Φροντίδα Θέλω βοήθεια για εξημέρωση θηλυκού ringneck

mouloudaki

PB New Member
Εγγραφή
22 Απρ 2024
Μηνύματα
93
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα σε όλους!! Πήρα ένα θηλυκό ringneck την Παρασκευή δηλαδή το έχω 4 μέρες. Μου είπαν ότι είναι πολύ μικρότερο από 8 μηνών, αλλά όταν πήγα και το είδα δεν έμοιαζε με "μωρό". Πρέπει να είναι από 10 μηνών με ενάμιση χρόνων και παρατήρησα χθες το δαχτυλίδι της και είναι γεννημένη του 23 τώρα πότε δεν γνωρίζω. Ο παπαγάλος δεν είναι ούτε ήμερος αλλά ούτε άγριος. Από την δεύτερη κι ολας μέρα τα πάμε καλά, με αφήνει να βάζω το χέρι μου στο κλουβί και να της δίνω ένα σπορακι και να της χαϊδεύω το κεφάλι αλλά φοβάται να ανέβει σε αυτό. Παλαιότερα είχα εξημερωσει budgies αλλα πάνε χρόνια και δε θυμάμαι τι ακριβώς έκανα. Τώρα με τον καινούργιο παπαγάλο που θέλω να ασχοληθώ δεν ξέρω πως να συνεχίσω. Πείτε μου σας παρακαλώ τι θα βοηθούσε σε αυτή τη περίπτωση και τι να μην κάνω. Ισως να έχει συζητηθεί πιο παλιά το ίδιο θέμα αλλά θα ήθελα και καινούργιες γνώμες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
@Marr από την στιγμή που κάθεται να το χαϊδέψετε και δέχεται μέσα στο κλουβί του το χέρι σας είναι ήδη εξημερωμενο! Τώρα το ανεβεί στο χέρι σας είναι θέμα εμπιστοσύνης πρέπει να σας εμπιστευτεί ,δώστε του λίγο χρόνο και κρατώντας μια λιχουδιά στο ένα χέρι εκτείνοντας το άλλο μπροστά , σε απόσταση από το κλουβί η το σταντ του θα το κάνετε να έρθει κοντά σας!
 
@Ιβαν Σε ευχαριστώ για την πληροφορία! Το δοκιμάζω γενικά αλλά φοβάται τα δύο χέρια. Επίσης δεν πρόκειται να πάρει το σπορακι αν δεν το φτάνει όταν τεντωθεί το κεφαλάκι της ή αν δεν είναι σε απόσταση αναπνοής το χέρι μου. Αν βάλω το δεύτερο χέρι μου μπροστά της για να ανέβει στο δάχτυλο μου, θα αρχίσει να σκαρφαλώνει πέρα δώθε στο κλουβί ή θα κάνει το αμάν για να φτάσει το σπορακι από άλλη μεριά. Οπότε τι κάνω; συνεχίζω την προσπάθεια; ποιοι άλλοι τρόποι υπάρχουν για να με εμπιστεύεται σιγά σιγά;
 
Μπορείς να επιμείνεις με υπομονή. Επίσης μπορείς να ξεκινήσεις με μια μικρή φουντίτσα κεχρί την οποία θα κρατάς στο χέρι σου έξω από τα κάγκελα του κλουβιού, στη συνέχεια (όταν θα νιώσεις ότι είναι άνετο στο να έρθει να φάει) θα μπορούσες να κάνεις το ίδιο με το χέρι μέσα στο κλουβί ή και κρατώντας ταυτόχρονα μια πατήθρα στην οποία ίσως τελικά να μάθει να ανεβαίνει
 
@ianos χμ ναι προς το παρών με το να της έχω κεχρί ή σκέτο σπορο απέξω απο το κλουβι έρχεται να το φάει δεν έχει πρόβλημα με αυτό,το έχει μάθει πλέον. Όπως είπα και πριν τρώει και από εμένα όταν της το δίνω από το χέρι μου μέσα από το κλουβί, απλά δεν ανεβαίνει σε αυτό. Θα προσπαθήσω πάντως με πατήθρα αυτή τη φορά αν και δεν ανεβαίνει ούτε με φαγητό. Να της μάθω ίσως πρώτα την εντολή; τι να κάνω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Marr είτε το χέρι σας , είτε πατηθρα ,είτε την εντολή χρειάζεται αρκετός χρόνος ,υπομονή και καθημερινή επανάληψη για να το μάθει! Οι μέρες είναι ελάχιστες ! Να έχετε κατά νου ότι χρειάζεται περίπου 20 μέρες με ένα μήνα (αν θέλει βέβαια να μάθει κάτι 😂)
 
Όπως είπα και πριν τρώει και από εμένα όταν της το δίνω από το χέρι μου μέσα από το κλουβί, απλά δεν ανεβαίνει σε αυτό.
Θα πρέπει να συνεχίσεις έτσι, μετά θα βάζεις το χέρι κοντά στην πόρτα και θα περιμένεις να έρθει αυτό κοντά για να φάει.
Το κλουβί του προσφέρει ασφάλεια, δεν χρειάζεται βιασύνη γιατί φέρνει αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που περιμένουμε.
Ανάλογα με τον χαρακτήρα του πουλιού χρειάζεται περισσότερος ή λιγότερος χρόνος.
Θα πρέπει να παρακολουθείς την συμπεριφορά του και ανάλογα την αποδοχή που θα δείχνει θα προχωράς στο επόμενο βήμα.

Να το χαίρεσαι !!!
 
Καλημέρα θέλω να ρωτήσω πάλι κάτι. Ο παπαγάλος μου έχει χάσει 4 σχετικά μεγάλα φτερά τις τελευταίες 2 μέρες. Είναι φυσιολογικό; η πτερορροια ξεκινάει το καλοκαίρι;; επίσης θα της έκανε καλό ένα μπάνιο; Ή θα την κάνει να με φοβηθεί παραπάνω; γιατί μόλις κερδίσω την εμπιστοσύνη της το πρώτο πράγμα που θέλω να της κάνω είναι ένα μπάνιο. Τόσο καιρό στο πετσοπ που ήταν και εξω θα έχει μαζευτεί σκόνη πάνω της κτλ και τώρα που ζεσταίνει ο καιρός θα της κάνει καλό. Αλλά πείτε μου πότε αν πρέπει να την κάνω τώρα ή αργότερα
 
@Marr Καλημερα, αν τα φτερά που έχει χάσει έχουν την ρίζα (καλάμι) και δεν έχουν πάνω τους ίχνη αίματος θεωρητικά είναι φυσιολογικό! Κατά κανόνα η πτερορροια είναι λίγο μετά το τέλος καλοκαιριού όμως λόγω κλιματικής αλλαγής αλλά και του ότι οι παπαγάλοι μας είναι οικόσιτα μπορεί να συμβεί κατά την διάρκεια όλου του χρόνου! Το μπανάκι το θεωρω απαραίτητο και για αρχή θα σου πρότεινα ψεκαστήρι με χλιαρό νεράκι σε μια απόσταση από το κλουβί του με ήρεμες κίνησης(πάντα σε ηλιόλουστες μέρες και χωρίς να υπάρχουν ρεύματα αέρα στον χώρο)! Για να το βοηθήσεις δίνεις αυγό καλά βρασμένο με τσόφλι βάζεις σουπιοκοκκαλο στο κλουβί του και έχω διαβάζει ότι αγγούρι ,βρώμη και κεχρί, λόγω πυριτικού οξέως, βοηθούν στο να αποκτήσουν φωτεινό φτέρωμα
[automerge]1714038737[/automerge]
Βρήκα και αυτή την πληροφορία για την πτερορροια από τον κ @Vada Την κανονική που ξεκινά περίπου από τα μέσα της Άνοιξης και διαρκεί από 6 έως 10 εβδομάδες, και την ελλειπτική που αρχίζει το Φθινόπωρο και είναι μικρότερης διάρκειας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Ιβαν Σε ευχαριστώ! Άρα να το κάνω μπάνιο αύριο πχ; το αυγο πόσες φορές την εβδομάδα να του δίνω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Marr εγώ μέχρι να καλοκαιριασει τους κάνω μια με δυο φορές την εβδομάδα! Αυγό μια φορά την εβδομάδα σε περίοδο πτερορροιας !
 
@Ιβαν τέλεια. Της έβαλα αυγό πιο πριν και έφαγε το μισό. Αρα το μόνο που μας μένει είναι το μπάνιο αύριο. Λες να με φοβηθεί μετά από αυτό;
 
@Marr υπάρχει περίπτωση να φοβηθεί ! Εμένα στην αρχή μόνο που έβλεπε το ψεκαστηρι χτυπιόταν μέσα στο κλουβί ! Του πήρε αρκετό χρόνο να το μάθει! Τις πρώτες φορές που επιχείρησα να τον κάνω μπάνιο επειδή χτυπιόταν δεν τον ψέκαζα , το έβαζα κοντά στο κλουβί και με ηλιόσπορο η κεχρί τον δελέαζα να το πλησιάζει , έπειτα τον άφηνα να το δαγκώνει! Του πήρε περίπου 2 εβδομάδες να το συνηθίσει , όταν είδα ότι δεν το φοβάται πλέον τότε τον ψέκασα!
[automerge]1714066703[/automerge]
Προσπαθησε να μην τον ψεκάζεις από κοντινή απόσταση , να κανείς ήρεμες κινήσεις και να του μιλάς όσο τον ψεκάζεις! Αν φοβηθεί κάτι ίσως να είναι το ψεκαστηρι σαν αντικείμενο και όχι εσένα
 
Παιδιά έχουμε τεράστια πρόοδο σήμερα με την γιασμιν! Είχα αφήσει το πορτάκι της ανοιχτό και πήγε να φάει και μετά με κοιτούσε όπως κάθε φορά απλώς σήμερα μετά από λίγη ώρα ένιωσε άνετα και βγήκε και σκαρφάλωσε επάνω. Την έκανα μπάνιο και δεν είχε πρόβλημα το πήρε πολύ ψύχραιμα. Σήμερα έχω ασχοληθεί συνεχόμενα μαζί της 6 ώρες, μεχρι που της έβαλα και την πατήθρα σε κάτι σίδερα που ανοίγουν πάνω από το κλουβί της και έκατσε ήρεμα εκεί χωρίς να πετάει. Τώρα το βράδυ της έδινα φαγητό από το χέρι μου έως που προσπάθησα επανειλημμένα και για να ανέβει σε αυτό. Τα καταφέραμε!! Ανέβηκε μόνη της με άνεση πολλές φορές! Είμαι πολύ χαρούμενη που εχουμε τόση εξέλιξη και γνωρίζω τον χαριτωμένο χαρακτήρα της! Μακάρι να μπορούσα να δείξω βίντεο αλλά λέει είναι μεγάλο αρχείο.
 
Back
Top