Αναπαραγωγή Η κανάρα κλωσσά άσπορα αυγά, να την σηκώσω;

Δηλαδή η καναρα ποτε θα έχει διάθεση να γεννήσει ξανά ;
Σύντομα θα το κάνει.
Χρονικά δεν είναι εφικτό να προσδιοριστεί αλλά μια κανάρα που έχει γεννήσει τα πρώτα αυγά θα μπει σε διαδικασία ωοτοκίας σύντομα.
Και θα γεννήσει στο χρόνο που αυτή θα είναι έτοιμη είτε βαλεις φωλιά είτε όχι.
Απλώς έχοντας φωλιά μέσα δίνεις ελπίδα στα αυγά να "ζήσουν"...
Δεν έχω βάλει ακόμα άλλη φωλιά και υλικό αλλά θα βάλω σήμερα
Εγώ στη θέση σου θα είχα βάλει φωλιά.
 
Να την ενόσω με τον καναρο;

Νιοθω ότι είναι έτοιμος δίνει όλα τα συμαδια Και στο κάτω κάτω έχω μια ελπίδα παραπάνω να γεννήσει ενσπορα αυγά
 
Το τι νοιώθουμε εμείς απέχει αρκετά με την αντικειμενική κρίση για το πότε είναι έτοιμα τα πουλιά...
Όμως για την προκειμένη περίπτωση... και για να μη χαθεί κι άλλη φωλιά... καλό είναι να τα ενώσεις και να παρακαλάς όλα όσα νοιώθεις σχετικά να βγουν αληθινά.
 
Να την ενόσω με τον καναρο;

Νιοθω ότι είναι έτοιμος δίνει όλα τα συμαδια Και στο κάτω κάτω έχω μια ελπίδα παραπάνω να γεννήσει ενσπορα αυγά
Για μένα όχι. Ακόμα είναι νωρίς και μια ακόμα άσπορη γέννα το μόνο που θα κάνει είναι να κουράσει κι άλλο την κανάρα σου και μετά θα θες να ξαναπροσπαθήσεις και θα την χάσεις από υπερκόπωση. Να σκέφτεσαι την κανάρα περισσότερο παρά τον κανάρο. Για μένα υπομονή λίγες εβδομάδες ακόμα... Αν τα έχεις έξω έρχεται ξανά κρύο σε λίγο καιρό. Και μέσα να τα έχεις πάλι υπομονή θα σε παροτρύνω να κάνεις. Μετά από 2 εβδομάδες οι πιθανότητες να έχει πυρώσει ο αρσενικός και να βγουν ένσπορα αυγά θα είναι πολλαπλάσιες. Γιατί να τα κουράζεις από τώρα;
 
Η καναρα σε καμία βδομάδα πιστεύω θα είναι έτοιμη ίσος τοτε να τον βάλω
 
Σήμερα είδα λερωμένη την περιοχή κοντά στην αμαρα του καναρου τον έπιασα και τον καθάρισα το ξέρω ότι ήταν λάθος η κίνηση μου τώρα τι κάνω ;
 
τον έπιασα και τον καθάρισα το ξέρω ότι ήταν λάθος η κίνηση μου τώρα τι κάνω ;
Αυτό πιθανότατα να τον στρέσαρε και να μην πύρωσει όσο γρήγορα θα ήθελες εσύ. Καλά έκανες και τον καθάρισες αφού ήταν λερωμένος. Εναλλακτικά θα μπορούσες να βάλεις μπάνιο να κάνει.
Γιατί όμως ήταν λερωμένος στην αμάρα; Αυτό ψάξε να βρεις... Τι έφαγε; Δεν είναι και καλό δείγμα αυτό..
 
Back
Top