Αναπαραγωγή Η κανάρα κλωσσά άσπορα αυγά, να την σηκώσω;

Τάκης tsk 03114

fotis 0320 (merged)
Εγγραφή
28 Σεπ 2016
Μηνύματα
373
Πόλη
Θήβα
γεα σας έχω ένα πρόβλημα σε ένα από τα ζευγάρια μου. Η καναρα έκανε μια γεννά η οποία βγήκε άπορη και κατάλαβα πως ο αρσενικός είχε κάποιο πρόβλημα και έτσι έκανα καλύτερη προετοιμασία δίνοντας για 4 μέρες πολυβιταμίνες πρασινάδες, φρούτα, σπιτική αυγό τροφή και διαφορά αλλά ποτέ πρέπει να ξανάβγαλω το χώρισμα και δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι πυρομενος. Κελαιδαϊ μέσα στην μέρα αρκετές φορές... Το πρόβλημα είναι με το τι να κάνω με την καναρα κλοσα ασπορα. Να την σικοσω ; Πως μπορώ να είμαι σίγουρος για τον αρσενικό;
 
Να την σικοσω ;
Δεν θα πειράξεις την κανάρα.
Θα την αφήσεις να παραμείνει στη φωλιά και να κλωσά τα αυγά της.
Έτσι θα δώσουμε χρόνο στο αρσενικό να προετοιμαστεί και να παρουσιαστεί περισσότερο "έτοιμος" για τις υποχρεώσεις της δεύτερης γέννας αυγών.
κατάλαβα πως ο αρσενικός είχε κάποιο πρόβλημα και έτσι έκανα καλύτερη προετοιμασία δίνοντας για 4 μέρες πολυβιταμίνες πρασινάδες, φρούτα, σπιτική αυγό τροφή και διαφορά
Η διαδικασία προετοιμασίας των πουλιών δεν είναι απλή ούτε μπορεί να συμβεί σε μικρό χρονικό διάστημα.
Ίσως θεωρηθεί υπερβολή για κάποιους όμως για μένα είναι απαραίτητη προϋπόθεση ... η προετοιμασία ενός πουλιού για να μπει σε αναπαραγωγή ξεκινά από τη μέρα που γεννήθηκε για τα μικρά ή την προηγούμενη φωλιά για τα μεγαλύτερα.
Φυσικά κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχουν μαγικά βότανα και "γιατροσόφια" για να κάνεις "πύραυλο" τον αρσενικό...
Κατά την γνώμη μου χρειάζονται οι προϋποθέσεις που για τους εσωτερικούς χώρους είναι γραμμένες εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Συνθήκες-αναπαραγωγής-στο-εκτροφείο-πτηνών.29268/
πως μπορώ να είμαι σίγουρος για τον αρσενικό;
Για να κλείσω τις σκέψεις μου...
Ένα αρσενικό που έχει όλα όσα γράφονται στο άρθρο χρειάζεται μόνο μερικές βδομάδες για να είναι "έτοιμο". Και έτοιμο θεωρείται (συνήθως) αυτό που κελαηδά συνεχώς, "τρώει" τα σίδερα για να πάει προς το θηλυκό κι όταν φτάσει κοντά του δε θα σκοτώσει το θηλυκό αλλά θα το ταΐσει.
 
Τάκη τι διατροφική προετοιμασία έκανες στο ζευγάρι; Σε τι χώρο έχεις τα κλουβιά; Σε τι συνθήκες (θερμοκρασία, διάρκεια ημερήσιου φωτισμού κτλ);

Και μένα το μυαλό μου πάει σε μη πυρωμένο αρσενικό. Δεν είναι πρόβλημα.. εσύ μάλλον βιάστηκες να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή. :)
 
Αναφέρω πως η καναρα κλοσα 3 βδομαδες έβγαλα σήμερα την φωλιά και ο καναρος άρχισε να κελαϊδα και να την ταϊζει καλό είναι αυτό σωστά ;
 
η καναρα κλοσα 3 βδομαδες
Αν κλωσά τρεις βδομάδες καλά έκανες κι έβγαλες τη φωλιά με τα άσπερμα αυγά.
ο καναρος άρχισε να κελαϊδα και να την ταϊζει καλό είναι αυτό σωστά ;
Είναι σε πολύ καλό δρόμο αυτή η συμπεριφορά...
Φυσικά το αποτέλεσμα της γέννας θα κρίνει την προσπάθεια...

Ασφαλώς υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες που δεν επιτρέπουν τη γονιμοποίηση των αυγών μιας κανάρας από πανέτοιμα πουλιά. Γιατί φταίνε τα πούπουλα, το λίπος κλπ...
Πιστεύω όμως πως δε θα υπάρχουν τέτοιοι λόγοι για την περίπτωσή σου.
 
Τάκη τι διατροφική προετοιμασία έκανες στο ζευγάρι; Σε τι χώρο έχεις τα κλουβιά; Σε τι συνθήκες (θερμοκρασία, διάρκεια ημερήσιου φωτισμού κτλ);
Διατροφική προετοιμασία αυγό τροφή σπιτική λαχανικά φρούτα
Μεμονωμένα σπόρια (νιζερ, κια κ. Α). Φωτισμός φυσικός και τεχνιτος. Θερμοκρασια 17-20 βαθμοί

Το χώρισμα το τραβάω ; Στην αυγό τροφή ρίχνω και σπιρουλινά κάνω καλά ;
 
Το χώρισμα το τραβάω ;
Έβγαλες τη φωλιά είπες.
Πόσες ημέρες έχει που δεν κλωσά;
Έβαλες νέα φωλιά; υλικό για να τη φτιάξει;
Αν θέλεις, εξήγησέ μας τα παραπάνω για να σε κατευθύνουμε. Σουπιοκόκκαλο υπάρχει στο κλουβί της κανάρας;
 
Το χώρισμα το τραβάω ;
Τάκη άλλο ένα μέλος απο την Θήβα και στην ηλικία σου έχει ανοίξει παρόμοιο θέμα, διαβασέ το μήπως και λυθούν οι απορίες σου.:)
https://community.petbirds.gr/threads/Καναρα-με-ασπορα-αυγα.29380/
Αμα ψάξεις και άλλο θα βρείς και άλλους απο Θήβα με παρόμοια ζητήματα, τι συμβαίνει εκεί πάνω;
Στην αυγό τροφή ρίχνω και σπιρουλινά κάνω καλά ;
Αυτό το ρωτάνε πρίν το κάνουν, οπότε δεν κάνεις καλά γιατί δεν ξέρεις τι κάνεις. Μην βάζεις.
 
Το χώρισμα το τραβάω ;
Το σωστό timing να φύγει το χώρισμα είναι βασικό για να έχουμε μια επιτυχημένη αναπαραγωγή. Παρατηρώντας τη συμπεριφορά του ζευγαριού θεωρώ πως ακόμα και ένας άπειρος μπορεί να καταλάβει τη στιγμή που το χώρισμα πρέπει να αποσυρθεί. Η βιασύνη δεν βγάζει σε καλό.
Στην προκειμένη περίπτωση θεωρώ πως θα πρέπει να περιμένεις ακόμα κάποιες μέρες, ώστε ο αρσενικός σου να κελαηδάει συνεχώς προς την κανάρα σου, να τρώει σίδερα για να περάσει στην πλευρά της. Ασφαλώς τα ταΐσματα μέσα από τα κάγκελα που έχεις παρατηρήσει είναι καλό σημάδι, αλλά είναι στην αρχή.
Κάνε υπομονή κάποιες ημέρες ακόμα και ενημέρωσέ μας για τη συμπεριφορά τους.
 
Το χώρισμα το τραβάω ;
Μόνος σωστός οδηγός για το τράβηγμα που θα κάνουμε στο χώρισμα είναι το ξεκίνημα από την καναρα του χτισίματος της φωλιάς.
Αν αμφιβάλουμε λοιπόν για την ετοιμότητα ή για το σωστό χρόνο που πρέπει να βγει, αυτή είναι η μόνη σωστή λύση.
 
Έβγαλες τη φωλιά είπες.
Πόσες ημέρες έχει που δεν κλωσά;
Έβαλες νέα φωλιά; υλικό για να τη φτιάξει;
Αν θέλεις, εξήγησέ μας τα παραπάνω για να σε κατευθύνουμε. Σουπιοκόκκαλο υπάρχει στο κλουβί της κανάρας;
2 μέρες έχει που δεν κλωσα
Δεν έχω βάλει ακόμα άλλη φωλιά και υλικό αλλά θα βάλω σήμερα
Υπάρχει σουπιοκοκαλο
 
Λέω, χωρίς να είμαι απόλυτος: Κράτα τη θηλυκιά ξέχωρα από τον αρσενικό, μην δίνεις φωλιά, προετοίμασε τον αρσενικό όσο πιο γρήγορα γίνεται (φωτισμός, τροφή), ενώ όχι το θηλυκό πουλί πέραν του ασβεστίου ίσως (και κόκκαλο σουπιάς). Βάλε τον αρσενικό σε φωτεινότερο μέρος με μεγαλύτερη διάρκεια φωτός, το θηλυκό σε σκοτεινότερο, πιο κρύο μέρος με λιγότερη ένταση και διάρκεια φωτός. Άσε να περάσουν 2 το λιγότερο εβδομάδες, αν είναι δυνατό και 3. Αν εντωμεταξύ το θηλυκό πουλί, φουσκώσει στην κοιλιά ή γεννήσει κάποιο αυγό, ένωσε το ζευγάρι, βάζοντας μια φωλιά στρωμένη από εσένα, με τη σχετική γούβα. Το αυγό της επομενης ημέρα θα είναι επίσης άσπορο, αλλά το επόμενο ενδέχεται να είναι γονιμοποιημένο. Τα πουλιά καλά θα είναι στο διάστημα αυτό να μην έχουν οπτική επαφή.
Ας συμπληρώσουν και άλλοι τις απόψεις τους, να δούμε τι είναι καλύτερο, πιο ωφέλιμο δλδ, να γίνει.
 
Νομίζω ότι ο αρσενικός είναι έτοιμος την ταϊζει και κελαϊδαει όλη μέρα το μόνο που έκανα ήταν να βγάλω κάτι διαχωριστικά ανάμεσα σε αυτόν και έναν συναγωνιστή του... ανόητε πως δεν τα βάζω αμέσως σε δυο βδομάδες

τώρα δεν βλέποντε κιόλας έχω ζευγαρώστρα η οποία έχει χώρισμα μεταλικο
 
Νομίζω ότι ο αρσενικός είναι έτοιμος την ταϊζει και κελαϊδαει όλη μέρα το μόνο που έκανα ήταν να βγάλω κάτι διαχωριστικά ανάμεσα σε αυτόν και έναν συναγωνιστή του... ανόητε πως δεν τα βάζω αμέσως σε δυο βδομάδες
Από ένα σημείο δεν βγάζω νόημα, τί σχέση έχει ο συναγωνιστής και αυτό το ανόητε σε ποιον απευθύνεται;
 
Από ένα σημείο δεν βγάζω νόημα, τί σχέση έχει ο συναγωνιστής και αυτό το ανόητε σε ποιον απευθύνεται;
Εννοειται θα ηθελε μαλλον να γραψει.
 
Από ένα σημείο δεν βγάζω νόημα, τί σχέση έχει ο συναγωνιστής και αυτό το ανόητε σε ποιον απευθύνεται;
Δεν τι είδα συγνώμη έχω iPhone και διορθώνει τις λέξεις μόνο του(να πως δημιουργουντε οι παρεξιγισεις )... συγγνώμη και πάλι
 
Νομίζω ότι ο αρσενικός είναι έτοιμος την ταϊζει και κελαϊδαει όλη μέρα
Πολύ καλό δείγμα αυτό! 😉

ανόητε πως δεν τα βάζω αμέσως σε δυο βδομάδες
Έτσι! Σε 2-3 βδομάδες ξαναπες μας πως πάει το ζευγαράκι πριν τα ενώσεις!

τώρα δεν βλέποντε κιόλας έχω ζευγαρώστρα η οποία έχει χώρισμα μεταλικο
Γιατί δεν τα αφήνεις να βλέπονται και να ταίζονται;
 
Δηλαδή η καναρα ποτε θα έχει διάθεση να γεννήσει ξανά ;
Όταν της το επιτρέψεις εσύ. Μην την βάλεις φωλιά άμεσα... Μέχρι να είναι έτοιμος ο αρσενικός!
 
Back
Top