Αναπαραγωγή Η κανάρα μαδάει τα φτερά από το μικρό

η κυρια εκανε το πρωτο αυγο σημερα
Καταρχήν συγχαρητήρια για την πρώτη σου επιτυχία αν και δεν σου έχω απάντηση σε κάποια απορία σου, παρακολουθώ τα γραφόμενα σου εξάλλου τα παιδιά της παρέας εκτός ότι είναι πολύ έμπειροι εκτροφείς σε βοήθησαν μια χαρά, αλλά τα μπράβο σε εσένα που ακολουθησες τις οδηγίες! Τώρα σχετικά με την απόρροια σου όσο αφορά αν είναι ενσπορα τα καινούρια αυγά θεωρώ ότι από τη στιγμή που έβγαλες σήμερα τον αρσενικό και έχεις ήδη το πρώτο αυγό κατά 90% στο σύνολο θα είναι ενσπορα! Αν χρειαζόταν βατεμα πριν από κάθε αυγό τότε θα είχαμε πολλές αποτυχίες! Κάτι άλλο στο τέλος της 4ης εβδομάδας ζωής των μικρών να έχεις την προσοχή σου στον πατέρα γιατί όταν αρχίζουν να γίνονται ανεξάρτητα τα μικρά ίσως (δεν συμβαίνει πάντα) να έχει επιθετικές τάσεις απέναντι τους γιατί το ένστικτο τού λέει ότι τελείωσε η δουλειά του! Το ξανά λέω δεν είναι κανόνας μια μικρή προσοχή !
 
Καταρχην την καλησπερα μου σε ολους. Θα δω τι ακομη θα ζησω😱.Χθες το πρωι οπως σας ειπα χωρισα την καναρα απο τα μικρα μαζι με το πατερα. Το μεσημερι που επεστρεψα μεσα στο κλουβι γινοταν χαμος..😱τα μικρα θελαν τη μανα τους και αυτη δεν εφευγε απο τα καγκελα🙁ειλικρινα αυτο δεν το εχω ξαναδει λες και ηταν ανθρωποι. Τελικα εβγαλα το διαχωριστικο και δεν μπορειτε να φανταστητε το τι εγινε. Και τα δυο τα μικρα μεχρι και σημερα δεν ξεκολλουν απο διπλα της👎και αυτη εκει που πηγε να τα τσουρομαδησει ολη μερα τα ταιζει👎τρελα δηλαδη.Βεβαια τωρα που ειμαι στο σπιτι και αυριο θα τα αφησω μαζι μετα ξανα χωρισμα γιατι δεν της εχω εμπιστοσυνη. Σημερα εκανε κιαλλο αυγο και της το πηρα. Εχει δυο ψευτικα και κλωσαει. Μια ταιζει μια κλωσαει 🙄δεν ξερω αν εκανα το σωστο αλλα δεν τα πειραζει απεναντιας βλεπω που τα καμαρωνει, ελπιζω να μην κανω λαθος🙁
 
Πολύ συγκινητικά αυτά που μας γράφεις Ελένη, και πολύ ανθρώπινα, κατανοητά για τα μέτρα μας. Πραγματικά με το μήνυμά σου αυτό, κάπως σαν να μας "ανεβάζεις". Χαίρομαι πολύ που είσαι μέλος της κοινότητάς μας κι ελπίζω να τα λέμε για πολύ καιρό.
 
Πολύ συγκινητικά αυτά που μας γράφεις Ελένη, και πολύ ανθρώπινα, κατανοητά για τα μέτρα μας. Πραγματικά με το μήνυμά σου αυτό, κάπως σαν να μας "ανεβάζεις". Χαίρομαι πολύ που είσαι μέλος της κοινότητάς μας κι ελπίζω να τα λέμε για πολύ καιρό.
Οταν ειδα ολα αυτα φιλε Ιανο επαθα πλακα, πραγματικα μου θυμησε κατι ταινιες που ολη η οικογενεια βρισκετε ξανα μαζι:). Ο πατερας ταιζε τη μανα, η μανα το πατερα και μετα και οι δυο μαζι τα μικρα κουνοντας τις φτερουγες τους, απο χθες δεν εχω χορτασει να τα καμαρωνω ολα μαζι και κεινη την ηρεμια που εχουν ολοι τους.Αν δεν εβλεπα ολα αυτα δεν θα το πιστευα αν μου το ελεγε καποιος.
 
Οκ τώρα που τράβηξες το χώρισμα δεν πειράζει δεν θα πάθουν κάτι και δεν πιστεύω ότι θα τα μαδισει, πλέον εχει φταίξει φωλιά και αύριο λογικά άντε μεθαύριο θα βιδωσει στη φωλιά ! Αλλά προσοχή τώρα γιατί θα πηγαίνουν στη φωλιά και θα την ενοχλούν ! Και από εκεί που ήθελες να μαδισεις τη μάνα, μετα θα θέλεις να μαδισεις τα μικρά!:D
 
Καλημερα στην ποιο καλη παρεα. Παμε καλα ολη η οικογενεια μαζι, ο καναρος ταιζει τα "΄μικρα'':) τα μικρα τσιμπολογουν διαφορα και η καναρα σημερα εκανε και το τριτο αυγο. Της τα αλλαζω με ψευτικα. Εκεινο που ηθελα να ρωτησω ειναι ποτε θα χωρισω τα μικρα, δηλαδη εντελως μονα τους, :D,25 ημερων σημερα.Λεω να περιμενω να γεννησει και το τελευταιο αυγο η καναρα και μετα να τα χωρισω μονα η με τον πατερα αν δεν τρωνε👎
 
Σαν χρονικό διάστημα μπορούμε να πούμε 30 μέρες αλλά το καλύτερο είναι η παρατηρητικότητα η δικιά σου στο τέλος της 4ης εβδομάδας της ζωής τους αν τα δεις και τρώνε μόνα τούς μπορείς να τα χωρίσεις ακόμα καλύτερα τα βάζεις από τη μια μεριά με χώρισμα ώστε αν χρειαστεί να τα ταισει ο αρσενικός απο τα κάγκελα!
 
Καλημερα στην παρεα:)Το χαβα μου εγω:D σημερα μαζεψα και το τεταρτο αυγο, πηρε φορα μου φαινεται και τουτη τη φορα.Ακομη δεν εχω αποφασισει τι θα κανω, αν δηλαδη θα την αφησω να κλωσηση και για τριτη φορα. Το προβλημα τωρα ειναι οτι δεν εχω αλλα ψευτικα τι κανω τωρα;
 
Επρεπε να τα επιστρέψεις αν πρόκειται να την αφήσεις να τα επωάσει. Δεν χρειάζεται αντικατάσταση ένα προς ένα στα αυγά. Δυό-τρία πλαστικά αυγά στην φωλιά είναι αρκετά. Μάλιστα,όταν η εκτροφή είναι μεγάλη με την αφαίρεση του πρώτου αυγού τοποθετούνται εφ' άπαξ 2-3 ομοιώματα και τέλος.
 
Πόσα έχεις βάλει;
Αν έχεις βάλει δυο τρία.. Φτάνουν.
Τεσσερα του θεου, οσα και τα κανονικα, αν αποφασισω να την βαλω να κλωσησει να επιστρεψω τα κανονικα σημερα;
 
Καλησπέρα εγώ έχω άλλο πρόβλημα έχει τρία μικρά το ζευγάρι βγήκαν από το αυγό στις 19 20 21 τα δύο έχουν φτερά και αρχίζουν να εξερευνούν το χώρο. Το τρίτο όμως δεν έχει βγάλει φτερά μόνο χνουδι. Οι γονείς φτιαξαν καινούργια φωλιά ταΐζουν κανονικά αλλά το άτριχος δεν το ταΐζουν από χθες και αυτό προσπαθεί και ότι αρπάξει. Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι;
 
αλλά το άτριχος δεν το ταΐζουν από χθες και αυτό προσπαθεί και ότι αρπάξει.
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το ταΐζουν.
Δεν κάνουν οι γονείς διακρίσεις.
Αν ανοίγει το στόμα και ζητάει τροφή κάτι θα βάλουν μέσα του.
Μόνο όταν τα μικρά είναι άρρωστα και δεν ζητούν τροφή.. Τότε υπάρχει κίνδυνος σοβαρός.
 
Back
Top