Η νέα μου κλούβα

StathisS

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2019
Μηνύματα
521
Πόλη
Βέροια
🙂Φιλοι μου καλημερα νομιζω πως ηρθε η ωρα να σας παρουσιασω την πρωτη μου κατασκευη κλουβα πτησης. Αποτελειται απο τρεις οροφους, στο συνολο της ολη απο κουνελοσυρμα μια κυρια σκεπη επανω και επιμερους σκεπουλες σε καθε οροφο. Διαστασεις ο καθε οροφος υψος 40 πλατος 50 μηκος 100 cm. Ο καθε οροφος ειναι ξεχωριστος μη αποσπωμενες βασεις, πατηθρες ξηλα ελιας μη ραντιζομενης. Μια κυρια εισοδος σε καθε οροφο, υπαρχει σκεψη απο μια επιπλεον πλαγια για να μπαινουν μπανιερες. Ηδη κατοικουνται οι δυο οροφοι πλην ρετιρε. Σκεπη αποτελειται απο βαση κουνελοσυρμα διπλη σκεπασμενη απο μουσαμα πλαστικο αυτα που χρησιμοποιουμε για τραπεζομαντηλα διπλη στρωση καλαμωτης και απο πανω ολο σκεπασμενο με πρασινο πλεγμα σκιασης. Συνολικο κοστος 40 ευρω περιπου 4 μερες δουλειας και περιπου 20 τρυπήματα και γδαρσιματα με αιμα. Κερδος η απολυτη ικανοποιηση της δημιουργιας, ψυχολογικη ικανοποιηση της εξοδου των πουλιων απο τα κλουβια που τα εβλεπα και εσκαζε η ψυχη μου και σαφως ικανοποιηση που βλεπω τα καναρινιανα πετουν και να τραγουδουν χαρουμενα.

IMG_20190630_232517_894.jpgIMG_20190630_232435_319.jpgIMG_20190630_232339_907.jpgIMG_20190630_232309_587.jpg
IMG_20190630_232016_663.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μπράβο σου Στάθη! Πανέμορφη κατασκευή! Είμαι σίγουρος πως τα καναρινάκια σου θα την κατευχαριστηθούν! 🙂👍👌

Υ. Γ. Τι ξύλο χρησιμοποίεισες για τις πατήθρες;
 
Φίλε μη μασάς και αν έχεις αυτή τη φορά κάποιες αστοχίες (δεν έχω διακρίνει κάτι) την επόμενη φορά σε μια άλλη σου κατασκευή θα είσαι πολύ καλύτερος θα δεις πράγματα κια θα τα βελτιώσεις.
 
Καλησπέρα φιλοι μου! Ειχα καιρο να μπω οποτε οφειλω να επαναλαβω τα συγχαρητηρια μου για την καλη δουλεια που κάνετε! Μετα λοιπον την κατασκευη της κλουβας το καλοκαιρι σιγα σιγα χειμωνιαζει. Επειδη των φρονιμων τα παιδια... Κλπ ετοιμαστηκα για τον χειμωνα ωστε να ξεχειμωνιασουν τα καναρινια μου με ασφαλεια!
 
IMG_20191115_180736_574.webp
[automerge]1573834145[/automerge]
Αυτη λοιπον ειναι η κλουβα που ειχα φτιαξει οπως αλλωστε φαινεται και παραπανω!
[automerge]1573834311[/automerge]
IMG_20191115_181025_958.webp
[automerge]1573834750[/automerge]
Αυριο πιθανοτατα η μεθαυριο θα εχω ολοκληρωσει το προστατευτικο για το χειμωνα

IMG_20191116_102707_013.webp
[automerge]1573892870[/automerge]
IMG_20191116_102622_999.webp
[automerge]1573892893[/automerge]
IMG_20191116_102544_389.webp
[automerge]1573893111[/automerge]
Οπως βλεπετε ειμαι σχεδον ετοιμος. Θα κανω ανοιγματα μπροστα κα αριστερα τα οποια θα κλεινουν με σκρατς. Απλη ευκολη ελαφρια κατασκευη για τον βαρυ χειμωνα. Τωρα την προετοιμασια εγω την εκαναχειμωνα δεν ξερω αν κανει! Καλημερα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραίος...
Θα μπορούσες επιπρόσθετα να ντύσεις τον σκελετό της κατασκευής με κοτετσόσυρμα, κουνελόσυρμα ή με το πράσινο πλαστικό πλέγμα που βάζουμε στα μπαλκόνια, για προστασία από τα αρπακτικά σε συνδυασμό με την προστασία από τον καιρό ή και μόνο του...

Όπως εδώ:

 
Ηθελα κα κανω μια ελαφρια κατασκευη αλλα δεδομενου οτι το πλαισιο αυτο θα αγκαλιασει το υπαρχον κλουβι, με το οποιο ειμαι απολυτα ευχαριστημενος καθοσον προσπαθησαν γατες κουκουβαγιες και πασης φυσεως θηρευτες και δεν τα καταφεραν, κατεληξα στο οτι ειναι απολυτως ασφαλη. Σε ευχαριστω παντως για την προταση!
 
Ηθελα κα κανω μια ελαφρια κατασκευη αλλα δεδομενου οτι το πλαισιο αυτο θα αγκαλιασει το υπαρχον κλουβι, με το οποιο ειμαι απολυτα ευχαριστημενος καθοσον προσπαθησαν γατες κουκουβαγιες και πασης φυσεως θηρευτες και δεν τα καταφεραν, κατεληξα στο οτι ειναι απολυτως ασφαλη. Σε ευχαριστω παντως για την προταση!
Όμορφη η κατασκευή!
Ο βρόγχος στο κουνελόσυρμα τι διαστάσεις έχει;
Δυστυχώς υπάρχει και το κουνούπι, το οποίο μεταφέρει τον ιό της ευλογιάς. Θα μπορούσες ίσως να βάλεις με κάποιον τρόπο τούλι στην κατασκευή (ή ατσαλόσιτα) ειδικά τους μήνες που έχει κουνούπια (ακόμα κυκλοφορούν στις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας) ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Όσο για κουκουβάγιες κλπ, το πρόβλημα είναι όχι μόνο ότι η επίθεσή τους τρομάζει τα πουλιά, αλλά και ότι τα νύχια τους όπως γατζώνονται μεταφέρουν ενδεχομένως κάποια μικρόβια πάνω στα πλέγματα των κλουβιών, οπότε ίσως μια περιβολή της κατασκευής σε απόσταση 10 εκατοστών με κάτι άλλο θα ήταν πρόσθετη ασφάλεια. Δεν είμαι σίγουρος, διότι δεν το έχω με τα "τεχνικά θέματα", αλλά παρατηρώ ότι στην κατασκευή σου εξέχει η στέγη, και ίσως από εκεί, σχετικά εύκολα θα μπορούσες να κρεμάσεις ένα δεύτερο προστατευτικό.
 
Ο βρόγχος στο κουνελόσυρμα τι διαστάσεις έχει;
Η διάσταση του βρόγχου ή ματιού είναι 1,2cm X 2,3cm, είναι το πιο διαδεδομένο στα μαγαζιά.
 
Καλησπέρα και καλή χρονιά μπορώ με βεβαιότητα πλέον να πω οτι η κατασκευή μου ανταποκρίθηκε δεόντως στις προκλήσεις του χειμώνα. Ειμαι πολύ χαρούμενος να βλέπω τα καναρίνια μου ευτυχισμένα να κελαηδούν χριστουγεννιατικα! Σε καθε καλοκαιρία βαζω και τις μπανιερες διοτι το καθαρο φτερό βοηθάει στο κρύο!
 
Back
Top