Αναπαραγωγή Θέλω να ζευγαρώσω τον κοκατούα μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης EFTHIMIS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

EFTHIMIS

PB Member
Εγγραφή
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
350
Πόλη
Καστοριά
Θελω να ζευγαρωσω τον κοκατουα μου και σκεφτομαι να παρω απο τον ιδιο εκτροφεα που πηρα και αυτον που εχω και κατα παση πιθανοτητα θα ειναι αδερφια απο αλλη γεννα! Μηπως θα υπαρξει προβλημα;
 
Η αιμομιξία ισχύει και στα ζώα. Αφού θα είναι αδέρφια, είναι πιθανόν να πάρεις νεοσσούς με πρόβλημα υγείας. Άσε που είναι και μικρός ο δικός σου για ζευγάρωμα.
 
Ευθύμη μου,θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσο καιρό παίρνει τον cockatoo, να ωριμάσει σεξουαλικά; Και πόσο εύκολο είναι νομίζεις να κάνεις εκτροφή σε ένα τόσο δύσκολο "είδος";
Εκτροφείς με αφιέρωση χρόνου σε μελέτη του είδους, με εξειδίκευση στους παπαγάλους και ειδικά στους συγκεκριμμένους,ιδιοκτήτες χρόνια και χρόνιακαι δεν τα κατάφεραν να δούν μικρά. Και εγώ λέω πώς εσύ έχεις την "τύχη του πρωτάρη" και βλέπεις μωρά ;
είσαι σίγουρος πως θα τα καταφέρεις στο μεγάλωμα; Στην κοινωνικοποίηση; Εδώ, εχεις ένα παπαγάλο ούτε δίμηνοκαι αντι να επιδιώκεις να δεθείς μαζί του, να κάνετε παρέα, να φροντίσεις το μικρό σου φίλο, να σε φροντίσει κι αυτός, μπαίνεις στα..."βαθεια νερά"χωρίς να ξέρεις κολύμπι...
Συχώρεσε με, δεν θέλω να σε μειώσω, να σε κάνω να σκεφτείς προσπαθώ:)
 
Αιμομιξια ισχυει σε ολα τα ζωα! Αν ξερεις το φυλο του κοκατου σου, παρε ενα μικρο του αντιθετου φυλου κι οταν καποτε μεγαλωσουν και τα δυο και τα χεις γνωρισει, τα χεις εξημερωσει, εχεις εξοικιωθει, εχεις μαθει πολλα και και και...
τοτε ΑΝ θελουν κι αυτα ΑΝ λεω,ισως εχεις απογονους 🙂
Ελπιζω να ξερεις βεβαια οτι πρεπει να "το φυσας"κιολας 😉
 
Θελω να ζευγαρωσω τον κοκατουα μου και σκεφτομαι να παρω απο τον ιδιο εκτροφεα που πηρα και αυτον που εχω και κατα παση πιθανοτητα θα ειναι αδερφια απο αλλη γεννα! Μηπως θα υπαρξει προβλημα;

Το πουλάκι που έχεις, αν θυμάμαι καλά ήταν 6 μηνών, τώρα δηλαδή είναι 7-8? (έστω και ενός έτους ας πούμε). Μέχρι να γίνει 3 ετών που θα ωριμάσει σεξουαλικά έχεις χρόνο να μάθεις πράγματα περί της αναπαραγωγής. Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, δεν είναι εύκολη η αναπαραγωγή ενός παπαγάλου. Χρειάζεται αρκετά μεγάλη εμπειρία και πρέπει να ληφθούν αρκετοί παράμετροι υπόψιν, όπως, χώρος : Ο χώρος δεν είναι ένα κλουβί 70χ50χ50 χρειάζοντε άπλετο χώρο, προετοιμασία : σωστή προετοιμασία διατροφικά, και κατάλληλες συνθήκες ζευγαρώματος (δεν είναι τυχαίο οτι αρκετοί διαλέγουν νησιά για αναπαραγωγή παπαγάλων). Επαφή με τα πουλιά : στην περίπτωση που πάρεις θηλυκό θα χάσεις την πάσα επαφη όχι μόνο με το νέο πουλί αλλά και με το παρών. Όταν δεθεί το ζευγάρι, δεν χωράει τρίτος ανάμεσα δυστηχώς. Επίσης το πλεόν σημαντικό είναι αν θα ταιριάξει το ζευγάρι, δεν βάζουμε μια κανάρα με κανάρα και όταν πυρώσει η κανάρα ορμάει στο ψητό ο κανάρος, είναι εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις. Προσωπική μου γνώμη, είναι να διαβάσεις, να αποκτήσεις εμπειρίες και να αφοσιωθείς με το παρών πουλάκι που έχεις.
 
Ρε παιδια εκανα την ερωτηση για το λογο οτι θελω να παρω ακομη ενα για να κανουν παρεα οταν λειπω και απο την στιγμη που θα διαθεσω ενα ταδε ποσο, για ποιο λογο να μην παρω καποιο απο το οποιο μετα απο χρονια υπαρχει περιπτωση ενα 10% να μου κανουν μικρο! Οταν φτασει αυτη η στιγμη για να ζευαρωσει και χωρο εχω παρα πολυ και διαθεση εχω μετα θα εξαρταται απο αυτα αλλα και τιποτε να μην κανουν δεν με πειραζει καθολου!
 
Και οσο για το χωρο, ειδη εχω δωσει παραγγελια να μου κανουν κλουβα εξωτερικη για μετα την ανοιξη 3Χ2μετρα εξαγωνη, για να ειναι ποιο ανετη η μικρουλα το καλοκαιρι!
 
Ρε παιδια εκανα την ερωτηση για το λογο οτι θελω να παρω ακομη ενα για να κανουν παρεα οταν λειπω και απο την στιγμη που θα διαθεσω ενα ταδε ποσο, για ποιο λογο να μην παρω καποιο απο το οποιο μετα απο χρονια υπαρχει περιπτωση ενα 10% να μου κανουν μικρο! Οταν φτασει αυτη η στιγμη για να ζευαρωσει και χωρο εχω παρα πολυ και διαθεση εχω μετα θα εξαρταται απο αυτα αλλα και τιποτε να μην κανουν δεν με πειραζει καθολου!

Το φόρουμ μερικές φορές λειτουργεί με αποτρεπτικό τρόπο για να διαφυλάξει τα μέλη του. Δεν θέλει κανένας το κακό σου ή το κακό του παπαγάλου. Για αυτό τον λόγο άκουσες και τις παραπάνω απόψεις. Πρέπει να γνωρίσεις τι έχεις πρώτα και μετά να προβείς σε οποιαδήποτε αγορά νέου πουλιού και ιδίος του συγκεκριμένου είδους. (αν ανατρέξεις σε αγγελίες πάρα πολλές αφορούν cockatoo, κάτι σημαίνει αυτό κατά την γνώμη μου). Το ποσοστό επιτυχίας είναι κάτω του μηδενός αν θέλουμε να μιλήσουμε με πραγματικούς αριθμούς, οπότε πρέπει να το σκεφτείς πολύ καλά πριν κάνεις το επόμενο βήμα.
 
Ευθύμη και πες οτι μαθαίνεις και πές οτι βρήκες και το πουλάκι και μεγαλώνουν και όλα καλά! Εχεις αναλογηστεί οτι εναν παπγάλο έχει κάποιος και με υπομονη και επιμονη καταφερνει να τον εξημερώσει...Αλλα έναν. Σκέψου πόσο δύσκολο θα έιναι να εξημερώσεις δύο πουλία του ιδίου είδους και μάλιστα διαφορετικού φίλου! Θα γίνουν ζευγάρι και δε θα ασχολούνται μαζί σου! Πόσο μάλλον αν τα βάλεις και στο ίδιο κλουβί!Γιατί να έχει παρέα;Εσύ αν ασχολείσαι πόλυ πίστεψε μου του αρκεί και το θέλει.. Επιζητά και αναζητά την παρέα σου! Δεν είναι Lovebird να πείς. Για έχει παρέα ας πάρω κιαλλο ενα!Η τελική απόφαση δική σου! Ευχομαί να κάνεις οτι καλύτερο! Απλά μιλάμε για μεγάλους παπαγάλους και δύσκολους όπως είναι ο κακατουα! Δέ ξέρω ίσως είναι και λάθος για κάποιους αυτά που σου λέω αλλα ετσι πιστεύω! Οπότε περίμενε τους έχοντες παπαγάλους και τους έχοντες του είδους.. Να σε κατατοπήσουν...
Φίλικα Αλέξανδρος
 
μολις τελειωσα τη δουλεια και εχω βαλει ενα τσιπουρακι και διαβαζοντας
τα παραπανω αρχισαν παλι οι προβληματισμοι..
. Γιατι το πουλι δεν πρεπει ναχει παρεα; Επειδη αυτο δε θα περνα καλα
η μαλλον εμεις;
οι μεγαλοι παπαγαλοι δεν εχουν δικαιωμα ναχουν συντροφο; Γιατι; Επειδη
γεννηθηκαν σε ενα εκτροφειο με σκοπο να πουληθουν αδρα; Επειδη εμεις
διαθεσαμε ενα καρο λεφτα γι αυτους και αν εχουν συντροφια θα παψουν
να ειναι φιλικοι; Μα εμεις παλι ισχυριζομαστε πως τους αγαπαμε πολυ
και πως κανουμε τα καλιτεροτερα γι αυτους...
κατι τετοιες βλακειες με βασανιζαν καποτε και αφησα την στελα να φυγει(ζακο αγριο)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Ρε παιδια για τον παπαγαλο εγω πιστευω οτι θα ειναι πολυ καλυτερο να εχει και την δικη μου συντροφια και ακομη ενος αλλου παπαγαλου και οπως ειπε και ο Θοδωρος δεν πιστευω να παψει να ασχολειται μαζι μου γιατι εχω δει ζευγαρι κοκατουα και προπαντως το ενα απο τα δυο ειχε υπερβολικη αδυναμια σε αυτον που τα ειχε! Παντως σας ευχαριστω πολυ ολους για τις αποψεις σας!
 
Και θελω να επισημανω οτι καλυτερο ταιρι απο το ιδιο τους το ειδος δεν ειναι τιποτε αλλο, ασχετα αν ειναι και αυτο ενα ειδος το οποιο το εχει παρει στα χερια του ο ανθρωπος!
 
Αν σε εχει συνηθισει δεν θα υπαρχει προβλημα, αλλα πρεπει να σε εχει αποδεχτει πολυ για να μη σε "φτυσει"μετα! Ειναι 6 μηνων και δεν νομιζω να του χει λειψει ιδιαιτερα ενας αλλος παπαγαλος ακομα!Βεβαια εσυ τον ζεις και ξερεις καλυτερα τις αναγκες του
 
Θα δειξει με τον που θα τον παρω φιλαρακι! Σ'ευχαριστω! Το πιτ-μπουλακι θηριο το βλεπω, κουκλος!
 
επίσης αυτό που πρέπει να προσέξεις ειναι ο θόρυβος. Δυο πουλιά αυτού του είδους θα σε τρελανουν στις φωνές.Αν μενουν ανθρωποι διπλα θα εχεις πολυ μεγαλο προβλημα!
 
Σοφια οσο γι'αυτο οι μονοι που θα ενοχλουνται θα ειναι η οικογενεια μου, μενω εξω απο την Καστορια και δεν υπαρχει τετοιο προβλημα!
 
Back
Top