Διατροφή Η συσκευασμενη τροφη που αγορασα ηταν χαλασμενη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARAKI
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MARAKI

PB Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2009
Μηνύματα
243
Πόλη
Έδεσσα
γεια σας! Πηρα τροφη για παπαγαλους συσκευασμενη για πρωτη φορα επαιρνα παντα χυμα αλλα τελικα η χυμα ηταν πιο φρεσκια! Ειναι σφραγιστη με κλησιμο ασφαλειας, αλλα με το που την ανοιξα ητν μεσα στα αυγα κ σαν ιστους αραχνης... Μαλλον εφταιγε το μερος που την ειχαν, αλλα θελω να ρωτησω ειναι κσλη αυτη η τροφη; Γιατι απ οτι διαβασα περιεχει μελι, μουρουνελαιο,ιωδιο, βιταμινες.. Μηπως ειναι συμπληρωμα τροφης; Κ οχι βασικη, απλα ηθελα να ξερω αυριο που θα την γυρισω... Να την ξαναπαρω ή οχι; Αν κ δεν εχει αλλο ειδος,... Εκανε κ 3,90 γι αυτο λεω μηπως ειναι συμπηρωμα,
 

Συνημμένα

  • moto_0283.webp
    moto_0283.webp
    55,2 KB · Προβολές: 158
η μια ειναι για το καναρινακι μου κ η αλλη για τα κοκκατιλς μου
 
Η ημερομηνια ληξης ειναι ενταξει; 😕 Αυριο να τη γυρισεις πισω στο μαγαζι και να του τη δειξεις και να ζητησεις αντικατασταση με αλλη την οποια να ανοιξεις εκει μπροστα του. Αν ειναι και η αλλη ετσι τοτε αγορασε κατι αλλο με αυτα τα χρηματα απο εκει (οπως ενα μικρο παιχνιδακι) και παρε τροφη απο ενα αλλο μαγαζι. Αυτη θεωρειται απο τις καλες τροφες που κυκλοφορουν. Ομως εχει και τροφη για κοκατιλ της ιδιας εταιρειας. 😉
 
α... Κλα σιγουρα... Ιδιος παιχνιδακι... Εδω δεν εχει απο βιταμινες μεχρι σουπιοκοκκαλο... Κ δεν υπαρχει αλλο μαγαζι εδω... Κ ουτε στα σουπερ μπωρω να βρω...ηταν κ οι τελευταιες...η ημερομηνια ληξ πρεπει να ναι αυτη...08 09 β28 c... Θα τα ειχε κανα 3 χρονια...
 
Εμαθα οτι ο εισαγωγεας αυτης της εταιριας της αποθηκευει σε μερος με παρα πολυ υγρασια και οτι οι καλυτερες τρωφες ειναι αυτες οι οποιες ειναι σε σακουλα αλουμινιου! Οι χαρτινες τραβανε υγρασια και πλαστικε με την ζεστη αναβουν οι τροφες!
 
Επειδή κατά καιρούς είχα παρατηρήσει κι εγώ τέτοιου είδους φαινόμενα, δηλαδή να παίρνω διάφορες τροφές, είτε χύμα, είτε συσκευασμένες - τις οποίες χρυσοπληρώνεις και απαιτείς να βρίσκονται σαφώς σε άψογη κατάσταση, έλα όμως που ενίοτε δεν είναι! - αποφάσισα να κάνω κάτι άλλο. Έχω σταματήσει να προμηθεύομαι τροφή από pet shops, αγοράζω σπόρους, αποξηραμένα φρούτα και ξηρούς καρπούς από ξηροκαρπάδικα, ότι τρώνε δηλαδή και οι άνθρωποι. Σαφώς αν χρειαστώ κάποιο φάρμακο ή βιταμίνη θα απευθυνθώ σε pet shop, αλλά το φαγητό τους σε πληροφορώ είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση από αυτό το χάλι που έβρισκα στα pet shops. Μισοφαγωμένοι, μισοανοιγμένοι ή χαλασμένοι σπόροι, ζωύφια μέσα στο σακουλάκι, χώματα και σκόνες τέλος! Και φυσικά στο καθημερινό μενού έχω βάλει και τα μαγειρευτά φαγητά, ότι τρώνε οι άνρθωποι: μακαρόνια, ρύζι, πατάτες κλπ...

Γνώμη μου; Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, πήγαινε πίσω την τροφή και αν πάρεις άλλη άνοιξέ την και τσέκαρέ την εκεί μπροστά στον υπάλληλο. Την έχω πάθει κι εγώ με την ίδια μάρκα, με τη διαφορά ότι εμένα είχε ληξει 2 χρόνια πριν (! - έκπληξη και απορία μαζί) και ο ιδιοκτήτης κρατούσε αυτό και άλλα πακέτα στο μαγαζί και φυσικά τα πουλούσε σαν να μην τρέχει τίποτα...

Ελπίζω η παρέμβασή μου να σε βοήθησε λιγάκι :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Frania
οταν πηγα να την γυρισω μου ανοιξε τηναλλη μπροστα μου σκιζοντας το σακουλακι πολυ λιγο αφου δεν μπορεσα να δω κ καλα αν οντως ειναι καλη... Κ με αποτελεσμα να χαλασει κ το κλησιμο ασφαλειας για να την εχω σπιτι μου κληστη, αλλα κ η επομενη ειχε κ αυτη λιγο ιστο μεσα αλλα πιο κατω οχι στην επιφανεια... Κ οταν μου τις εδινε μου ειπε κιοολας οτι δεν πειραζει που ειναι μεσα ετσι την τρωνε παλι δεν παθαινουν τιποτα... Μου ειρθε να του πω ΄'φαε εσυ μακαρονια μεσα με πεταλουδες να δουμε οτι δεν πειραζει..'αλλη εταιρια δεν εχει με τροφες κ κατεληξα στις χυμα... Μου φαινονταν πιο φρεσκεσ απο τις συσκευασμενεσ τις συγκεκριμενεσ που πηρα, αλλωστε δεν ειχα κ αλλη επιλογη, αλλα ντολη δεν καταλαβα ηλιοσπορους σαν αυτους που τρωμε, δεν ειναι αλμυροι; Κ τι αλλους σπορους βρισκεις εκει;δυστυχως εμενα μονο ηλιοσπορους τρωνε... Ουτε αποξηραμενα φρουτα τρωνε... Κ γενικα πατατες ρυζι, μακαρονια δεν τα προτυμανε. Γιατι εχουν υγρη υφη κ του ενοχλει οταν ακουμπουν το ραμφος τους...
 
ευθυμη ποιες τροφες ειναι αυτες πυ ειναι σε τετοιο σακουλακι, αλλα σιγα μην βρω εδω...
 
αλλα ντολη δεν καταλαβα ηλιοσπορους σαν αυτους που τρωμε, δεν ειναι αλμυροι; Κ τι αλλους σπορους βρισκεις εκει;δυστυχως εμενα μονο ηλιοσπορους τρωνε... Ουτε αποξηραμενα φρουτα τρωνε... Κ γενικα πατατες ρυζι, μακαρονια δεν τα προτυμανε. Γιατι εχουν υγρη υφη κ του ενοχλει οταν ακουμπουν το ραμφος τους...

Όταν πηγαίνω στο μαγαζί με τους ξηρούς καρπούς, ζητάω ηλιόσπορο "ωμό". Αυτό σημαίνει "ανάλατο+άψητο" (μπορείς να το ζητήσεις και έτσι). Αν δοκιμάσεις τους ηλιόσπορους αυτούς, θα δεις ότι έχουν φανταστική γεύση συγκριτικά με τους αλατισμένους που κυκλοφορούν στο εμπόριο, και είναι πιο "ζουμεροί" αφού δεν έχουν ψηθεί και κρατάνε στο ακέραιο όλα τα συστατικά τους. Από εκεί και πέρα, δοκιμάζεις ότι άλλο μπορεί να τους αρέσει...

Όσο για τον τύπο που σου είπε ότι "την τρώνε και δεν παθαίνουν τίποτα"... Τι να πω; Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ- Ε-Κ-Τ-Ο-Σ! Απλά απαράδεκτος... Αλλά δεν είναι ο μόνος... Όπως ακριβώς το είπες, αφού είναι εντάξει... Τότε... φάτο ΕΣΥ!
 
μαλλον ο τυπος τις ειχε πολλα χρονια στο μαγαζι του.. Μου εχει τυχη κ μενα με στικ για παπαγαλους, με διαφορες μαρκες, που στα μαγαζια της περιοχης μου δεν "πολυ φευγουν", η εχουν καποιο μικρο ανοιγμα κ περνου αερα κ κανουν διαφορα ζωυφια φωλιες...
 
παντως του εληγαν τον ιουλιο... Ελπιζω να μην παθουν τιποτα με τις χυμα... Παντως οι χυμα φαινοντουσαν πιο καθαρες κ πιο λαχταριστες απο τις συσκευασμενες
 
Εγω τωρα περνω μια η οποια λεγεται Prestige και η σακουλα ειναι πλαστικη απο εξω αλλα απο μεσα αλουμινιου! Στο γιατρο που πηγα προχθες μου ειπε οταν εχει ζεστη τους καλοκαιρινους μηνες να αποφευγω τα sticks!
 
εσει εχεται ποικιλια σε τροφες εγω εδω τιποτα, αλλα κ να τανε μονο τα στικ, αλλα θα τα αποφευγω... Ειναι που ειναι οι τροφες ετσι μην επιβαρρινονται κ απο στικ...
 
Εγω τωρα περνω μια η οποια λεγεται Prestige και η σακουλα ειναι πλαστικη απο εξω αλλα απο μεσα αλουμινιου! Στο γιατρο που πηγα προχθες μου ειπε οταν εχει ζεστη τους καλοκαιρινους μηνες να αποφευγω τα sticks!

Tα στικ παντα ειναι καλο να αποφευγονται γιατι το μονο που προσφερουν στο πουλι ειναι λιπος.
 
Αν το καλοσκεφτείτε, οι μικροί μας φτερωτοί φίλοι τρώνε ότι τρώμε και εμείς, και μάλιστα μερικές φορές μας κοιτάνε κατάματα με αυτό το τόσο αθώο υφάκι ώστε να τους λυπηθούμε και να τους δώσουμε μια μπουκιά από αυτό που τρώμε εκείνη τη στιγμή (εκβιαστές! )

Τα αντίστοιχα στικάκια υπάρχουν και στα σούπερ μάρκετ και τα βρίσκουμε με την ονομασία "μπάρες δημιτριακών" (με μούσλι, με σιτάρι, με διάφορους ξηρούς καρπούς και αποξηραμένα φρούτα, άλλα έχουν επικάλυψη φράουλα, άλλα πορτοκάλι, κλπ... Μάρκες δεν κάνει να πω, αλλά πιστεύω ότι όλοι καταλάβατε τι εννοώ) Είναι πολύ πιο καθαρά από αυτά που κυκλοφορούν στα pet shops, είναι εξίσου γευστικά, έχουν μεγάλη πικοιλία σε γεύσεις και περιέχουν πολλές βιταμίνες. Εξάλλου τι πιο ωραίο να μπορείς να μοιραστείς το σνακ σου με το φτερωτό σου "μωρό" :)
 
ναι εχεις δικιο ντολυ σιγουρα ειναι πιο γευστικα κ πιο υγειηνα αλλα μηπως ειναι πολυ γλυκα γι αυτα με την ζαχαρη που περιεχουν;
 
Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα για κανένα μικρό κομματάκι. 😉
 
ναι εχεις δικιο ντολυ σιγουρα ειναι πιο γευστικα κ πιο υγειηνα αλλα μηπως ειναι πολυ γλυκα γι αυτα με την ζαχαρη που περιεχουν;

Σε μικρή ποσότητα πάντα και όχι σε καθημερινή βάση, κάτι σαν λιχουδιά. Όλα με μέτρο παιδιά :) Πάντως δείχνουν να το απολαμβάνουν και οι δύο.
 
στην συγκεκριμενη τροφη αν και συσκευασμενη διαπιστωσα και εγω σημερα μετα λυπης μου 2 σκουλικια να κανουν βολτα.η τροφη δεν ειχε ληξει και την ειχα αγορασει πριν 2 βδομαδες.
σκεφτομαι να δοκιμασω της verse-langa για bungies αλλα επειδη δεν βρισκω κεντροανατολικα συσκευασιες θα παρω χυμα κανενα κιλο αυτης της εταιρειας.
 
εγώ πάντως στο Budgie μου δίνω vers-laga και ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα εδώ και 2 χρόνια είναι nice μάρκα 😉
 
Back
Top