Αναπαραγωγή Η παπαγαλία μου ξανάκανε αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikoletta
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikoletta

PB Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2008
Μηνύματα
727
Πόλη
Άλιμος
Καλημέρα και πάλι από την Ευαγγελία την παπαγαλία! 15 μέρες που έμεινα σπίτι απόλαυσε την ελευθερία της έξω από το κλουβί, με πτήσεις και ομιλία μέχρι τελικής πτώσεως! Αγαπημένο της μέρος το κεφάλι μου, όπου με ακρίβεια προσγειωνόταν. Των Φώτων παρατήρησα ότι είχα γουρλώσει το μάτι, είχε γίνει λευκό σαν σβούρα και η κόρη είχε γίνει μικρή σαν κόκκος πιπεριού, είχε ανασηκώσει την ουρά και έκανε έναν περίεργο και επαναλμβανόμενο ήχο. Κι όλα αυτά στο χέρι μου! Ήμουν σχεδόν βέβαιη ότι ήθελε να κάνει αυγό. Και χθες το βράδυ βρήκα ένα αυγουλάκι στον πάτο του κλουβιού. Χωρίς αρσενικό πουλάκι στο κλουβί. Στα τέλη Οκτώβρη είχε ξανακάνει και ξέρω πώς να το αντιμετωπίσω. Το κλουβί δεν έχει καθρέφτη ούτε άλλα αντικείμενα που να αντικατοπρίζεται η παπαγαλία. Μόνο στο δωμάτιό μου ένα στολίδι-Budgie σε φυσικό μέγεθος. Υπάρχει περίπτωση να το επισήμανε και να ερωτεύτηκε ή να νομίζει ότι ήταν αληθινό? Το καλοκαίρι που μετακομίζω σε πιο ευρύχωρο μέρος, θα αποκτήσει ταίρι :)
 
Καλησπέρα σε όλους! Ήθελα την βοήθεια κάποιου που να έχει εμπειρία από παπαγάλους. Η παπαγαλία μου δεν σταματάει να κάνει αυγά: Μέσα σε 8 ημέρες έχει κάνει τέσσερα. Επειδή έχει καταμαδήσει (μήπως γιατί όλο το ασβέστιο πηγαίνει στα αυγά;) και θορυβήθηκα πολύ που όλο κλωσούσε και δεν έτρωγε, έκρυψα (προχθές αυτό) τα τρία αυγουλάκια που είχε κάνει. Ε σήμερα έκανε καινούργιο (το τέταρτο). Τι να κάνω; Να την αφήσω να κλωσάει; Να της το πάρω; Το καλοκαίρι που θα αποκτήσει ταίρι, υπάρχει περίπτωση να κάνει αυγά και να μην τα κλωσάει από απογοήτευση που τα τωρινά δεν "σκάνε"; Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ πολύ.
 
, δεν ξερω τι να κανεις.. Εγω στην πρωτη παπαγαλινα που ειχα και μου γενουσε συνεχεια αυγα τα επερνα αλλα δεν ξερω αν εκανα καλα...η καϊμενουλα, δεν ηξερα τοτε και δεν την εβγαζα απο το κλουβι αν και ηταν τραλα ερωτευμενη μαζι μου... Οταν πλησιαζα το κλουβι στηνοτανε...
 
Τα μπατζι στη πρώτη γέννα κάνουν έως 8 αυγά και στη δεύτερη έως 4. Γεννούν καθε 2η μέρα Άφησέ την να γεννήσει όλα τα αυγά, δώσε της ασβέστιο στο νερό για 3 ημέρες, μετά πολυβιταμίνες και βάζε κάθε μέρα αυγό. Όταν τελικά τα γεννήσει όλα αφαίρεσέτα και βρες ένα αρσενικό να της βάλεις μαζί για παρέα.
Έτσι και αλοιώς ως κοινωνικά πτηνά που είναι η συμβίωση με άλλο ένα είναι αν όχι επιτακτική, απαραίτητη.
 
Καλή βδομάδα και ευχαριστώ για την βοήθεια. Το πουλάκι δεν έχει κάνει ακόμα άλλο αυγό, ευελπιστώ να μην συνεχίσει γιατί φοβάμαι μην εξασθενίσει ο οργανισμός της. Το αρσενικό είναι οπωσδήποτε μέσα στο πρόγραμμα, αφότου όμως ολοκληρωθεί η μετακόμιση (δηλαδή μέσα στο καλοκαίρι). Θα σας κρατώ ενήμερους.
 
Καλημέρα και πάλι! Χθες αφαίρεσα όλα τα αυγά από το κλουβί της παπαγαλίας (7 το σύνολο), αφού είχαν περάσει σχεδόν τρεις μέρες και δεν είχε κάνει καινούργιο. Ήταν πυρωμένα αφού συνεχώς τα κλωσσούσε. Όταν τα απομάκρυνα το πουλί ξανακάθισε εκεί που ήταν και συνέχισε να κλωσσάει χωρίς να υπάρχουν αυγά. Όταν πλησιάζω έρχεται και μου μιλάει, αλλά με το που απομακρύνομαι επιστρέφει στην θέση κλώσσας. Έχω πολύ στενοχωρηθεί, αλλά πραγματικά δε γίνεται να της βάλω αρσενικό αυτή την περίοδο, όλο λείπω και αν κάνει αυγά, πουλάκια, κλπ δεν θα μπορώ να τα φροντίζω όπως πρέπει. Της δίνω ασβέστιο και βιταμίνες, τι άλλο μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ πολύ..
 
Eγω θα σου προτεινα να την βαζεις σε σκοταδι να κοιμαται για περισσοτερες ωρες. Ποσες ωρες κοιμαται τωρα; Εαν κοιμαται περιπου 10 δοκιμασε με 12 ωρες υπνο. Εαν και παλι μετα απο καιρο με 12 ωρες υπνο βρεις αυγο μπορεις να φτασεις ως τις 14 ωρες οχι παραπανω καλυτερα.
 
Γενική συσκότιση (στα πτηνά) γίνεται γύρω στις 6:00 (το αργότερο) τώρα που ψιλομεγάλωσε η μέρα και τα ξεσκεπάζω γύρω στις 7:30 το πρωί (το αργότερο). Δηλαδή κοιμάται ένα 12ωρο (αν και σχετικό είναι, γιατί αν δεν κοιμηθώ εγώ δεν κοιμάται ούτε κι εκείνη - και που περπατάω με παίρνει χαμπάρι).
 
Γενική συσκότιση (στα πτηνά) γίνεται γύρω στις 6:00 (το αργότερο) τώρα που ψιλομεγάλωσε η μέρα και τα ξεσκεπάζω γύρω στις 7:30 το πρωί (το αργότερο). Δηλαδή κοιμάται ένα 12ωρο (αν και σχετικό είναι, γιατί αν δεν κοιμηθώ εγώ δεν κοιμάται ούτε κι εκείνη - και που περπατάω με παίρνει χαμπάρι).


Δεν πειραζει. Το σκοταδι ειναι αυτο που παιζει ρολο. Σημαινει για τα πουλια οτι αφου δεν υπαρχει αρκετο φως αρα δεν ειναι η καταλληλη περιοδος για αναπαραγωγη. Δοκιμασε να τη βαζεις για υπνο λιγο παραπανω. Εχω διαβασει για περιπτωσεις που με 14 ωρες υπνου εχει λυθει το προβλημα.
 
Το κακό είναι ότι εξακολουθεί να κλωσσάει ακριβώς στην θέση που είχε αποθέσει τα αυγουλάκια της, παρόλο που της τα έχω πάρει. Δεν είχα ποτέ θηλυκό πτηνό, προφανώς θέλει να γίνει μανούλα το καημένο μου.. Από την άνοιξη θα ξεκινήσω την εύρεση γαμπρού! Μια κοπελίσα απέναντι έχει δύο μπεμπέκια από την πρώτη γέννα των παπαγάλων της, αλλά ακόμα είναι μικρά και δεν φαίνεται αν κάποιο είναι αρσενικό. Αν είναι, υποσχέθηκε ότι θα μου το χαρίσει (το ένα).
 
Το κακό είναι ότι εξακολουθεί να κλωσσάει ακριβώς στην θέση που είχε αποθέσει τα αυγουλάκια της, παρόλο που της τα έχω πάρει. Δεν είχα ποτέ θηλυκό πτηνό, προφανώς θέλει να γίνει μανούλα το καημένο μου.. Από την άνοιξη θα ξεκινήσω την εύρεση γαμπρού! Μια κοπελίσα απέναντι έχει δύο μπεμπέκια από την πρώτη γέννα των παπαγάλων της, αλλά ακόμα είναι μικρά και δεν φαίνεται αν κάποιο είναι αρσενικό. Αν είναι, υποσχέθηκε ότι θα μου το χαρίσει (το ένα).

Σε αυτα τα πουλια, τα θηλυκα με την "προβληματικη" χρονια γεννηση αυγων, η αναδιαταξη του κλουβιου παιζει σημαντικο ρολο. Καθε μηνα, μια-δυο φορες να τις αλλαζεις τη διαρυθμιση του κλουβιου οσον αφορα τις πατηθρες τα παιχνιδια την τροφη και τη θεση του νερου. Ετσι δεν την αφηνεις να κυριαρχησει στο χωρο και να αισθανθει οτι μπορει να γεννησει εκει. Αυτο να κανεις και τωρα για να σηκωθει. Να της χαλασεις τη βολεψη της στο μερος που θεωρει φωλια. 😉
 
Καλημέρα Ανέστη, σ' ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές!
Μόλις είδα το τελευταίο σου post, επιστρέφοντας σπίτι θα την ξεβολέψω κι ελπίζω να έχουμε αποτέλεσμα :)
 
Καλημέρα Ανέστη, σ' ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές!
Μόλις είδα το τελευταίο σου post, επιστρέφοντας σπίτι θα την ξεβολέψω κι ελπίζω να έχουμε αποτέλεσμα :)


Ελπιζω να εχει αποτελεσμα. Αλλαξε της το οσο περισσοτερο μπορεις ωστε να νομιζει οτι βρισκεται σε αλλο κλουβι, μετακινησε την και μερος αν δεν πτοηθει... 😉 και πες μας πως αντεδρασε.
 
Καλημέρα. Έχω απογοητευτεί, δεν γίνεται τίποτα. Κάθεται κάτω, δε την βλέπω και πολύ δυνατή γενικά και έχει πτερόροια σε μεγάλο βαθμό. Ακόμα κι όταν βάζω το χέρι μου, δεν σηκώνεται απλά μου μιλάει από εκεί που κάθεται. Και επειδή ακριβώς είναι στον πάτο του κλουβιού, όση και "μετακόμιση" να κάνω στα κλαδάκια της κλπ, ο χώρος αυτός δεν αλλάζει. Τι θα κάνω; ☹
 
Nικολεττα αν καταλαβα σωστα δεν εχει καγκελα το κλουβι στο πατωμα, η τα εχεις βγαλει εσυ; Καθεται σε οποιοδηποτε σημειο στο πατωμα η σε καποιο συγκεκριμενο; Αν καθεται σε οποιοδηποτε ισως δεν ειναι το υποθετικο κλωσσημα αυγων αλλα εχει κατι αλλο. Εαν καθεται σε ενα συγκεκριμενο σημειο σηκωσε την απο εκει και βαλε κατι μεσα στο κλουβι σε εκεινο το σημειο που να μην μπορει να το μετακινησει.
 
Ανέστη σ'ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σου. Το κλουβί έχει και κάτω κάγκελα. Μία γνωστή μας είπε να βάλουμε χαρτί κουζίνας ή κάτι τέτοιο, αλλά αρνήθηκα γιατί φοβήθηκα ότι θα την βολέψει περισσότερο για το υποτιθέμενο "κλώσσημα". Κάποια ιδέα για το τι θα μπορούσα να της βάλω; Μήπως το τουβλάκι ασβέστιο; Κάθεται σε συγκεκριμένη γωνία, εκεί που είχε μαζέψει τα αυγά της.
 
Ανέστη σ'ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σου. Το κλουβί έχει και κάτω κάγκελα. Μία γνωστή μας είπε να βάλουμε χαρτί κουζίνας ή κάτι τέτοιο, αλλά αρνήθηκα γιατί φοβήθηκα ότι θα την βολέψει περισσότερο για το υποτιθέμενο "κλώσσημα". Κάποια ιδέα για το τι θα μπορούσα να της βάλω; Μήπως το τουβλάκι ασβέστιο; Κάθεται σε συγκεκριμένη γωνία, εκεί που είχε μαζέψει τα αυγά της.

Συμφωνω μαζι σου οτι οχι χαρτι διοτι θα ειναι σαν να της στρωνεις και τη φωλια. Κατι αλλο, ενα αντικειμενο οτιδηποτε να της κλεισει εκεινο το χωρο. Ας ειναι λιγο μεγαλουτσικο για να μην παει και καθισει διπλα του.
 
Ευχαριστώ πολύ, θα δω τι θα βάλω. Ίσως κανα πλαστικό παιχνιδάκι ή 2-3 μπανιέρες ανάποδα, θα πω στην μητέρα μου να μεριμνήσει γιατί εγώ είμαι στο γραφείο.
 
Λοιπόν τα νέα δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικά: μετά χιλίων κόπων και βασάνων και αφοτου μου έσκισε 3 στρώσεις πλαστικά γάντια που φορούσε και με ξεφτίλισε στο δάγκωμα (έχει μελανιάσει και ανοίξει το πάνω μέρος της δεξιάς μου παλάμης), της καθάρισα το κλουβί και της έβαλα δύο γυάλινα τασάκια αναποδογυρισμένα σε όλες τις γωνίες. Ε, αυτή πήγε στην γωνία που είχε κάποτε τα αυτά και κάθισε κανονικά πάνω στο τασάκι. Οι κουτσουλιές της είναι τεράστιες και άσπρες, και την προηγούμενη φορά που είχε κάνει αυγά έτσ έβγαιναν. Φοβάμαι ότι στο τέλος θα το χάσω το πουλί, δε ξέρω τι να κάνω, δε συνέρχεται με τίποτα. Χώρια που έχει μπει μέσα το στομάχι της λόγω του ότι έχει μειώσει αισθητά το φαγητό. Θα σκάσω, πάντα κάτι γίνεται με τα πτηνά μου και στενοχωριέμαι..
 
Εχεις ενα αλλο αδειο κλουβι εστω και μικροτερο; Δοκιμασε να τη βαλεις εκει να ειναι τελειως ξενο το περιβαλλον. Αλλαξε την και δωματιο.
 
Back
Top