Διατροφή Η συνταγή του κέικ λαχανικών των παπαγάλων μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
Βράζω σε λίγο νερό:
Αρακά, Σπανάκι, Καρότο, Κολοκυθάκι, Καλαμπόκι, Μπρόκολο, Πιπεριά Φλωρίνης, Μαύρο ρύζι, Φακές

1) 20ssl84.jpg

Κάνω πουρέ τα βρασμένα λαχανικά, προσθέτω ένα ωμό αυγό και...

2)  287ky2g.webp

Προσθέτω επίσης μια μεγάλη κουταλιά μέλι και άλλη μια ελαιόλαδο


3)  v5hdu9.webp

μετά κάνω σε όλα τα υλικά ένα...

4)  a0a1zn.webp

Αλείφω με ελαιόλαδο ένα μέτριο σε μέγεθος ταψί

5)  admayv.webp
, σε προθερμασμένο φούρνο

6)  35bxaxf.webp
όταν ψηθεί...

7)  33y04ra.webp
Οι παπαγάλοι μου τρώνε το κέικ με πολλή όρεξη, σίγουρα και οι δικοί σας όταν το φτιάξετε.
Καλή τους όρεξη!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Βεβαίως και κάνει και για καναρίνια Αλίκη :)
, απλά επειδή τα καναρίνια δεν έχουν ανάλογες δραστηριότητες με τους παπαγάλους, δεν θα πρέπει να το τρώνε συχνά για να μη παχύνουν (κάποιος πιο ειδικός στα καναρίνια θα μπορούσε να μας απαντήσει πιο υπεύθυνα)
 
σαφως και κανει! Ειναι ενας εναλλακτικος τροπος παροχης λαχανικων, οταν τα καναρινια (λιγο σπανιο βεβαια για κεινα, σε σχεση με τους παπαγαλους, που συχνα ειναι ζορικοι ) ειναι δυσκολα, στο να καταναλωνουν χορταρικα συχνοτατα μεσα στην εβδομαδα! Μαλιστα επειδη η πρωτεινουχα αλλα και λιπαρη ουσια (το αυγο ) σε σχεση με τα λαχανικα και τα αμυλουχα υλικα, δεν ειναι υψηλη σε ποσοστοση, μπορει να δινεται ανετα σε ποσοτητα ακομα και ενος κουταλιου του γλυκου καθε μερα. Εννοειται αφου το τριψετε.
 
Στο χθεσινό κέικ έκανα μια-δυο παρεμβάσεις... Πρόσθεσα ginger σκόνη, κανέλα και 3 κουταλιές γιαούρτι

κέικ2.webp κέικ3.webp κέικ4.webp

(ο Κάρλο για ένα τέταρτο δεν σήκωσε το κεφαλάκι του από την ταΐστρα, αλλά και ο δύστροπος στο φαγητό Μάριος έφαγε αρκετά...)
 
αν η κανελλα ειναι η γνησια κανελλα, εισαι οκ

για τα αλλα δυο, μονο παραβασεις δεν ειναι!

το τζιντζερ εχει αντικοκκιδιακες και οχι μονο ιδιοτητες

eismv.org/IMG/pdf/OYEBANJI_RASPA_7_S_2009_p135-138.pdf (Η σελίδα δεν λειτουργεί πλέον)
http://www.arpnjournals.com/jabs/research_papers/rp_2010/jabs_0110_175.pdf

απλα το γιαουρτι με το ψησιμο, χανει τους γαλακτοβακιλλους του... d3 , ασβεστιο ομως στο φουλ
 
αν η κανελλα ειναι η γνησια κανελλα, εισαι οκ

Σ΄ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες Δημήτρη, είσαι πάντα αναλυτικός και κατατοπιστικότατος!
Την κανέλα την αγόρασα (τριμμένη) από κατάστημα βιολογικών ειδών υγιεινής διατροφής.
Το χρώμα της είναι ξανθωπό και όχι κοκκινωπό... Ελπίζω ότι είναι κανέλα και όχι κάσια
 

Συνημμένα

  • images.webp
    images.webp
    6,2 KB · Προβολές: 172
Αυτη ειναι μια πληρης τροφη Σισσυ! Εξαιρετικη η συνταγη σου! Εχω καμποσο καιρο να φτιαξω κι εγω για τα δικα μου! Θα δω αν μπορεσω να βρω καλα υλικα εδω που ειμαι κι ισως το επιχειρισω μεσα στο σ/κ. 😉
 
... (ξανά) ψήνεται και μοσχομυρίζει!:D

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Στη χθεσινή δόση, εκτός από ρίγανη, ginger και κανέλα,
πρόσθεσα θυμάρι, βασιλικό αλλά και σπόρους αμάρανθου...ψήθηκε, κρύωσε, κόπηκε... Κάθε κομμάτι διπλώθηκε σε χαρτί κουζίνας (βοηθάει πολύ στη σωστή διατήρηση της υγρασίας-φρεσκάδας), όλα μαζί μπήκαν σε σακούλα τροφίμων και μετά αποθηκεύτηκαν στη κατάψυξη...
Με λίγα λόγια δηλ έτοιμη η ανανεωμένη... Εαρινή μας δόση!:D

tinypic-no-longer-available.jpg
 
hi, πολυ καλη η συνταγη θα την δοκιμάσω. Εγω χθες εφτιαξα το 'ψωμί' της harrison's με γευση millet. Και οι εντυπωσεις θετικές ως τωρα. Μάλιστα δοκίμασα κ εγω και απο κατι vegan φαγητά είναι πολυ πιο νόστιμο...
2015-03-22 14.50.40.webp 2015-03-22 14.50.27.webp
 
hi, πολυ καλη η συνταγη θα την δοκιμάσω. Εγω χθες εφτιαξα το 'ψωμί' της harrison's με γευση millet. Και οι εντυπωσεις θετικές ως τωρα. Μάλιστα δοκίμασα κ εγω και απο κατι vegan φαγητά είναι πολυ πιο νόστημο...
View attachment 32439 View attachment 32440
Σε πιστεύω... Το βλέπω στο φίλο σου.
 
Back
Top