Διατροφή Η συνταγή του κέικ λαχανικών των παπαγάλων μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Sissy αυτο ποσο συχνα κανει να το δινουμε στα πουλια;Επισης,Μπορω να το χρησιμοποιησω για την προετοιμασια των κοκατιλ μου μιας και το φθινωπορο παμε σε αναπαραγωγη ;
 
@Sissy αυτο ποσο συχνα κανει να το δινουμε στα πουλια;Επισης,Μπορω να το χρησιμοποιησω για την προετοιμασια των κοκατιλ μου μιας και το φθινωπορο παμε σε αναπαραγωγη ;
Τα τελευταία δυο χρόνια το δίνω καθημερινά στους δικούς μου.
Η γνώμη μου είναι πως ναι, μπορείς ελεύθερα να δώσεις.
Κάποιοι που κάνουν αναπαραγωγή ίσως είναι πιο ειδικοί στο ν΄απαντήσουν...
 
Έφτιαξα το δικό μου μόλις βγήκε :) ! Όμως εκτός απο λάδι απο κάτω έπρεπε να είχα βάλει αλεύρι οχι σκονη κρέμας ταισματος γιατί κόλλησε! :-( Την επόμενη φορά θα Ειναι καλύτερο μια χαρά μου κάνει (μοιάζει με μαμαλιγγα (πιτα είναι με κολοκύθι) έτσι πράσινη που είναι ).Χρησιμοποιησα κολοκύθι, πιπεριές πράσινες, αγγούρι, φακές, ρυζι. Δεν είχα όμως μέλι δεν πειράζει όμως! :D
 
Έφτιαξα το δικό μου μόλις βγήκε :) ! Όμως εκτός απο λάδι απο κάτω έπρεπε να είχα βάλει αλεύρι οχι σκονη κρέμας ταισματος γιατί κόλλησε! :-( Την επόμενη φορά θα Ειναι καλύτερο μια χαρά μου κάνει (μοιάζει με μαμαλιγγα (πιτα είναι με κολοκύθι) έτσι πράσινη που είναι ).Χρησιμοποιησα κολοκύθι, πιπεριές πράσινες, αγγούρι, φακές, ρυζι. Δεν είχα όμως μέλι δεν πειράζει όμως! :D

Καλοφάγωτο!👍
Κάθε αρχή και δύσκολη:D ... φρυγανίτσα βάλε καλύτερα.
Αλείφω με ελαιόλαδο ένα μέτριο σε μέγεθος ταψί
 
Καλοφάγωτο!👍
Κάθε αρχή και δύσκολη:D ... φρυγανίτσα βάλε καλύτερα.
Κοίταξε τώρα δεν μπαίνουν φρυγανιές στο σπίτι διότι έβαλα σιδεράκια και δεν μπορώ να τις φάω και κανείς άλλος δεν τρώει (σπάνια! )Ηταν το πρώτο μου πιάτο αν βγάλεις την αυγοτροφη πρώτη φορά μαγειρεψα! 😛
 
Μελιτζάνα κάνει να βάλω, πατάτα; Μπορώ να κάνω κανένα κέικ φρούτων με την ίδια διαδικασία έτσι;
 
Μελιτζάνα κάνει να βάλω, πατάτα; Μπορώ να κάνω κανένα κέικ φρούτων με την ίδια διαδικασία έτσι;

Για την μελιτζάνα δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά εγώ δεν θα την έβαζα.
Όσο για πατάτα κάνει αλλά δεν προσφέρει και πολλά εκτός από άμυλο...
Κάποιες φορές βάζω ένα κομμάτι γλυκοπατάτα.
Γενικά να προτιμάς πράσινα φυλλώδη λαχανικά, καθώς και μπαχαρικά (ρίγανη-βασιλικό-κανέλα-τζίντζερ κτλ)

... Μπορώ να κάνω κανένα κέικ φρούτων με την ίδια διαδικασία έτσι;
Μπορείς αλλά καλύτερα φρόντισε να τρώνε φρέσκα τα φρούτα, τους προσφέρουν πολλά περισσότερα...
 
Πολύ ενδιαφέρον και μιας και μου αρέσει η κουζίνα(είμαι καλοφαγάς τι να κάνουμε) θα το τιμήσω δέοντος 😉
Μια ερώτηση πως τους το δίνεις το κάνεις τρίμα στο μπλέντερ η βάζεις ένα κομμάτι όπως είναι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Τρίβω με το χέρι μου ένα μικρό κομματάκι κέικ, πάνω στο
Φρέσκο γεύμα για τους παπαγάλους μου

βάζοντας επίσης και λίγα
Φρεσκα ζυμαρικα για παπαγαλους

tinypic-no-longer-available.jpg


Μπορεί να γίνει η ίδια διαδικασία παρασκευής για τα φρούτα;
Σίγουρα μπορεί, απλά φτιάχνεις ένα πουρέ επιτρεπόμενων φρούτων και ακολουθείς την ίδια διαδικασία όπως στο κέικ λαχανικών.
 
Σίγουρα μπορεί, απλά φτιάχνεις ένα πουρέ επιτρεπόμενων φρούτων και ακολουθείς την ίδια διαδικασία όπως στο κέικ λαχανικών.

Τα φρούτα είναι καλό να δίνονται σε μικρότερο βαθμό λόγω του υψηλού ποσοστού σακχάρων. Στη φύση οι περισσότεροι παπαγάλοι συνήθως τα καταναλώνουν αρκετά άγουρα όταν ακόμη τα σάκχαρά τους δεν έχουν αυξηθεί. 😉
 
Τα φρούτα είναι καλό να δίνονται σε μικρότερο βαθμό λόγω του υψηλού ποσοστού σακχάρων. Στη φύση οι περισσότεροι παπαγάλοι συνήθως τα καταναλώνουν αρκετά άγουρα όταν ακόμη τα σάκχαρά τους δεν έχουν αυξηθεί. 😉
Συμφωνώ
... Μπορώ να κάνω κανένα κέικ φρούτων με την ίδια διαδικασία έτσι;
... Μπορείς αλλά καλύτερα φρόντισε να τρώνε φρέσκα τα φρούτα, τους προσφέρουν πολλά περισσότερα...
 
tinypic-no-longer-available.jpg


Το σημερινό μείγμα κέικ περιείχε μεγαλύτερη ποσότητα κόκκινων λαχανικών (πιπεριά Φλωρίνης-γλυκιάς κολοκύθας, παντζαριών και πορτοκαλί γλυκοπατάτας) οπότε το μείγμα βγήκε πιο κόκκινο-καφέ (δεν βάζω συγκεκριμένη αναλογία λαχανικών κάθε φορά).
Και φυσικά αφού ετοίμασα τον βασικό πουρέ λαχανικών έφτιαξα και πάστα-μακαρόνι, προσθέτοντας διάφορα άλευρα ώστε να σταθεροποιηθεί-σφίξει η ζύμη.
Είναι πολύ πιο εύκολο τώρα που δεν τα βράζω ως... Μακαρόνια και σίγουρα δεν πάνε χαμένες ουσίες και βιταμίνες αφού δεν ''φεύγουν'' μέσα στο νερό.
tinypic-no-longer-available.jpg


έτοιμα για αποθήκευση στη κατάψυξη😉:D
 
Back
Top