Διατροφή Η πρώτη μου αυγοτροφή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης redcanary
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

redcanary

PB Member
Εγγραφή
22 Οκτ 2007
Μηνύματα
417
Πόλη
Αθήνα
Πειραματίστηκα και εγώ φτιάχνοντας την πρώτη μου αυγοτροφή. Ο λόγος για τον οποίο το έκανα ήταν διότι σύμφωνα με το φόρουμ με την αυγοτροφή μπορούμε να ταϊσουμε τα πουλάκια με συστατικά τα οποία δεν θα έτρωγαν αλλιώς. Το νέο θηλυκό δεν έτρωγε το βραστό αυγό, όπως επίσης το αρσενικό δεν έτρωγε τη ρίγανη, για την οποία διάβασα στο φόρουμ ότι είναι πολύτιμο συστατικό στη διατροφή των καναρινιών.

Έτσι λοιπόν έβρασα καλά το αυγουλάκι, το έλιωσα με το πηρούνι και πρόσθεσα λίγη ρίγανη και φασκόμηλο (αποξηραμένα, από τον κήπο μου), καθώς και τριμμένο σουπιοκόκκαλο, το οποίο επίσης δεν έτρωγαν.
Γέμισα την αυγοθήκη του καθενός και ο μεν αρσενικός το έφαγε όλο ενώ η θηλυκιά το μισό. Θεωρώ ότι τους άρεσε. Την επόμενη εβδομάδα θα ξαναδοκιμάσουμε.

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω σχετικά με τους σπόρους chia κάθε πότε πρέπει να τους δίνουμε, από ποιό κατάστημα τους αγοράζετε (κέντρο Αθήνας), χύμα ή συσκευασμένους, αν τους "σερβίρουμε" σκέτους, σε ξεχωριστή ταϊστρα και ακόμα αν προτείνετε να τους συνδυάσω με κάποιους άλλους σπόρους και ποιούς;

Ζητώ συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να διασφαλίσω σωστή διατροφή στα καναρίνια μου. Αυτή τη στιγμή τους δίνω prestige premium v.a.m (Σταύρο όταν τελειώσει θα πάρω το light) και ρωτάω για τους σπόρους chia για να τρέφονται καλύτερα.

Ευχαριστώ.
 
Και εγώ την προηγούμενη εβδομάδα έφτιαξα πρώτη φορά αυγοτροφή αλλά την έκανα με έτοιμη προσθέτοντας και διάφορα άλλα υλικά.

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω σχετικά με τους σπόρους chia κάθε πότε πρέπει να τους δίνουμε, από ποιό κατάστημα τους αγοράζετε (κέντρο Αθήνας), χύμα ή συσκευασμένους, αν τους "σερβίρουμε" σκέτους, σε ξεχωριστή ταϊστρα και ακόμα αν προτείνετε να τους συνδυάσω με κάποιους άλλους σπόρους και ποιούς;

Για το chia είναι σπόρος οπότε και καθημερινά να το δίνεις δεν πρόκειται να πάθουν τίποτα. Για την αγορά του: κατάστημα δεν μπορώ να σου πω καθώς εγώ αγοράζω μέσω Internet καθώς στην Καρδίτσα δεν υπάρχουν μαγαζιά που να το πουλάνε ή δε τα έχω βρει εγώ. Εγώ συνήθως τους δίνω μαζί με το Foniopaddy σε ξεχωριστώ σκεύος από την κυρίως τροφή. Επίσης αυτά τα δύο τα βάζω και στην αυγοτροφή που φτιάχνω.

Αυτά σε γενικές γραμμές. Αν κάτι από αυτά που γράφω είναι λάθος ας με διορθώσει κάποιος με μεγαλύτερη πείρα.
 
Απάντηση: Η πρώτη μου αυγοτροφή

redcanary και stefanos2007 είπε:
Πειραματίστηκα και εγώ φτιάχνοντας την πρώτη μου αυγοτροφή.
-
Και εγώ την προηγούμενη εβδομάδα έφτιαξα πρώτη φορά αυγοτροφή αλλά την έκανα με έτοιμη προσθέτοντας και διάφορα άλλα υλικά.
Καλή συνέχεια λοιπόν και μη ξεχνάτε, την αβγοτροφή με φειδώ αυτήν την εποχή.

Chia και foniopaddy μία φορά την εβδομάδα, μία κουταλιά του γλυκού σε ξεχωριστό σκεύος.
 
Εγω το βλεπω μαλλον υπερβολη να υπαρχει ο σπορος chia σε καθημερινη βαση, μια φορα την εβδομαδα η καποιες εποχες δυο φορες την εβδομαδα σε ξεχωριστο δοχειο μια κουταλια του γλυκου ανα πουλι, το θεωρω ποιο συνετο.
 
Πάντως δεν πρόκειτε να πάθει τίποτα και αν δίνουμε πιο συχνα. Δεν είναι αντιβίωση. Έγω δίνω 2 φορές τη εβδομάδα και βάζω και στην αυγοτροφή που φτιάχνω την οποιά αυτό τον καιρό τη δίνω μια φορά την εβδομάδα.
 
Πάντως δεν πρόκειτε να πάθει τίποτα και αν δίνουμε πιο συχνα. Δεν είναι αντιβίωση. Έγω δίνω 2 φορές τη εβδομάδα και βάζω και στην αυγοτροφή που φτιάχνω την οποιά αυτό τον καιρό τη δίνω μια φορά την εβδομάδα.
Και η αυγοτροφη δεν ειναι αντιβιωση, γιατι δεν τους δινεις καθε μερα;
 
Όταν θα έρθει ο καιρός για αναπαραγωγή θα γίνει και αυτό. Και ως γνωστών η αυγοτροφή είναι παχυντική
 
Σε αυτη την σελιδα
εχει τα θρεπτικα συστατικα του λιναριου και της chia. Εγω δεν βλεπω μεγαλες διαφορες μεταξυ τους και σκεπτομαι, γιατι να μην χρησιμοποιω το λιναρι αντι της chia, πολυ ποιο οικονομικο ειναι και μαλλον καλυτερο σε στοιχεια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Σας ευχαριστώ όλους για τις κατατοπιστικές απαντήσεις σας!

Η κατάρτισή σας επί του θέματος των οικόσιτων πτηνών εν γένει είναι απίστευτη! Ποτέ δεν πίστευα ότι θα έβρισκα μέχρι και συγκριτικό πίνακα σπόρων. Πραγματικά πολύ χρήσιμο και διαφωτιστικό!

Ευχαριστώ όλους και πάλι.
 
Παιδιά καλησπέρα. Μπορείται να μου πείτε που μπορεί κανείς να βρεί αυτούς τους σπόρους; (εννοώ chia και foinopaddy) τους παίρνεις μεμονομένους η με άλλους σπόρους μαζί;
 
ειναι μεμονομενοι οι σποροι και μπωρεις να τους βρεις σε πετ σοπ πρεπει να ειχει το πετ σιτι στην βουλιαγμενη μιας και εισαι γλυφαδα
 
Back
Top