Γενικά Η μικρή μας Λίλα (African grey)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vada
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Vada

Parrots Expert
Εγγραφή
17 Μαϊ 2020
Μηνύματα
1.966
Πόλη
Λάρισα
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους τους φίλους του forum.Βλέποντας τον Τζιμη τον γλυκουλη αποφάσισα να σας παρουσιάσω την Λίλα την χαδιαρα.Είμαστε μαζί 4 μήνες.Είναι 8 μηνών.Περνάμε καλά μαζί της αρέσει να δαγκώνει τα πάντα και τα χάδια.Έχω φτιάξει το μικρό μπαλκόνι του σπιτιού σαν κλουβί (σίδεροκατασκευη-πλεγμα-πολυκαρβουνικο-τεντα).Εκεί είναι μέχρι το μεσημέρι στο κλουβί της παρέα με ένα καναρίνι και μία τρελή παπαγαλίνα την Τάνια( suberb).Από το μεσημέρι έως τη δύση του ήλιου είναι στο σαλόνι μαζί μου.Τρώμε σπόρους λαχανικά φρούτα.Παρακολουθώ το forum ένα χρόνο.Το καλύτερο μέσο ενημέρωσης για τους φτερωτό μας φίλους.Τώρα που έμαθα πως στέλνουμε μήνυμα θα τα λέμε συχνότερα.

IMG_20201219_170324.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και περισσότερο τον Σταύρο για την υπομονή του.Θα προσπαθήσω να στείλω φωτογραφίες και από τα άλλα πουλιά.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πανέμορφη πεντακάθαρη κ περιποιημένη :) Κ τροφαντουλα :) :) :) να την πιεις στο ποτηρι ;) Πολύ ωραία φωτό πολύ ωραίο πουλακι @Vada
Την προσεχεις φαίνεται έντονα :). Το Ράμφος βλέπω σχηματίζεται σιγά σιγά :) ομως σύντομα θα καταστρέφει τα πάντα κ θα σχηματιστεί κ αυτο :) :)
 
@takis1964 Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου,όπως έγραψα και στο μήνυμα τα πουλιά τα έχω σε μικρό κλειστό μπαλκόνι όπου Η θερμοκρασία είναι πάντα 8-10 βαθμοί πάνω από την θερμοκρασία του περιβάλλοντος δηλαδή κοντά στη θερμοκρασία του σπιτιού.Αν έχεις να μου προτείνεις μία καλύτερη διαχείριση θα το εκτιμούσα.Πιστεύω πως τα πουλιά πρέπει με την δύση να κοιμούνται ήσυχα και όχι να βλέπουν τηλεόραση.
 
@thunderfck ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Έχω καταλάβει ότι είσαι γνώστης και κάτοχος African grey και θα ήθελα να σου κάνω δύο ερωτήσεις.1)Πτιλα βγάζουν όλο το χρόνο; 2)Γιατί η μικρή κάνει πως δεν υπάρχουν και άλλοι στο σπίτι;(Η γυναίκα μου την ταΐζει κάθε πρωί,ο γιός μου την βγάζει έξω από το κλουβί της)όμως μέχρι εκεί παιχνίδι και χάδια μόνο μαζί μου.Κάνω κάτι λάθος;Ευχαριστώ!
 
@thunderfck ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Έχω καταλάβει ότι είσαι γνώστης και κάτοχος African grey και θα ήθελα να σου κάνω δύο ερωτήσεις.1)Πτιλα βγάζουν όλο το χρόνο; 2)Γιατί η μικρή κάνει πως δεν υπάρχουν και άλλοι στο σπίτι;(Η γυναίκα μου την ταΐζει κάθε πρωί,ο γιός μου την βγάζει έξω από το κλουβί της)όμως μέχρι εκεί παιχνίδι και χάδια μόνο μαζί μου.Κάνω κάτι λάθος;Ευχαριστώ!
Και κάτι ακόμη.Σχεδόν κάθε μέρα βάζει τα δάχτυλα μου στο στόμα της κάνοντάς μία κίνηση μπροστά πίσω σηκώνοντας τα φτερά της σαν να θέλει να με ταΐσει Η το αντίθετο.Γιατί το κάνει;Να το σταματήσω;Ευχαριστώ!
 
Είναι 8 μηνών κ είναι κοριτσάκι ( πραγματικά πανέμορφο κιόλας). Τώρα ξεκινάει το δεσιμο τώρα αναπτύσσεται η αντίληψη τώρα βλέπει τον κόσμο με "αλλά" μάτια. Αν κάποιος απο το σπίτι "νοιωθει" λιγο τον παραμικρό φόβο η κίνηση του όταν το πλησιάζει η γλώσσα του σώματος του οι εκφράσεις ακόμα και ο χρονος που χρησιμοποιεί για να το πλησιάζει, αν διαφέρουν από τον δικό σου τρόπο/από εσένα για παράδειγμα στο ελάχιστο έστω τότε αυτο το εισπράττει στιγμιαία κ αυτόματα διστάζει κ εκείνο...

Τώρα ναι ξεκινάει το πρώτο "δεσιμο" με εσένα αλλά είναι πολύ πολύ νωρίς για να απογοητεύεσαι η για συμπεράσματα ότι θα γίνεις ο ένας κ μοναδικός. Αλλάζουν όλα μαλακώνουν γλυκαίνουν μετά τους 20-22 μήνες ζωής τους.

Πούπουλα ναι βγάζουν όλο το χρονο
[automerge]1608616536[/automerge]
Αυτο π περιγραφεις είναι σύριγγα κ κρεμα. Ζητάει να το ταΐσεις με κρεμα. ΜΗΝ το κανεις όμως. Μάθε του όλες τις τροφές πάρε το χρονο να του μάθεις να τρώει τα πάντα. Θα είναι λιγο ζορι αλλά αξίζει το κόπο 😜
 
@thunderfck ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και τις συμβουλές σου.Πάντα διαβάζω αυτά που γράφεις γιατί πιστεύω ότι είσαι μια ξεχωριστή φωνή στο forum.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top