Η νεα μου κλουβα 3 σε 1

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Green
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εξαιρετικά όμορφο και πολύ πρακτικό. Συγχαρητήρια.. Όμως θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα. Είναι στρανταριστό τι διατομής; Στο συρματόπλεγμα τι διαστάσεις έχουν τα παραλληλογραμμάκια; Η λαμαρίνα κάτω είναι αλουμίνιο ή ανοξείδωτη;
 
Καλημέρα και καλορίζικη και από μένα.
Έχω μία ερώτηση.
Κόστος κατασκευής;
Και κάτι ακόμα. Επειδή κι εγώ έχω σχεδιάσει κάποια κλούβα, αλλά δεν την έχω κατασκευάσει ακόμα, μήπως αν ήταν το πλαίσιο από αλουμίνιο θα ήταν πιό φθηνό από άποψη κόστους;
Ρωτάω γιατί είμαι μεταξύ αλουμινίου και σιδεροκατασκευής και επειδή εσύ έχεις το know-how, ίσως με -μας βοηθήσεις με την εμπειρία σου.
Ευχαριστώ,
 
Γιάννη πολύ όμορφη κατασκευή με ιδιαίτερη προσοχή στις λεπτομέρειες! Θα είμαστε σε αναμονή για τυχόν μικροπροβλήματα (εφόσον υπάρξουν) που εμφανίζονται μόνο κατά τη χρήση μιας ιδιοκατασκευής
 
Φιλε Δημητρη το στραντζαριστο ειναι 1,4 χ 1,4 cm Το κουνελοσυρμα ειναι 2,5χ1,4 cm αλλα μπορεις να χρησιμοποιησεις και αλλο μεγεθος, και το ταψι ειναι απο λαμαρινα. Βασικο ειναι πριν ξεκινησουμε με την κατασκευη του σκελετου να μετρησουμε το κουνελοσυρμα και αναλογως να κανουμε τον σκελετο για να μην βρεθουμε προ εκπληξεως, ετσι την πατησα στην πρωτη κλουβα!
Φιλε Γιωργο εγω εφτιαξα τις κλουβες απο στραντζαριστο γιατι χρησιμοποιω αργκον ηλεκτροκολληση που μου επιτρεπει να κολλαω λεπτες λαμαρινες μεχρι και συρματα.
Εαν δεν την ειχα θα ηταν μαλλον αλλιωτικες οι κατασκευες. Ειμαι της γνωμης οτι η σιδερενια κλουβα εχει πολυ ποιο μικρο κοστος απο αυτην με αλουμινιο. Δεν μετρησα ακριβως ποσο μου στοιχισε γιατι ειχα πολλα υλικα εδω στο εργαστηριο. Ξερω μονο οτι μου εφαγε αρκετες ωρες απο τον σχεδιασμο μεχρι την υλοποιηση.
Η σιδερενια κατασκευη θελει βαψιμο, ειναι ποιο βαρια, ειναι κολλημενη με ηλεκτροκολληση, ειναι μεν ποιο σταθερη, ομως καποτε σκουριαζει (φυσικα μπορει να ξαναβαφτει και να γινει παλι σαν καινουργια)και αμα κανεις καποιο λαθος κατασκευαστικο μπορεις να το διορθωσεις γρηγορα.
Απο αλουμινιο ειναι ποιο ελαφρια δεν χρειαζεται βαψιμο, ειναι βιδωτη, το κουνελοσυρμα ειναι πιασμενο με βιδες η πριτσινια, δεν σκουριαζει, ειναι πολυ ποιο ακριβη, ειναι τελειως διαφορετικη κατασκευη απο αυτην με σιδερο, και το παραμικρο λαθος κοστιζει ακριβα (παντα κατα την γνωμη μου, δεν ειμαι επαγγελματιας). Και κατι ακομα με τα πριτσινια μηπως υπαρχει ο φοβος να τραυματιστη καποιο πουλι αμα χτυπιεται πανικοβλητο...
 
Η καινουργια κλουβα διακοσμηθηκε καταλληλα και μπηκε στην θεση της, τα δυο απο τα τρια διαμερισματα απεκτησαν κατοικους. Μου φαινεται οτι τους αρεσε το καινουργιο τους σπιτι γιατι μεσα σε μια μερα αλλαξαν συμπεριφορα και εγιναν ποιο ηρεμα. Θα φροντισω οπως και στα αλλα να περνανε οσο γινεται καλλιτερα.:)
Για την ωρα τους τρομαζουν οι αποτομες απογευματινες (νυχτερινες) διακοπες ρευματος 😱
 

Συνημμένα

  • Imag2286.webp
    Imag2286.webp
    78,3 KB · Προβολές: 210
  • IMAG2310a.webp
    IMAG2310a.webp
    54,1 KB · Προβολές: 228
  • Imag2334.webp
    Imag2334.webp
    46,9 KB · Προβολές: 206
  • kar a.webp
    kar a.webp
    68,1 KB · Προβολές: 188
Μπράβο Γιάννη.Εχεις κάνει πολλών μας,... Τα σάλια να τρέχουν.
Ειναι πολύ ωραίο αυτό που βλέπω στις φωτό, ελπίζω και σου εύχομαι
να σε ανταμοίψουν ανάλογα, τα πουλάκια σου.
 
Μακη σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια, το ελπιζω και γω και αν οχι παλι δεν πειραζει ισως του χρονου.. Μαζευω εμπειριες.
 
Μπραβο σου Γιαννη και εις ανωτερα! Καλα ζευγαρωματα και με γερα πουλακια σου ευχομαι!
 
Πολύ τυχερά τα πουλάκια σου! Κάτι τέτοιες βιλίτσες βλέπω και ζηλεύω... Και όπως λέει και η ατάκα: Ηθελα να ήμουνα πουλί... Να μ΄αγαπούσανε πολύ!:D
 
Λίγο καθυστερημένα... Αλλά συγχαρητήρια για το περιβάλλον που έχεις δημιουργήσει!
 
Δεν έχω λόγια να εκφρασω το πόσο πολύ μου άρεσει η κούβα σου, είναι ευκολο να έχω σχέδια;
Μου έδωσε ιδέα για μία μεγάλη κλούβα που ετοιμάζω, θα την κάνω όμως ξυλινη και αν δω οτι πιανει ψύρες θα φτιαξω τη δικιά σου.
 
Καταπληκτικη δουλεια Γιαννη. Εισαι μερακλης! Μια ερωτηση θελω να κανω μιας και απο οτι βλεπω εχεις ασχοληθει αρκετα με το θεμα. Τις κλουβες σου με τι χρωμα τις βαφεις;Ειναι καποιο συσκεκριμενο;
 
Ευχαριστω ολους σας για τα καλα σας λογια... Δυστυχως δεν εχω πια τις κλουβες, μου τις εκλεψαν... Εφυγα απο την Καλαματα για Θεσσαλονίκη, χαρισα τα πουλια και αργησα λιγο να παρω τις κλουβες, λογο ογκου... Δεν πειραζει καποια στιγμη θα φτιαξω καλλιτερες...
 
Back
Top