Γενικά Η μικρή μας Λίλα (African grey)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vada
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Έχουμε καιρό να τα πούμε. 😊
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@Vada Είναι τέλεια! 😍 Να την χαίρεσαι! 🥰Πώς να μην σε ξετρελάνει; Να ανεβάσεις κ άλλο βιντεάκι. Η κοπελιά είναι μια σταρ! ΥΓ. Πριν δω τα παλιότερα βίντεο, ήθελα να σε ρωτήσω γιατί μαλώνεις το κοριτσάκι! 🤭😂
 
Η κοπέλα μου άρχισε καινούργια κόλπα...
Φαίνεται στο πρώτο video για λίγο, στο δεύτερο καλύτερα, ξεφυσάει σαν ταύρος.😕
Τώρα τελευταία το ξεκίνησε...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Και λίγα νευράκια από το παλιοκόριτσο.😄
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@Vada απίστευτη Βαγιε. Τι υπέροχη κούκλα που είναι! Πόσο αξιολάτρευτη! 🥰😍 Χαχαχα μετά το παλιοκοριτσο, τι κοπέλα είσαι εσύ!😍🤭 Είναι τρελλα κ είναι ζωηρή έτοιμη για νέες περιπέτειες! Να την χαίρεσαι! 🥰😍Εγώ θα την είχα κατσιασει με αγκαλιές κ χάδια!
 
Πολύ καλή Βάιο, να τη χαίρεσαι!

Φαίνεται στο πρώτο video για λίγο, στο δεύτερο καλύτερα, ξεφυσάει σαν ταύρος.😕
Σε συνδυασμό με το τρίψιμο του ράμφους που φαίνεται να προηγείται και στα δύο βίντεο που μας ανέβασες μου δίνει την εντύπωση ότι πρόκειται για συριγμό (hisssing) που κάνουν για εκφοβισμό. 😀

Σου έκανε επίθεση στο 3ο βίντεο?
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια.💗
Σου έκανε επίθεση στο 3ο βίντεο?
Όχι, γενικά είναι ήρεμη και δεν έχει επιτεθεί σε κανέναν από την οικογένεια.
Επειδή διαβάζω και εδώ στο forum ότι τα ζακό δαγκώνουν, ζηλεύουν δεν δέχονται χάδια και γενικά είναι δύσκολα και επιθετικά πουλιά θα ήθελα να αναφέρω μετά από δύο χρόνια που είμαστε μαζί, ότι στην δική μου περίπτωση δεν ισχύει αυτό.
Πρόκειται για ένα ήσυχο σε επίπεδο έντασης φωνής παπαγάλο, που αναζητά την ανθρώπινη παρουσία και επαφή.
Δεν μ'έχει δαγκώσει ποτέ πολύ δυνατά ακόμη και όταν κάνω κάποια λάθος κίνηση με τα χέρια μου.
Ακόμη και όταν βάζω το harness και προσπαθώ να το περάσω κάτω από τα φτερά, μου πιάνει με τρόπο το δάχτυλο και δεν μ'αφήνει να το κάνω.
Δεν έχει έρθει πότε πάνω στο κεφάλι μου, μόνο στο χέρι και στον ώμο μου και πάντα με πολλή προσοχή να μην με γρατσουνίσει.
Είναι καθαρή, δεν πατάει ποτέ στα περιττώματα της.
Πολλές φορές λέει και τις
κατάλληλες λέξεις ή φράσεις την στιγμή που πρέπει.
Τα αρνητικά σημεία της είναι το πείσμα της, θα κάνει πάντα αυτό που θέλει αυτή, και η συνεχής προσπάθεια να καταστρέψει τις κουρτίνες, τα έπιπλα, τους καναπέδες και τα λάστιχα από τα κουφώματα.😣
Προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένος από την επιλογή μου, και ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι.
 
Χωρίς να ξέρω από παπαγάλους (αλλά έχοντας πάντα ζώα) με την απλή λογική, σε ένα σπίτι που όλοι μιλούν και κινούνται ήσυχα και ήρεμα, δεν μαλώνουν και είναι πράοι πιστεύω έτσι μαθαίνουν και λειτουργούν και τα ζώα.
 
Όμορφο πουλάκι και υγιέστατο πτέρωμα κ Ράμφος :)
Στο τρίτο βίντεο το έχεις ονομάσει «νευράκια» δεν είναι νεύρα όμως αυτά. Η συμπεριφορά της μαζί με το σώμα της δείχνουν ότι είναι ευδιάθετη και Έχει πολύ όρεξη πετάει προς το μέρος σου μια και θέλει να σε βάλει κ εσένα μέσα σε αυτη τη διάθεση. έστω και αν είναι μόνο για να σε πειράξει.
Εχε στο μυαλό ότι όταν σου πετάει για να καταστρέψει οτιδήποτε στο σπίτι είναι κάτι που θα σε κάνει να πεταχτείς αμεσως κ να ασχοληθείς μαζί της. Ξέρει πολύ καλά την αντίδραση σου γνωρίζει πολύ καλά πως θα σας τραβήξει την προσοχη και ειδικά τη δικη
Σου ειδικά όταν είσαι αραχτός και την χαζεύεις απλά.
Επιθετικά πουλιά τα ζακο ΔΕΝ είναι. Ποσο μάλλον οι θυληκες που από τη φύση τους ειναι ηπιότερα πουλιά. .Στους αρσενικούς θα παρατηρήσεις να χτίζουν κυριαρχία σε κλαδια η ακόμα κ σε μέρη του σπιτιού αλλά δεν επιτίθενται. Οταν γεννήσει όμως ακομα
Και όταν σκέφτεται την αναπαραγωγή έντονα και θα είναι όλα πιο τακτοποιημενα (Ας πούμε πιο τακτοποιημένα τα πράγματα και ο κόσμος σας) στο κεφαλάκι της τότε θα δεις και άλλες πτυχές της προσωπικότητας της 😊😊

Μέχρι τώρα πρπεει να εχεισ Ήδη παρατηρησει ότι Οταν την ενοχλεί κάτι που κανεις η που θες να Της κανεις, θα νοιωθεις να βάζει λιιιγο παραπάνω δύναμη στο Ράμφος της μαζί σου αλλά λιγη μοναχα δύναμη μια κ δε θελει να σε βλάψει. Θα βάζει Τόσο όσο…απλά για να καταλάβεις. Εκεί σταματάς το σέβεσαι και προσπάθεις ξανα πάλι με γλυκό ήρεμο τρόπο.

Κρατα όμως οτι όταν θελει να απομακρύνει κάποιον η πιο σωστά να απότρεψει από κάποιον/κάποια να την πλησιάσει, θα φουσκώνει το φτερωμα τόσο πολύ θα γίνεται σαν μια μπαλα με πούπουλα (φαντάζομαι οτι ακόμα αυτο ΔΕΝ το έχεις δει-ειναι μωρό ακόμα) κ θα κάνει έναν ήχο με το ραμφος της όπως ο κάνει ο νυχοκόπτης όταν κόβουμε τα νύχια. Όταν το δεις αυτο, απαγόρευσε στο άτομο να την πλησιάσει
 

Σχετικά θέματα

Back
Top