Ασθένειες Η aviomycine έσωσε το καναρίνι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

patilas

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2014
Μηνύματα
1.406
Πόλη
Λευκάδα
Μία από της καναρες μου πριν τέσσερις μέρες παρουσίασε δοιοαροια κ ήταν φουσκωμένη έτρωγε κανονικά τροφή μονο που δεν ήταν πολύ δραστήρια την απομόνωσα λοιπόν κοιτάζω την κοιλιά της είχε αρχίσει ν γίνεται πιο σκούρα αμέσως τσουκνίδα και μαλακή τροφή και χορηγό aviomycine για εντερικα κ αναπνευστικά εδώ και τρεις μέρες σήμερα η κατάρα σφυρίζει έχει διάθεση και δείχνει ν είναι πολύ καλύτερα λέτε ν το έσωσα;
 
Πολύ σύντομα θα δούμε τα πραγματικά αποτελέσματα. Σε μερικές μέρες ελπίζω να μας γράψεις για την κατάσταση της υγείας της. Φυσικά εύχομαι να είναι πολύ καλή. Αν θέλεις, μπορείς στο προφίλ σου να γράψεις και το όνομά σου για να το διαβάζουμε όλοι.
 
Μακάρι, το εύχομαι. Κοιλίτσα ξανατσέκαρες;
 
Αν θες ανέβασε φώτο με την κοιλιά του πουλιού μα δούμε αν όντως την έσωσες. Πολλές φορές φαίνονται ζωηρά και υγιέστατα και από κάτω η κοιλιά είναι σε άθλια κατάσταση... Ακόμα μην τη βάλεις με τα υπόλοιπα. Να την έχει ςμόνη της σε ζεστό μέρος και να την παρακολουθείς στενά! Τώρα τρώει και σποράκια; Κανονικά;

*Καλό θα ήταν αντιβιώσεις, ακόμα και την Aviomycine που είναι η πιο "αθώα" ας πούμε, να μην δίνουμε χωρίς να το έχουν πραγματικά ανάγκη, γιατί όταν μετά θα έχουν όντως ανάγκη από αντιβίωση δε θα τα πιάνει! Όπως και εμείς δεν παίρνουμε αντιβίωση για ψύλλου πήδημα, να μην δίνουμε και στα πουλάκια μας! Ωστόσο η τσουκνίδα είμαι σίγουρη ότι έκανε πολύ καλό!
 
Θα την τσεκάρω αύριο για μ μην την στρεσάρω τώρα που πάει καλά σποράκια τρώει κ μεγάλη όρεξη μπορώ ν πω τσουκνίδα μεγάλο φάρμακο όντως

Κατά 90% την έσωσα την καναρινα αυτή η ώρα του κουρνιασματος σημαντική για την πορεία
 
Πιστεύω ότι βοήθησε η τσουκνίδα πολύ κ ο ζωχός... Βέβαια κ η αντιβίωση αλλά σε δεύτερη μοίρα... Λοιπόν όλα τα πουλιά όταν ακούν θόρυβο η βλέπουν φως ξυπνάνε αμέσως ενώ τα άρρωστα όχι αυτό το παρατηρώ κάθε φορά που κάποιο δεν είναι καλά.. Μόλις λοιπόν άνοιξα φως η καναρα ξύπνησε κ άρχισε ν σφυρίζει πηδηξε στην ταιστρα για φαγητό. Ενώ τα προηγούμενα βραδιά μετακινουσα όλο το κλουβί κ ήταν κουρνιασμενη.. Δεν είχε επαφή μ το τι γίνεται

Ξέχασα ν προσθέσω ότι έδινα κ λυναροσπορο τον οποίο μου τον έδωσε ένας παλιός εκτροφεας θ βοηθήσει είπε κ μάλλον βοήθησε
 
Πάντως αν άνοιγες φως και παρέμενε κουρνιασμένη σημαίνει ότι ήταν (ή είναι) πολύ βαριά άρρωστη.. Όλα τα καναρίνια ακόμα και τα άρρωστα όταν ανοίγουμε τα φώτα ζωηρεύουν γιατί "κρύβουν" την ασθένεια τους.. Επίσης αυτό με το φως δεν είναι κριτήριο για το αν ένα καναρίνι είναι υγιές ή όχι.. Δώσε περισσότερη προσοχή στο πουλάκια.. Το ότι φαίνεται και δείχνει καλά δε σημαίνει πως είναι κιόλας εν μία νυκτί.. :)
 
Σαφώς απλά το συγκρίνω μ τα προηγούμενα βραδια που έλεγα πάει το έχασα το πουλάκι μακάρι ν κοιτάξω αύριο κοιλιά κ ν είναι κομπλε
 
Καλησπέρα! Σήμερα η καναρα δείχνει απίστευτα καλά τρώει σπόρους, ψάχνει τα άλλα πουλάκια, σφυρίζει, έφαγε όλη την τσουκνίδα της, αλλά είναι φανερά πιο αδύνατη πιστεύω φταίει η ταλαιπωρία που πέρασε κ σιγά σιγά θ στρώσει.. Α δεν έχει καν δοιοαροια...
 
Καλησπέρα! Σήμερα η καναρα δείχνει απίστευτα καλά τρώει σπόρους, ψάχνει τα άλλα πουλάκια, σφυρίζει, έφαγε όλη την τσουκνίδα της, αλλά είναι φανερά πιο αδύνατη πιστεύω φταίει η ταλαιπωρία που πέρασε κ σιγά σιγά θ στρώσει.. Α δεν έχει καν δοιοαροια...
Τέλεια! Άντε μπράβο μπράβο! Τώρα μόνο να παχύνει η κυρία! 😛
 
Μπορώ ν πω μ σιγουριά ότι σώθηκε η καναρα είναι μια χαρά, στοπ κ η αντιβίωση κ τρώει φουλ σπόρους, ευτυχώς που σώθηκε θ έχανα το καλύτερο θυληκο που έχω δει.. Σε χαρακτήρα.
 
δεν ξέρω αν στη διατροφή τους έχεις και το μαρούλι, αλλά αν ναι να το αποσύρεις.. εκτός της διάρειας, το μαρούλι είναι το χειρότερο λαχανικό καθόσον γνωρίζουμε έχει και τα περισσότερα φυτοφάρμακα.. εμάς ρίχνει κάτω, πόσο μάλλον τα πουλάκια... επίσης όλα τα χορταρικά να είναι πλυμένα αλλά στεγνά, και όχι πάνω από 3 φορές τη βδομάδα... αυτά ήξερα και εφάρμοζα πάντα και δεν είχα ποτέ προβλήματα...
 
Ναι το μαρούλι ενοχλεί πολλά πουλάκια η καναρα είναι μια χαρά μπορώ ν την βάλω μαζί με τα άλλα η κάνω υπομονή;
 
Εγώ θα έλεγα να κάνεις υπομονή ακόμα... Σιγουρέψου ότι είναι καλά.. Είναι κρίμα να αρρωστήσει και κάποιο άλλο πουλάκι.
 
Τα πουλιά που προέρχονται απο ασθένεια μπαίνουν σε καραντίνα. Το οποίον σημαίνει ΣΑΡΑΝΤΑ ΜΕΡΕΣ παρακολούθηση.
Οποιος παραβιάζει αυτόν τον κανόνα, απλα πρέπει να εύχεται να είναι τυχερός ο ίδιος και το πουλί.
 
Έτσι είναι πλέον η καναρα πριν ήταν η μισή κοιλιά της έτσι μαύρη.. Τι λέτε;
 

Συνημμένα

  • 2014-12-04_16.14.27.webp
    2014-12-04_16.14.27.webp
    24,4 KB · Προβολές: 130
Back
Top