Διατροφή Η συνταγή του κέικ λαχανικών των παπαγάλων μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
δηλαδή;:)δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις Γιάννη...
Κάποιος ίσως μπερδευόταν και τους το έτρωγε @Sissy !

Και στα μάτια μου δείχνουν εξαιρετικά λαχταριστά...
 
Κάποιος ίσως μπερδευόταν και τους το έτρωγε @Sissy 😀
Και στα μάτια μου δείχνουν εξαιρετικά λαχταριστά...

Προχθές που ψηνόταν, το άρωμα της κανέλας και του τζίντζερ ''έσπαγαν μύτη'' Γιάννη!:D

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Το είχα προτείνει σε κάποια συγγενή μου και το έφτιαξε..
Λόγω μεγέθους ο παπαγάλος το κατασπάραξε σε σύντομο χρονικό διάστημα..
Δεν ξέρω αν συνεχίζει να του το ετοιμάζει, αλλά αυτό που είδα... Δεν θα το ξεχάσω.
Έπιασε το κομμάτι με το πόδι του και το έτρωγε χωρίς σταματημό.
Ακολούθησαν τα κομμάτια που έσπασαν και έπεσαν κάτω ... Τα έφαγε όλα μέχρι ψίχουλο...
Προχθές που ψηνόταν, το άρωμα της κανέλας και του τζίντζερ ''έσπαγαν μύτη'' Γιάννη!
Τα βλέπεις;
 
Το είχα προτείνει σε κάποια συγγενή μου και το έφτιαξε..
Λόγω μεγέθους ο παπαγάλος το κατασπάραξε σε σύντομο χρονικό διάστημα..
Δεν ξέρω αν συνεχίζει να του το ετοιμάζει, αλλά αυτό που είδα... Δεν θα το ξεχάσω.

Έπιασε το κομμάτι με το πόδι του και το έτρωγε χωρίς σταματημό.
Ακολούθησαν τα κομμάτια που έσπασαν και έπεσαν κάτω ... Τα έφαγε όλα μέχρι ψίχουλο...
αα! Πόσο χαίρομαι!:Dνα μου τα λέτε αυτά! Κι εγώ νόμιζα πως κανείς δεν το είχε φτιάξει:)
 
έφτιαξα και γω το κεκάκι της Σίσσυ. Οχι δεν κάηκε:D είναι αναποδογυρισμένο για να κρυώσει. Εγώ στο ταψί έβαλα μόνο λαδόκολλα και δεν κόλλησε καθόλου. Ελπίζω να του αρέσει.Αύριο δοκιμή!

IMG_2723.webp
 
έφτιαξα και γω το κεκάκι της Σίσσυ. Οχι δεν κάηκε:D είναι αναποδογυρισμένο για να κρυώσει. Εγώ στο ταψί έβαλα μόνο λαδόκολλα και δεν κόλλησε καθόλου. Ελπίζω να του αρέσει.Αύριο δοκιμή!

View attachment 55513
Κάποιος θα φάει καλά 😛 και θα χρειαστεί γυμναστική να κάψει τα λίπη :D
 
Του άρεσε του chicco , αλλά προτιμάει τους...ηλιόσπορους το ρεμάλι! 😛
Oπως όλα τα καλομαθημένα μας βρίσκει τα γλυκακια (ηλιόσπορους) και τους τσακίζει. Να του κρατάς ένα μέτρο σε αυτούς γιατί παχαίνουνε.
 
Oπως όλα τα καλομαθημένα μας βρίσκει τα γλυκακια (ηλιόσπορους) και τους τσακίζει. Να του κρατάς ένα μέτρο σε αυτούς γιατί παχαίνουνε.
Του βάζω μια κουταλιά της σούπας ηλιόσπορους ημερισίως
 
Του βάζω μια κουταλιά της σούπας ηλιόσπορους ημερισίως
Πολλοί είναι νομίζω. Φυσικα θα τον παρατηρείς να μη παχύνει. Κάθε 2 ή 3 μέρες θα έλεγα εγώ να του βάλεις και κατιτις λιγότερο, αλλά ίσως τα μεγαλύτερα πουλάκια απ' το δικό μου οπως ο δικος σου αντεχουν παραπάνω "κατανάλωση".
 
Πολλοί είναι νομίζω. Φυσικα θα τον παρατηρείς να μη παχύνει. Κάθε 2 ή 3 μέρες θα έλεγα εγώ να του βάλεις και κατιτις λιγότερο, αλλά ίσως τα μεγαλύτερα πουλάκια απ' το δικό μου οπως ο δικος σου αντεχουν παραπάνω "κατανάλωση".
πως θα καταλάβω ότι πάχυνε παραπάνω;θα γίνει "στρογγυλός";😛
 
Του βάζω μια κουταλιά της σούπας ηλιόσπορους ημερισίως

Eίναι πάρα πολύ και θα καταλήξει να τρώει μόνο αυτούς και τίποτε άλλο. Οι κακές συνήθειες κόβονται εύκολα στην αρχή. Δεν έχεις λόγο να αγοράζεις ηλιόσπορους όσους έχει το επώνυμο μίγμα που τρώει είναι υπέραρκετοι κι ίσως απ'οσο πρέπει.
 
Οι παπαγάλοι μου τρώνε το κέικ με πολλή όρεξη, σίγουρα και οι δικοί σας όταν το φτιάξετε.
Καλή τους όρεξη!

Εμείς να δείς! Σε ευχαριστούμε τόσο πολύ Σεφ Σίσσυ!

Τζάνγκο & Μάγια - Λέιλα & Δίας

IMG_20190923_105316.webp
 
Back
Top