Αναπαραγωγή Θέλω τις συμβουλές σας για να να ζευγαρώσω τα καναρίνια μου

Kwntantinos pngt

PB New Member
Εγγραφή
18 Φεβ 2020
Μηνύματα
30
Πόλη
Θεσσαλονίκη
4a77fbd1-e3fe-4a3b-8cb4-c67b6619303e.webp
Γειά σας παιδιά είμαι καινούριο μέλος εδώ είμαι 20 ετών με λένε Κωνσταντίνο και θέλω της συμβουλές σας για να καταφέρω να ζευγαρώσω τα καναρίνια μου😊
Είναι αυτά που βλέπεται τα αγόρασα σήμερα.
είναι και τα 2 ήδη πυρομενα και έτοιμα για ζευγάρωμα τα πήρα από Pet Shop τα καναρίνια γνωριζοντουσαν ήδη και τα έβαλα μαζί από την 1η μέρα τους αγόρασα σουπιοκακαλο αυγοτροφη και την κανονική τους την τροφή.
Έχω στο νου μου να τους δίνω φρούτα αυγο βραστό και λαχανικά (αγγούρι μαρούλι κτλπ).
Λοιπόν η ερωτήσεις που έχω είναι η εξής

1) ποτε να βάλω νήμα και φωλιά για να ξεκινήσει την γέννα;.
2)χρειάζεται να πάρω βιταμίνες να βάζω στο νερό τους η οτιδήποτε άλλο που πρέπει να έχω;.
3)πόσο καιρώ θα πάρει για να ζευγαρώσουν τα καναρίνια;
4) υπάρχει περίπτωση ενώ είναι και τα 2 πυρομενα να μην ζευγαρώσουν ποτέ?

4a77fbd1-e3fe-4a3b-8cb4-c67b6619303e.webp
 
Κι εγώ ακριβώς την ίδια απάντηση με τον Σπύρο θα έδινα, το άρθρο δλδ, με μια ιδιαίτερη επισήμανση, ότι λόγω του δεν γνωρίζεις την πρότερη διατροφή τους, μια και τα πήρες πρόσφατα, καλό θα ήταν να μπουν σε δύο διαφορετικές ζευγαρώστρες (η μία πάνω στην άλλη, ώστε να μην βλέπονται, κι επομένως να καθυστερήσει λίγο η αναπαραγωγή), ώστε να έχεις την ευκαιρία να κάνεις διατροφική προετοιμασία, μειώνοντας τον κίνδυνο για άσπορες γέννες. Και αναλόγως της συμπεριφοράς τους, βλέπεις στην πορεία πότε θα ενώσεις τα πουλιά στο ίδιο κλουβί. Άλλωστε μια και σκοπεύεις σε αναπαραγωγή, στα σίγουρα θα σου χρειαστεί και άλλη ζευγαρώστρα, αν όχι μεγαλύτερο κλουβί, για να βάλεις μέσα τους νεοσσούς όταν θα "ξεπεταχθούν".

Καλώς ήρθες και να τα χαίρεσαι!
 
Καλώς ήρθες και να τα χαίρεσαι!

Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα 😊
Σήμερα το πρωί τα είδα να ταΐζονται.
Στο άρθρο που διάβασα έλεγε ότι αυτό είναι η αρχή για να ζευγαρώσουν.
Εγω τώρα τι να κάνω να τα χωρίσω;,
Μήπως να βάλω βάλω φωλιά;
Η είναι ακόμη νωρίς για φωλιά;
Βατεμα δεν έχω προλάβει να δω
(που να προλάβω 2 μέρες τα εχω)
Εσύς τι λέτε να βάλω φωλιά η είναι ακόμη πολύ νωρίς;

Επίσης Ζευγαρωστρα σκοπεύω να πάρω μια από αυτές της μέρες
 
Back
Top