Αναπαραγωγή Η καρδερινα δεν εχει καλη φωλια

doobigr

PB New Member
Εγγραφή
11 Μαϊ 2012
Μηνύματα
29
Καλησπερα σε ολους! Μετα απο 5 χρονια υπομονης το αγαπημενο μου ζευγαρι Ρικυ κ Παολα ΓΕΝΝΗΣΑΝ! Ωστοσο η φωλια ειναι πολυ κακοφτιαγμενη!
Η θυληκια μου γενναει πρωτη φορα σε αιχμαλωσια και ισως πρωτη φορα γενικα! Η φωλια που εχει φτιαξει ομως ειναι πολυ κακοφτιαγμενη! Απο την μια πλευρα εχει αρκετα μεγαλο κενο με φοβο να πεσουν τα αυγα! Πριν 5 μερες βλεποντας την εβαλα βαμβακι μονος μου κανωντας ενα σαν τοιχωμα! Με αποτελεσμα να παρει το βαμβακι κ να καλυψει τα αυγα! Μετα απο λιγη ωρα σηκωθηκε απο την φωλια κ δεν καθοταν! Επαθα πανικο! Εβγαλα αμεσως το βαμβακι κ ξαναεκατσε! Σημερα στις 8 μερες που κλωσσαει θελησα να δω κ παλι τι γινετε! Μολις βγηκε να φαει πηρα την φωλια κ ηταν το ιδιο αδεια απο βαμβακι απο την μια μερια!βγαζοντας την να την στρωσω το ενα αυγο ισα που δεν επεσε κ σταθηκε στο κλαδακι του φυλλωματος που εχω καλυψει την φωλια! Την ξαναεστρωσα κ την εβαλα πισω! Και τα 3 αυγουλακια ειναι πιασμενα οταν τα κοιταξα στο φως! σας παρακαλω καποια συμβουλη για το πως να χειριστω το θεμα της φωλιας! Φοβαμε πως θα της πεσουν! Και θα λειψω απο το σπιτι για τις επομενες 5 μερες! Θα τρελαθω αν γυρισω κ εχει γινει το κακο!
 
Μήπως είναι εύκολο να ανεβάσεις μια φωτογραφία που να φαίνεται το εσωτερικό της φωλιάς;
 
Δεν εχω βγαλει καποια η αληθεια ειναι! Μονο η φωτογραφεια του προφιλ μου ειναι, την οποια εχω τραβηξει αφοτου την εχω φτιαξει πρωτα λιγακι στα πλαγεια οπως ανεφερα! Φοβαμαι να την πειραζω αρκετα, εστω κ για ελενχο, σε περιπτωση που την παρατησει!
 
Η θυληκια μου γενναει πρωτη φορα σε αιχμαλωσια και ισως πρωτη φορα γενικα!
Αυτό μπορείς να μας το αναλύσεις περισσότερο;
Η φωλια που εχει φτιαξει ομως ειναι πολυ κακοφτιαγμενη! Απο την μια πλευρα εχει αρκετα μεγαλο κενο με φοβο να πεσουν τα αυγα! Πριν 5 μερες βλεποντας την εβαλα βαμβακι μονος μου κανωντας ενα σαν τοιχωμα! Με αποτελεσμα να παρει το βαμβακι κ να καλυψει τα αυγα! Μετα απο λιγη ωρα σηκωθηκε απο την φωλια κ δεν καθοταν! Επαθα πανικο! Εβγαλα αμεσως το βαμβακι κ ξαναεκατσε! Σημερα στις 8 μερες που κλωσσαει θελησα να δω κ παλι τι γινετε! Μολις βγηκε να φαει πηρα την φωλια κ ηταν το ιδιο αδεια απο βαμβακι απο την μια μερια!βγαζοντας την να την στρωσω το ενα αυγο ισα που δεν επεσε κ σταθηκε στο κλαδακι του φυλλωματος που εχω καλυψει την φωλια! Την ξαναεστρωσα κ την εβαλα πισω! Και τα 3 αυγουλακια ειναι πιασμενα οταν τα κοιταξα στο φως! σας παρακαλω καποια συμβουλη για το πως να χειριστω το θεμα της φωλιας! Φοβαμε πως θα της πεσουν! Και θα λειψω απο το σπιτι για τις επομενες 5 μερες! Θα τρελαθω αν γυρισω κ εχει γινει το κακο!
Θα πρέπει να αφήσεις κάθε είδους παρέμβαση στη φωλιά της...
Ακόμη και η χειρότερη φωλιά των πουλιών είναι εργονομικά καλύτερη από κάθε δική μας.
Μη βάζεις υλικό... μην βάζεις τα χέρια σου πάνω της.
Καμία απολύτως παρέμβαση...
 
Ευχαριστω misalouri! Τα πουλια τα εχω αγορασει απο καποιον εδω στο Dubai που μενω! Ο συγκεκριμενος βγαζει πουλακια εδω δικα του αλλα φερνει κ πιασμενα απο την Συρια! Εμενα μου ειχε πει πριν 4 χρονια περιπου που τα πηρα οτι ειναι δικα του πουλακια! Ωστοσο χωρις δαχτυλιδι! Δεν εχουν οργανωμενες εκτροφες κ συλλογους εδω! Νομιζω δε οτι τα πουλια μου ειναι πιασμενα, δν ξερω γιατι το πιστευω αυτο, αλλα γενικα εδω στο Gulf κανουν πολλες παρανομιες με πτηνα κ ζωα! Για αυτο το λογο κ εγραψα πως ειναι η πρωτη της γεννα! Δεν θα την ξαναπειραξω την φωλεια κ ο θεος βοηθος! Ειναι πολυ στοργικο ζευγαρι γενικα κ ο αρσενικος βοηθαει πολυ κ την ταιζει συνεχος! Ευχομαι να εκκολαφθουν κ να πανε ολα καλα!
 
Ευχαριστω misalouri! Τα πουλια τα εχω αγορασει απο καποιον εδω στο Dubai που μενω! Ο συγκεκριμενος βγαζει πουλακια εδω δικα του αλλα φερνει κ πιασμενα απο την Συρια! Εμενα μου ειχε πει πριν 4 χρονια περιπου που τα πηρα οτι ειναι δικα του πουλακια! Ωστοσο χωρις δαχτυλιδι! Δεν εχουν οργανωμενες εκτροφες κ συλλογους εδω! Νομιζω δε οτι τα πουλια μου ειναι πιασμενα, δν ξερω γιατι το πιστευω αυτο, αλλα γενικα εδω στο Gulf κανουν πολλες παρανομιες με πτηνα κ ζωα! Για αυτο το λογο κ εγραψα πως ειναι η πρωτη της γεννα! Δεν θα την ξαναπειραξω την φωλεια κ ο θεος βοηθος! Ειναι πολυ στοργικο ζευγαρι γενικα κ ο αρσενικος βοηθαει πολυ κ την ταιζει συνεχος! Ευχομαι να εκκολαφθουν κ να πανε ολα καλα!
θα ήθελα να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τις καρδερίνες σου... Πχ έχουν κάποιες διαφορές από τις καρδερίνες της ελλάδας... Αν είναι μεγαλύτερες, σχετικά με το κελάηδισμα κλπ
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Δεν εχουν διαφορες απο τις ελληνικες οχι! Το ιδιο μεγεθος κ τα ιδια κελαιδηματα! Ισως καποια διαφορετικα γυρισματα που αυτο πιστευω υπαρχει σε καθε περιοχη με τα ακουσματα του πουλιου! Ειναι ομως θα ελεγα πιο ατιθασα οσων αφορα τον χαρακτηρα! Εμενα εχουν στρωσει παρα πολυ, αλλα δυσκολευτικα πολυ στο να τους μαθω αυγο βιταμινες φρουτα κτλ! Αλλα σε γενικες γραμμες δεν διαφερουν με τις ελληνικες καρδερινες! Αν κ θα ελεγα πως τα αρσενικα γενικοτερα δυσκολα βλεπεις τοσο μεγαλη κ χρωματισμενη μασκα σε αντιθεση με τις δικες μας! Νομιζω πως η καρδερινα της ελλαδας ειναι η πιο ομορφη του ειδους!
 
σ΄ευχαριστώ για την απάντηση... Κάποια στιγμή αν θέλεις βάλε μιά κοντινή φωτό να τις δούμε...
άντε με το καλό να βγάλεις γαρδελάκια!
 
Back
Top