διαφωνουν καθετα και στα δυο, ειναι τα σπουργιτια.
Και εγω δυο τον χρονο τα αφηνω και ισως καποια ζευγαρια τρεις αναλογα.
 
παιζει να την εχει βατεψει και να μην το ειδα;
Εγώ έχω βγάλει έως τώρα (φέτος δλδ) 20 καμαρίνια και καμία φορά δεν είδα ζευγάρωμα. Και ειμουν κάθε λίγο έξω και τα κοιτούσα. Κάνε υπομονή 5-6 μέρες και θα μάθεις αν θα έχεις μικρά
 
καποιοι που διαφωνουν καθετα και στα δυο, ειναι τα σπουργιτια.
Αυτά όντως μπορεί να διαφωνουν και το σέβομαι.
Αλλά δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης του μεγαλύτερου αλητάμπουρα (σπουργίτης) σε σχέση με τις λουλουδες (καναρίνια) που εκτρέφουμε.
 
Back
Top