Γενικά Θέλω να πάρω ένα παπαγαλάκι, τί μου προτείνετε;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sevi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sevi

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαϊ 2008
Μηνύματα
68
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Φίλοι μου, θέλω να πάρω ένα παπαγαλάκι! Δεν μπορώ χωρίς παπαγαλάκι! Τα λατρεύω! Είχα κοκατίλ και λαβμπερντς!
Τί μου προτείνετε τώρα; Απλά θέλω να πάρω ένα, τουλάχιστον για αρχή, και δεν θέλω να μου πάθει κατάθλιψη όπως τα λαβμπερντς! Ένας γνωστός μου έχει ένα ωδικό παπαγαλάκι και μου το δίνει 40 ευρώ. Τα φώτα σας παρακαλώ!
 
sevi... Πες μας λιγο τι απαιτησεις εχεις απο το πουλι, τι θέλεις να κανει(να μιλαει κπλ) τι μεγεθος θελεις να εχει... Τα Lovebirds σου μαλλον επαθαν κατάθληψη επειδη δε τους έδινες πολυ σημασία,ή επειδη τους στερούσες κάτι σημαντικό, οι παπαγάλοι είναι πολυ ευαίσθητα και ευγενή πλάσματα, ο οποιοσδηποτε παπαγαλος μπορει να παθει το ιδιο αν δεν ασχολεισαι
 
Ποσο χρονο εχεις;
ποσα χρηματα διαθετεις;
ποση υπομονη και επιμονη εχεις;
αυτα ειναι τα ερωτηματα που πρεπει να σκεφτεις... Το να αγορασεις ενα παπαγαλακι ειναι το πιο ευκολο κομματι
τα Lovebirds που ειχες γιατι επαθαν καταθλιψη;
 
Έχεις δίκιο! Τίποτα δεν σας είπα!
Με ενδιαφέρει να μην είναι μικρότερο από κοκατίλ,
να μην είναι ήσυχο, θέλω να δεθώ μαζί του και
να καταλαβαίνω ότι... υπάρχει, δεν με ενοχλεί η φασαρία! 🙂
Δεν ζητάω εξημερωμένο γιατί ξέρω ότι είναι ακριβά
και διαθέτω γύρω στα 50 ευρώ.
Έχω όμως την διάθεση, αν μπορέσω, να το "κατακτήσω"!



Victoria εγώ δεν σας το εξήγησα σωστά.
Δεν έπαθαν κατάθλιψη, απλά τό'σκασαν! 😡
Απλά ξέρω ότι ένα λαβμπερντ δεν μπορεί να ζήσει μόνο του,
θέλει ταίρι.
Αυτό εννοούσα, θέλω ένα και να το φροντίζω για να δεθεί μαζί μου!
 
να ΜΗΝ ειναι ησυχο; Πρωτη φορα το ακουω αυτο:beach_relax::Big Grin:
κοιταξε... Με τα λεφτά που μας λες πως διαθέτεις το μονο που μπορεις να παρεις σε σχετικα μεγαλο μεγεθος ειναι κοκατιλ και ροζελα(μη εξημερωμενα πάντα), γιατι ομως περιοριζεσαι στο μεγαλυτερο μεγεθος απο κοκατιλ; Και οι μικροι παπαγάλοικαι ειδικά τα Lovebirds θα δεις πως αν ασχοληθεις θα βγει απο μεσα τους ο "κρυμμενος" μεγαλος παπαγάλος.
Τα Lovebirds αν ασχολεισαι καποιες ικανοποιητηκες ώρες την ημέρα (3-4. Οσο περισσοτερες τοσο καλυτερα) μπορουν ανετα να ζησουν μονα τους,το θέμα ειναι... Αν έχεις ζευγάρι και φύγει το ένα... Τοτε θα υπάρχει πρόβλημα, γιατι ειναι πουλια που δενονται πολυ με το ταιρι τους, αν παρεις ενα και του δείξεις οτι το ταιρι του εισαι εσυ τοτε θα ειστε μια χαρα
 
Έχεις δίκιο! Τίποτα δεν σας είπα!
Με ενδιαφέρει να μην είναι μικρότερο από κοκατίλ,
να μην είναι ήσυχο, θέλω να δεθώ μαζί του και
να καταλαβαίνω ότι... υπάρχει, δεν με ενοχλεί η φασαρία! 🙂
Δεν ζητάω εξημερωμένο γιατί ξέρω ότι είναι ακριβά
και διαθέτω γύρω στα 50 ευρώ.
Έχω όμως την διάθεση, αν μπορέσω, να το "κατακτήσω"!

- Αυτόματη συγχώνευση post στις 12:12 - Το προηγούμενο post δημιουργήθηκε στις 12:09 -

Victoria εγώ δεν σας το εξήγησα σωστά.
Δεν έπαθαν κατάθλιψη, απλά τό'σκασαν! 😡
Απλά ξέρω ότι ένα λαβμπερντ δεν μπορεί να ζήσει μόνο του,
θέλει ταίρι.
Αυτό εννοούσα, θέλω ένα και να το φροντίζω για να δεθεί μαζί μου!
Με τα λεφτα που διαθετεις το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι κοκατιλ.Αμα παρεις και αρσενικο κοκατιλ δεν θα ειναι καθολου ησυχο. Ειναι πουλι που εξημερωνεται ευκολα αν διαθεσεις χρονο και υπομονη.
 
Συμφωνώ απόλυτα Vas, απλά αυτό που κατάλαβα από τα διαβολάκια λαβμπερντς είναι ότι δεν μπορώ να δεθώ τόσο πολύ γιατί απλά ήδη έχουν το ταίρι τους! Εγώ είχα ένα ζευγάρι και είχα καταφέρει να προσεγγίσω το αρσενικό, έτρωγε και απ'το χέρι μου, αλλά πάντα τον πρώτο ρόλο είχε η θηλυκιά και είχαμε και ζήλιες! Είναι ευτυχισμένα όταν έχουν το ταίρι τους!
Από την άλλη όταν είχα κοκατίλ, είχα τέτοιο δέσιμό μαζί του... Αφού να φανταστείτε, πέθανε από γεράματα!



Για το ωδικό πααπαγαλάκι τί λέτε;
Μέχρι πριν δεν ήξερα καν ότι υπάρχει!
 
αφου διαθετεις μονο 50 ευρω το κλουβι πως θα το παρεις; ή εχεις κλουβι απο αλλο;
 
Έχω Άλκηστη! 2 κλουβια ωραιότατα!
Αφού είχα 2 λαβμπερντς και τό 'σκασαν!
Εσύ είσαι εντάξει με το κοκατίλ σου;
 
εε τη παρασκευη το πειρα και δεν εχει συνηθησει και πολυ το περιβαλλον και εμενα αλλα ειναι αρκετα ησυχο!
 
Συμφωνώ απόλυτα Vas, απλά αυτό που κατάλαβα από τα διαβολάκια λαβμπερντς είναι ότι δεν μπορώ να δεθώ τόσο πολύ γιατί απλά ήδη έχουν το ταίρι τους! Εγώ είχα ένα ζευγάρι και είχα καταφέρει να προσεγγίσω το αρσενικό, έτρωγε και απ'το χέρι μου, αλλά πάντα τον πρώτο ρόλο είχε η θηλυκιά και είχαμε και ζήλιες! Είναι ευτυχισμένα όταν έχουν το ταίρι τους!
Από την άλλη όταν είχα κοκατίλ, είχα τέτοιο δέσιμό μαζί του... Αφού να φανταστείτε, πέθανε από γεράματα!



Για το ωδικό πααπαγαλάκι τί λέτε;
Μέχρι πριν δεν ήξερα καν ότι υπάρχει!
ναι αυτο σου λεω :D ... Προσπάθησε να πάρεις ένα Lovebird και καντο να δεθεί μαζί σου,το μέγεθος δεν εχει τοση σηαμσια για το δέσιμο,το οτι δέθηκες με το κοκατιλ ξέρω πως σε επηρεάζει αλλα ξανασκέψου το,θα σου πουν και τα παιδια εδω που εχουν και μεγαλα και μικρα παπαγαλακια οτι το μεγεθος δεν παιζει κανενα ρολο.
Για τα ωδικά δεν ξέρω τιποτα οποτε δε μπορω να σου πω, μονο φωτογραφια εχω δει
 
sevi, με 50 ευρώ μπορείς να αγοράσεις και εξημερωμένο παπαγαλάκι Budgie απο εκτροφέα.
 
θα συμφωνησω με τον vas! Εγω που εχω λοβμπερντ(ενα αρσενικο)μονο του με πλησιασε(αρα θελει παρεα και να δεθει!) ειναι παρα πολυ δραστηριος, δεν καθεται στ αυγα του και θελει να τα πειραζει και να τα επεξεργαζεται ολα! Επειδη σε κοβω σαν και μενα, ειναι τρελος σκανταλιαρησ,)κατι που λατρευω)και οταν κανει ζημιεσ παει κ κρυβεται η γυρναει απο την αλλη και με κοιταει κλεφτα για να δει την αντιδραση μου! Ειναι τρελα:Big Grin:!φασαρια δεν κανει με την ασχημη εννοια. Ολη μερα παραμιλαει (καμια φορα και στον υπνο του!:D)η κελαηδαει χωρισ ομωσ να ειναι ενοχλητικο!

οσο για το δεσιμο πιστεψε με θα δεθεισ κ εσυ και αυτο! Εγω το εχω5.5μηνεσ κ σκεψου οτι ηταν πολυ αγριο και τωρα σιγα σιγα το βλεπω οτι δενεται(με ακολουθει στα δωματια του σπιτιου και οταν εχει ορεξη για παιχνιδια ερχεται κ δε μαφηνει να κανω ο,τι κανω-π.χ αν διαβαζω θ ανεβει πανω στο βιβλιο κ θα στριφογυριζει μεχρι να το αφησω και να τον παιξω.φαντασου τι θα γινει στο χρονο!

κ γω αρχικα ηθελα μεγαλο παπαγαλο αλλα δε διεθετα τα χρηματα ουτε το χωρο οποτε πηγαινα για κοκατιλ. Τελικα πηρα τον κοκο κ πραγματικα ειναι μια σταλια αλλα απιστευτα δραστηριοσ και πανεξυπνοσ. Πραγματικα αν παρεισ 1και ασχοληθεισ μαζι του θα ξετρελαθεισ!βεβαια θεωρω πωσ δεν υπαρχει περιπτωση να παρεισ οποιοδηποτε ειδοσ παπαγαλου κ να μη ξετρελαθεισ(εννοειται αν ασχοληθεισ) αλλα με τα δεδομενα σου και επειδη εχω Lovebird,θα στο προτεινα ανεπιφυλαχτα!
 
Και εγω θα σου προτεινα με τη σειρα μου να παρεις ενα Lovebird για να μπορεις πιο ευκολα να το εξημερωσεις.Αν παιρνας αρκετες ωρες μαζι του και του εχεις και παιχνιδακια να παιζει οσο θα λειπεις, δε νομιζω να εχει κανενα προβλημα.Αλλα και τα μπατζι ειναι πολυ καλη ιδεα πιστευω. Κοιτα λιγο αυτο τον πινακα με τα ειδη των παπαγαλων.Ισως σε βοηθησει!

https://community.petbirds.gr/threads/Συγκριτικός-πίνακας-ειδών-παπαγάλων-project.7745/
 
Παιδιά συμφωνώ με αυτά που λέτε αλλά ειδικά τα λαβμπερντς (και μόνο από το όνομα τους να τα πάρετε) νομίζω ότι θέλουν συνεχώς παρέα! Δηλαδή αν εγώ λείπω από 1-7 για παράδειγμα από το σπίτι, τί θα κάνει μόνο του; Δεν θα στεναχωριέται;

Rania koko το άφησες να βγει απ'το κλουβί χωρίς να το εξημερώσεις πρώτα; Πώς τό 'κανες αυτό? Αυτό που είχα εγώ μέσα σε μισό χρόνο το είχα κάνει να τρώει από το χέρι μου αλλά δεν το άφησα να βγει έξω. Πόσο μηνών το είχες πάρει;

Niva2gr πολύ καλή η συμβουλή σου αλλά θα προτιμούσα ένα λαβμπερντ ακόμη και αν το εξημέρωνα εγώ!

Mariah νομίζω ότι θα προτιμούσα τα πιο παιχνιδιάρικα λαβμπερντς!

Δηλαδή ρε παιδιά είναι πιο "εύκολα" τα λαβμπερντς από τα κοκατίλ ας πούμε; Αφού είναι πιο ζωηρά!

Και καμιά ιδέα για τα Red-rumped Parakeet (ωδικά παπαγαλάκια); Γιατί δεν είναι γνωστά;
 
Σας δίνω μία γεύση από ωδικό παπαγαλάκι!
Ξέρει κανείς τίποτα γι'αυτά;
Πάντως πρέπει να κελαηδάνε!
 

Συνημμένα

  • GAL_Psephotus_haematonotus_LFS.webp
    GAL_Psephotus_haematonotus_LFS.webp
    3,5 KB · Προβολές: 130
τα κοκατιλ ειναι ποιο ευκολα στην εξημερωση απο τα λοβ... (δεν εχω εμπειρια απο λοβ. Ετσι εχω διαβασει εδω μεσα)...
τα οδικα νομιζω ειναι ποιο ντροπαλα παπαγαλακια..ηρεμα πουλακια!
εγω θα σου ελεγα ή κοκατιλ!ή μπατζι!
τα δευτερα δεν βαζουν γλωσσα μεσα! Ειναι ποιο παιχνιδιαρηκα και με 50 μπορει να βρεις και ημερο!
 
Αγγελε2 τα μπάτζι δεν με τραβάνε! Τα λαβμπερντς είναι σκέτα διαβόλια! Απίθανα πουλάκια και πανέξυπνα! Ξέρεις μόλις τώρα τί σκέφτηκα; Ότι τα κοκατίλ έχουν το λοφίο! Από το οποίο μπορείς να κατλάβεις πάρα πολλά για το πουλάκι σου! Και τα μαγουλάκια!
 
απο το λοφιο μπορει ςνα καταλαβεις σε γεννιεκες γραμμες αν ειναι χαλαρω, περιεργο κτλ, απο τα μαγουλα τι μπορεις να καταλαβεις; 🙄

https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγαλάκια-budgie-budgerigar.44591/
https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-Κοκατίλ-cockatiel-nymphicus-hollandicus.1431/

τα οδικα δεν θα τα πρωτινα για κατοικιδια(σκεφτομουν και εγω να παρω).. Ειναι ποιο πολυ για να τα εχεις ζευγαρι. Για κατοικιδιο ειναι ποιο καλα ενας παπαγαλος με ποιο ιδιαιτερο χαρακτηρα.. Τσαχπινης!
https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-Κοκατίλ-cockatiel-nymphicus-hollandicus.1431/
 
:D Όχι, απ'τα μαγουλάκια δεν καταλαβαίνεις τίποτα! :D
Απλά είναι τα μόνα που έχουν! :D
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές!
 
Back
Top