Αναπαραγωγή Η προσπάθεια αναπαραγωγής των καναρινιών μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MrNek36
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MrNek36

PB Member
Εγγραφή
28 Απρ 2018
Μηνύματα
539
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους. Ξανανοίγω θέμα διότι το άλλο είχε μετατραπεί σε θέμα ερώτησης. Παιδευτηκα πολύ με αυτά τα πουλιά διότι κάθε ζωντανός οργανισμός έχει τις ιδιομορφίες του. Η φωλιτσα ολοκληρώθηκε το προηγούμενο Σαββατο 11 Μαΐου και το πρώτο αυγό Τετάρτη 15 Μαΐου. Αισιως φτάσαμε μέχρι σήμερα στα τέσσερα αυγα! Θα παραθέσω μια φωτογραφία που κατάφερα να βγάλω με τα τρία αυγα στη φωλιά. Θα σας κρατάω ενήμερους και ελπίζω σε δύο βδομάδες να φτάσουμε στο πολυπόθητο αποτέλεσμα!
 
Αχ βρε Νεκτάριε, κι εγώ έτσι έκανα. Δεν τόλμησα να κάνω οωσκοπηση και άφησα τα πράγματα στη φυση. Ελπίζω να έχεις καλύτερη τυχη από μένα... Να πετύχεις εκεί που απέτυχα εγώ. Άντε με το καλό...
 
Καλημέρα Νεκτάριε! Όπως προείπες, η κάθε αναπαραγωγική περίοδος έχει τις ανατροπές και τις δυσκολίες της. Και ο ξακουστός Οδυσσέας αντιμετώπισε δυσκολίες για να φθάσει στην Ιθάκη, αλλά το ταξίδι του είχε μεγαλύτερη σημασία! Αυτό γίνεται και με εσένα Νεκτάριε! Διανύεις ένα ταξίδι από το οποίο αποκομίζεις εμπειρίες και γνώσεις! Η προσπάθεια σου βαίνει καλώς! Η υπομονή και η επιμονή σου απέδωσαν καρπούς! Πολλά μπράβο! Καλή συνέχεια εύχομαι και όλα τα αυγά να είναι γονιμοποιημένα! Θα χαρούμε πολύ να έχουμε νεότερα σου! 🙂👍🤝
 
Καλησπέρα παιδιά, πριν λίγο έκανα μια υποτυπώδης ωοσκοπιση με φακό λεντ τύπου στυλό που είναι πτυσσομενο και λυγίζει. Δεν τα έβγαλα, όμως πήγα το φακό πολύ κοντά. Δε μπόρεσα να δω πολλά καθότι αγχωμένος και φοβήθηκα να τα αγκιξω. Είδα τουλάχιστον δύο απ αυτά έχουν αγγεία. Πάνω στο άγχος μου έγινε ζημιά όμως καθώς είχα κλειστά τα φώτα και σηκωμένος να επιστρέψω τη φωλιά βρήκε ελαφρως στο γραφείο από την πάνω μεριά της. Έλεγξα δεν έσπασε τίποτα ελπίζω όμως να μη ράγισε. Θα δείξει...
 
😀... Καταλαβαινω!

Εγω οταν θελω να κανω ωοσκοπηση, αφαιρω την φωλια και αναβω το φακο στο κινητο.
Παιρνω το αυγο και το ακουμπαω επανω,το τσεκαρω και πισω στη φωλια. Οταν τελειωσω την βαζω πισω!
 
Back
Top