Αναπαραγωγή Η καναρα μου γεννησε 3 αυγα και τα 2 τα πεταξε

μπραβο να τον χαιρεσαι! Πιο συχνα να βαζεις μηλο. Βοηθαει πολυ την καναρα στο ταισμα.
 
εχει μεγαλωσει αρκετα και τωρα βλεπω τον αρσενικο να μην του δινει τοσο μεγαλη προσοχη οσο του δινε πιο μικρο μονο ταιζει την θηλυκια στη φωλια και που και που και το μικρο.. Ενω οταν ηταν πιο μικρουλη το ταιζε πιο πολυ απτη θηλυκια.. Επισης κελαιδαει ασταματητα με τα φτερα πεσμενα.. Μηπως ειναι πολυ πυρωμενος και θελει να παρατησει το μικρο για να ξανακανει καινουργια με τη θηλυκια;να το χωρισω;βοηθαει αλλα λιγοτερο απτις αρχες
 
Δημητρη παρακολουθησε τα κι αν ο καναρος γινει ενοχλητικος τοτε χωρισε τα!
 
προστοπαρων δεν ειναι ενοχλητικος. μια χαρουλα ειναι αλλα οταν βγαινει η θηλυκια απτη φωλια κανει πιο εντονο το κελαιδημα του. Για τις επομενες μερες φοβαμαι που θα μεγαλωσει το μικρο και θα καθεται περισσοτερο εξω η θηλυκια.. Οταν σκαρισει το μικρο πρωτα ο θεος θα το ταιζουν απτο χωρισμα ετσι;
 
Αν προχωρησεις σε δευτερη γεννα, θα βαλεις το χωρισμα αφου το μικρο ειναι σε ηλικια που θα εχει βγει απο την φωλια και θα μπορει να σταθει και να πεταρισει! Θα εχεις το χωρισμα και θα το ταιζει κυριως ο αρσενικος..
 
οκ thanks. Το φοβαμαι λιγο γιατι αν ειναι να ζευγαρωσουν θα ενδιαφερονται για το μικρο που ειναι στο διπλανο κλουβι ενοω με το χωρισμα;δεν τοχω επιχειρισει γιαυτο ρωταω
 
στο ευχομαι κι εγω φιλε μου... Εγω εχω τα δυο καναρια μου εχουν κανει δυο μωρα και τον αρσενικο τον εβγαλα και τον εβαλα με μια αλλη θυληκια που ειχα πυρωμενη.η καναρα τα ταιζει κανονικα. Δεν υπαρχει προβλημα ετσι;
 
θα τα καταφερει μονη της ομως; Γιατι το κανες αυτο βρε αφου σουβγαλαν πουλια εχουν σηνιθυσει εχουν αγαπηθει θα σου βγαλουν και αλλη γεννα μαζι τωρα που τα χωρισες...
 
σκαρισε το μικρο πριν απο λιγο.. Ολα πηγαν μια χαρα θα βγαλω και μερικες φωτο..η θυληκια τωρα φτιαχνει καινουργια φωλια θα τους βαλω το χωρισμα να το ταιζουν απο κει..
 
οπως σας ειπα το καναρινακι μου βγηκε απτη φωλια.. Αλλα καθεται και ειναι φουσκομενο και δεν εχω δει να το ταιζουν απτην στιγμη ππου βγηκε..σημερα μετα απο 2 μερες στον "εξω" κοσμο επεστρεψε και καθεται στη φωλια.. Τι γινεται τωρα;
 
απτη στιγμη που βγηκε απτη φωλια δεν εχω δει κατι.. Αλλα αφου μεγαλωσε τοσο δεν νομιζω να το αφησουν τωρα ετσι;
 
1 μηνα περιπου.. Μπορει να τρωει και μονο του και γιαυτο δεν εχω δει τους γονεις να το ταιζουν.. Καθεται αρκετες ωρες κατω και μπορει να τσιμπολογαει.. Αλλα 2-3 μερες τωρα κοιμαται εξω απτη φωλια και σημερα το βραδυ επεστρεψε και κοιμηθηκε στη φωλια..
 
δημητρη εχει φυσιολογικοτατη συμπεριφορα το μικρο σου! Να σου ζησει!
 
σημερα το ακουσα το μικρο και ειναι αρσενικο.. Δυστυχως για μενα γιατι εχω ελλειψη θηλυκων αλλα δεν πειραζει γερο ναναι να μου χαρισει το ομορφο του κελαιδημα για χρονια και πολλους απογονους:D:)
 
δημητρη το μικρο ειναι 4 εβδομαδων και καταλαβες οτι ειναι αρσενικο;νομιζω οτι ειναι πολυ νωρις ακομη για να εισαι σιγουρος.
 
Back
Top