Γενικά Η οικογένεια των καναρινιών μεγαλώνει

Αλλά να μην μείνουμε στο off topic :)
Ναι, σίγουρα, αλλά άλλο θέμα έθεσα και απάντηση γιόκ:D
Η συγκέντρωση γύρο απο ομάδες εκτροφέων όλων των νέων είναι μονόδρομος.
Σ' αυτό δεν πάμε πίσω τουλάχιστον.
Τα υβρίδια έχουν φανατικούς φίλους, ιδιαίτερα στην Ευρώπη.
Ενδιαφέρον!
 
Οι άγραφοι ηθικοί κανόνες διαμορφώνουν την κουλτούρα στην οποία αναφέρθηκα και αφορά το θέμα Υβρίδια και μόνον.. Οι διαμορφωτές είναι οι άσπρες κεφαλές και οι νέοι ακόλουθοι, αλλά όλοι κάτω απο πνεύμα συνεργασίας και αλληλοσεβασμού.
Για τα καναρίνια δεν υπάρχει ο βασικότερος λόγος αναστολών οποιονδήποτε (ή σχεδόν) διασταυρώσεων μιας και όλοι οι απόγονοι είναι βιώσιμοι και γόνιμοι.
 
Μία τελευταία ερώτηση, γιατί κάτι διάβασα πρόσφατα και αν θέλει ο @Stavros Σταύρος ας το πετάξει off.
Για τα καναρίνια δεν υπάρχει ο βασικότερος λόγος αναστολών
Έχει παρατηρηθεί ζητήματα αισθητικής να καθιστούν κάποιο άτομο ανεπιθύμητο ταίρι; Κάποιο καναρίνι με περίεργη χρωματική διασπορά ή κάποιο άλλο εμφανισιακό χαρακτηριστικό μη σύνηθες της μετάλλαξής του ή σωματική αναπηρία πχ;
 
Έχει παρατηρηθεί ζητήματα αισθητικής να καθιστούν κάποιο άτομο ανεπιθύμητο ταίρι; Κάποιο καναρίνι με περίεργη χρωματική διασπορά ή κάποιο άλλο εμφανισιακό χαρακτηριστικό μη σύνηθες της μετάλλαξής του ή σωματική αναπηρία πχ;

Δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι τέτοιο. Ακόμα και πουλάκια με τελείως ιδιαίτερη εμφάνιση όπως τα ΚΙΜΠΟΣΟ ή τα ΦΡΙΖΕ, εχουν μια φυσιολογική αναπαραγωγική επαφή. Στα καναρίνια χρώματος ακόμα και τα αντίθετα χρωματικά άκρα ζευγαρώνουν χωρίς κάποια ιδιαίτερα θέματα.Αν σκέφτεσαι κάτι συγκεκριμένο που δεν πάει το μυαλό μου...;
 
Αν σκέφτεσαι κάτι συγκεκριμένο που δεν πάει το μυαλό μου...;
Όχι δεν σκέφτηκα, προβληματίστηκα διαβάζοντας ένα άσχετο θέμα "τέχνη και ζώα" (της αισθητικής των ζώων δηλαδή) και είχε κάποιες αναφορές και στα πουλιά, οι οποίες χρειάζονται περαιτέρω διερεύνηση βέβαια. Ήθελα να δω τη γνώμη σου. Ευχαριστώ :)
 
Παρακολουθω τη συζητηση σας και αισθανομαι σαν να εχω κατεβει απο αλλο πλανητη... Μα ποσο ασχετη πρεπει να ειμαι για να μην πολυκαταλαβαινω τι λετε;Να ρωτησω κατι, τα υβριδια ποια ειναι; Τα πουλακια που γεννιουνται μεσα απο αυτους τους πειραματισμους σας;
 
τα υβριδια ποια ειναι;
Τα υβρίδια είναι από δύο συγγενικά είδη, διαφορετικά μεταξύ τους αλλά και εν μέρει συμβατά. Όπως πχ το μουλάρι από άλογο και γαϊδούρι. Αυτά ως συνήθως είναι στείρα.
 
Ορισμός υβριδίου: Είναι το ζώο ή φυτό που προέρχεται από τη διασταύρωση διαφορετικών ειδών.
Στα πτηνά υπάρχουν αρκετά παραδείγματα υβριδίων όπως:
Υπάρχουν αρκετά παραδείγματα υβριδίων όπως:
  • Τα φλωροκάναρα, τα οποία προκύπτουν από το ζευγάρωμα των φλώρων με τα καναρίνια. ( οι απόγονοι είναι γόνιμοι)
  • Τα καρδερινοκάναρα, τα οποία προκύπτουν από τη διασταύρωση αρσενικής-κυρίως- καρδερίνας με θηλυκό-κατά βάσει- καναρίνι. (οι απόγονοι σε αυτή τη περίπτωση είναι στείροι)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν εχουμε πει ομως οτι δεν κανει να ζευγαρωνουμε πουλακια που εχουν συγγενια μεταξυ τους; Συγνωμη αν λεω χαζομαρες, αλλα προσπαθω να μαθαινω μεσα απο αυτα που συζητατε. 🙂
 
Δεν εχουμε πει ομως οτι δεν κανει να ζευγαρωνουμε πουλακια που εχουν συγγενια μεταξυ τους;
Αυτό έχει να κάνει με την αιμομειξία, στον υβριδισμό αυτό αποκλείεται, να είναι δηλαδή συγγενικά τα άτομα - γονείς αφού είναι διαφορετικά είδη.
 
Από τα λίγα που ξέρω ... άγονα είναι τα υβρίδια και των δύο περιπτώσεων...
Όχι, τα φλωροκάναρα είναι κάπου στο μεταίχμιο την γονιμότητας και της στειρότητας.
Υπάρχουν και γόνιμα και άγονα τέτοια υβρίδια.
Συνεπώς, ''δεν μπορούν να μπουν στο ίδιο τσουβάλι'' με τα καρδερινοκάναρα.
 
Όχι, τα φλωροκάναρα είναι κάπου στο μεταίχμιο την γονιμότητας και της στειρότητας.
Έχεις κάποιο στοιχείο να το βάλεις στην κουβέντα που εικάζω πως θα δημιουργηθεί με τα εκτός θέματος;
 
Back
Top