Η κατασκευή μου για φιλοξενία και προστασία των πουλιών μου

Καλημέρα είδη έχει περάστηκα με εμποτισμένο μυκητοκτονο. Και αργότερα με οικολογικό βερνίκι νερου

Τι πάχος έχει το κόντρα πλακέ θαλάσσης;
Είναι 9 χιλιοστά νομίζω είναι καλο

.. Το έχει ήδη αγοράσει από χθες! Είπαμε,θα γίνει σωστή και όμορφη δουλειά..
Καλημέρα ΔΗμητρη το υλικό στο έστειλα και σε φωτό
 
Είναι 9 χιλιοστά νομίζω είναι καλο
Για πλάτη είναι τέλειο.
Να το ψεκάσεις με υλικό τέτοιο που θα απαγορεύει τη φιλοξενία παρασίτων όπως της κόκκινης ψείρας.
 
Το όνομα σου είναι Γιάννης; Εγώ είμαι Βασιλης για να συστήνουμε 🙂 Μπορείς να μου πεις το υλικο και δοσολογίας. Ευχαριστω
 
Μπορείς να μου πεις το υλικο και δοσολογίας.
Υπάρχουν πολλά και ίσως και πιο καλά από αυτό https://www.toolman.gr/shop/chroma-domisi/chromata/xilinis-epifanias/farmaki-xilou/ που προτείνω εγώ.
Αυτό το περνάς "πλούσια" μια δυο φορές στην αρχή και δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο.
Αν μάλιστα περιοδικά (μια φορά το μήνα) το καλοκαίρι ψεκάζεις με κάποιο αντιπαρασιτικό δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τα παράσιτα.
λιγάκι off
Το όνομα σου είναι Γιάννης; Εγώ είμαι Βασιλης
Βασίλη... Πατώντας το petbirds.gr/account/account-details γράφεις και το όνομά σου αλλά κι ότι άλλο σχετικό θέλεις.

Το όνομα σου είναι Γιάννης;
Ναι ναι. Γιάννης
 
IMG_1486.webp IMG_1486.webp IMG_1489.webpη κατασκευη βρισκεται στο τελος κατι λεπτομεριες ακομα. Καθαρισμος περασμα με μυκητοκτονο σιτα σκιασις και ειμασται ετοιμοι.

IMG_1486.webp IMG_1486.webp IMG_1489.webpη κατασκευη βρισκεται στο τελος κατι λεπτομεριες ακομα. Καθαρισμος περασμα με μυκητοκτονο σιτα σκιασις και ειμασται ετοιμοι.
μαρια πως σου φαινετε;
 
μαρια πως σου φαινετε;
Είναι τέλεια, γεια στα χέρια σου και καλογέμιστη!
Το υλικό είναι κάπως μονωτικό αλλά βάλε εντός θερμόμετρο να μετράς θερμοκρασίες, μήπως το καλοκαίρι χρειαστεί σκίαση από πάνω αν ανεβαίνει ψηλά η θερμοκρασία.
 
Πολύ καλή Βασίλη! Μπράβο σου! Ο μόνος προβληματισμός που έχω είναι ότι το καλοκαίρι θα είναι φούρνος για τα πουλάκια σου. Είναι κλειστή από όλες τις πλευρές. Κατά τα άλλα είναι μια χαρά.
 
Είναι τέλεια, γεια στα χέρια σου και καλογέμιστη!
Το υλικό είναι κάπως μονωτικό αλλά βάλε εντός θερμόμετρο να μετράς θερμοκρασίες, μήπως το καλοκαίρι χρειαστεί σκίαση από πάνω αν ανεβαίνει ψηλά η θερμοκρασία.
για το θερμομετρο το σκευτηκα, για περισοτερο σκια θα την βαζω κατω απο σκεπαστρο

Πολύ καλή Βασίλη! Μπράβο σου! Ο μόνος προβληματισμός που έχω είναι ότι το καλοκαίρι θα είναι φούρνος για τα πουλάκια σου. Είναι κλειστή από όλες τις πλευρές. Κατά τα άλλα είναι μια χαρά.
απο μπροστα ειναι ανοικτη Παναγιωτα εχει πλεγμα>
 
απο μπροστα ειναι ανοικτη Παναγιωτα εχει πλεγμα>
Ναι το πρόσεξα Βασίλη. Φοβάμαι όμως πολύ τις υψηλές θερμοκρασίες. Βάζεις θερμόμετρο, όπως είπε και η Μαρία και βλέπουμε. Πάντως έχεις κάνει φοβερή δουλειά.
 
Πριν το γεμίσεις, βάζε κάθε μέρα στην αρχή το θερμόμετρο σε άλλο ράφι, να δεις και τις τυχόν διαφορές.
Το πολύ-πολύ να μελετήσεις κάποια ανοιγοκλεινόμενα σημεία αν δεις υψηλές θερμοκρασίες.
 
Επίσης θα χρειαστεί πρόβλεψη για έναν οδηγό που θα τοποθετείς τον χειμώνα τις πολύ κρύες μέρες-νύχτες κάποιο διαφανές νάϋλον να κατεβαίνει μπροστά για προστασία.
Μαρία όπως τη βλέπεις τώρα σιγα-σιγά να ολοκληρώνεται θεωρείς ότι το διαφανές νάυλον θα χρειαστεί; Άποψη μου είναι ότι ακόμη και αν δε το τοποθετήσει δε θα χει πρόβλημα το χειμώνα. Δε δημιουργείται ρεύμα από πουθενά και θεωρώ πως δε χρειάζεται. Τι λέτε;
 
Μάλλον όχι, τα καναρίνια εγκλιματίζονται και σε χαμηλές θερμοκρασίες και ρεύματα δεν θα υπάρχουν.
Εκτός αν συμβεί κάτι ακραίο.
 
Εγώ λέω πως δεν υπάρχει μια κράχτη αλήθεια επι του θέματος. Όλα έχουν να κάνουν με την θέση γενικά του χώρου και τον προσανατολισμό του. Σε τέτοιου τύπου στόπ, κλειστά ανοίγματα πολλές φορές δημιουργείται περιδίνηση του ανέμου. Οπότε βλέποντας και κάνοντας.

Μπράβο Βασίλη, πολύ τακτοποιημένη κατασκευή!
 
Μπράβο, γεια στα χέρια σου!
Ανοίγει σαν πόρτα Βασίλη το μπροστινό μέρος;
 
ναι το μπροστινο μερος αγοιγει σαν διφυλη πορτα.2) Σαν κατασκευη νομιζω εκανα οτι το καλυτερο, τωρα οσο αφορα τα αισθηματα μου ειναι λιγο πρωτογνωρα
 
Back
Top