Διατροφή Η συνταγή της αυγοτροφής που φτιάχνω για τα καναρίνια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα.
Στο θέμα αυτό, σας παρουσιάζω την αυγοτροφή που φτιάχνω για τα καναρίνια μου.
Η συνταγή αυτή δεν είναι δικιά μου αλλά είναι του @misalouris που πάντα την φτιάχνω με τρομερή επιτυχία.
Κάποιες φορές προσθέτω μερικά διαφορετικά πραγματάκια και κάποιες άλλες την φτιάχνω με λιγότερα.
Εδώ θέλω να πω πως συχνά φτιάχνω και τις αυγοτροφές των υπολοίπων μελών μας και όλες είναι εξαιρετικές αφού ευτυχώς πάντα τις πετυχαίνω! 🙂
Υλικά που θα χρειαστούμε:
1κ. Γ ρίγανη
1κ. Γ δυόσμο
1κ. Γ. Θυμάρι
1κ. Γ βασιλικό
1λίτρο νερό
50γρ. Ρασκ
2κ. Γ. καναβούρι
2κ. Γ. λινάρι
1κ. Γ. Βρώμη
1αυγό
1κ.σ. τριμμένο αμύγδαλο χωρίς αλάτι.
1κ. Γ Aviform vitaform 5 in 1
Μισό ποτήρι καλή αυγοτροφη εμπορίου.
Εκτέλεση:
Σε ένα κατσαρολάκι ζεσταίνουμε το νερό και αφού το βγάλουμε απ'την φωτιά ριχνουμε μέσα την ρίγανη τον βασιλικό το θυμάρι και τον δυόσμο, το ανακατεουμε και το αφήνουμε μέχρι να κρυώσει.
Αφού κρυώσει λοιπόν το τσάι μας το σουρώνουμε και βάζουμε σε ένα ταψάκι η βαθύ μπολ 150ml απ'το τσάι μετά Ρίχνουμε το Aviform vitaform και αφού ανακατέψουμε καλά Ρίχνουμε και τα 50γρ ρασκ αφήνοντας το 20λεπτά μέχρι να απορροφήσει το τσάι εντελώς και να σφίξει.
Ύστερα βάζουμε σε ένα μπλέντερ την αυγοτροφη,τα αμύγδαλα και τα χτυπάμε, προσθέτουμε και το αυγό και τα ξανά χτυπάμε για λίγο.
Εφόσον έχει περάσει το 20"λεπτο προσθέτουμε τα υλικά που χτυπήσαμε στο μπλέντερ μέσα στο ρασκ.
Έπειτα... Βάζουμε το λινάρι, το καναβουρι και την βρώμη και τα ανακατεουμε πολύ καλά.
Εφόσον φτιάξουμε την αυγοτροφή την βάζουμε σε βάζο και την διατηρούμε για λίγες μέρες στο ψυγείο!
Υ. Γ Αν υπάρχει αγάπη και μεράκι όλα μπορούν να γίνουν! 🙂
IMG_20161008_182422.webp
IMG_20161008_182551.webp
IMG_20161008_182518.webp
 
Γεια στα χέρια της μαγείρισσας!
Έχεις κάνει κάποτε-κάποτε εναλλακτική αντί να κάνεις τα βοτάνια τσάι να τα προσθέτεις όπως είναι ξηρά;
Σ'ευχαριστώ Μαρία μου. :)
Ναι το έχω κάνει αλλά στην θέση του ρασκ είχα βάλει φρυγανιά τριμμένη. Επίσης όταν την προσφέρω στα πουλιά μου αν χρειαστεί ανάλογα την εποχή προσθέτω και κάποιο λαχανικό.
 
αυτή η αυγοτροφή φαίνεται τόσο νόστιμη που θα την έτρωγα και εγώ!
Πολύ θρεπτική μοιάζει νόστιμη κι από οσμή φοβερή...
Γιατί το τσάι βοτάνων δίνει εξαιρετικά καλή οσμή στην αυγοτροφή και είσαι σίγουρος πως όποιο πουλί τη φάει θα έχει και τις ευεργετικές τους ιδιότητες...
Όσες φορές έβαλα τα βότανα αποξηραμένα μέσα στην αυγοτροφή πάντα τα έβρισκα άθικτα στα υπολείμματα.
Από το petbirds κάποια στιγμή έμαθα για το τσάι βοτάνων https://community.petbirds.gr/threads/%CE%A4%CF%83%CE%AC%CE%B9-%CE%B2%CE%BF%CF%84%CE%AC%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%B7%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%AC.19081/ και το υιοθέτησα αμέσως μετά την πρώτη δοκιμή.
 
αυτή η αυγοτροφή φαίνεται τόσο νόστιμη που θα την έτρωγα και εγώ!
Σίγουρα βγαίνει πολύ ωραία!
1 κουτάλια του γλυκού τους βάζω και την τρώνε όλη. :)

Γιάννη @misalouris εσύ το τσάι για την αυγοτροφή το σουρωνεις; :)
 
Φαινεται τελεια.
ΘΑ την δοκιμασω καποια στιγμη για τα μικρα μου :D
Ευχαριστουμε Ευα μας!
*Ναι και πετυχαίνει πολύ καλύτερα με ρασκ παρά με κους κους!
Να'σαι καλαα :*
 
Γιάννη @misalouris εσύ το τσάι για την αυγοτροφή το σουρωνεις; :)
Όχι.. Δεν το σουρώνω.
Ενυδατώνεται και το τρώνε όλο...
Γενικά δεν αφήνουν τίποτε.. Ούτε το σκόρδο.
 
Όχι.. Δεν το σουρώνω.
Ενυδατώνεται και το τρώνε όλο...
Γενικά δεν αφήνουν τίποτε.. Ούτε το σκόρδο.
Οκ και εγώ έτσι θα το κάνω!
Με σκόρδο όμως δεν την έφτιαξα καθόλου.Απο δω και πέρα θα προσθέτω και αυτό.
 
Με σκόρδο όμως δεν την έφτιαξα καθόλου.Απο δω και πέρα θα προσθέτω και αυτό.
Λίγο πριν δώσεις την αυγοτροφή πάτε μια-δυο σκελίδες σκόρδο με την πρέσα... και να τους το δώσεις αμέσως.
 
η αυγοτροφή αυτή πόσο καιρό συντηρείται στο ψυγείο;
 
η αυγοτροφή αυτή πόσο καιρό συντηρείται στο ψυγείο;
Κοίτα κανονικά δεν θέλει ψυγείο Γιατί είναι ξηρή αυγοτροφή.Απλά εγώ Γιατί φοβάμαι στις ζέστες την βάζω ψυγείο.
 
Back
Top