Γενικά Την πρώτη τετράδα

ο αρσενικός είναι ποικιλόχρομος & η θηλυκιά Κανελί. Τουλάχιστον θα πάρω φορείς;
καλοκλάρωτα όλα, φίλε Βασίλη! Όσο για το αποτέλεσμα της φωλιάς..
50% πράσινα αρσενικά/φορείς cinnamon
50% πράσινα θηλυκά
👍)
 
50% πράσινα αρσενικά/φορείς cinnamon
50% πράσινα θηλυκά
Πάντως παίδες δεν ξέρω από που και πως έχει επικρατήσει αυτή η λάθος καταγραφή των ποσοστών.
Κάθε πρόταση πρέπει να έχει και το υποκείμενό της και το υποκείμενο των παραπάνω όχι μόνο αποκρύπτεται αλλά μπερδεύεται κάτω απο τα ουσιαστικά αρσενικό/θηλυκό. Ειδικά όταν υπεισέρχονται στην εξίσωση φυλοσύνδετες μαζί με αυτοσωμικές μεταλλάξεις,το παιχνίδι χάνεται.
Ας μην βάζουμε τα χέρια μας να βγάζουμε τα μάτια μας σε περιπτώσεις απλής κληρονομικότητας και συντηρούμε μύθους και δυσκολίες στην διάχυσή της.

Βασίλη φαίνεται οτι το έχεις, συνέχισε έτσι! Μπράβο!
 
Πάντως παίδες δεν ξέρω από που και πως έχει επικρατήσει αυτή η λάθος καταγραφή των ποσοστών..
άλλη μια μεγάλη κουβέντα, που σίγουρα δεν αρμόζει να ανοιχτεί εντός του θέματος του Βασίλη.
γνωρίζοντας όμως από ''πρώτο χέρι'' τα πουλιά του Βασίλη, αυτό που θα πάρει είναι αυτό που γράφω πιο πάνω, και.. Εδώ θα είμαστε να το δούμε. 😉
 
άλλη μια μεγάλη κουβέντα, που σίγουρα δεν αρμόζει να ανοιχτεί εντός του θέματος του Βασίλη.
Δημήτρη δεν είμαι αρμόδιος επ' αυτού. Επισημαίνω ένα λάθος, γιατί ο καθένας που ρωτά ή που διαβάζει δεν υποπτεύεται ότι μια απλή ασυνταξία οδηγεί τις παρακάτω προτάσεις στο να έχουν το ίδιο ακριβώς νόημα.
  • 50% πράσινα αρσενικά φορείς cinnamon
  • 100% πράσινα αρσενικά φορείς cinnamon
Δεν πλατιάζω, ούτε χαλάω ένα θέμα που γνωρίζω οτι μπερδεύει, πόσο μάλλον έτσι. Το αν ξέρεις τα πουλιά ή όχι δεν έχει σχέση, δεν υπάρχει κάτι περίπλοκο εδώ, εκτός και αν η περιγραφή είναι ελλιπής. Δεν έθιξα καν το λεπτό ζήτημα του "ποικιλόχρωμου".

Όποιος θέλει, μπορεί να αναρωτηθεί γιατί οι παραπάνω προτάσεις είναι ίδιες αλλά τόσο διαφορετικές νοηματικά και ποιο είναι το σωστό να γράφεται.
 
Back
Top