Ασθένειες Μαζικοι θανατοι καναρινιων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Hero
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Συγγνώμη στην ευλογιά πως πήγαμε; @Hero έχουν τα πουλιά σημάδια ή καρούμπαλα στα πόδια ή στα ράφμη τους;[/κατά πάσα πιθανότητα να είναι η υγρή που επηρεάζει το αναπνευστικού συστήματος

δεν είναι απαραίτητο να έχει σημάδια έχασα πουλιά χωρίς ούτε ενα σημάδι και κελαηδούσαν και φαίνονταν υγιεί έκανα όλες τις θεραπείες για αναπνευστικα προβληματα(με αντιβιωση, βιταμηνες, προβιωτικα) και τιποτα
 
Εχω πουλια με ευλογια στα ποδια αλλα δεν ειναι αυτα που πεθαινουν αυτα γινοντε καλα!
 
Αν πες το μας απο την αρχή ότι εχεις πουλιά με ευλογια, έτσι ειναι κάποια κάνουν εξ αναθήματα και αλλα όχι οπότε μην ψάχνεις άλλο καλό κουράγιο με την ευλογια
Νομίζεις ότι ειναι καλά με κάποιο στρες και αλλαγή του καιρού μπορεί να χάσεις και αυτά που σου φαίνεται ότι γιατρεύτηκαν
 
Όταν έχουμε πουλακια με μολυσματική νόσο θα πρέπει να τα χωρίζουμε ενίοτε και σε άλλα δωμάτια το καθένα. Ειδικα με την ευλογιά, μεταδίδεται οχι μονο αιματογενως αλλα και απο σωματικά υγρά, όταν ο ιός είναι στη φάση της έξαρσής του.
 
Καλό θα ήταν να αρχίσεις το ξεκαθάρισμα κΙ αφού χωρίσεις τα νοσουντα να μετά βρεις σε ευθανασία. Τα υγιει πουλιά να τα εχεις σε παρακολούθηση βέβαια αυτό δεν συναίνεση πως δεν ειναι φορείς. Θα σου πρότεινα να ξανά αρχίσεις την εκτροφη σου απο το μηδέν με νέα ζευγάρια, γιατι αν κρατήσεις τα παλαιά το μονο που θα κανεις ειναι να παράγεις φορείς του ιού, καλό θα ήταν να τα δώσεις σε ανθρώπους που δεν θα ασχοληθούν με αναπαραγωγή απλός θα έχουν ενα καναρινακι να το ακούν (αυτά που σου γράφω τα ακολούθησα μετά απο πολλή κοπο πόνο και ειναι συμβουλές απο φίλους εκτροφεις χρονια στο άθλημα και όχι εμπόρους )
 
Ποιο σοβαρά δεν γίνετε βέβαια μπορείς να τα αφήσεις και να μαζεύεις νεκρά πουλιά καθημερινά ότι σου ειναι ποιο εύκολο και ανώδυνο ψυχικά

Με την ευλογια δεν παίζεις δεν χωρούν συναισθηματισμοί γιατι το μονο που θα καταφέρεις ειναι να κλαις συνέχεια και να τρέχεις για θεραπείες και να σπαταλας ψυχική ενέργεια και χρήματα. Αλλα ας πουν και την γνώμη του οι ποιο παλιοί εκτροφής εδώ στο φόρουμ
 
Θα τρελαθώ... Νίκο, μπορεί οι πιο παλιοί εκτροφείς να σου έχουν πει για ευθανασία, αλλά αυτό που δεν είπαν είναι ότι πιθανά βρίσκονταν σε παραλήρημα παίζοντας τους Θεούς στη ζωούλα τους, που προφανώς την κατάντησαν υποδεέστερη ακόμα κι αυτής της αμοιβάδας.
Αλλά, πάντα βρίσκονται ευκαιρίες στον μάταιο τούτο κόσμο, να αναθεωρούμε, να ξεπερνούμε τα λάθη μας και ίσως να μαθαίνουμε από αυτά. Στην ευλογιά, κάποια πουλάκια επιζούν, εμφανίζουν μάλιστα ανοσία για ένα έτος κι έπειτα είναι όπως και όλα τα αλλά πουλάκια, δίνουν μάλιστα απογόνους υγιείς, δυστυχώς χωρίς ανοσία στην ασθένεια, εκτός κι αν ο ιός είναι στους οργανισμούς των γονέων σε αναζωπύρωση, λόγω πχ χαμηλού ανοσοποιητικού ή εξωτερικής νέας μόλυνσης, όπου μεταδίδεται και στα παιδιά τους, αλλά συνήθως όχι σε όλα.
Εκτρέψουμε καναρίνια σημαίνει ότι αναλαμβάνουμε με συνέπεια να ανταποκρινόμαστε στις ανάγκες τους, και στην ευζωία που τους χαρίζουμε. Άρα δεν τα παρατάμε στις δυσκολίες, ούτε και τα θανατώσουμε.
 
Θα τρελαθώ... Νίκο, μπορεί οι πιο παλιοί εκτροφείς να σου έχουν πει για ευθανασία, αλλά αυτό που δεν είπαν είναι ότι πιθανά βρίσκονταν σε παραλήρημα παίζοντας τους Θεούς στη ζωούλα τους, που προφανώς την κατάντησαν υποδεέστερη ακόμα κι αυτής της αμοιβάδας.
Αλλά, πάντα βρίσκονται ευκαιρίες στον μάταιο τούτο κόσμο, να αναθεωρούμε, να ξεπερνούμε τα λάθη μας και ίσως να μαθαίνουμε από αυτά. Στην ευλογιά, κάποια πουλάκια επιζούν, εμφανίζουν μάλιστα ανοσία για ένα έτος κι έπειτα είναι όπως και όλα τα αλλά πουλάκια, δίνουν μάλιστα απογόνους υγιείς, δυστυχώς χωρίς ανοσία στην ασθένεια, εκτός κι αν ο ιός είναι στους οργανισμούς των γονέων σε αναζωπύρωση, λόγω πχ χαμηλού ανοσοποιητικού ή εξωτερικής νέας μόλυνσης, όπου μεταδίδεται και στα παιδιά τους, αλλά συνήθως όχι σε όλα.
Εκτρέψουμε καναρίνια σημαίνει ότι αναλαμβάνουμε με συνέπεια να ανταποκρινόμαστε στις ανάγκες τους, και στην ευζωία που τους χαρίζουμε. Άρα δεν τα παρατάμε στις δυσκολίες, ούτε και τα θανατώσουμε.
Όλα τα πουλιά που έχουν αρρωστηση και έχουν ανάρρωση δεν έχουν γίνει καλά αλλα ειναι φορείς και μεταδίδουν τον ιό με την αναπαραγωγή οπότε δημιουργείς φορείς και εστίες μόλυνσης και για υγιει πουλιά. τώρα για το θέμα της ευθανασίας το να βλέπεις το πουλί να αργοπεθαίνει ειναι καλύτερα; Εγώ είπαν αν μπορείς να το κανεις και τέλος καλυτερα να μην βγάζουμε συμπεράσματα για ανθρώπους που δεν γνωρίζουμε, αυτοί ξέρουν με τη ψυχή χαλούσαν όλοι την εκτροφη τους και ανέφερα ότι δεν πρόκειται για εμπόρους αλλα για χομπιστες που σέβονται και αγαπούν τα πουλιά τους και τους ανθρώπους που θα δώσουν κάποιος πουλιά για να βγάλουν τις τροφές τους, οι άλλοι θα σου τα πουλούσαν και θα σου λέγανε ότι έχουν και ανοσία, αλλα εντο στο ελλαντισταν ότι δηλώσεις εισαι! Για να μας πουν εδώ οι εκτροφεις θα τα αναπαρηγαγαν; Θα τα κρατούσαν στην εκτροφη τους;
 
Όλα τα πουλιά που έχουν αρρωστηση και έχουν ανάρρωση δεν έχουν γίνει καλά αλλα ειναι φορείς και μεταδίδουν τον ιό με την αναπαραγωγή οπότε δημιουργείς φορείς και εστίες μόλυνσης και για υγιει πουλιά. τώρα για το θέμα της ευθανασίας το να βλέπεις το πουλί να αργοπεθαίνει ειναι καλύτερα; Εγώ είπαν αν μπορείς να το κανεις και τέλος καλυτερα να μην βγάζουμε συμπεράσματα για ανθρώπους που δεν γνωρίζουμε, αυτοί ξέρουν με τη ψυχή χαλούσαν όλοι την εκτροφη τους και ανέφερα ότι δεν πρόκειται για εμπόρους αλλα για χομπιστες που σέβονται και αγαπούν τα πουλιά τους και τους ανθρώπους που θα δώσουν κάποιος πουλιά για να βγάλουν τις τροφές τους, οι άλλοι θα σου τα πουλούσαν και θα σου λέγανε ότι έχουν και ανοσία, αλλα εντο στο ελλαντισταν ότι δηλώσεις εισαι! Για να μας πουν εδώ οι εκτροφεις θα τα αναπαρηγαγαν; Θα τα κρατούσαν στην εκτροφη τους;
Αν είναι έτσι σε κάθε περίπτωση ασθένειας να κάνουμε ευθανασία
 
Αν είναι έτσι σε κάθε περίπτωση ασθένειας να κάνουμε ευθανασία
Άλλο να εχεις πυρετό άλλο να εχεις ΑIDS , ας μην κάνουμε γενικεύσεις... Δεν μίλησα για κάθε περίπτωση μιλάμε για την ευλογια αν το εχεις καταλάβει;

Για ευθανασία είπα για τα ασθενούντα πουλιά όχι για τα υγιει. Τώρα αν σου πω ότι πρέπει να τα ξεχωρίσεις ενα ενα και ανάλογα με το πουλί να κανεις και τα απαρατήρητα θα μου πεις δεν έχω χώρο δεν έχω λεφτα για τόσα Κλουβια δεν έχω χρόνο να φτιαχνω ( 30 πουλιά π. χ ) τώρα φεύγουν οι συναισθηματισμοί;
 
Υπάρχουν πολλά θέματα στο φόρουμ περί ευλογιάς..
Όπως: https://community.petbirds.gr/threads/Εχω-ευλογια-σε-μερικα-καναρινακια.24089/ Εδώ αναλύονται πολλά..

γιατι αν κρατήσεις τα παλαιά το μονο που θα κανεις ειναι να παράγεις φορείς του ιού,
Δεν νομίζω πως οι απόγονοι παραμένουν φορείς και ότι έτσι μεταδίδεται η ασθένεια, από τη στιγμή που το εμβόλιο γίνεται κάθε χρόνο. Πριν μιλήσουμε και πριν πούμε κάτι με βεβαιότητα ας το ψάχνουμε λίγο το θέμα ή έστω ας μην προτείνουμε ευθανασία σε πουλιά που μπορούν να γίνουν καλά!
 
Ακουστε... επειδη το παιδι ειναι ξαδελφος μου θα αρχισω να λεω τα συμπτωματα.. Επειδη ειναι στρατιωτης δεν εχει και τον χρονο. Να παρακαλεσω να μην ξανα αναφερθει η λεξη "ευθανασια". Δεν εχουμε το δικαιομα να παρουμε μια ψυχη.

Τωρα αρχιζω: Καποια πουλια εχουν περασει απο το σταδιο της ευλογιας. Εχουν βγαλει πανω στα ποδια τους και αντιμετωπιστηκε με κακτο aloe vera.
Εχουν περασει προσφατα απο κοκκινη ψειρα η οποια με παααρα πολυ δυσκολια εχει εξαφανιστει αφου εκανε τα απαραιτητα (απο το φορουμ διαβασε την διαδικασια). Εχω να πω πως ειναι τα πιο δυσκολα εντομα που μπορει να αντιμετωπισει καποιος.
Τα πουλια που πεθαναν ομως δεν εχουν περασει το σταδιο της ευλογιας. Οπτικα τουλαχιστον. Δεν ξερω αν παιζει το ενδεχομενο να ειναι κατι εσωτερικα.
Η κοιλια των πουλιων τωρα. Καποιες μου φανηκαν ενταξει. Στο ενα εχει μελανια(στο χρωμα παντα) εκει που τελειωνει η κοιλια και αρχιζει το στηθος(αν τα λεω σωστα). Ενα αλλο εχει μελανια στα δεξια της κοιλιας.

Δεν ηθελα να επεμβω απλα επειδη εγω δεν τα ζω, το πιο σωστο ηταν να μιλησει ο ξαδελφος μου. Αλλα ειδα για την ευθανασια και νευριασα..

Ελπιζω να βοηθησα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ας τα πάρουμε ένα - ένα λοιπόν..

Καποια πουλια εχουν περασει απο το σταδιο της ευλογιας. Εχουν βγαλει πανω στα ποδια τους και αντιμετωπιστηκε με κακτο aloe vera.
Η Betadine κρέμα νομίζω χρειάζεται σε τέτοιες περιπτώσεις.. Betadine και Ιωδιούχο γλυκερίνη από φαρμακείο.. Δε ξέρω κατά πόσο βοηθάει η Aloe Vera σε τέτοιες περιπτώσεις.

Εχουν περασει προσφατα απο κοκκινη ψειρα η οποια με παααρα πολυ δυσκολια εχει εξαφανιστει αφου εκανε τα απαραιτητα (απο το φορουμ διαβασε την διαδικασια). Εχω να πω πως ειναι τα πιο δυσκολα εντομα που μπορει να αντιμετωπισει καποιος.
Το έχω περάσει κι γω.. είναι πολύ δύσκολο να ξεφορτωθείς αυτά τα σιχάματα! Γι αυτό πρόληψη ! Αυτή μπορεί να είναι μια αιτία του μαζικού αποδεκατισμού του σμήνους... είναι σίγουρο ότι ο χώρος τα κλουβιά και τα καναρίνια δεν έχουν πια κόκκινη ψείρα;

Η κοιλια των πουλιων τωρα. Καποιες μου φανηκαν ενταξει. Στο ενα εχει μελανια(στο χρωμα παντα) εκει που τελειωνει η κοιλια και αρχιζει το στηθος(αν τα λεω σωστα). Ενα αλλο εχει μελανια στα δεξια της κοιλιας.
Εδώ χρειάζονται φώτο στέρνου, κοιλιάς και κουτσουλιών για το κάθε καναρινάκι.. και το κάθε καναρινάκι σε ατομικό κλουβί.. ίσως το καθένα να χρειάζεται και διαφορετική θεραπεία.. Πάντως τα μελανά σημεία δείχνουν ασθένεια.. έχουν και καρίνα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ο καχτος ειναι πολυ καλος.
Τωρα οσο για τις ψειρες. Βαζει χαρτοπετσετες και βρεγμενο πανι και δεν βρισκει ψειρες. Ουτε στις ταΐστρες που εκει φωλιαζαν. Ελεγχει συνεχως.

Καρινα οχι. Μονο σε ενα ειδα. Αν και νομιζω πως καλυτερα να τα δειτε και εσεις γιατι περισσοτερα ματια και γνωμες βοηθανε.

Να πω πως οταν αλλαζει την τροφη τους δεν ξετρελλενονται οπως κανουν τα καναρινια οταν τους βαζει καποιος φρεσκια τροφη.
 
Να πω πως οταν αλλαζει την τροφη τους δεν ξετρελλενονται οπως κανουν τα καναρινια οταν τους βαζει καποιος φρεσκια τροφη.
Ποια τροφή τους δίνει; Μήπως πρέπει σιγά σιγά να αλλάξει;
 
Δεν εχω δει ποτε την συσκευασια της τροφης του.. Οταν ειπα δεν τρελλενονται αναφερομουν στα κοινα καναρινια που εκει ηταν και οι θανατοι.

Τα κοκκινα καναρινια κανουν σαν τρελλα. Ειναι σε αλλο κλουβι αυτα και ειναι μια χαρα χωρις να εχει πεθανει καποιο.
 
Εβαζα και κρεμα αλλα ο κακτος αυτος βοηθησε περισσοτερο πιστευω. Εχω ακομη τρια πουλια με ευλογια στα ποδια.
Η κοκκινη ψειρα εφυγε ειμαι σιγουρος γιατι δεν την ξανα ειδα οταν κοιταζα νυκτα. Και εβαλα και πανια ασπρα και δεν επιασα ψειρα οπως πριν.
Φωτο θα σας βγαλω οταν μπορεσω.
 
Ο καχτος ειναι πολυ καλος.
Τωρα οσο για τις ψειρες. Βαζει χαρτοπετσετες και βρεγμενο πανι και δεν βρισκει ψειρες. Ουτε στις ταΐστρες που εκει φωλιαζαν. Ελεγχει συνεχως.
Η ψείρα μπορεί να ζήσει από 6 έως 9 μήνες χωρίς φαγητό... αρκεί ένα αυγουλάκι για να γίνει σε λίγες μέρες ολόκληρο σμήνος... και όταν βλέπουμε μια να ξέρετε πως υπάρχουν εκατοντάδες που δε βλέπουμε.
Μάλιστα όταν νεαρός μίλησα σχετικά με κάποιον γνώστη της εκτροφής μου είπε "όταν οι ψείρες κοιμούνται στο κλουβί" να ξέρεις πως είναι χιλιάδες...
Θα ήθελα να μεταφέρεις @Ariadnh στο φίλο σου πως ένα περιοδικό ψέκασμα στο χώρο, στον εξοπλισμό και στα πουλιά κάθε μήνα με ένα προϊόν όπως για παράδειγμα το Chevi-tren της chevita θα μειώσει αρχικά και θα εξαφανίσει στην συνέχεια τον κίνδυνο της ψείρας.
Να θυμόμαστε οι ψείρες είναι φορείς ασθενειών... και πιθανόν ο φίλος σου από αυτές να τραβάει όσα τραβάει.
Μπορεί να του πεις επιπρόσθετα να διαβάσει αν δε το έχει κάνει
https://community.petbirds.gr/threads/Αποπαρασίτωση-των-καναρινιών.25001/#post-289798
https://community.petbirds.gr/threads/Να-ψεκάσω-με-σεβιτρεν.23093/

Για την ευλογιά τώρα... αν υπάρχει δυστυχώς θα κάνει τον κύκλο της... ακολούθησε τις οδηγίες της Αλίκης
Η Betadine κρέμα νομίζω χρειάζεται σε τέτοιες περιπτώσεις..
 
Back
Top