Ασθένειες Θανατος καναρινιων

kostellou Elen

PB New Member
Εγγραφή
11 Μαϊ 2023
Μηνύματα
141
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι που ακόμα δεν μπορώ να συνειδητοποιησω.Αυγουστο παίρνω δώρο στην πεθερά μου 1 καναρινι 2 μηνών αρσενικό,το βάζει σε κλουβάκι καθαριότητα τροφουλα νεράκι όλα καλά.εναμιση μήνα μετά κι ενώ όλα πήγαιναν καλά κελαηδουσε σαν μικρό βέβαια,ξαφνικά πεθαίνει.θλιψη! Τρέχει παίρνει αμέσως άλλο το μαθαίνω παθαίνω ένα σοκ.το δεύτερο ήταν ένα κοινό καναρινι πάλι αρσενικό 8 μηνών όλα καλά κελαηδουσε και ξαφνικά αρρωσταίνει μέσα σε 2 εβδομάδες.Αυτη την φορά μου το λέει της λέω παρτο αμέσως πήγαινε στο τάδε κτηνιατρειο η από εκεί που το πήρες.Της δίνουν aviomicine και aidonine.αλλαζουμε τροφη για παν ενδεχόμενο και το βράδυ το βάζει μέσα αλλά το πουλακι δυστυχώς έφυγε. Τα πουλάκια και τα δύο τα άφηνε μέρα νύχτα έξω χωρίς σκέπασμα πέρασαν και τα 2 δύο κακοκαιριες έξω τα βράδια. Πιστεύω ότι αρρωστησαν από αυτό.δεν ξέρω πως τα καταφέρνετε όσοι κάνετε εξωτερική εκτροφή αλλά εγώ θέλω να πω πως μετά από αυτό που έζησα δεν πρόκειται να αφήσω ποτέ πουλί έξω νύχτα και πόσο μάλλον χειμώνα η φθινόπωρο.θεωρω ότι έφυγαν από την υγρασία και το κρύο.
 
δεν πρόκειται να αφήσω ποτέ πουλί έξω νύχτα και πόσο μάλλον χειμώνα η φθινόπωρο.θεωρω ότι έφυγαν από την υγρασία και το κρύο.
Εννοείται ... εφ΄ όσον έχεις χώρο προστατευμένο ή έστω δεν δημιουργήσεις κάποια προστασία , κάτι τέτοιο είναι ¨ λάθος ¨ . Βέβαια όταν μιλάμε για ένα μόνο πουλάκι τότε είναι σίγουρα λάθος . ΄Όμως στην περίπτωσή σου δεν πιστεύω πως συνέβη κάτι τέτοιο . Δεν το δικαιολογεί η ταχύτητα του θανάτου τους . Ψάξε τι συμβαίνει ή τι τρομάζει - πειράζει τα πουλάκια . Καλό θα ήταν τότε να έβαζες το πουλάκι σε μια κατάψυξη και να έψαχνες κάποιο γιατρό με ειδικότητα και εργαστηριακή πείρα στα πουλιά . Θα το εξέταζες και θα μιλάγαμε με άλλα δεδομένα . Το βάζουμε πίσω πίσω στο μυαλό μας και συνεχίζουμε . Να ΄σαι καλά και να μην σου ξανασυμβεί παρόμοιο κακό .
 
Αυγουστο παίρνω δώρο στην πεθερά μου 1 καναρινι 2 μηνών αρσενικό,το βάζει σε κλουβάκι καθαριότητα τροφουλα νεράκι όλα καλά.εναμιση μήνα
Αν το πήρες ας πούμε μέσα Αυγούστου τέλη Σεπτεμβρίου πέθανε "ξαφνικά"
Τρέχει παίρνει αμέσως άλλο
Άρα το άλλο το οχταμηνήτικο το πήρε αρχές Οκτωβρίου και αρρώστησε ας πούμε στα μέσα σύμφωνα με ...
8 μηνών όλα καλά κελαηδουσε και ξαφνικά αρρωσταίνει μέσα σε 2 εβδομάδες.
Και μετά κατέληξε σύμφωνα με ...
Της δίνουν aviomicine και aidonine.αλλαζουμε τροφη για παν ενδεχόμενο και το βράδυ το βάζει μέσα αλλά το πουλακι δυστυχώς έφυγε.

Τα πουλάκια και τα δύο τα άφηνε μέρα νύχτα έξω χωρίς σκέπασμα πέρασαν και τα 2 δύο κακοκαιριες έξω τα βράδια.
Πρώτα από όλα τα πουλιά τα έχουμε έξω (εξωτερική εκτροφή και εγώ) αλλά φροντίζουμε κάποια θέματα ανάλογα με τις κλιματικές συνθήκες τις κάθε περιοχής και το μικροκλίμα. Εγώ ας πούμε έχω θέμα σε δυτικό μπαλκόνι με μεσημεριανό αέρα. Αν είναι ζεστός και μέχρι 2-3 bf δεν υπάρχει θέμα. Όταν τα πράγματα αγριεύουν κατεβαίνει προστασία με χοντρό πλαστικό. Εννοείται ότι όλες οι άλλες πλευρές είναι καλυμμένες μόνιμα για αποφυγή της βροχής. Δεν αφήνουμε τα πουλιά έτσι στην τύχη! Τον χειμώνα αν πάρεις όλα τα μέτρα αντέχουν και σε μηδέν βαθμούς απλά θέλει καλή κάλυψη γύρω γύρω και σπόρους λιπαρους για θερμιδικό απόθεμα.
Επίσης ένα πουλί που καλαηδαει δεν πεθαίνει ξαφνικά. Περνάει κάποια στάδια που πρέπει να διαπιστώσεις και να παρακολουθείς την εξέλιξή τους ώστε να κάνεις άμεσα τις προβλεπόμενες ενέργειες. Αν π.χ. εκεί που τα είχατε τα χτύπησε βροχή το σούρουπο και το βράδυ έπεσε η θερμοκρασία ή τα έπιανε ο αέρας θα έπρεπε να τα είχατε βάλει άμεσα μέσα. Δεν λέω ότι όλα αυτά έγιναν αλλά θέλω να σου πω πόσα πράγματα πρέπει να λάβεις υπόψη σου. Εσύ ή η μητέρα σου. Το μέσα έξω γενικά δεν κάνει καλό και το φοβάμαι περισσότερο από το μόνιμα έξω. Για αυτό δεν τα πηγαίνω βόλτα πέρα δώθε ανάλογα με τον καιρό. Τέλος μπορεί και τα δύο πουλιά να είχαν θέμα. Την aviomycine γιατί την έδωσαν; Ποιά ήταν η διάγνωση; Στην τύχη την έσωσαν; Δεν σας είπαν τι έχει; Και ενώ έπαιρνε aviomycine γιατί έπρεπε να πάρει και aidonine; Προβιοτικά μετά την aviomycine έδωσες; Γενικά καλό θα ήταν να ενημερωθείτε για κάποια θέματα όπως ποια τα πτηνιατρεια που έχουν καλές κριτικές και κάποια γενικά αλλά και ειδικά θέματα για τα καναρίνια από το pb που αφορούν θέσεις τον κλουβιων συνθήκες διαβίωσης καθαριότητα κλουβιων, διατροφή, συμπληρώματα, και πολλά άλλα.
 
Αν το πήρες ας πούμε μέσα Αυγούστου τέλη Σεπτεμβρίου πέθανε "ξαφνικά"

Άρα το άλλο το οχταμηνήτικο το πήρε αρχές Οκτωβρίου και αρρώστησε ας πούμε στα μέσα σύμφωνα με ...

Και μετά κατέληξε σύμφωνα με ...



Πρώτα από όλα τα πουλιά τα έχουμε έξω (εξωτερική εκτροφή και εγώ) αλλά φροντίζουμε κάποια θέματα ανάλογα με τις κλιματικές συνθήκες τις κάθε περιοχής και το μικροκλίμα. Εγώ ας πούμε έχω θέμα σε δυτικό μπαλκόνι με μεσημεριανό αέρα. Αν είναι ζεστός και μέχρι 2-3 bf δεν υπάρχει θέμα. Όταν τα πράγματα αγριεύουν κατεβαίνει προστασία με χοντρό πλαστικό. Εννοείται ότι όλες οι άλλες πλευρές είναι καλυμμένες μόνιμα για αποφυγή της βροχής. Δεν αφήνουμε τα πουλιά έτσι στην τύχη! Τον χειμώνα αν πάρεις όλα τα μέτρα αντέχουν και σε μηδέν βαθμούς απλά θέλει καλή κάλυψη γύρω γύρω και σπόρους λιπαρους για θερμιδικό απόθεμα.
Επίσης ένα πουλί που καλαηδαει δεν πεθαίνει ξαφνικά. Περνάει κάποια στάδια που πρέπει να διαπιστώσεις και να παρακολουθείς την εξέλιξή τους ώστε να κάνεις άμεσα τις προβλεπόμενες ενέργειες. Αν π.χ. εκεί που τα είχατε τα χτύπησε βροχή το σούρουπο και το βράδυ έπεσε η θερμοκρασία ή τα έπιανε ο αέρας θα έπρεπε να τα είχατε βάλει άμεσα μέσα. Δεν λέω ότι όλα αυτά έγιναν αλλά θέλω να σου πω πόσα πράγματα πρέπει να λάβεις υπόψη σου. Εσύ ή η μητέρα σου. Το μέσα έξω γενικά δεν κάνει καλό και το φοβάμαι περισσότερο από το μόνιμα έξω. Για αυτό δεν τα πηγαίνω βόλτα πέρα δώθε ανάλογα με τον καιρό. Τέλος μπορεί και τα δύο πουλιά να είχαν θέμα. Την aviomycine γιατί την έδωσαν; Ποιά ήταν η διάγνωση; Στην τύχη την έσωσαν; Δεν σας είπαν τι έχει; Και ενώ έπαιρνε aviomycine γιατί έπρεπε να πάρει και aidonine; Προβιοτικά μετά την aviomycine έδωσες; Γενικά καλό θα ήταν να ενημερωθείτε για κάποια θέματα όπως ποια τα πτηνιατρεια που έχουν καλές κριτικές και κάποια γενικά αλλά και ειδικά θέματα για τα καναρίνια από το pb που αφορούν θέσεις τον κλουβιων συνθήκες διαβίωσης καθαριότητα κλουβιων, διατροφή, συμπληρώματα, και πολλά άλλα.
Πρώτον δεν υπολόγισατε σωστά τους χρόνους.6 Αυγούστου της κάνω δώρο το πρώτο καναρινι.ζει μέχρι και τις πλημμύρες του Ντάνιελ όπου το είδα και το άκουσα γύρω δηλαδή στις 7 Σεπτέμβρη και σταματάει να κελαηδάει λίγες μέρες μετα και όπως μου είπε δύο μέρες μετά το βρήκανε νεκρο το πρωί.το πουλί στην κακοκαιρία του Ντάνιελ το άφησε έξω σε προστάτευμενο μεν μπαλκονι αλλά χωρίς σκέπασμα χωρίς ναυλον με την υγρασία και την βροχή που είχε.επομενως πάμε περίπου τα μέσα Σεπτεμβρίου που πεθαίνει καξ πάει την ίδια μέρα και αγοράζει άλλο και μετά την επόμενη κακοκαιρία τον helias σταματάει για μια μέρα πάλι το κελαηδημα φούσκωσε καθόταν στον πάτο και την επόμενη μέρα που ήταν πάλι έτσι την στέλνω στον κτηνίατρο.την τύφλα του προφανώς κατάλαβε και της έδωσε αυτά που σας είπα.ε μέχρι το βράδυ σας λέω πέθανε.πειτε μου ήταν τυχαίο που πέθαναν 2 πουλια τόσο σύντομα?κάτω από τις συνθήκες που μόλις περιέγραψα?
[automerge]1696183345[/automerge]
Εννοείται ... εφ΄ όσον έχεις χώρο προστατευμένο ή έστω δεν δημιουργήσεις κάποια προστασία , κάτι τέτοιο είναι ¨ λάθος ¨ . Βέβαια όταν μιλάμε για ένα μόνο πουλάκι τότε είναι σίγουρα λάθος . ΄Όμως στην περίπτωσή σου δεν πιστεύω πως συνέβη κάτι τέτοιο . Δεν το δικαιολογεί η ταχύτητα του θανάτου τους . Ψάξε τι συμβαίνει ή τι τρομάζει - πειράζει τα πουλάκια . Καλό θα ήταν τότε να έβαζες το πουλάκι σε μια κατάψυξη και να έψαχνες κάποιο γιατρό με ειδικότητα και εργαστηριακή πείρα στα πουλιά . Θα το εξέταζες και θα μιλάγαμε με άλλα δεδομένα . Το βάζουμε πίσω πίσω στο μυαλό μας και συνεχίζουμε . Να ΄σαι καλά και να μην σου ξανασυμβεί παρόμοιο κακό .
Δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω τι τα τρομάζει η τα πειραζει.τα πουλιά δεν κρατήθηκαν οπότε...εγώ της είχα πει η σκέπασμα το βράδυ με μια πετσέτα η βάλτο μέσα.80% υγρασία είχαμε στην καρδιτσα με τις κακοκαιριες.πολυ κριμα δύο πουλιά έφυγαν τόσο άδοξα.
[automerge]1696183522[/automerge]
Αν το πήρες ας πούμε μέσα Αυγούστου τέλη Σεπτεμβρίου πέθανε "ξαφνικά"

Άρα το άλλο το οχταμηνήτικο το πήρε αρχές Οκτωβρίου και αρρώστησε ας πούμε στα μέσα σύμφωνα με ...

Και μετά κατέληξε σύμφωνα με ...



Πρώτα από όλα τα πουλιά τα έχουμε έξω (εξωτερική εκτροφή και εγώ) αλλά φροντίζουμε κάποια θέματα ανάλογα με τις κλιματικές συνθήκες τις κάθε περιοχής και το μικροκλίμα. Εγώ ας πούμε έχω θέμα σε δυτικό μπαλκόνι με μεσημεριανό αέρα. Αν είναι ζεστός και μέχρι 2-3 bf δεν υπάρχει θέμα. Όταν τα πράγματα αγριεύουν κατεβαίνει προστασία με χοντρό πλαστικό. Εννοείται ότι όλες οι άλλες πλευρές είναι καλυμμένες μόνιμα για αποφυγή της βροχής. Δεν αφήνουμε τα πουλιά έτσι στην τύχη! Τον χειμώνα αν πάρεις όλα τα μέτρα αντέχουν και σε μηδέν βαθμούς απλά θέλει καλή κάλυψη γύρω γύρω και σπόρους λιπαρους για θερμιδικό απόθεμα.
Επίσης ένα πουλί που καλαηδαει δεν πεθαίνει ξαφνικά. Περνάει κάποια στάδια που πρέπει να διαπιστώσεις και να παρακολουθείς την εξέλιξή τους ώστε να κάνεις άμεσα τις προβλεπόμενες ενέργειες. Αν π.χ. εκεί που τα είχατε τα χτύπησε βροχή το σούρουπο και το βράδυ έπεσε η θερμοκρασία ή τα έπιανε ο αέρας θα έπρεπε να τα είχατε βάλει άμεσα μέσα. Δεν λέω ότι όλα αυτά έγιναν αλλά θέλω να σου πω πόσα πράγματα πρέπει να λάβεις υπόψη σου. Εσύ ή η μητέρα σου. Το μέσα έξω γενικά δεν κάνει καλό και το φοβάμαι περισσότερο από το μόνιμα έξω. Για αυτό δεν τα πηγαίνω βόλτα πέρα δώθε ανάλογα με τον καιρό. Τέλος μπορεί και τα δύο πουλιά να είχαν θέμα. Την aviomycine γιατί την έδωσαν; Ποιά ήταν η διάγνωση; Στην τύχη την έσωσαν; Δεν σας είπαν τι έχει; Και ενώ έπαιρνε aviomycine γιατί έπρεπε να πάρει και aidonine; Προβιοτικά μετά την aviomycine έδωσες; Γενικά καλό θα ήταν να ενημερωθείτε για κάποια θέματα όπως ποια τα πτηνιατρεια που έχουν καλές κριτικές και κάποια γενικά αλλά και ειδικά θέματα για τα καναρίνια από το pb που αφορούν θέσεις τον κλουβιων συνθήκες διαβίωσης καθαριότητα κλουβιων, διατροφή, συμπληρώματα, και πολλά άλλα.
Το μέσα έξω δεν κάνει καλό αλλά όταν την μέρα έχει καλό καιρό γιατί να έχω μέσα το πουλί...εδώ η θερμοκρασία το βράδυ πέφτει πολύ ενώ την ημέρα μπορεί να έχει ζέστη.αυτη η απότομη μείωση έξω δεν θα τα βλάψει?ενώ βάζοντας τα μέσα υπάρχει μια σταθερή θερμοκρασία στα πουλια.εμενα τουλάχιστον δεν βλέπω να τα πειραζει που τα βγάζω έξω στις 8 και τα βάζω μέσα πάλι στις 8μμ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πρώτον δεν υπολόγισατε σωστά τους χρόνους.6 Αυγούστου της κάνω δώρο το πρώτο καναρινι.ζει μέχρι και τις πλημμύρες του Ντάνιελ

Οι χρόνοι μια χαρά υπολογίστηκαν βάσει της αρχικής τοποθέτησης που κάνατε ότι ενάμιση μήνα μετά πέθανε. Η αναφορά μου στα μέσα Αυγούστου ήταν ενδεικτική αφού δεν αναφέρατε την ακριβή ημερομηνία που αποκτήθηκε και έτσι έβαλα στην μέση για ευνόητους λόγους.

το πουλί στην κακοκαιρία του Ντάνιελ το άφησε έξω σε προστάτευμενο μεν μπαλκονι αλλά χωρίς σκέπασμα χωρίς ναυλον με την υγρασία και την βροχή

Έχετε κάτσει ποτέ σε μπαλκόνι με τέτοια κακοκαιρία χωρίς να γίνετε μούσκεμα από τα σταγονίδια τις βροχής (το μίνιμουμ;)

και μετά την επόμενη κακοκαιρία τον helias σταματάει για μια μέρα πάλι το κελαηδημα φούσκωσε καθόταν στον πάτο και την επόμενη μέρα που ήταν πάλι έτσι
Δηλαδή από τη πρώτη κακοκαιρία δεν βγάλατε κάποιο συμπέρασμα;

κτηνίατρο.την τύφλα του προφανώς κατάλαβε και της έδωσε αυτά που σας είπα
Οι πτηνίατροι δεν είναι μάγοι να διορθώνουν τα πάντα ειδικά όταν δεν υπάρχει χρόνος ανάκαμψης

πειτε μου ήταν τυχαίο που πέθαναν 2 πουλια τόσο σύντομα?κάτω από τις συνθήκες που μόλις περιέγραψα?

Δηλαδή αν σας έλεγα ότι ο φροντιστής των καναρινιών έχει την απόλυτη ευθύνη για την κατάληξη των καναρινιών θα σας ικανοποιούσε;
Έτσι όπως τα περιγράφετε αυτό βγαίνει ως συμπέρασμα και όχι πως επιβιώνουν τα καναρίνια όσων έχουν εξωτερική εκτροφή και είναι μια χαρά επί σειρά ετών. Διαβάστε στο φόρουμ πόσοι έχουν εξωτερική εκτροφή χωρίς κανένα πρόβλημα και παρακαλώ υπάρχουν πολλά άρθρα για τα καναρίνια που καλό είναι να διαβάσετε πριν καταλήξετε σε βιαστικά συμπεράσματα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Οι χρόνοι μια χαρά υπολογίστηκαν βάσει της αρχικής τοποθέτησης που κάνατε ότι ενάμιση μήνα μετά πέθανε. Η αναφορά μου στα μέσα Αυγούστου ήταν ενδεικτική αφού δεν αναφέρατε την ακριβή ημερομηνία που αποκτήθηκε και έτσι έβαλα στην μέση για ευνόητους λόγους.



Έχετε κάτσει ποτέ σε μπαλκόνι με τέτοια κακοκαιρία χωρίς να γίνετε μούσκεμα από τα σταγονίδια τις βροχής (το μίνιμουμ;)


Δηλαδή από τη πρώτη κακοκαιρία δεν βγάλατε κάποιο συμπέρασμα;


Οι πτηνίατροι δεν είναι μάγοι να διορθώνουν τα πάντα ειδικά όταν δεν υπάρχει χρόνος ανάκαμψης



Δηλαδή αν σας έλεγα ότι ο φροντιστής των καναρινιών έχει την απόλυτη ευθύνη για την κατάληξη των καναρινιών θα σας ικανοποιούσε;
Έτσι όπως τα περιγράφετε αυτό βγαίνει ως συμπέρασμα και όχι πως επιβιώνουν τα καναρίνια όσων έχουν εξωτερική εκτροφή και είναι μια χαρά επί σειρά ετών. Διαβάστε στο φόρουμ πόσοι έχουν εξωτερική εκτροφή χωρίς κανένα πρόβλημα και παρακαλώ υπάρχουν πολλά άρθρα για τα καναρίνια που καλό είναι να διαβάσετε πριν όπως

Οι χρόνοι μια χαρά υπολογίστηκαν βάσει της αρχικής τοποθέτησης που κάνατε ότι ενάμιση μήνα μετά πέθανε. Η αναφορά μου στα μέσα Αυγούστου ήταν ενδεικτική αφού δεν αναφέρατε την ακριβή ημερομηνία που αποκτήθηκε και έτσι έβαλα στην μέση για ευνόητους λόγους.



Έχετε κάτσει ποτέ σε μπαλκόνι με τέτοια κακοκαιρία χωρίς να γίνετε μούσκεμα από τα σταγονίδια τις βροχής (το μίνιμουμ;)


Δηλαδή από τη πρώτη κακοκαιρία δεν βγάλατε κάποιο συμπέρασμα;


Οι πτηνίατροι δεν είναι μάγοι να διορθώνουν τα πάντα ειδικά όταν δεν υπάρχει χρόνος ανάκαμψης



Δηλαδή αν σας έλεγα ότι ο φροντιστής των καναρινιών έχει την απόλυτη ευθύνη για την κατάληξη των καναρινιών θα σας ικανοποιούσε;
Έτσι όπως τα περιγράφετε αυτό βγαίνει ως συμπέρασμα και όχι πως επιβιώνουν τα καναρίνια όσων έχουν εξωτερική εκτροφή και είναι μια χαρά επί σειρά ετών. Διαβάστε στο φόρουμ πόσοι έχουν εξωτερική εκτροφή χωρίς κανένα πρόβλημα και παρακαλώ υπάρχουν πολλά άρθρα για τα καναρίνια που καλό είναι να διαβάσετε πριν καταλήξετε σε βιαστικά συμπεράσματα.
Φυσικά φταίει ο φροντιστής. Όσο για την εξωτερική εκτροφή στην καρδιτσα λίγο δύσκολο το κόβω.εκτος αν έφτιαχνα μια ειδική κατασκευή και με λάμπα...δεν ξέρω αν γνωρίζετε από θερμοκρασίες καρδιτσας τον χειμώνα
 
Όσο για την εξωτερική εκτροφή στην καρδιτσα λίγο δύσκολο το κόβω.εκτος αν έφτιαχνα μια ειδική κατασκευή και με λάμπα...δεν ξέρω αν γνωρίζετε από θερμοκρασίες καρδιτσας τον χειμώνα
Ελένη υπάρχουν εξωτερικές εκτροφές και ψηλότερα όπως Φλώρινα, Καστοριά Θεσσαλονίκη, Δράμα, Ξάνθη κλπ. Το πρόβλημα που δημιουργείται στα πολλά κρύα είναι ότι χρειάζονται οι ποτίστρες αλλαγή νερού δύο και τρεις φορές την ημέρα επειδή παγώνουν.

Τα πουλιά είναι μόνιμα έξω σε προστατευμένους από τα ρεύματα του αέρα και τη βροχή χώρους και προσαρμόζονται εν τέλει.
 
Ελένη υπάρχουν εξωτερικές εκτροφές και ψηλότερα όπως Φλώρινα, Καστοριά Θεσσαλονίκη, Δράμα, Ξάνθη κλπ. Το πρόβλημα που δημιουργείται στα πολλά κρύα είναι ότι χρειάζονται οι ποτίστρες αλλαγή νερού δύο και τρεις φορές την ημέρα επειδή παγώνουν.

Τα πουλιά είναι μόνιμα έξω σε προστατευμένους από τα ρεύματα του αέρα και τη βροχή χώρους και προσαρμόζονται εν τέλει.
Ναι έτσι το καταλαβαίνω...θέλει πιστεύω ειδική κατασκευή για να είναι προφυλαγμενα.δεν κατηγορώ την εξωτερική εκτροφή.
 
Ελένη, λυπάμαι για τα πουλάκια.
Αν θεωρείς ότι η πεθερά σου ίσως δεν αντιλαμβάνεται σωστά τη σωστή προστασία, είτε της το εξηγείς, αν παίρνει από λόγια είτε όσο γίνεται την αποθαρρύνεις από το πάρει άλλο πουλάκι (αν δεν παίρνει από λόγια).
Το τι συνέβη στα πουλιά δύσκολο να το πούμε. Αν κατάλαβα σωστά ήταν εκτεθειμένα σε πολύ υψηλή υγρασία, αλλά ίσως και θα μπορούσε να υπάρχει και κάποιος βλαπτικός παράγοντας άλλος, π.χ. να τρόμαξαν από επίθεση αρπακτικού, να είχε το πρώτο πουλί κάποιον μολυσματικό παράγοντα ή να τον κόλλησε μέσω σταγονιδίων που μεταφέρονταν από αέρα κλπ. Άλλωστε τόσα διαβάσαμε για μολυσματικά στις περιοχές που επλήγησαν, π.χ. λεπτοσπειρώσεις και η αλήθεια είναι ότι οι φορείς των μικροβίων (στο παράδειγμα της λεπτοσπείρωσης, μεταξύ άλλων και τα ποντίκια) θα προσπαθούσαν με κάθε δυνατό τρόπο να αποφύγουν τις καιρικές συνθήκες, να καλυφθούν δλδ, επομένως εύκολα θα μπορούσε κάτι το μολυσματικό να διασπείρεται πιο εύκολα.
Σε αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι στο ίδιο κλουβί, με τα ίδια σύνεργα π.χ. ποτίστρες κλπ, δεν θα πρέπει να μπει νέο πουλί, χωρίς να υπάρξει οπωσδήποτε κατάλληλη απολύμανση.
 
Ελένη, λυπάμαι για τα πουλάκια.
Αν θεωρείς ότι η πεθερά σου ίσως δεν αντιλαμβάνεται σωστά τη σωστή προστασία, είτε της το εξηγείς, αν παίρνει από λόγια είτε όσο γίνεται την αποθαρρύνεις από το πάρει άλλο πουλάκι (αν δεν παίρνει από λόγια).
Το τι συνέβη στα πουλιά δύσκολο να το πούμε. Αν κατάλαβα σωστά ήταν εκτεθειμένα σε πολύ υψηλή υγρασία, αλλά ίσως και θα μπορούσε να υπάρχει και κάποιος βλαπτικός παράγοντας άλλος, π.χ. να τρόμαξαν από επίθεση αρπακτικού, να είχε το πρώτο πουλί κάποιον μολυσματικό παράγοντα ή να τον κόλλησε μέσω σταγονιδίων που μεταφέρονταν από αέρα κλπ. Άλλωστε τόσα διαβάσαμε για μολυσματικά στις περιοχές που επλήγησαν, π.χ. λεπτοσπειρώσεις και η αλήθεια είναι ότι οι φορείς των μικροβίων (στο παράδειγμα της λεπτοσπείρωσης, μεταξύ άλλων και τα ποντίκια) θα προσπαθούσαν με κάθε δυνατό τρόπο να αποφύγουν τις καιρικές συνθήκες, να καλυφθούν δλδ, επομένως εύκολα θα μπορούσε κάτι το μολυσματικό να διασπείρεται πιο εύκολα.
Σε αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι στο ίδιο κλουβί, με τα ίδια σύνεργα π.χ. ποτίστρες κλπ, δεν θα πρέπει να μπει νέο πουλί, χωρίς να υπάρξει οπωσδήποτε κατάλληλη απολύμανση.
Πολύ σωστά.εαν μου είχε πει στο πρώτο πουλάκι που πέθανε αμέσως ότι πέθανε θα της έλεγα απολυμανε πρώτα το κλουβι.για να μη με στεεναχωρησει δεν είπε τίποτα...πήγε πήρε άλλο κατευθείαν.το έμαθα μετά! Το σπίτι της είναι στον 3ο με τεντες από παντου αλλά δυστυχώς η κόλλησε κάτι από το πρώτο που όμως έζησε καλά μέχρι τον ντανιελ που το είχε όλες τις νύχτες έξω ούτε καν σκέπασμα.απλα δεν θεωρώ σύμπτωση που πέθαναν και τα δύο μετά από τις 2 μεγάλες κακοκαιριες με πολύ υγρασία και βροχή.μακαρι να κάνω λαθος.
 
@kostellou Elen Ελένη, πολύ κρίμα για τα πουλάκια.
Αν θεωρείς ότι η πεθερά σου ίσως δεν αντιλαμβάνεται σωστά τη σωστή προστασία, είτε της το εξηγείς, αν παίρνει από λόγια είτε όσο γίνεται την αποθαρρύνεις από το πάρει άλλο πουλάκι (αν δεν παίρνει από λόγια).
Συμφωνώ τόσο με τον @ianos. Αν δεν μπορεί η πεθερά σου με ή χωρίς την βοήθεια σου να εξασφαλίσει προστασία από τα καιρικά φαινόμενα κ τα ιπτάμενα κ όχι μόνο αρπακτικά, προσπάθησε να μην πάρει άλλο πουλάκι. Είναι κρίμα. 😟
 
@kostellou Elen Ελένη, πολύ κρίμα για τα πουλάκια.

Συμφωνώ τόσο με τον @ianos. Αν δεν μπορεί η πεθερά σου με ή χωρίς την βοήθεια σου να εξασφαλίσει προστασία από τα καιρικά φαινόμενα κ τα ιπτάμενα κ όχι μόνο αρπακτικά, προσπάθησε να μην πάρει άλλο πουλάκι. Είναι κρίμα. 😟
Πραγματικα
 
Back
Top