Αναπαραγωγή Η πρώτη τετράδα!

Ευχαριστώ πολύ όλους σας, και στα δικά σας!
Λευτέρη ευελπιστώ να μην μείνω μόνο στα πρώτα 4 για φέτος.
Περιμένουν άλλες 14 θηλυκές να μπούν στην αναπαραγωγή.
Ο λόγος επαναλαμβάνω είναι ότι η ποιότητα εμπεριέχεται στην ποσότητα.
Εύχομαι να πάω τις ράτσες μου ένα βήμα πιό μπροστά και πιό κοντά στα στάνταρς τους.
 
Να σου ζησουν αγορινα μου κ να τα χερεσαι.
Αντε αφου ειναι τετραδα να τα μαθεις να παιζουν κ μπιριμπα να περναει η ωρα τους 😛




Φιλικα Θεμης
 
Από παράλειψη λοιπόν δεν ανέφερα την ράτσα.
Αχάτες κόκκινα μωσαϊκά, ο πατέρας φέρει παράγοντα οπάλ.
Το πρωί δακτυλιδώθηκε το πρώτο.
Ευχαριστώ και πάλι όλους σας.
Σήμερα μπήκαν και οι υπόλοιπες θηλυκιές στα διαμερίσματά τους.
Σε λίγες μέρες θα βγούν και άλλα της ίδιας ράτσας, καθώς και κόκκινα μωσαϊκά.
Εν αναμονή λοιπόν,
 
Δυστυχώς η τετράδα δεν θα μάθει μπιρίμπα.
Θα μάθει; Μόνο η δυάδα.
Σήμερα το πρωί είδα αυτό το θέαμα,

Μάλλον ο πρώτος δεν προλάβαινε να φάει γιατί η γούσα του ήταν στεγνή και ήταν στην άκρη της φωλιάς, στο κάγκελο. Φαίνεται άλλωστε και η διαφορά στο μέγεθος μεταξύ των δύο.
Ο δεύτερος μάλλον έπεσε στη σχάρα από απροσεξία των γονιών την ώρα του πρωινού φαγητού. Ήταν ζεστός όταν τον βρήκα αλλά ήδη νεκρός, κατά τις 10.00 το πρωί.
Και ότι είχαν ανοίξει τα μάτια τους χθές!
Οι ατυχίες της ζωής!
 
λυπαμε πολυ σου ευχομαι να μη ξαναδεις τετοιο θεαμα. Αλλα πρεπει και συ να εισαι λιγο πιο προσεχτικος να βλεπεις αν ειναι ταισμενα ολα και αν χρειαστει να επεμβεις
 
Αλέξανδρε καλημέρα.
Έχω στην κατοχή μου αρκετά πουλιά και θα βάλω συνολικά γύρω στα 20 ζευγάρια, περίπου.
Το θέμα της προσοχής τώρα, που με συμβουλεύεις, θα σου πώ πως κάθε μέρα είμαι εδώ και δίπλα τους. (Επαναλαμβάνω τα έχω σε χώρο του γραφείου μου, αν δεν το γνωρίζεις).
Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα παρακάμψω σε καμία των περιπτώσεων την δουλειά και την οικογένεια μου, για το χόμπυ μου. (Κι αυτό το έχω ξαναδηλώσει).
Από κεί και πέρα άν δεν πρόλαβα τον ένα νεοσσό που έπεσε από τη φωλιά, έγκαιρα, ή δεν τάισα εγώ τον άλλο, σε πληροφορώ πως αν και έχω τροφή, σύριγγες, κλπ, είμαι υπερ της βασικής αρχής που διέπει τη Φύση. Δηλαδή, του όλου ή του μηδενός!
Δεν θα ταίσω νεοσσό για να τον σώσω από τα αδέλφια του ή την μοίρα του, παρά μόνο όταν θα μπορώ. Ακούγεται σκληρό αλλά πιστέψτε με δεν είμαι σκληρός. Ίσα - ίσα, που τρελλάθηκα χθές το πρωί όταν τα αντίκρυσα.
Αλλά, έτσι είναι η ζωή!
Επίσης τα πήγα και τους έκανα νεκροψία με τον φίλο μου τον κτηνίατρο, τον Ερρίκο, και απεδείχθει ότι η πρόβλεψή μου ήταν σωστή.
Εξετάσαμε όλα τα όργανα!
Και μόνη διαφορά είχαν στον πρόλοβο, (γουσα), και μέχρι και το στομάχι.
Ο μέν μικρότερος ήταν νηστικός, ο δε δεύτερος και μεγαλύτερος, καλοταισμένος.
[x]
Οι πιό πάνω φωτογραφίες είναι από την αρχική τομή. Όπως προανέφερα, εξετάσαμε όλα τα όργανα, ένα πρός ένα.
 
Γιώργο λυπαμαι πολυ. Μου καηκε η ψυχη. Μου εχει τυχη και σε μενα να πεθαινουν νεοσσοι ειτε απο κακο ταισμα ή απο απροσεξια των γονιων. Όπως και σε πολλα άλλα φαντάζομαι παιδια. Πολύ άσχημη εικονα.
Έυχομαι στην επόμενη γέννα να πάνε όλα καλά.
 
Συμπέρασμα Γιώργο; Το ένα έπεσε από τη φωλιά ταϊσμένο και το άλλο έμεινε ατάιστο, χωρίς παθολογικά ευρήματα σε κανένα από τα δύο;
 
Ακριβώς αυτό είναι το συμπέρασμα της νεκροψίας.
Πιέζοντας τον πρόλοβο και ανοίγωντας το στομάχι, αλλά και αδειάζοντας το έντερο, ο μέν ένας δεν είχε τίποτα μέσα του, ή σχεδόν τίποτα, ο δέ δεύτερος είχε την γούσα του γεμάτη, το στομάχι φούλ γεμάτο, από αυγοτροφή και το έντερο επίσης γεμάτο.
Καρδιές, συκώτια, νεφρά, πνευμόνια, ήσαν όλα Κ.Φ., που λένε και οι γιατροί.
Αν δεν είχα εξωτερικές ασχολίες νωρίς το πρωί, ίσως έσωζα αυτόν που είχε πέσει κάτω στη σχάρα, γιατί όταν τον βρήκα, γύρω στις 10.15 που μπήκα στο γραφείο, ήταν ακόμα ζεστός και το σώμα του ήταν εύκαμπτο.
Ο μικρότερος πρέπει να είχε πεθάνει από το βράδυ, γιατί είχε την μεταθανάτια ακαμψία και υποθέτω πώς επειδή δημιουργούσε εμπόδιο στο πρωινό τάισμα, των υπολοίπων, η κανάρα τον παραμέρισε στην άκρη της φωλιάς.
 
Δοκίμασες να ζεστάνεις για λίγη ώρα αυτό που είχε πέσει κάτω; Πολλές φορές σώζονται αρκετά πουλάκια με αυτόν τον τρόπο.
 
Συμφωνω με τον Σταυρο -χωρις να θεωρηθει οτι σου κανω μαθημα Γιωργο
Τα μικρα στη φαση του δευτερου που ανεφερες εχουν πολυ μεγαλη πιθανοτητα να ζωντανεψουν αν τα θερμανεις στο χερι σου και με την ανασα σου ακομα

Μου εχει τυχει και σε περιπτωση που το μικρο ητανε κιολας παγωμενο και τρελαθηκα

Καλη συνεχεια σου ευχομαι χωρις αλλες λυπες
ΜΦΧ
Πανος
 
Ειδικά εάν η πτώση του νεοσσού από τη φωλιά γίνει αμέσως μετά το πρωινό ξύπνημα της κανάρας και την έξοδό της από τη φωλιά, υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να σωθεί το μικρό με αυτόν τον τρόπο.
 
Δυστυχώς το έκανα κι αυτό. Προσπάθησα να το ζεστάνω και στην χούφτα μου φυσώντας, και βάζοντάς τον στα χέρια μου κοντά στην έξοδο του κλιματιστικού. Ηταν αργά πολύ, μπορεί και να ήταν υπόθεση ενός τετάρτου, αλλά δεν μπόρεσα να τον επαναφέρω στη ζωή.
 
Σήμερα βγήκαν τα 2 που επέζησαν στο κλαρί.
Εδώ το πρώτο ποζάροντας αμήχανα στο φακό!
[x]

κι εδώ το δεύτερο με την υπόλοιπη οικογένεια.
[x]

Η μαμά έχει κάνει ήδη δεύτερη φωλιά απέναντι ακριβώς από αυτή που φαίνεται στη φωτό και έχει κάνει σήμερα το δεύτερο αυγό.
Εντός των επομένων 3 ημερών αν όλα πάνε καλά, θα χωριστούν τα 2 μικρά με τον πατέρα στην μεριά της πρώτης φωλιάς, μέχρι τον απογαλακτισμό τους.
 
Μπραβο Γιωργο να σου ζησουν, σου ευχομαι τα επομενα να ειναι ποιο τυχερα (και θα ειναι).
 
Back
Top