Γενικά Η οικογένεια των καναρινιών μεγαλώνει

zouzounel

PB New Member
Εγγραφή
13 Φεβ 2017
Μηνύματα
241
Πόλη
Πειραιάς
Γειά σας και πάλι!
Να σας δείξω τα καμάρια μου;

Πρώτα, το αγαπημένο μου μοντελάκι, η Μόνα Λιζα, η πρωτότοκη:





Τα αδελφάκια της από τη δεύτερη γέννα μεγαλώσανε:

ο Ξύστρας (νομιζω ότι ειναι αρσενικό, δεν εχει αρχίσει να κελαηδάει, αλλά κανει προσπαθειες)
από κοντά τα χρώματά του ειναι πολύ πιο όμορφα, σκούρο ροζ/πορτοκαλί/κίτρινο, πολύ ιδιαίτερος



ο Μπάτμαν (αν και νομίζω ότι ειναι θηλυκό)


και η τελευταία γενιά, τα μωρά μας




Τι ταίρι θα μου προτείνατε για το μοντελάκι μου, όταν με το καλό του χρόνου έρθει ο καιρός για αναπαραγωγή;
 
και τι απογόνους θα πάρω Γιάννη;

(θα μου άρεσε να πειραματιστώ με κατι διαφορετικό :) )
To ζευγάρωμα αυτό στοχεύει στο περιορισμό της διασποράς του λιποχρώματος φέρνοντας τελικά τους απογόνους πιο κοντά στα πρότυπα του μωσαϊκού.
Να τα χαίρεστε!
 
και τι απογόνους θα πάρω Γιάννη;

(θα μου άρεσε να πειραματιστώ με κατι διαφορετικό :) )
Δεν ξέρω, αλλά κι εγώ με το ίδιο σκεπτικό που εξηγεί πιο πάνω ο Αλέξανδρος έγραψα, και φυσικά με ένα είδος αισθητικής ας πούμε τύπου το λευκό καναρίνι, θα αναδείξει ακόμα περισσότερο την ομορφιά της μικρής σου.
 
To ζευγάρωμα αυτό στοχεύει στο περιορισμό της διασποράς του λιποχρώματος φέρνοντας τελικά τους απογόνους πιο κοντά στα πρότυπα του μωσαϊκού.
Να τα χαίρεστε!
Δεν ισχύει αυτό, είναι λάθος να σκεπτόμαστε σε αυτή την κατεύθυνση.
Το μωσαικό είναι πτέρωμα και όχι λιπόχρωμα.
Κάνοντας μία ξέχωρη ανάλυση της κληρονομικότητας του πτερώματος και άλλη μία για την λιποχρωμική βάση, βρίσκουμε ένα ορθό αποτέλεσμα.
 
Δεν ισχύει αυτό, είναι λάθος να σκεπτόμαστε σε αυτή την κατεύθυνση.
Το μωσαικό είναι πτέρωμα και όχι λιπόχρωμα.
Κάνοντας μία ξέχωρη ανάλυση της κληρονομικότητας του πτερώματος και άλλη μία για την λιποχρωμική βάση, βρίσκουμε ένα ορθό αποτέλεσμα.
Τα καναρίνια αυτά είναι απόγονοι ενός κοινού καναρινιού (το οποίο κρατάει από τα κόκκινα λιποχρωμικα) & ενός κόκκινου μωσαικού.
Συνεπώς, το πτηνό της 1ης φωτογραφίας του 1ου post-δεδομένου ότι δεν έχει στίγματα μελανίνης πάνω του-είναι ένα κόκκινο μωσαικό ενδιάμεσο.
Όλα αυτά βάσει του αντίστοιχου θέματος(Ζευγαρώνουν συνεχώς) στο οποίο έχει ειπωθεί στο 27ο post:
''To αρσενικό κατάγεται φυσικά απο κάποιο κόκκινο λιποχρωμικό που όπως πολλές φορές συμβαίνει έχει μπει ζευγάρι με κάποιο πουλάκι μελανίνης. "Μετετράπει" ☹ λοιπόν σε ένα παρδαλό-κοινό πουλάκι και ήδη έδωσε τρία απο τα πέντε νεαρά με περιοχές μελανίνης. Τα δυό απο τα μικρά που φαίνεται να είναι καθαρά, αν τελικά δεν δείξουν καθόλου σκούρες περιοχές θα είναι πουλάκια που λέμε μωσαικά ενδιάμεσα. Δηλαδή λιποχρωμικά μωσαικού με μεγάλη διασπορά λιποχρώματος. Φυσικά θα κληρονομήσουν τον κόκκινο παράγοντα και αν πάρουν χρωστική, εστω και αργότερα, θα το δείξουν.''

Συνεπώς για το περιορισμό της διασποράς αυτής δεν θα έπρεπε να προτιμήσουμε όσο το δυνατόν πιο λευκούς γεννήτορες για να φέρουμε τους απογόνους πιο κοντά στα πρότυπα του κόκκινου μωσαϊκού;
 
Συνεπώς για το περιορισμό της διασποράς αυτής δεν θα έπρεπε να προτιμήσουμε όσο το δυνατόν πιο λευκούς γεννήτορες για να φέρουμε τους απογόνους πιο κοντά στα πρότυπα του κόκκινου μωσαϊκού;
Δηλαδή αν έχει ένα μωσαικό ενδιάμεσο και ήθελες να το κάνεις μωσαικό... Θα το ζευγαρώσεις με λευκό και όχι με μωσαικό;
Αν είχες ένα κανονικό μωσαικό και το έβαζες με λευκό,ξέρεις τι απογόνους θα έπαιρνες;
Το ενδιάμεσο αναφέρεται στο μωσαικό, αν κάτι δηλαδή είναι ελλιπές είναι ο μωσαικός παράγοντας.Ακόμα και έτσι, λογικά, αυτόν τον παράγοντα πρέπει να ενισχύσεις.Αν το κάνεις αυτό, αν δηλαδή έρθει στα ίσια του κάποιος απόγονος,θα έχει και περιορισμένη διασπορά λιποχρώματος, στα πλαίσια ενος μωσαικού.
 
θα το ζευγαρώσεις με λευκό και όχι με μωσαικό;
Μπορεί να μην έκανα κάποια διευκρίνιση αλλά σε κανένα μήνυμα δεν πρότεινα να υπάρξει ζευγάρωμα με λευκό καναρίνι.
Συνεπώς για το περιορισμό της διασποράς αυτής δεν θα έπρεπε να προτιμήσουμε όσο το δυνατόν πιο λευκούς γεννήτορες
Και φυσικά, το ''όσο'' αυτό πηγαίνει στο μεγαλύτερο κατά το δυνατό βαθμό ''καθαρότητας'' του πιθανού μελλοντικού μωσαϊκού ''συζύγου'' του ενδιάμεσου του 1ου post.
 
Και φυσικά, το ''όσο'' αυτό πηγαίνει στο μεγαλύτερο κατά το δυνατό βαθμό ''καθαρότητας'' του πιθανού μελλοντικού μωσαϊκού ''συζύγου'' του ενδιάμεσου του 1ου post.
Δεν έγινε κατανοητό αυτό Αλέξανδρε, διότι η απάντησή σου αυτή
To ζευγάρωμα αυτό στοχεύει στο περιορισμό της διασποράς του λιποχρώματος φέρνοντας τελικά τους απογόνους πιο κοντά στα πρότυπα του μωσαϊκού.
Να τα χαίρεστε!
Απαντά στην ερώτηση αυτή
και τι απογόνους θα πάρω Γιάννη;
Που αναφέρεται σε ζευγάρωμα με ένα ολόλευκο καναρίνι.
 
Δεν έγινε κατανοητό αυτό Αλέξανδρε, διότι η απάντησή σου αυτή

Απαντά στην ερώτηση αυτή

Που αναφέρεται σε ζευγάρωμα με ένα ολόλευκο καναρίνι.
Ναι πράγματι, πάνω στη βιασύνη που απάντησα βάσει αυτού που είχα κατά νου ''παρερμηνεύοντας'' την υπάρχουσα απάντηση.
Όντως, κατ' αυτό το τρόπο σημειώνεται μια ασάφεια.
Συνεπώς, προτείνω το ζευγάρωμα με ένα όσο το δυνατό πιο καθαρό κόκκινο μωσαϊκό.
 
Συνεπώς, προτείνω το ζευγάρωμα με ένα όσο το δυνατό πιο καθαρό κόκκινο μωσαϊκό.
Να επισημάνω κάτι εδώ.
Παρατηρήσεις τέτοιου τύπου δεν είναι λάθος αλλά δεν είναι και ολότελα σωστές.
Οι λέξεις που χρησιμοποιούμε πρέπει να είναι προσεκτικά διαλεγμένες επι του αντικειμένου που εξετάζεται κάθε φορά.
Προσωπικά δεν βρίσκω κανένα νόημα στη φράση "όσο το δυνατόν, πιό καθαρό". Είναι κάτι άκαιρο να ειπωθεί.Αυτό θα μπορούσαμε να το πούμε μπροστά σε ένα μωσαικό,όχι μπροστά σε ένα μωσαικό ενδιάμεσο.
Η απόφαση για ένα καθαρό μωσαικό δηλαδή Τ1 έρχεται απο την γνώση μας για την γονιδιακή πληροφορία που φέρει η μάνα του παραπάνω πτηνού, διαφορετικά, κάλλιστα θα μπορούσε να πεί κάποιος οτι αν έχεις το παραπάνω μωσαικό ενδιάμεσο με την διασπορά λιποχρώματος που έχει, βάλε το με ένα Τ2 μωσαικό για να βγάλεις αρσενικά Τ2 με μεγάλη μάσκα, πράγμα που είναι λάθος.
 
"όσο το δυνατόν, πιό καθαρό". Είναι κάτι άκαιρο να ειπωθεί.Αυτό θα μπορούσαμε να το πούμε μπροστά σε ένα μωσαικό,όχι μπροστά σε ένα μωσαικό ενδιάμεσο.
Συγνώμη αλλά δεν μπορώ καταλάβω το γιατί γίνεται αυτή η επισήμανση.
Η εκ μέρους μου απάντηση δίνεται ξεκάθαρα για το βαθμό καθαρότητας του μωσαικού με το οποίο θα ζευγαρώσει το ενδιάμεσο και όχι για το ενδιάμεσο.
Συνεπώς, προτείνω το ζευγάρωμα με ένα όσο το δυνατό πιο καθαρό κόκκινο μωσαϊκό
 
Αισθάνομαι πανευτυχής Και μόνον που υπάρχει η οποιαδήποτε συζήτηση με αφορμή το παρόν θέμα, είναι κέρδος. Σίγουρα η γενετική των πτερωμάτων δεν είναι τόσο πολύπλοκη, αλλά η ύπαρξη της μετάλλαξης (υβριδισμός;-) ΜΩΣΑΙΚΟΥ, δημιουργεί ερωτηματικά όπου υπάρχει. Είναι κάτι σαν την "δημιουργική ασάφεια". Εν τέλη,όσοι περισσότεροι κολλήσουμε την τρέλα της γενετικής ανάλυσης, τόσο μεγαλώνει η πιθανότητα για καλύτερη επαφή με την εκτροφή και την διαχείριση των καναρινιών χρώματος.
- Στην πραγματικότητα, η γενετική σου δίνει την γνώση, ώστε να πηγαίνεις σε ορθολογικές επιλογές.
Αλλά, πρέπει να ξέρουμε οτι κανείς δεν απαγορεύει σε κανέναν να κάνει οποιουσδήποτε συνδιασμούς. Ενας σπουδαίος εκτροφέας και κριτής μου έλεγε..."Στα καναρίνια χρώματος επιτρέπονται τα πάντα, αρκεί να είναι κάτω απο γνώση, έλεγχο και στόχο".
 
Αισθάνομαι πανευτυχής
- Στην πραγματικότητα, η γενετική σου δίνει την γνώση, ώστε να πηγαίνεις σε ορθολογικές επιλογές.
Αλλά, πρέπει να ξέρουμε οτι κανείς δεν απαγορεύει σε κανέναν να κάνει οποιουσδήποτε συνδιασμούς. Ενας σπουδαίος εκτροφέας και κριτής μου έλεγε..."Στα καναρίνια χρώματος επιτρέπονται τα πάντα, αρκεί να είναι κάτω απο γνώση, έλεγχο και στόχο".
Όλοι αισθανόμαστε ευτυχείς όταν παρακολουθούμε συζητήσεις που αναζητούν στα άδυτα της γνώσης, πόσω μάλλον εσύ που καταφέρνεις να γοητεύεις τους άλλους και να έλκονται στον τομέα του ειδικού ενδιαφέροντός σου.
Παρακολουθώντας τις με ενδιαφέρον, αναρρωτιέμαι, υπάρχουν κάποιοι άγραφοι ηθικοί κανόνες στον πειραματισμό των μεταλλάξεων; Πολύ περισσότερο στην επιχείρηση υβριδισμών; Φυσικά εννοώ πέρα από τις απαιτήσεις των εκθέσεων που αναφέρονται στο αποτέλεσμα και όχι στη μέθοδο.
Με λίγα λόγια, υπάρχουν κάποια "πρέπει" και "δεν πρέπει" βάσει των οποίων να επιχειρούνται οι αναπαραγωγές; Γιατί ομολογώ πως ριγώ στο συχνό ανάγνωσμα "λέω να πειραματιστώ".
Θα ήταν ευχής έργον να έχουμε ένα εργαλείο στα χέρια μας, ώστε να απαντούμε σ' αυτά τα υγιώς φιλόδοξα ερωτήματα, με σαφήνεια και σωστές κατευθύνσεις, ώστε αυτοί οι πειραματισμοί να έχουν επικοδομητικό χαρακτήρα, που έχει εφαλτήριο την δεδομένη γνώση.
 
Τα υβρίδια έχουν φανατικούς φίλους, ιδιαίτερα στην Ευρώπη. Πρόκειται για πολύ μεγάλο κύκλο, πολύ αξιόλογων εκτροφέων με εξαιρετικά υψηλό επίπεδο γνώσεων σε πολύ ιδιαίτερους τομείς που αφορούν το χόμπυ τους. Εκεί αποτελεί σοβαρή μομφή, η έλλειψη γνώσης . Τα σεμινάρια είναι αλλεπάλληλα και πολύ ουσιώδη. Η συγκέντρωση γύρο απο ομάδες εκτροφέων όλων των νέων είναι μονόδρομος. Δεν μπορείς να βρείς αξιόλογα πουλιά, ούτε υποστήριξη και γνώση αν είσαι έξω απο τον σύλλογο, την λέσχη, την ομάδα που προσφέρει γνώση και ελέγχει την διατήρηση της κεκτημένης κουλτούρας. Αλλά να μην μείνουμε στο off topic :).Mακάρι σιγά-σιγά και μέσα απο εδώ και δημιουργηθεί μια αρχή για κάτι καλό.
 
Back
Top