Γενικά Θέλω να πάρω ένα παπαγαλάκι, τί μου προτείνετε;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sevi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κοιτάξτε χρώμα:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
 
sevi για τον κοκο τον ειχα απ την αρχη εξω γιατι απ οταν τον πηρα προσπαθουσε να βγει κ το λυπομουνα. Κ δεν ηξερα οτι δεν κανει, στα σαιτ ειχα βρει διαφορα για εκπαιδευση κτλ κ ολα ηταν εξω απο το κλουβι, οποτε υπεθεσα οτι κ γω εξω πρεπει να το χω για να το εκπαιδευσω. Απλα για2βδομαδεσ δε το πλησιασα οπωσ επισησ ειχα διαβασει. Αλλα δεν ειχα ασχημο αποτελεσμα. Ισα ισα μονοσ του με πλησιασε. Ειναι ημεροσ σχετικα, τρωει κ απο το χερι μου αλλα στα χαδια και στα δαγκωματα δεν ειναι σταθεροσ(νομιζω οτι του αρεσει να δαγκωνει🙄)τον πηρα ιανουαριο του09 κ ηταν του08 δεν ξερω ακριβωσ ηλικια☹
 
μακρυα... Μακρυα... Ειναι δυνατον; Του ξεμεινε φαινεται...η τι, η ειναι λογικη γ ροζελλα αλλα 1.5 χρονων δεν μμπορεις να κανεις και πολλα... Ειδικα με μια ροζελα
 
sevi... Επειδη παραπάνω ανέφερες κατι για παιχνίδι, γιατι δε διαλέγεις ενα μικρό παπαγαλάκι να το μεγαλώσεις εσυ; Εκτος απο το οτι θα δεθειτε πολυ περισσοτερο και πολυ πιο ευκολα εχει πλακα :)
και οντως πολυ ακριβη η ροζέλα, θα συμφωνήσω με τη Μαρια...



μακρυα... Μακρυα... Ειναι δυνατον; Του ξεμεινε φαινεται...η τι, η ειναι λογικη γ ροζελλα αλλα 1.5 χρονων δεν μμπορεις να κανεις και πολλα... Ειδικα με μια ροζελα
μη το λες έτσι. Κάθε πουλάκι όπως και κάθε ανθρωπος δικαιουται μια αξιοπρεπή ζωη.:)
 
Ρε παιδιά έχω απογοητευτεί! Μου φαίνεται ότι πρέπει να έρθω Αθήνα να πάρω πουλάκι! Δεν μπορώ να βρω! Για εξημερωμένο και μικρό ούτε λόγος! Ένα μαγαζί βρήκα που είχε ποικιλία αλλά δεν μ'άρεσε το φτέρωμά τους! Αν έρθω και πάρω από Αθήνα και μείνει το πουλάκι στου κουτάκι 7 ώρες πειράζει; Το λυπάμαι!
 
sevi, μην δίνεις τόση σημασία στην εμφάνιση. Το πουλάκι, καλώς εχόντων των πραγμάτων θα ζήσει τουλάχιστον 8 χρόνια. Θεωρώ οτι πολύ καλύτερα θα περάσεις με ένα πουλάκι μέτριας εμφάνισης αλλά καλού χαρακτήρα, παρά με ένα όμορφο αλλά περίεργο.

Όσο για τις 7 ώρες στο κουτί ναί, πειράζει. Θα στρεσαριστεί πολύ και πιθανόν να αρρωστήσει κιόλας.
Πάντως μου φαίνεται αδύνατον να μην βρεις πουλάκι σε ολόκληρη Θεσσαλονίκη.
 
εεμ πειραζει hehe
μπορεις να το βάλεις στο κλουβί αμέσως και να το παρεις με το αυτοκινητο... Και παλι θα ταλεπορηθει και θα στρεσαριστει αλλα λιγοτερο
 
Έχεις δίκιο! Δεν χρειάζεται να το ταλαιπωρώ άδικα!

Απλά μου φάνηκε το φτέρωμά τους κάπως, όχι από άποψη ομορφιάς αλλά από υγεία! Κι απ'το χρώμα καταλαβαίνεις αν είναι υγιές ένα πουλάκι!

Πριν λίγα χρόνια είχα ένα κοκατίλ και ξέρεις πόσα χρόνια το είχα; Περίπου 15! Αφού και "εγκεφαλικό" είχε πάθει!
 
Δεν είναι ακριβώς το χρώμα ενδεικτικό για την υγεία του πουλιού αλλά σαφώς η κατάσταση του πτερώματος είναι. Βάλε και καμιά αγγελία στο ίντερνετ για πουλάκι απο ιδιώτη. Μπορεί κάποιος κοντά σε εσένα να πουλάει σε καλή τιμή ή να χαρίζει δικά του, υγιή πουλάκια.
 
ακου που θα βρεις μωρα... Το κουικο περα απο τα μεγαλα που φερνει 2 φορες το χρονο φερνει και μωρα... Θα πας τελη αυγουστου και θα πολαβεις μωρα... Τωρα αν δεν μπορεις να περιμενεις ειναι πολυ καλο το gregory's birds ενα στενο πανω απο τη σχολη τυφλων θα τ δεις...ζητησε τ μωρο... Οποτε τ ζζητησα μ φερε... Ενα αλλο που μπορει να σ φερει μωρο ειναι το πετ σοπ κονδωρ στον ευοσμο... φερνει αρκετα ζωακια, αυτες ειναι οι προτασεις μου
 
Billy σε ευχαριστώ πολύ!
Πάντως στο κουίκο πήγα και δεν μ'άρεσαν!
Για το κονδωρ όμως άκουσα καλά λόγια!
Θα δοκιμάσω και το gregory's birds!
Thank ssssssssss!
 
ναι τετοια εποχη δυσκολα να βρεις στα κουικο εχει οτι εχει ξεμεινει... Ενω τ αλλα ισως να σ φερουν
 
το σαββατο πηγα στο quiko... Ειναι ποικιλια και μεγαλο αριθμο πουλιων, αλλα ειδικα τα παπαγαλοειδοι ηταν σε κακο χαλι... Εγω δεν θα επερνα απο το quiko...
 
Aggele έχεις απόλυτο δίκιο! Τα περισσότερα ήταν χάλια!
Μου το είχε πει και ένας φίλος μου και δεν τον πίστευα!
Είναι δυνατόν;
 
εγω χωρισ να θελω να το δυσφημισω, ειχα παρει απο το quiko τον κοκο και ακομα1. Μου τα πουλησαν για πουλια του2008. Ο κοκο οντωσ ειναι και ειναι και υγιεστατοσ αλλα το αλλο ηταν τελικα 5χρονων(το ανακαλυψα αρκετα αργοτερα). Δεν πετουσε,το επαιρνε ο υπνοσ στα καλα καθουμενα και οταν τουσ ρωτησα ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο. Ειναι μικρο, αλλαγη περιβαλλοντοσ κτλ. Μετα απο2βδομαδεσ ''εφυγε'' και οταν πηγα και τουσ το ειπα οτι μου το πουλησαν αρρωστο κ τουλαχιστον να μου το λεγαν να το προσεξω περισσοτερο, λενε οτι απ τη στιγμη που δινεισ τα χρηματα και μετα το πουλι ειναι υπο δικη σου ευθυνη κ ακομα και σε3''να ψοφησει δε φταιμε εμεισ. Ειπαν βεβαια οτι δε φταιω ουτε εγω αλλα δε μου αρεσε καθολου η αντιμετωπιση τουσ, ο τροπος που μου μιλησαν. Και σε μια αλλη φιλη μου πηγαν να πουλησουν αρρωστο καναρινι(το ειχαν μαλιστα σε διαφορετικο μεροσ απο τα υπολοιπα). Ευτυχωσ ειχε παει υποψιασμενη. Καλο ειναι να μην ενισχυουμε ανθρωπουσ που τουσ νοιαζει μονο το κερδοσ κ βλεπουν τα ζωα σαν εμπορευμα. Τα μικροτερα καταστηματα ειναι συνηθωσ πιο αξιοπιστα



να ρωτησω και γω κατι που νομιζω ειναι σχετικο με το θεμα. Γνωριζει κανεισ κανεναν εκτροφεα στη Θεσσαλονίκη;
 
Πολύ ωραίο το ερώτημά σου, αν υπάρχει κανείς εκτροφέας στην Θεσσαλονίκη! :Con/sed:

Και παιδιά! Βρήκα σύντροφο! Εδώ και λίγη ώρα έχω παρεούλα μου ένα κοκατίλ κίτρινο με το λοφιο του και τα κόκκινα μαγουλάκια του! Είναι κούκλα! Δεν συμφωνείτε κι εσείς;

Το πήρα απ'τον Κόνδορα στον Εύοσμο! Μπορεί να μην είναι κανένα μεγάλο και εντυπωσιακό κατάστημα είναι όμως καλοί οι άνθρωποι που το έχουν! Και έχει και καλές τιμές!
 
Back
Top