Αναπαραγωγή Η καναρα μου γεννησε 3 αυγα και τα 2 τα πεταξε

Εγγραφή
1 Απρ 2009
Μηνύματα
409
Πόλη
Αμπελόκηποι
καλησπερα, η θυληκια μου εχει γεννησει 3 αυγα απτα οποια τα 2 τα πεταξε και κλοσαει μονο ενα. Μπορει μονο αυτο το ενα ναχει νεοσο; Γιατι λογικα ταλλα 2 δεν ειχαν. Ευχαριστώ
 
λογικα το εκανε λογω του οτι αντιληφθηκε οτι ηταν ασπορα και αυτο ειανικατα 90%
 
αυτο εγινε αλλα τομονο που ηταν δινατο να γονιμοποιηθει ηταν το 1 και τα αλλα δυο δεν πετυχαν για διαφορους λογους.η αβεβαιοτητα σου για το αν ηταν τζουφια πρεπει να βεβαιωθει. Αν εχεις τα αυγα ανοιξε τα και πες μας
 
μια λεπτομερεια ειναι οτι τα αυγα τα πεταξε στη τριτη μερα. Θαχει προλαβει να δημιουργηθει το μικρο για να το δω;
 
θα υπαερχει κατι σαν αυγο κοτας σε μικρογραφια και δεν θα εχει προλαβει να δημιουγηθει το εμβρυο ομως το ζυγωτο ναι. Αν ειναι ασπορατοτε ρεπει να εοναι κουφια χωρις τιποτα
 
θα υπαερχει κατι σαν αυγο κοτας σε μικρογραφια και δεν θα εχει προλαβει να δημιουγηθει το εμβρυο ομως το ζυγωτο ναι.αν ειναι ασπορα τοτε πρεπει να ειναι κουφια χωρις τιποτα

Εχω την εντυπωση οτι αλλο παγμα κουφια κι αλλο ασπορα. Τα ασπορα αυγα ειναι απλα με τον κροκο χωρις να χει σχηματιστει τιποτα.

Μηπως η φωλια δεν εχει πολυ βαθος και οπως βγαινει η καναρα σου εξω τα πεταει καταλαθος; Μηπως εχει μεγαλα νυχια; Αν εχει μεγαλα νυχια κοψ΄της τα.

Αν παλι η φωλια δεν εχει πολυ βαθος βγαλε λιγα νηματα και παρε μια λαμπα και δωσε της σχημα.
 
τα αυγα δεν ταχει πεταξει κατω στο πατω του κλουβιου αλλα ταχει αφησει μεσα στη φωλια αλλα δεν τα κλωσαει γυρω γυρω απτην τρυπα.. Ειναι μικρη σε ηλικια δεν εχει νυχια.. Οταν ταβγαλε απεξω για πρωτη φορα το σκεφτηκα το καταλαθος και της τα ξαναβαλα αλλα παλι ταφησε απεξω
 
και αφου ταχω δει να βατευονται λογικα η επομενη γεννα θα μου δωσει μικρα ετσι;

Αχ! Μακάρι να ήταν έτσι Δημήτρη.
Το να δείς επαφές και μάλιστα πολλές ανάμεσα στο ζευγάρι
είναι ένας λόγος να σε κάνει αισιόδοξο, αλλά απο εκεί, μέχρι να σου
εξασφαλήσει την απόλυτη επιτυχία υπάρχει απόσταση.
-Βέβαια δεν λέω να μην ελπίζεις, κάθε άλλο, αλλά, κράτα και μια "πισινή". 😉
 
βγηκε το πρωτο μου μικρο για φετος απο αυτο το ενα αυγο που ειχε.. Αχ ειμαι πολυ χαρουμενος διοτι ειναι παιδι του πιο καλου μου πουλιου.. Μακαρι να ζησει..
 
να ζου ζησει πως πανε τ πραγμτ το ταιζουν η γονεις και τα αλλα τι εγιναν;
 
τα ταιζουν και οι 2 βεεβαια.. Μαλιστα το αρσενικο το ταιζε και ειρθε και η θηλυκια και τον καβαλησε τον εσπρωξε και τελικα χωρεσανε και το ταισαν και οι 2.. Ταλλα 2 αυγα ταφησα δεν τα πηρα ταχει εξω απτη φωλια. Αλλα πρεπει ναναι μεγαλουτσικο γιατι το κλουβι τοχω σχετικα ψιλα και ειδα το κεφαλακι του απο κατω που ημουνα εγω.. Ειναι το πρωτο και ειμαι τρισευτυχισμενος.. Μακαρι να συνεχισω ετσι
 
αμα σου πω οτι δεν ξερω; Σημερα τοδα.. Δεν ειχα κρατησει μερες και τοδα τελειως καταλαθος. Δεν το πιστευα κιολας ενα μονο αυγο να μου δωσει μικρο.. Μου φαινεται 4 ημερων.. Αλλα ανησυχω επειδη εγω σημερα το δα σημερα τουβαλα αυγο και μηλο. Αν ειναι ομως τοσο ανεπτυγμενο οσο πιστευω 2-3 μερες μονο ζει με σπορους.. Μηπως ειναι λιγο αδυναμο;
 
λιγο λογω ηλικιας δεν ειναι δα και μεγαλο δυνατο ειναι εξαρτημενο απο τους γονεις
 
ολα πανε μια χαρα ταιζουν και οι 2 τους εβαλα σημερα και βιταμινες αυγο καθε μερα τροφη και καθαρο νερο.. Μηλο δεν βαζω πολυ συχνα ανα 4-5 μερες.. Παει καλα ο "πασχαλης" μου.. Μεγαλωνει και ειναι γερος και τρανος
 
Back
Top