Ασθένειες Υπερβολικα ημερη/ησυχη καρδερινα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Titribit
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Προθυμοποιείσαι να την κρατήσεις;

Aν αναφερεσαι στην καρδερινα οχι, αν εχεις παρακολουθησει το thread την φιλοξενω εως και τη Παρασκευη. Το πουλι δεν ειναι δικο μου αλλα και οπως εξηγω παραπανω το μαχαιρι στο λαιμο του γειτονα δεν μπορω να το βαλω.
Κουβεντα του εχω κανει ηδη για το θεμα και το παλευω αλλα χερι στο πουλι του αλλου δεν μπορω να βαλω (αυτο ακουγεται καπως) 😛

Οσο για το κιλο της αυγοτροφης για την μαρκα ζητησα βοηθεια βασικα, η ποσοτητα ειναι ασχετη.
Αν και νομιζω οτι δεν βγαινει σε μικροτερη συσκευασια ή χυμα (αν και χυμα δεν θα προτιμουσα)
 
Ω! Συγγνώμη, δεν κατάλαβα οτι αναφερόσουν στην αυγοτροφη και όχι στην καρδερίνα.
Στην καρδερίνα αναφέρομαι. :D
Και σκέφτομαι. Γιατί να γίνεται όλο αυτό και να είναι αυτή η καημένη η καρδερίνα μέσα στο κλουβί;
Γιατί να αγοράσεις αυγοτροφή για ιθαγενή ενός κιλού και μείγμα για ιθαγενή ενώ είπες πως θα την αφήσεις ελεύθερη;
Γιατί να μην βρίσκεται τώρα σε κάποιο καταφύγιο άγριων ζώων για εξέταση και με το καλό επανένταξη στην φύση;
Και το πολύ πολύ μέχρι να την πας σε κάτι τέτοιο, δώσε της από το μείγμα και την αυγοτροφή του καναρινιού σου.
Πολλά "γιατί" συγχωνεύτηκαν...
Edit: Τώρα είδα το μήνυμα σου. Απλά στο είπα γιατί η ποσότητα είναι μεγάλη και θα σου μείνει. Εάν θες μπορείς να απαντήσεις και στα παραπάνω "γιατί".
 
Nομιζω οτι ολα τα γιατι απαντηθηκαν απο το γεγονος οτι δεν μου ανηκει το πουλακι.
Απλα προσφερθηκα να το κρατησω για τις 3 μερες που θα εμενε μονο του σε ενα σπιτι και πιστεψε με με δυσκολια το καταφερα.

Με ιθαγενη πουλια δεν εχω σχεση και για αυτο οι πολλες ερωτησεις απο μερους μου και οχι για αλλο λογο :)
 
Nομιζω οτι ολα τα γιατι απαντηθηκαν απο το γεγονος οτι δεν μου ανηκει το πουλακι.
Απλα προσφερθηκα να το κρατησω για τις 3 μερες που θα εμενε μονο του σε ενα σπιτι και πιστεψε με με δυσκολια το καταφερα.

Με ιθαγενη πουλια δεν εχω σχεση και για αυτο οι πολλες ερωτησεις απο μερους μου και οχι για αλλο λογο :)
Ωραία τότε όλες τις συμβουλές που δέχτηκες, να τις δώσεις και στον γνωστό σου και εάν μπορείς μίλα του και για τα καταφύγια άγριων ζώων που μπορούν να βοηθήσουν το πουλάκι.
 
Μονομερεις κινησεις δεν μπορω να κανω (ΑΝΙΜΑ) οπως καταλαβαινετε αλλα προσπαθω γλυκα να ωθησω προς εκει τα πραγματα.

Εχω ηδη ξεκινησει και τον περιμενω να γυρισει :)
 
Ολοι θα έχουμε δει καρδερινες σε κλουβια γνωστων ή φιλων που είναι αγριες.. Δυστυχως εκτος απο φιλικες νουθεσιες δεν μπορουμε να κανουμε κατι. Σχεδον παντα τις κρατάνε.. Πρεπει εστω να δίνουμε συμβουλες ωστε να ζουν καλυτερα, δεν εχουμε αλλη λυση..
 
@George Kouth , μην το πάρεις στραβά, αλλά στη θέση του @Titribit , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και ο ίδιος αισθάνεται έτσι, θα δυσανασχετούσα τουλάχιστον με την... Επιμονή σου. Είναι σαν να υποψιάζεσαι ότι εκ του πονηρού γίνονται όλες αυτές οι ερωτήσεις, προκειμένου να κρατήσει το πουλί, ενώ ο ίδιος το έχει ξεκαθαρίσει από την αρχή ότι η καρδερίνα δεν του ανήκει και μόνο συμβουλευτικά μπορεί να λειτουργήσει. Ίσως και όλη αυτή η εντύπωση που μου δίνεται από τα μηνύματά σου (είναι και λίγο στυλ ντεντέκτιβ) να έχει να κάνει με τον γραπτό λόγο. Σενάρια μπορούμε και έχουμε το ελεύθερο να κάνουμε άπειρα στο νου μας, αλλά εδώ είμαστε μια διαδικτυακή κοινότητα που ούτε να καθορίσουμε τα πεπραγμένα γίνεται, ούτε και τα ξέρουμε αν δεν έχουν δηλωθεί. Είναι η φύση των πραγμάτων και κυρίως της επικοινωνίας τέτοια.
 
Ίσως και όλη αυτή η εντύπωση που μου δίνεται από τα μηνύματά σου (είναι και λίγο στυλ ντεντέκτιβ) να έχει να κάνει με τον γραπτό λόγο.
Δεν έχω καμία πρόθεση να κάνω το νεντέκτιβ. Απλώς έκανα και ένα παραπάνω σενάριο. Είδα το θέμα από μια άλλη ματιά και για αυτό ρώτησα και τον φίλο μας @Titribit . Εφόσον πήρα την απάντηση μου, καλύφθηκα και θα περιμένω με πολύ χαρά να δω την συνέχεια του θέματος.
 
Τελευταια ενημερωση επι του θεματος...

Ο ιδιοκτητης ανενδοτος περι ΕΚΠΑΖ/ΑΝΙΜΑ

Δεν μπαινω καν στον κοπο να σναφερω το τι ακουσα ως δικαιολογιες/επιχειρηματα, ο καθεις με τις εμμονες του.

Παρ'αυτα ο μικρος αφεθηκε ελευθερος πριν απο λιγο μεσα στο παρκο Τριτση (για οσους ειναι Αθηνα και γνωριζουν)

Οχι η πιο ενδεδειγμενη λυση αλλα ευχομαι να λειτουργησουν τα ενστικτα του και να τα καταφερει.

Σας ευχαριστω ολους για την πολυτιμη βοηθεια σας ολες αυτες τις μερες :)
 
Μακάρι να τα καταφέρει, ίσως ήταν λίγο πρόωρη η απελευθέρωση αλλά πάλι ποτέ δεν ξέρεις...
Καλή τύχη στο πουλάκι!
 
Εχω αυτη την γλυκοπικρη γευση αλλα επειδη ξερω τον ανθρωπο αργοτερα δεν θα μπορουσα να "εκβιασω" καταστασεις
Δεν πειράζει. Και η όλη σου κίνηση να βοηθήσεις το πουλάκι είναι υπεραρκετή. Από μεριά σου δεν μπορούσες να κάνεις κάτι εκτός από το ή να το πάρεις και να το πας εσύ σε κάποιο καταφύγιο ή να πείσεις τον γείτονα σου. Πράγματα που δεν έγιναν οπότε ας ευχόμαστε να είναι καλά το πουλάκι. Που θα είναι σίγουρα!
 
ο μικρος αφεθηκε ελευθερος πριν απο λιγο μεσα στο παρκο Τριτση (για οσους ειναι Αθηνα και γνωριζουν)
Αν ήταν πρόσφατα αιχμαλωτισμένο, η τοποθεσία που αναφέρεις είναι πολύ καλή για απελευθέρωση.

Αντώνη, εάν χρειασθείς ανάλογη βοήθεια στο μέλλον, θα είμαστε στη διάθεσή σου.
 
Πως πέταξε το πουλάκι όταν το άφησες Αντώνη; Ήταν κινητικό; δραστήριο;

Εκανε 2 βηματα εξω απο το κλουβακι του και μετα απογειωθηκε ωσπου δεν μπορουσα να το δω πια..
 
Back
Top